Mazda 3 BK (2003-09) Tecrübe ve İzlenimlerim, Mazda 3 Nasıldır Merak Edenlere, Almayı Düşünenlere...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba arkadaşlar adım tugay sizlerden tavsiye istiyorum, Hyundai Accent admire aracım vardı onu sattım ve mazda 3’lere bakıyorum ben aracı binmek için alıyorum satmak için değil o yüzden o klasik mazda ön yargısını konuşmak bile istemiyorum mazda satılmaz elinde kalır vesaire. Biraz araştırdım mazda çok sorunsuz uzun yıllar binebileceğim kusursuz sayılacak bir araç markası imiş bende buna güvenerek tercihimi mazda 3’de kullanmak istiyorum. Sizlerden öğrenmek istediğim şey bu aracın kronik sorunları nelerdir,motor ömrü ne kadardır kaç bin km’ye kadar bakmam lazım bu araçlarda 200 bini filan aşmamalımı km olarak. Subab eritme ve torpido deforme olaylarını yaşayanlar çokmu , şehir içi şehir dışı lpg benzin tüketimi nasıl, motor ve gücü yeterlimi , yol tutuşu gitmesi frenleri nasıl, iç ve dış donanımları nelerdir,arka diz mesafesi, hangi yıllar arası üretildi ve makyajlı ve makyajsız modelleri hangileri öğrenmek istiyorum ayrıca bütçem 45 bin TL’ye kadar.
Açmış olduğun konu, bu ile birleştirilmiştir, bütün detayları anlatmaya çalıştım sadece okumak kalıyor. Okumak yerine izlemeyi tercih ederim diyorsan da, aşağıdaki video içerikli konumuzu inceleyebilirsin.

Mazda 3 BK (2003-09) Tanıtım ve İnceleme Videosu

Sübap konusu karışık, 60 bin km de sübap eritenler de var, 120 bin km de bir şey olmayanlar da... Fakat, aracın donanımına ve lpg tasarrufuna göre elde etmiş olduğu maddi getiri, hepi topu 2-3 bin lira tutacak sübap yenileme işlemi için değer dedirtiyor. Aracı uzun vadeli kullanacaksan, zarar ettirmez ve çok çok memnun kalırsın.

45 Bin Tl'ye kadar temiz Bk bulunur mu bilemiyorum ama, nasipten ötesi yok çok şükür. Şimdiden hayırlı olsun, kolaylıklar.

tgykya

Sessiz
Otomatik almak istiyorum ama 4 vites olması beni korkutuyor hantal kalırmı yakıt tüketimi nasıl olur. ilanlara bakıyorum km'leri hep yüksek bu araçların yüksek km'deki aracı alsam sıkıntı yaşarmıyım kaç bin TL'ye kadar hasar kaydı göz ardı edilebilir boya ve saçı biraz narin diyorlar neye dikkat etmem gerekli satın alırken ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Otomatik almak istiyorum ama 4 vites olması beni korkutuyor hantal kalırmı yakıt tüketimi nasıl olur. ilanlara bakıyorum km'leri hep yüksek bu araçların yüksek km'deki aracı alsam sıkıntı yaşarmıyım kaç bin TL'ye kadar hasar kaydı göz ardı edilebilir boya ve saçı biraz narin diyorlar neye dikkat etmem gerekli satın alırken ?
Okumayı sevmiyorum diyorsun yani :)

İlk Mesajdan alıntılar;

Aracım otomatik olduğu için muadillerinden ortalama 1,5-2 litre fazla yakabiliyor, uzun yolda lpg'yi 8 litre, şehir içinde ise; 11-13 litre aralığında tükettiğine artık adım gibi eminim... Otomatik 4 ileri ama 4 ten sonra bir rahatlama daha yapıyor buna halk arasında 4,5 deniliyor, manuele alırsak 4 vites, ben manuele dik rampaları inerken alıyorum, motor freni yapmak için iyi oluyor... Şanzımanın dayanıklılığı konusunda hiç şüphem yok, kolay kolay arıza yapanına rastlamadım.

Aracımın eksiklikleri bana göre; Hız Sabitleyicisinin olmaması, silecek zaman ayarının bulunmaması, bagaj kapağının içeriden açılmaması açıldığında 5-10 santim kalkmaması, ara sıra otomatik şanzıman yağ çubuğunun oradan yağ atması (bunu normal diyorlar ben de inandım)

Motor 105 beygir ve bu kasaya (1440 Kg) az geliyor, yetmiyor diyebilirim, haa pistte yarışa çıkmıyoruz ama yine de az geldiğini bazı durumlarda anlıyorum, bunu da dediğim gibi gaza yüklenerek hallediyorum... Motorun lpg uyumu için uygun ustayı ve uygun montajlamayı yaptırmanız gerekiyor, yoksa işinin ehli olmayan ustalara düşerseniz Mazda ve Lpg yan yana size ızdırap yaşatabilir dikkat edilecek püf nokta burası...

