Mazda 3 BL (2009-13) Buji Seçimi Hakkında

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Orijinal olarak iridyum buji, fakat lpg ile tat vermediği ustalar tarafından söylemekte, iridyum buji varsa ve yakıt/ateşleme performansı yerindeyse devam etmeni tavsiye ederim.
Eyvallah üstadım.
Daha pahalı olduğu için mi öyle geliyor bilmiyorum ama Lpg bitti sesi geldikten sonra benzinli kullanımda aracın sürüş zevki çok daha fazla oluyor :)
Benzinli gibi gitmiyor mu acaba diye tereddütüm olmuştu bir ara. Ama performans olarak Lpg'yi benzinden ayırt etmek mümkün değil, hatta Lpg tuşunun üzerini elektrik bandıyla kapatarak 4 farklı şoförde denedik kimse aradaki farkı anlayamadı, sadece ben hissediyorum :)
Özellikle uzun yolda daha çok hissediyorum, sanırım bu durumu iridyum bujilere bağlayabilirim :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@Domestos abiydi sanırım yazan hatırladıgım kadar ile lpg benzin farkını at araçda rampada anlarsın.

Benzinde kaydırmadıgı rampada lpgde kaydırır.

Bunu bizzat dededim ve doğru

Ama afrden sonra hiç denemedim.

Bi ara deneyim bunu.

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
@Domestos abiydi sanırım yazan hatırladıgım kadar ile lpg benzin farkını at araçda rampada anlarsın.

Benzinde kaydırmadıgı rampada lpgde kaydırır.

Bunu bizzat dededim ve doğru

Ama afrden sonra hiç denemedim.

Bi ara deneyim bunu.
Bunu yarın deneyeyim ben :)

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
İyi akşamlar arkadaşlar, forumda aradım ama makyajlı bl ile makyajsız bl farkları konusu dışında net bir aciklamaya denk gelmedigim için buradan tekrar sormak istedim:)
Aracım 2012 model makyajlı bl kasa ve kullanım klavuzunda buji değişim aralığı olarak 40 bin km yazıyor. Araç 80 bin km de ve bu zamana kadar hep 20 bin km de bir buji değişimi yapıldı. Makyajli kasa ile fark olarak bunun yazması üzerine kılavuza bakmam ile fark ettim.
Makyajlı kasa kullanan arkadaşlar kaç km de değişim yapıyorlar? Önceki aracım platform kardeşi olan focus tu ve buji değişim periyodu 50 bin km idi diye hatırlıyorum. Garanti olsun diye erken değişim olayı çok mantıklı gelmiyor açıkçası, daha önce yol koşulları kötü bir ilde yasiyordum ve 7 bin km de hava ve polen filtremin tikandigini görmüştüm ve bakım periyodunu öne çekmiştim ancak şu an Ankara da yaşıyorum ve kontroller dışında rutin bakımları klavuza göre yaptirmak istiyorum:)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Ben makyajlı Bl aldığımda 4 servis ücretsiz kampanyası ile aldım. Her servis için küçük bir kupür verdiler ve kupürlerin arkasında o serviste nelerin değişeceği yazıyordu. 4. serviste (40 bin km.) buji de yazıyordu. Ancak serviste önce bujilere bakacaklarını, iridyum ise 40 binde değişmeyeceğini; iridyumların 60 veya 80 binde değişeceğini söylediler. Nitekim de iridyum olduğundan 40.000 bakımında bujiler değişmedi.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Teşekkür ederim:) benim iridyum değilim halde 40 bin

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Teşekkür ederim:) benim iridyum değilim halde 40 bin
Ama orjinalinde kullanılan iridyum harici bujileri mi kullanıyorsunuz onu bilmeniz lazım. Muhtemelen orjinalinde kullanılan bujiler de iridyuma yakın şeylerdir. Normal buji için 40 bin çok gibi geliyor.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Hocam bildiğim kadarıyla Mazda dönem dönem ngk yada denso bujiler kullanmış. Ben ngk nin Mazda 3 için ürettiği bujiyi aldım. Benzer motorlu 2011 Ford focus 1.6 100 HP aracım için yetkili servis 50 bin km de buji değişimi yapmıştı.

