Araçların Elektrikli Araca Dönüşümü Mümkün mü?

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Ben bu EV olayının sanıldığı gibi kısa vadede gelecek olduğunu düşünmüyorum. Belki piyasada yer alacak küçük pazar paylı bir alternatif olabilir.

Ortalama kullanıcı davranışı ile elektrikli biraz benzinli bir araç ile aynı çevrecilik düzeyine ulaşması 6 ile 8 yıl arasında. Örnek vermek gerekirse 4 yaşında perte çıkmış bir elektrikli araç benzinliden daha çok çevreye zarar veriyor. Ayrıca 6-8 yılın bir handikapıda bataryanın bozulma ihtimalinin ortaya çıkarak yeni batarya ile bu süreyi uzatması.

Mükemmel şartlar mantıklı gözüksede, lityum madenciliği çevreye çok zarar veriyor. Elektrik için en büyük kaynak hala fosil yakıtlar ve ihtiyaç arttıkça bunu azaltmak zorlaşıyor. Bunları göz önüne alınca ve batarya ömrü nedeni ile ikinci el fiyatlarının çok düşük olması vs elektrikli araçları ciddi anlamda gözden düşürüyor.

Bunların yanında siyasi etkileride bu işi zorlaştırıyor. Amerika Tesla nedeni ile çok karşı durmasada AB'nin Çinli markaların piyasayı domine etmesi nedeni ile bazı düzenlemeler üstünde çalıştığı söyleniyor. Bir çok çevre kurumuda elektrikli aracın sadece sahibi için çevreci ama madencilik ve enerji üretimindeki etkileri nedeni ile mesafeli.

Toyota'nın da elektrik yerine hibrit ve hidrojenli araca bağlı kalması EV nin geleceği hakkında bende soru işareti oluşturuyor.

Size katılıyorum. Ben ülkemiz için bir yorumda bulunmuştum. Ancak diğer ülkelere baktığımız zaman, fosil yakıtlı araçlar tercih sebebi olmaya devam edebilir. Kaldı ki akaryakıt fiyatları zaten uygun seviyede Avrupa ve Amerika’da ve hatta Asya’da. Bu ülkeler elektrikli araçları tercih edeceklerse, fosil yakıtlı araçların çevreye verdiği zarardan ötürü olacaktır. Ancak elektrikli araçların da, sizin de belirttiğiniz üzere çevreye zararı pek farklı değil fosil yakıtlı araçlara göre.

Ülkemizde ise durum bambaşka. Elektrikli araç tercih edenlerin neredeyse tamamı, ekonomik yakıt durumunu göz önüne alıyorlar. Ancak burada da büyük bir yanılgı var. Bugünkü şartlarda LPG yakıtlı bir araç ile elektrikli bir aracın yakıt tüketimi neredeyse aynı.

Sonuç olarak, elektrikli otomobillerin uygun şartlarda kullanılması durumu, iyimser tahminle 10-15 sene içerinde oluşabilir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben bu EV olayının sanıldığı gibi kısa vadede gelecek olduğunu düşünmüyorum. Belki piyasada yer alacak küçük pazar paylı bir alternatif olabilir.

Ortalama kullanıcı davranışı ile elektrikli biraz benzinli bir araç ile aynı çevrecilik düzeyine ulaşması 6 ile 8 yıl arasında. Örnek vermek gerekirse 4 yaşında perte çıkmış bir elektrikli araç benzinliden daha çok çevreye zarar veriyor. Ayrıca 6-8 yılın bir handikapıda bataryanın bozulma ihtimalinin ortaya çıkarak yeni batarya ile bu süreyi uzatması.

Mükemmel şartlar mantıklı gözüksede, lityum madenciliği çevreye çok zarar veriyor. Elektrik için en büyük kaynak hala fosil yakıtlar ve ihtiyaç arttıkça bunu azaltmak zorlaşıyor. Bunları göz önüne alınca ve batarya ömrü nedeni ile ikinci el fiyatlarının çok düşük olması vs elektrikli araçları ciddi anlamda gözden düşürüyor.