Yeni nesil motorların hepsinde olduğu gibi lpg dönüşümlü motorlarda zamanla supap sorunu yaşanabiliyor, bunun maliyeti de 2500-3000 TL aralığında değişmekte, 60 bin ile 100 bin aralığında (genel olarak) supap sorunu yaşandığı var sayılırsa, bu maliyetin de çok bir önemi kalmıyor.

Süspansiyon biraz sert gelebilir ama ben ondan da memnunum, sert süspansiyonun olması güvenliğin üst seviyede olmasını sağlıyor, yeri geliyor yüksek hızlarda virajlara girmem gerektiğinde bu sert süspansiyonun yere ne kadar yapıştığını hissetmek güzel oluyor...

* * *

Bk kasaların düşük km'li olanları, temiz olanları az sayıda var piyasada, zaman geçtikçe bu sayılar daha da azalıyor. Temiz ve bakımlı bir Mazda, kaç bin km de olursa olsun motor sorunu çıkartmaz, ancak; bakımsız ve ilgisiz Mazda'lar 50 bin km de olsa bile sorun çıkartabilir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba arkadaşlar adım tugay sizlerden tavsiye istiyorum, Hyundai Accent admire aracım vardı onu sattım ve mazda 3’lere bakıyorum ben aracı binmek için alıyorum satmak için değil o yüzden o klasik mazda ön yargısını konuşmak bile istemiyorum mazda satılmaz elinde kalır vesaire. Biraz araştırdım mazda çok sorunsuz uzun yıllar binebileceğim kusursuz sayılacak bir araç markası imiş bende buna güvenerek tercihimi mazda 3’de kullanmak istiyorum. Sizlerden öğrenmek istediğim şey bu aracın kronik sorunları nelerdir,motor ömrü ne kadardır kaç bin km’ye kadar bakmam lazım bu araçlarda 200 bini filan aşmamalımı km olarak. Subab eritme ve torpido deforme olaylarını yaşayanlar çokmu , şehir içi şehir dışı lpg benzin tüketimi nasıl, motor ve gücü yeterlimi , yol tutuşu gitmesi frenleri nasıl, iç ve dış donanımları nelerdir,arka diz mesafesi, hangi yıllar arası üretildi ve makyajlı ve makyajsız modelleri hangileri öğrenmek istiyorum ayrıca bütçem 45 bin TL’ye kadar.

- kronik denebilecek bir sorun yok

- Motor ömrü her motor gibi kullancısına bağlı bir durumdur, bakımları hiç aksatılmamış, benzinle kullanılan atmosferik bir Mazda motoruyla rekor denemesi yapmayı göze alabilirsin bence.

- Supap sorunu yeni nesil her LPG'li aracın yaşadığı bir durumdur. Kullanıcılar genelde kişinin kullanım tarzı ve LPG sistemine göre değişmekle birlikte 60-100 bin km arası bu sorunu yaşadığını söylüyor.

- Göğüs ya da torpido sorunu yoktur, bu sorunu BL kasada yaşayan oldu.

- Şehir içi ve şehir dışı verileri herkese göre değişen bir durumdur. Ortalama söylersek şehir içi 12-13 lt, şehir dışı 8-9 lt LPG tüketir.

- Motor ve gücü beklentine bağlı, atmosferik motorun kimyasını biliyorsan ve onu göze alırsan sorun yok, ama beklentin gaza basınca uçsun dersen RX-8 keser seni.

- Yol tutuşu frenleri vs son derece tatmin edicidir. Diğer soruların için Kütüphane kısmını tıklayıp Mazda 3 BK yı okumanı tavsiye ederim.

- 2003-09 arasında üretildi BK kasa, 2007-09 arası başlıyor makyaj.

tgykya

Sessiz
- kronik denebilecek bir sorun yok

- Motor ömrü her motor gibi kullancısına bağlı bir durumdur, bakımları hiç aksatılmamış, benzinle kullanılan atmosferik bir Mazda motoruyla rekor denemesi yapmayı göze alabilirsin bence.

- Supap sorunu yeni nesil her LPG'li aracın yaşadığı bir durumdur. Kullanıcılar genelde kişinin kullanım tarzı ve LPG sistemine göre değişmekle birlikte 60-100 bin km arası bu sorunu yaşadığını söylüyor.

- Göğüs ya da torpido sorunu yoktur, bu sorunu BL kasada yaşayan oldu.

- Şehir içi ve şehir dışı verileri herkese göre değişen bir durumdur. Ortalama söylersek şehir içi 12-13 lt, şehir dışı 8-9 lt LPG tüketir.

