Yurtdışı Kaynaklı Alışveriş Sitelerinden Alışveriş Yapmadan Önce Okuyunuz

HakanEMRE

Aktif
Konum
Bolu-Ş.Urfa
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli (kargo ücreti dahil edilmeden) gönderi başına toplam 75 Euro'yu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır. Bu muafiyet hakkından bir takvim yılında 5 kere yararlanılabilmektedir. Yılda 5 kere sınırlaması, kitap, CD, DVD vb. ürünler için uygulanmamaktadır.

Eşya bedeli (yine kargo ücreti dahil edilmeden) 75 Euro'dan fazla ise fakat 1500 Euro'yu geçmiyorsa, Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 oranında ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

Bu kapsamda gelen eşyanın, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi, kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması, brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.
Bu eşyaya ilişkin gümrük işlemlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında posta idaresi ile belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. Yetkilendirilen posta idaresi ve hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerin, takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında ilave ücret alamayacakları ilgili mevzuatta hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, gümrük vergileri dışında kalan ve hızlı kargo şirketleri tarafından depo,ardiye ücreti vb. isimlerle talep edilen ücretlerin, ilgili hızlı kargo şirketlerinden araştırılması gerekmektedir.

Cep telefonlarının, kozmetik ürünlerinin, takviye edici gıdalar ile sporcu gıdalarının (milli sporcu olduklarına daire belgesi bulunanlar veya doktor tavsiyesi ile kullanan ve hastaneden alınmış rapor veya doktorun önerdiğine dair reçetesi bulunanlar hariç), tütün ve tütün ürünleri ile alkollü içeceklerin, başka bir ülkeden Türkiye'de bulunan bir kişiye, posta veya hızlı kargo yoluyla gönderilmesi mümkün değildir.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi ile diğer şart ve koşullar için lütfen;

http://www.gumrukticaret.gov.tr/ sitesinde GÜMRÜK menüsü altında bulunan HİZMETLER-BİREYSEL bağlantısıyla ulaşacağınız POSTA İŞLEMLERİ alanını ziyaret ediniz.

(http://www.gumrukticaret.gov.tr/altsayfa/icerik/82/179/posta-hizli-kargo-esyasi-muafiyeti.html)
 

Maytalman

Aktif
Konum
Samsun
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Hiç yurtdışı alışveriş yapmadım eğer birgün yapacak olursam oğuzhan kardeşim yardımcı olur...Bu bilgilendirme çok iyi olmuş :) okumadan alışveriş yapıpta vay efendim ben bilmiyordum etmiyordum yan yattı çamura battı olmasın...
:2funny:
Okuyalım bilinçlenelim Hakan Emre ye katkılarından dolayı teşekkürler...
 
Konum
Afyon
Ben daha önce paylaşmıştım, hediyelik değilde ticarı emlatta olan araç parçası için benden istenen 'yetkili servisten adına kayıtlı olan aracın bu parçaya gerek duydugunun yazılı olarak belgelenmesi' oldu..
Burası Türkiye... Gümrük uygulamaları canınızı sıkabilir...
 

aytacesen

Katılımcı
Konum
Gaziantep
Bu arada özel kargo şirketlerini mümkün olduğunca tercih etmeyin.Ürün sınırlanması özel kargo şirketlerinde daha rahat yapılabildiği gibi olası bir gümrükte takılma durumunda ekstradan beklediği gün kadar saklama ücreti ödersiniz.elefon,mp3 çalar,sporcu vitaminleri ve tütün mamülleri getirmediğiniz sürece sorun çıkma olasılığı oldukça düşük.Özellikle üzerinde radyo vb ifadeler yer alan ürünlere ekstradan TRT bandrol parası ödemek zorunda kalırsınız:)Özellikle son 1 yıldır Avrupadan Türkiye ye giren bireysel kargolarda büyük bir düşüş yaşanmakla birlikte Çin den alışverişlerde durum tam tersine dönmüş durumda.Çin den yapacağınız alışverişlerin %80 i kargo bedava olarak ve 3 hafta içinde gelmiş oluyor.Yüksek meblağlı ürünlerde satcıyla iletişime geçip fatura tutarını düşük gösterebilirsiniz:)Bunun dısında en çok eksikliğini hissetiğim paypal ödeme sitemi birçoğunda bulunmuyor.Alışverişlerinizde sanal kart kullanmak güvenlik açısından daha iyi olacaktır.En çok kullandığım site aliexpress olmakla birlikte;tradetang,buycoins,focalprice,dealextreme alternatif olarak kullandığım diğer siteler.
Bu arada özellikle konfeksiyon ve ayakkabı konusunda çok başarılı ve çok ucuz ürünler olmakla birlikte alacağınız konfeksiyon tarzı ürünler için en az 2 beden büyük almanız şiddetle tavsiye edilir:)
 
