Mazda 626 GE (1991-97) Ateşleme Sorunu ve Çözümü

Mhaniack

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Yeşili Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorunun çözülmüş olmasına sevindim sanki lpg ile yapılan kötü bir işçilik duyacakmışız gibi geliyor :)
Mümkündür net konuşamıyorum lpg aracı aldiğimda üstündeydi çok kullanma taraftarı değilim genelde hep benzinde kullanıyorum aracı ama arada varlığı belli olsun diye düz yolda gazlarken olan gazi bitirip çeyrek depo kadar alıp kenarda bırakıyorum (belki lazım olur mantığı) uzun lafın kısası kullanmadığım için ben baştan elemiştim ama olası ihtimaller dahilinde değerlendiriyorum şuan :)

Mhaniack

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Yeşili Sedan
Evet abiler hergele biraz kirlendi haliyle idare edin an itibariyle sevdiğime kavuştum sıkıntı öncelikli olarak marş motoru komple yanmis tamiri yapildi akabinde takviye vs derken arabayı çok zorladigimizdan mütevellit 1-2 kabloyu kavurup akşam yemeğine hazırlamışız (şasi kabloları) onlarda değişip duzeltildikten sonra söyle güzel birde avans ayarı yapılıp aracımız yola çıktı bu arada değişen buji-buji kablolari-distribitör-akü de hesaba katılırsa 1700 liraya mâl oldu ama bence değdi hergeleyi zorla yurutuyormusuz yolda gaza basmaya gelmiyor simdi :)

Ekli dosyalar

• 15761456210763691823432433091517.jpg
    15761456210763691823432433091517.jpg
    507.3 KB · Görüntüleme: 48

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet abiler hergele biraz kirlendi haliyle idare edin an itibariyle sevdiğime kavuştum sıkıntı öncelikli olarak marş motoru komple yanmis tamiri yapildi akabinde takviye vs derken arabayı çok zorladigimizdan mütevellit 1-2 kabloyu kavurup akşam yemeğine hazırlamışız (şasi kabloları) onlarda değişip duzeltildikten sonra söyle güzel birde avans ayarı yapılıp aracımız yola çıktı bu arada değişen buji-buji kablolari-distribitör-akü de hesaba katılırsa 1700 liraya mâl oldu ama bence değdi hergeleyi zorla yurutuyormusuz yolda gaza basmaya gelmiyor simdi :)
Geçmiş olsun, sağlam rakam yemiş kerata. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun. Konu Başlığımızı da düzelttim. :harika:

Mhaniack

Sessiz
Araç Markası
1994 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Petrol Yeşili Sedan
Geçmiş olsun, sağlam rakam yemiş kerata. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun. Konu Başlığımızı da düzelttim. :harika:
Teşekkür ederim abi liste halinde yapilan harcamayi da yazıyorum en azından fikir sahibi olunabilsin diye :)
Mj taiwan distribitör-700 tl (orjinal çıkma duruyor)
Bosh iridyum buji tk. - 160 tl
Doduco kablo tk. - 120 tl
72 amper varta akü - 430 tl
Marş motoru kömür ve sargı - 180 tl
150 lirada 2 gündür aracımda ummalı bi arama yapan ustanın hakkı :)

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Hocam hayırlı akşamlar bendede motor sıfır yapıldı ama gaza bastıgımda sanki araç çok bagırıyor ve performanslı degil acaba bu sorunlardan dolayı olabilirmi

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Hocam hayırlı akşamlar bendede motor sıfır yapıldı ama gaza bastıgımda sanki araç çok bagırıyor ve performanslı degil acaba bu sorunlardan dolayı olabilirmi
Benim başıma gelmişti buji tablolarının 4 ününde doğru çalıştığına emin olun bujileri de kontrol edin benim 1 numaralı kablonun gittiği buji bloğu az ateşleme yapıyor benzinde tepkisiz ve araç sesli çalışıyor ayrıca titreme yapıyor ama gazda nasıl oluyorsa sessiz ve atak

Araç Markası
Mazda 626 (1993)
Araç Renk ve Tip
Sedan -Bordo
Herkese iyi günler,
Mazda 626 93 model balon kasa bir aracım var. Şöyle bir sorunum var, araba soğukken bir gün bekleyince çalışmıyor yada kontakta hiç tutmadan direkt marşa basarsam öksüre öksüre çalışıyor. Gidişinde vs bir problem yok. Araç ısınınca bir sorun olmuyor, düzgün çalışıyor bi öksürme vs olmuyor. Benzin pompası, sıfır akü,bobin, ısı müşürü ,buji,buji kabloları,distrübütör kapağı değişti,suyuna yağ karışmıyor onu da kontrol ettim.Rölanti dalgalanması veya hararet artması da yok.Sadece araç soğukken bu sorun oluyor ,ısındığında veya bir yere gidip 4-5 saat geçse bile böyle bir sorun olmuyor.Aradan bir gün geçince böyle oluyor.Bunu neden yapar yardımcı olursanız sevinirim.İyi günler dilerim.

Videosunu ekliyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese iyi günler,
Mazda 626 93 model balon kasa bir aracım var. Şöyle bir sorunum var, araba soğukken bir gün bekleyince çalışmıyor yada kontakta hiç tutmadan direkt marşa basarsam öksüre öksüre çalışıyor. Gidişinde vs bir problem yok. Araç ısınınca bir sorun olmuyor, düzgün çalışıyor bi öksürme vs olmuyor. Benzin pompası, sıfır akü,bobin, ısı müşürü ,buji,buji kabloları,distrübütör kapağı değişti,suyuna yağ karışmıyor onu da kontrol ettim.Rölanti dalgalanması veya hararet artması da yok.Sadece araç soğukken bu sorun oluyor ,ısındığında veya bir yere gidip 4-5 saat geçse bile böyle bir sorun olmuyor.Aradan bir gün geçince böyle oluyor.Bunu neden yapar yardımcı olursanız sevinirim.İyi günler dilerim.