- Motor ve gücü beklentine bağlı, atmosferik motorun kimyasını biliyorsan ve onu göze alırsan sorun yok, ama beklentin gaza basınca uçsun dersen RX-8 keser seni.

- Yol tutuşu frenleri vs son derece tatmin edicidir. Diğer soruların için Kütüphane kısmını tıklayıp Mazda 3 BK yı okumanı tavsiye ederim.

- 2003-09 arasında üretildi BK kasa, 2007-09 arası başlıyor makyaj.

Genelde yüksek kmlerde satılıyor bu araçlar kmleri beni açıkcası korkutuyor kendim gibi kullanan bakan biri olsa aracına 500 binde olanıda alırım ama kimse düzgün bakmıyor. 12-13 litreyi otomatik tüketiyor dimi manuelde bu oran daha düşüktür. boyasının kalitesiz ve saçlarının ince olduğunu söylüyor. alırken dikkat etmem gereken bi noktalar varmı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Genelde yüksek kmlerde satılıyor bu araçlar kmleri beni açıkcası korkutuyor kendim gibi kullanan bakan biri olsa aracına 500 binde olanıda alırım ama kimse düzgün bakmıyor. 12-13 litreyi otomatik tüketiyor dimi manuelde bu oran daha düşüktür. boyasının kalitesiz ve saçlarının ince olduğunu söylüyor. alırken dikkat etmem gereken bi noktalar varmı
Soğuk çalıştırmada egzozdan rahatsız edici duman varsa, performansı yerlerdeyse yani 4500 devirden sonra da kükremiyorsa, vites geçişleri ben buradayım diyorsa uzak durun, gerisi boya kına vs zaten.

Bu hususlardan anlamam diyorsan anlayan birine baktır. Kurcalanmış, cacık Mazda adamı hayatından soğutur Allah korusun.

tgykya

Sessiz
Soğuk çalıştırmada egzozdan rahatsız edici duman varsa, performansı yerlerdeyse yani 4500 devirden sonra da kükremiyorsa, vites geçişleri ben buradayım diyorsa uzak durun, gerisi boya kına vs zaten.

Bu hususlardan anlamam diyorsan anlayan birine baktır. Kurcalanmış, cacık Mazda adamı hayatından soğutur Allah korusun.
Mazda değil her marka soğutur bence hocam :) bakıyorum da orijinal boyalı araç yok neredeyse bu modelde neden hep boyalı ve boyalı araç alınır mı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynen otomatik için konuştum, sacının ince olması kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor, sacı ince olsun hafif olsun ama Allah korusun kaza anında yaşam alanına darbe gelmesin yeter ki, çamurluk kapı yamulsun yırtılsın ama içerisindeki can sağ kalsın, önemli olan budur.

tgykya

Sessiz
Aynen otomatik için konuştum, sacının ince olması kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor, sacı ince olsun hafif olsun ama Allah korusun kaza anında yaşam alanına darbe gelmesin yeter ki, çamurluk kapı yamulsun yırtılsın ama içerisindeki can sağ kalsın, önemli olan budur.
Hep boyalı satılıyor bu araçlar komple boyalı orijinal boyalı nadir var neden acaba

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hep boyalı satılıyor bu araçlar komple boyalı orijinal boyalı nadir var neden acaba
Kaza belaya karışmamış olanlar için şöyle diyeyim, genel anlamda Mazda kullancılıları orijinal boyası bozulmasın diye yamalı araçlarla gezmez, güneş yanığı ya da aşırı çizik varsa komple boya yapar ay parçası gibi gezer aracıyla. Kimseye bir şey ispatlamak zorunda kalmaz, çünkü Mazda'yı alacak kişi de kendisinin düşüncesiyle aynı olan kitledir.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Neden olacak yollar, dikkatsizlik, bilinçsiz kullanıcılar bir ihtimalde boya takıntısı olmayan kullancıların keyfi temizlik boyası yaptırması. Şehir içinde binilen her aracın durumu aynıdır hemen hemen. Uzun yolda kullanılanlar biraz daha az boyalı ve temiz kalabiliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Piyasada varsa eğer 10-15 yaşında boyasız araç, boyalı olanlardan çok fazla para isteniyor, aynı şey kilometre takıntısında da aynı. Şahsen araç boyasız diye aradaki farkı vermem. Araç boyalı ve ton farkı yoksa benim için sorun değildir.