Bunların yanında siyasi etkileride bu işi zorlaştırıyor. Amerika Tesla nedeni ile çok karşı durmasada AB'nin Çinli markaların piyasayı domine etmesi nedeni ile bazı düzenlemeler üstünde çalıştığı söyleniyor. Bir çok çevre kurumuda elektrikli aracın sadece sahibi için çevreci ama madencilik ve enerji üretimindeki etkileri nedeni ile mesafeli.

Toyota'nın da elektrik yerine hibrit ve hidrojenli araca bağlı kalması EV nin geleceği hakkında bende soru işareti oluşturuyor.
Aslında sorun elektrikli araç değil. Altyapının bu araçların çoğalması ile aynı hızda ilerlemesi ve batarya güvenliği ve güvenilirliği. HEV (hibrit) araçlar da elektrikli araç sonuçta. Sadece şarj problemi yok ama lityum iyon pile ve yüksek voltaja sahip olarak benzer riskler taşıyorlar. Otomotivde bir bakış açısı benzinli bir motor mevcut olduğu ve ana tahrik bunun tarafından sağlandığı için bu araçları benzinli gibi sınıflasa da, HEV araçları da EV kategorisinde sınıflamak doğru bakış açısı. Çünkü karbon ayak izi, kullanım ve satış sonrası gereken dikkat, geri dönüşüm, lityum madenciliği, bataryanın korunması ve kullanılması gereken şartlar gibi unsurlar burada da geçerli.

Yani özetle, ben de Japonların hibrit geçiş teknolojisini doğru bulanlardanım. Çünkü şarj ve menzil yönetimi sorunu yok. Ancak elektrikli araçlar mutlak bir gerçek, sadece planlanandan çok önce hızlı giriş oldu. Bunun ciddi sıkıntıları yaşanıyor. Özellikle solid state (kuru pil) ile girebilseydi, Çin buna zaman tanısaydı sanırım bugün konuşulan pek çok şey konuşulmayabilirdi. Sonuçta hidrojen de bir elektrikli araç. Bu yakıttan üretilen elektrik ile gidecek.

Bence en önemli konu, güvenli ve yaygın elektrik yakıtı + güvenli batarya veya hidrojen deposu + farkında kullanıcı + farkında ve bilinçli satış sonrası ve müdahale ekipleri + doğru, etkin ve zamanında yönetmelikler... Bunlar haricinde tüm konuşacağımız şeyler bir otomobilden ve sürüşten ne anladığımız üzerine.....yani otomobil sürmekten keyif alıyor muyuz halen? Yoksa sadece bir yerden bir diğer yere mi gideceğiz? :)

Son düzenleme:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sanırım bu işin sonunda MX-5 gibi araçlar daha da klasik olarak değerlenecek....
Üstadım, Mustafa abim, Veli abim başta olmak üzere hepimizin artık saçı seyreldi, bel kalınlaştı, melekeler zayıfladı biliyorsun. Kalan sayılı günlerimizde boxerin sesini, V8'in homurtusunu, v12'in senfonisi dinlemeliyiz, bu toplara hiç girmeyi düşünmeyen biri olarak naçizane tavsiyem, fosilden uzaklaşmayalim :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üstadım, Mustafa abim, Veli abim başta olmak üzere hepimizin artık saçı seyreldi, bel kalınlaştı, melekeler zayıfladı biliyorsun. Kalan sayılı günlerimizde boxerin sesini, V8'in homurtusunu, v12'in senfonisi dinlemeliyiz, bu toplara hiç girmeyi düşünmeyen biri olarak naçizane tavsiyem, fosilden uzaklaşmayalim :)
Burada bahsi geçen fosil ibaresi yakıt cinsindendir herhalde...

:komik:

Üst Alt