Videosunu ekliyorum

Araçta lpg var mı?

Cevap Evet ise, aşağıdaki konuyu incelemekte fayda var... :rolleyes:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Videodan gördüğüm kadarıyla sizin araç boğuluyor çalışırken.

Elinizden geliyorsa 1 gün bekletip araç soğukken buji kablosunu ve bujiyi sökün bakın silindirin içinde benzin var mı diye. Benzin varsa regülatör cortlamıştır diye düşünüyorum. Enjektörler kaçırıyor desem çalışmasında sıkıntı yok diyorsunuz. Yukarıda @Domestos un verdiği konuda başka test yolu da var.

LPG varsa LPG regülatöründe de sıkıntı olabilir, onun için de aracı park ettiğinizde LPG enjektör giriş hortumunu söküp bekletin, ertesi gün öyle çalıştırmayı deneyin ama marş öncesinde koku var mı kontrol edin. Önce güvenlik.

Araç Markası
Mazda 626 (1993)
Araç Renk ve Tip
Sedan -Bordo
Araçta lpg var mı?

Cevap Evet ise, aşağıdaki konuyu incelemekte fayda var... :rolleyes:

Evet aracımda lpg bulunuyor.

Hocam forumda epey bir dolaştım konuyu açmadan,öncesinde buna benzer sorun yaşayan var mı diye.Bu başlığı görmemiştim yarın ilk işim bu testi yapmak olacak.Lpg regülatöründen manifolda giden diyafram hortum testini daha öncesinde yapmıştım orda bir kaçak göremedim.Çıkartıp ertesi gün tekrar çalıştırdım yine marş almamıştı.Yani bende yakıtla alakalı olarak bi boğulma var diye her gittiğim ustaya belirttim ama herkes farklı birşey söyleyip sürekli parça değiştirdi (ustalar para koparma derdinde maalesef). Ayrıca @aurora çok teşekkür ederim gerçekten.Çözüm bulduğum an burda detayları paylaşacağım.

Araç Markası
Mazda 626 (1993)
Araç Renk ve Tip
Sedan -Bordo
Herkese tekrar iyi günler,dün tekrar ustaya gittim bu benzin regülatöründen şüphelenerek ve usta parçayı söküp hafif bi sızıntı var dedi içinde ki contasını değiştirdi o sızıntıyı hallettik.Daha sonra benzin filtresi daha önce değişmiş miydi diye sordu,bilmediğimi söyledim.Filtreyi söktüğümüzde daha hiç değişmemiş ve komple tıkalıydı içine iyice üflediğimizde çamur gibi bişey aktı içerisinden.Orjinal filtre ile değiştirdik.Daha sonra aracın bu sorunu yapmasının başka sebebi olmadığını en son artık beyinle alakalı olabileceğini söyledi.Bir de çalıştırmadan önce kontakta tutup gaz pedalını pompalamamı söyledi.

Şimdi bir gün bekledikten sonra ustanın dediği gibi önce kontağı açıp gaz pedalını pompaladım,kontağı kapatıp tekrar marşa bastım araba normalde hiç çalışmıyordu ama gazı pompalayıp çalıştırınca hafif öksürme yaparak da olsa ilk marşta çalıştı.Daha sonra kontağı kapatıp gazı pompalamadan marşa bastım ve araba yine çalışmadı.Velhasıl kelam gaz pedalını pompalayınca hafif sıkıntılı da olsa çalışıyor.

Şimdi malum sorum şudur ki acaba benim benzin deposunda ki benzin basınçlı gelmeyip de mi böyle yapıyor ki ? Öyle olsa direkt gazda çalıştırınca aracı bunun ortadan kalkması gerekmez miydi ? Kafamda deli sorular :oops: Hala bi sonuca varamadım... Usta çıkma beyin bile 2000 civarı demişti,birşeyler ciddi ciddi bozulana kadar böyle binsem sıkıntı olur mu ki ? Sanayiye gitmekten usandım @aurora
@Domestos

Ekli dosyalar

• pompa.JPG
    pompa.JPG
    195 KB · Görüntüleme: 36
  • filtre.jpeg
    filtre.jpeg
    354.3 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk çalıştırmayı lpg'de yapmak için, kontağı takmadan önce lpg'nin benzin lpg geçiş düğmesini bir elinle basılı tutarak kontağı tak ve marşa bas. Araç doğrudan lpg'de çalışacak, benzin ile çalışmasını karşılaştır.

Rahatça çalışıyorsa sıkıntı benzin pompasında olabilir. Fark yoksa o zaman ateşleme veya beyin problemi denilebilir.

Araç Markası
Mazda 626 (1993)
Araç Renk ve Tip
Sedan -Bordo
İlk çalıştırmayı lpg'de yapmak için, kontağı takmadan önce lpg'nin benzin lpg geçiş düğmesini bir elinle basılı tutarak kontağı tak ve marşa bas. Araç doğrudan lpg'de çalışacak, benzin ile çalışmasını karşılaştır.

Rahatça çalışıyorsa sıkıntı benzin pompasında olabilir. Fark yoksa o zaman ateşleme veya beyin problemi denilebilir.

Dediğiniz gibi lpg'de de çalıştırdım yine aynı problemi yaptı.Bugün de direkt bi kaç defa gazı pompalayıp çalıştırdım hiç sıkıntısız çalıştı .Dediğiniz gibi en son beyin kaldı zaten bakılmadık.Bir çözüm bulunca yine buraya yazacağım inşallah ,herkese teşekkür ederim.

Üst Alt