Mazda 323 BG (1989-94) Buji Ateşleme Sırası

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ateşleme sırası derken? Buji kablolarının nasıl takılacağını mı soruyorsunuz?

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
20170427_104745.jpg

paint de çizmiştim ama format uygun değil dedi, bende resmini çekip kaydettim umarım anlaşılır

avans ayarı için böyle bi yol izlemek isityorum. teknik resim teoride oluyor pratiktede olur inş.

ateşleme sırası olarak 1-3-4-2 şeklinde gördüm motor üzerinde, doğrumudur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yaptığın şeyi anladım teorik olarak fakat pratik olarak 323'lere yabancıyım. :) Deneme yanılma yoluyla çözmek ilk aklıma gelen şey. :)

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
şema için teşekkur ederim, tabanca ile avans ayarı nasıl oluyor, tabancayı ilk defa duydum

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
distribitörü çevirdim kabloları birer atlattım, ama tam denk gelmedi kablo sırası önceki konuma göre, ayar vida yuvasının boşluğu yetmedi. yinede bi deneyim istedim marşa bastım acaib bi ses geldi hemen kontağı kapadım motorun çalışmasına fırsat vermeden. geri tekrar eski konuma aldım. sonrakı yapacağım işlem ayar yuvasının bi tarafını demir testereyle kesip öyle avans ayarı yapıcam, sanırsam bu şekilde olur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
distribitörü çevirdim kabloları birer atlattım, ama tam denk gelmedi kablo sırası önceki konuma göre, ayar vida yuvasının boşluğu yetmedi. yinede bi deneyim istedim marşa bastım acaib bi ses geldi hemen kontağı kapadım motorun çalışmasına fırsat vermeden. geri tekrar eski konuma aldım. sonrakı yapacağım işlem ayar yuvasının bi tarafını demir testereyle kesip öyle avans ayarı yapıcam, sanırsam bu şekilde olur
Teoride yapacağın şey mantıklı gelmişti ama pratikte olmuyor demek.

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
araç şu sıralar bende değil, gelince fotoları çekerim. ama bu işlem pratikte olmayacak gibi duruyor, çünkü çevrim alanı yetrli değil

Araç Markası
1998 proton 418
Araç Renk ve Tip
mavi-hb
arkadaşlar aracı sattım. motor masrafı çıkarıcaktı. kranktan ses geliyordu. bende ayagının biri engelli arkadasa sattım. tamirci arkadası yapıp kullanıcak. arac otomatik olduğu için tercih etti. hayırlı olsun diyelim. baska mazdalarda bulusmak dileğiyle

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar aracı sattım. motor masrafı çıkarıcaktı. kranktan ses geliyordu. bende ayagının biri engelli arkadasa sattım. tamirci arkadası yapıp kullanıcak. arac otomatik olduğu için tercih etti. hayırlı olsun diyelim. baska mazdalarda bulusmak dileğiyle
alana da satana da Hayırlısı olsun. Mazdam yok diye boş bırakma forumu. :) 323 ile ilgili tecrübelerine ihtiyaç olacaktır.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Hayırlısı olsun.her şey gönlünüzce olsun.

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
Bujileri ngk bpr5e ile degismistim gaz ayarında yaptırmıştim fakat çok yakıyor gibi çekişte düşme var
Eski bujileri(denso) takcam fakat karışık yerlerini hatırlamıyorum karışık taksam sıkıntı olurmu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şahsen, sadece bujiye bağlı olarak yakıt değerlerinin, biz kullanıcıların hissedeceği derecede yakıta olumlu veya olumsuz katkı yapacağını düşünmüyorum... Çıkardığın bujilerin yer olarak sıralamasını soruyorsan hiç bir şekilde fark etmez...

Üst Alt