Klimanın Tek Taraflı Çalışma Sorunu

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba Garaj

Klima (aynı derecede olmasına rağmen) yolcu tarafından buz gibi üfürürken, şoför tarafı ılık kıvamda üflüyor. Bu durumun sebebi ne ya da neler olabilir?

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Üfleme şiddeti her iki tarafta aynı mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba Garaj

Klima (aynı derecede olmasına rağmen) yolcu tarafından buz gibi üfürürken, şoför tarafı ılık kıvamda üflüyor. Bu durumun sebebi ne ya da neler olabilir?
Ayar düğmesinde sıkıntı olabilir, tam soğuk ayara gelmiyordur. :rolleyes:

Aklıma başka bir şey gelmiyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ayar düğmesinde sıkıntı olabilir, tam soğuk ayara gelmiyordur. :rolleyes:

Aklıma başka bir şey gelmiyor.
Teknik olarak imkansız, öyle olsa diğer taraf ta soğumaz. Dual aktifken de pasifken de derece 15'e indirildiğinde dahi o soğukluk yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teknik olarak imkansız, öyle olsa diğer taraf ta soğumaz. Dual aktifken de pasifken de derece 15'e indirildiğinde dahi o soğukluk yok
Her iki tarafın düğmeleri ayrı değil mi? Değilse iki tarafın ısısı nerede ayrı ayrı ayarlanıyorsa sıkıntı orada.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Her iki tarafın düğmeleri ayrı değil mi? Değilse iki tarafın ısısı nerede ayrı ayrı ayarlanıyorsa sıkıntı orada.
Çift bölgeli klima olduğu için belirttim. Ayar düğmesinde sorun yok iki taraf ya da tek yerden istenilen dereceye getiriliyor

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Yönlendirme hatası var, maliyet fazla çıkabilir. Ustanın derinlere inmesi gerekecek muhtemelen. Klima kazanına kadar yolu var :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çift bölgeli klima olduğu için belirttim. Ayar düğmesinde sorun yok iki taraf ya da tek yerden istenilen dereceye getiriliyor
Klima sistemi (motor, borular vs.) tek ve olay çift bölgeye içeride ayrıldığından ve bu çift bölgeyi kontrol eden ayrı ayrı sistem olduğuna göre, içeri gelen aynı derecede soğukluğu bir tarafa daha ılık veren tarafın ısısını kontrol eden şeysi bozuk, başka ihtimal var mı? Sen 23 dereceye ayarlıyorsun misalen, bozuk olduğu için o zımbırtı ısıyı 28 derece olarak yönlendiriyor... ;)

Çift bölgeli klimalı aracım olmadığı için ben sadece mantık yürütüyorum. Murat'ın dediği şey ile yürüttüğüm mantık aynı olay.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Şoför tarafın ısı ayar klapesi bozuk ya da ona sinyal gönderen gösterge bozuk, ilgilin klapenin mili yerinden çıkmış veya fiş bağlantısı gevşek der susarım:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şoför tarafın ısı ayar klapesi bozuk ya da ona sinyal gönderen gösterge bozuk, ilgilin klapenin mili yerinden çıkmış veya fiş bağlantısı gevşek der susarım:)
Söylediklerin muhtemel görünüyor, şimdi işini severek yapan bir usta eller bulmak lazım o zaman, teşekkürler.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bu saydıklarım dışında birşey çıkmaz ben oyumu, klape bozuk veya mili yerinden caymiştan yana kullanıyorum

Üst Alt