tgykya

Sessiz
Benim içinde çok önemi yok aksine çizik vuruk aracı sevmem. Bi kere araba alıcam arabanın boyası dökülüyor adam diyor ki orijinal abi ulan heryeri orijinal olsa nolur dökülüyor. Avrupa'da boyalı temiz araçlar her zaman daha değerlidir çizik araçların değeri düşüktür orijinal boya bile olsa çünkü çakal dolandırıcı yoktur. Boyanın tonu nasıl yapıldığı işçiliği önemli ben İstanbulda rs serviste ücretsiz onarım yaptırdım adamların kapının içine etti 3 kere boyattım deli ettiler mahkemeye verefekktim. Tamponlarımı boyattım Bi ustaya piyasadan 200 TL fazlaya ama göre ton farkı hiç bişi yok kaymak gibi böyle düzgün işçilik olursa ben boyalı arabayı daha çok seviyorum. Bel altı boyalı yada temizlik boyası demek komple boyalı demek dimi.

tgykya

Sessiz
Bu araçta kaç bin km'ye kadar hasar kaydı normal görülebilir ve bu araçta arka park sensörü standart olarak mı geliyor yoksa sonradan mı takılıyor ?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bu araçta kaç bin km'ye kadar hasar kaydı normal görülebilir ve bu araçta arka park sensörü standart olarak mı geliyor yoksa sonradan mı takılıyor ?
Hocam kaç bin km'ye kadar hasar kaydı normal diye bir mantık kurulmaz. Araç var 90 model hasar kaydı yok, araç var farı veya dikiz aynası değişmiş hata boya yok 2017 model 10-12 bin hasar kaydı var. Bu durumda aynası değişmiş ama 10 bin TL hasar kaydı olan araç anormal mi? Bazen aracın yanından yaya geçerken bile aynaya çarpıp kırabiliyor. Yeni araçların aynalarında bir sürü sensör ve aydınlatmalar var yüzden de değişmesi pahalı oluyor.
Sen km'yi boyayı bir kenera bırak araç içine siniyormu ona bak

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sanayide bin tlye toplanmış araç yerine , servisde. 5bintlye toplanmış araç daha mantıklı.

Aynı hasar için

tgykya

Sessiz
Hocam kaç bin km'ye kadar hasar kaydı normal diye bir mantık kurulmaz. Araç var 90 model hasar kaydı yok, araç var farı veya dikiz aynası değişmiş hata boya yok 2017 model 10-12 bin hasar kaydı var. Bu durumda aynası değişmiş ama 10 bin TL hasar kaydı olan araç anormal mi? Bazen aracın yanından yaya geçerken bile aynaya çarpıp kırabiliyor. Yeni araçların aynalarında bir sürü sensör ve aydınlatmalar var yüzden de değişmesi pahalı oluyor.
Sen km'yi boyayı bir kenera bırak araç içine siniyormu ona bak
Mazda daha önce kullanmadığım için çoğu markanın km si yüksek olunca almaz insanlar yaklaşamaz mazda da bu durum böyle değil anladığım kadarıyla. Demek istediğim şey aracın parçaları pahalı ise belli bir TL ye kadar olan hasarları normal karşılarım anlamında ucuz ise adam kaç bin TL Lik hasar çıkarıyorsa şüphelenirim. Otomatik mi manuel mi karar veremiyorum hala yakıt ve performans korkutuyor açıkçası daha öncede kullanmadığım için ve hiç göremiyorum mazda çevremde şehir de soramıyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mazda daha önce kullanmadığım için çoğu markanın km si yüksek olunca almaz insanlar yaklaşamaz mazda da bu durum böyle değil anladığım kadarıyla. Demek istediğim şey aracın parçaları pahalı ise belli bir TL ye kadar olan hasarları normal karşılarım anlamında ucuz ise adam kaç bin TL Lik hasar çıkarıyorsa şüphelenirim. Otomatik mi manuel mi karar veremiyorum hala yakıt ve performans korkutuyor açıkçası daha öncede kullanmadığım için ve hiç göremiyorum mazda çevremde şehir de soramıyorum.

Sahibindeni açıp sana en yakın olan ilandaki arac sahibini arayıp , aracına bakmak istiyorum diyip müsait zamanda gidiyorsun.

Aracı inceliyorsun.

Cebinde 50 tl çıkarıp araç sahibine veriyorsun bi tur alabilirmiyim diyorsun ??

Nasıl fikir bence süper:D:D:D

tgykya

Sessiz
Sahibindeni açıp sana en yakın olan ilandaki arac sahibini arayıp , aracına bakmak istiyorum diyip müsait zamanda gidiyorsun.

Aracı inceliyorsun.

Cebinde 50 tl çıkarıp araç sahibine veriyorsun bi tur alabilirmiyim diyorsun ??

Nasıl fikir bence süper:D:D:D
Süper fikir :) bu araçlarda arka park sensörü bulunuyor mu fabrika çıkışı sonradan mı takılıyor.

Üst Alt