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Dün 11.800 km de sadece bujiler değiştirildi. (2temmuz2019takılmıştı) Çıkan bujiler tertemizdi. Tırnak aralığı düşürülmüştü. Devir düşük kaldığında, ya da birden dipgaz yaptığımda deli gibi tekleme yapıyordu. Lpg sistemiyle ilgili sorun var diye düşünüp, İstanbul'da düzgün iş yapan bir yerde ne gerekiyorsa elden geçirteyim diye düşünüyordum. Bujiyi değişince tekleme kalmadı desem yeri. Nadiren oluyor ve 1 kere tak edip normale dönüyor. Dipgazda bile bir kere yapıyor. Bir de çekiş farkedilir derecede arttı, araba öyle bir rahatladı ki anlatamam. Benim araba için tırnak aralığı düşürmenin hiç sağlıklı olmadığını görmüş oldum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dün 11.800 km de sadece bujiler değiştirildi. (2temmuz2019takılmıştı) Çıkan bujiler tertemizdi. Tırnak aralığı düşürülmüştü. Devir düşük kaldığında, ya da birden dipgaz yaptığımda deli gibi tekleme yapıyordu. Lpg sistemiyle ilgili sorun var diye düşünüp, İstanbul'da düzgün iş yapan bir yerde ne gerekiyorsa elden geçirteyim diye düşünüyordum. Bujiyi değişince tekleme kalmadı desem yeri. Nadiren oluyor ve 1 kere tak edip normale dönüyor. Dipgazda bile bir kere yapıyor. Bir de çekiş farkedilir derecede arttı, araba öyle bir rahatladı ki anlatamam. Benim araba için tırnak aralığı düşürmenin hiç sağlıklı olmadığını görmüş oldum.
Yakın zamanda afr yaptırın bişeyçiğiniz kalmaz :)

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
bosch irudyumlar ömrünü doldurdu. Bu sefer irudyum almayım dedim Ngk Bkr5e-11 modelini istedim parçacidan. Bkr5es-11 verdi dedim bunda s de var :) aynisi,eksik yazmıştır usta filan dedi,tamam dedim aldım ancak bu farkli modelmis usta değiştirdim taktiracak usta henüz bulmadım bu uyumlu olur mu acaba yoksa internetten alıp öyle gideyim ustanın yanina.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
bosch irudyumlar ömrünü doldurdu. Bu sefer irudyum almayım dedim Ngk Bkr5e-11 modelini istedim parçacidan. Bkr5es-11 verdi dedim bunda s de var :) aynisi,eksik yazmıştır usta filan dedi,tamam dedim aldım ancak bu farkli modelmis usta değiştirdim taktiracak usta henüz bulmadım bu uyumlu olur mu acaba yoksa internetten alıp öyle gideyim ustanın yanina.

@kadir ne diyorsun bu işe

yukosel

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri Sedan
2012 mazda 3 lpg li aracıma bu buji uygunmudur? sipariş vermek üzeriyim. Bilgisi olan arkadaşların katkısını bekliyorum.
Mazda 3 1.6 2004-2009 NGK LPG Buji Takımı 4 Adet

Made in JAPAN

Araç Yıl Aralığı: 2004 - 2009
Araç Motor Tipi: 1.6
Motor Gücü: 77KW-103HP

Kutu İçeriği: 4 adet NGK Spark Plugs BKR-GAS İnce Paso Kalem Buji

Anahtar Ağzı: 16mm.
Dış Dişli: 14mm.
Dişli Uzunluğu: 19mm.

LPG'li Araçlar İçin Özel Olarak Üretilmiştir.
Uyumlu Buji Kodları:
BKR5EY
BKR6EY
BKR5EY-11
BKR6EY-11
BKR5EYA
BKR6EYA
BKR5EYA-11
BKR6EYA-11
BKR5ES
BKR6ES
BKR5ES-11
BKR6ES-11
BKR5E
BKR6E
BKR5E-11
BKR6E-11

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2012 mazda 3 lpg li aracıma bu buji uygunmudur? sipariş vermek üzeriyim. Bilgisi olan arkadaşların katkısını bekliyorum.

Made in JAPAN

Uyumlu Buji Kodları:
BKR5EY
BKR6EY
BKR5EY-11
BKR6EY-11
BKR5EYA
BKR6EYA
BKR5EYA-11
BKR6EYA-11
BKR5ES
BKR6ES
BKR5ES-11
BKR6ES-11
BKR5E
BKR6E
BKR5E-11
BKR6E-11
Uygundur, çünkü bk ile bl motorlar temel olarak aynı yapıdalar.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Made in JAPAN

Uyumlu Buji Kodları:
BKR5EY
BKR6EY
BKR5EY-11
BKR6EY-11
BKR5EYA
BKR6EYA
BKR5EYA-11
BKR6EYA-11
BKR5ES
BKR6ES
BKR5ES-11
BKR6ES-11
BKR5E
BKR6E
BKR5E-11
BKR6E-11
En iyi performansı linkdeki bujiden alırsınız.

Üst Alt