Konum
Afyon
Hocam değer düşük yazdırmak etik değil..
Dürüstlük iyidir..
Kimin ne yöntem uyguladığı sahtekarlığın haklı yönünü doğurmaz..
Kendi görüşüm: Vergiden kaçırarak 80 milyonun kul hakkıyla yaptıracağım araba hayretmez zaten ve o şekilde alacağıma bozuk kalır, bir süre sonra yaptırırım o zamana kadarda arabasız kalırım.. Haram fazlayı götürecektir..
Foruma Katılım görüşüm: Lütfen bu şekilde bilgiler paylaşarak başkalarına da devletten nasıl çalınacağının yolunu göstermeyin..
 

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Güzel bilgilendirme olmuş, teşekkürler herkese.
 

aytacesen

Katılımcı
Konum
Gaziantep
Hocam değer düşük yazdırmak etik değil..
Dürüstlük iyidir..
Kimin ne yöntem uyguladığı sahtekarlığın haklı yönünü doğurmaz..
Kendi görüşüm: Vergiden kaçırarak 80 milyonun kul hakkıyla yaptıracağım araba hayretmez zaten ve o şekilde alacağıma bozuk kalır, bir süre sonra yaptırırım o zamana kadarda arabasız kalırım.. Haram fazlayı götürecektir..
Foruma Katılım görüşüm: Lütfen bu şekilde bilgiler paylaşarak başkalarına da devletten nasıl çalınacağının yolunu göstermeyin..
Hocam çok şükür bugüne kadar haram lokmayı ne yedim ne yedirttim.<öncelikle bunu değerlendirmek için en temelde devlet ve para olgusunun etraflıca araştırılması şüncesindeyim.Bu konuda söylenecek,anlatacak o kadar çok şey var ki tartışma yaratmamak için sözlerimi burada bitiriyorum.Sağlıcakla kalın:)
 

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Bir keresinde telefon için kapak siparişi vermiştim, satıcı China Post ile göndermişti, ben telefonu eskittim, gittim başka cihaz aldım, yeni cihaz aldığım gün posta geldi :D Eski practica aracım içinde Amerika dolaylarında gösterge paneli sipariş etmiştim, yalan olması oda 28 günde geldi. Emin olun yurtışındaki siteler daha güvenli.
 

kadir

Aktif
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aliexpress Kullanıcılarına Kötü Haber!

Aliexpress Kullanıcılarına Kötü Haber!


Bildiğiniz gibi ülkece Aliexpress. com’dan alış veriş yapmayı seviyoruz. Zaten ülkemizde ki malların çoğu Çin malı olunca ve bu ürünlere ülkemizde %300 -%500 kar marjı eklenerek satış yapılınca aliexpress’ten alış veriş yapmak kaçınılmaz oluyor. Buna bir örnek vermek gerekirse telefoncularda 15-20 TL’ye satılan Temperli cam koruyucular aslında 1-2 Dolara satın alınabiliniyor.
Geç Gelen Kargo Sorunu

Aliexpress’te genelde DHL,FedEx alternatif kanallar seçilmediği sürece,ücretsiz ya da çok uygun fiyat olduğu için normal posta yöntemi seçilir ve bu yüzden postanız hangi ülke üzerinden gelirse gelsin mutlaka Türkiye’ye giriş yaptığında PTT ile sizlere ulaştırılırdı. PTT ise bu ürünleri hemen teslim etmektense Türkiye’ye girişinden uzun bir süre sonra ancak teslim ediyordu. Bu sorun hakkında şikâyette bulunan tüketiciler PTT’yi kızdırmış olacak ki PTT, sözleşme bitim tarihinden sonra Aliexpress ile çalışmama kararı aldı!
Peki, Şimdi Ne Olacak?

Aldığımız söylentiye göre Aliexpress başka alternatif dağıtım kanalı arayacakmış. Buraya kadar her şey güzel gibi gözükse de ülkemiz için durum hiçte öyle değil. Çünkü ülkemizde PTT alternatifi özel dağıtım kanalı mevcut değil DHL, FedEX gibi dağıtıcılar bulundukları bölgedeki şubenin 15 KM uzağında dağıtım yapmıyorlar oysaki PTT Türkiye’nin her yerine dağıtım yapıyordu.
PTT ile çalışılmaz ise olası en iyi senaryo Aliexpress ve satıcılarının, sattıkları ürüne DHL, FedEX gibi dağıtıcıların kargo ücretlerini ürün ücretine ekleyecekler. Bu durumda Aliexpress’in bizler için hiçbir cazibesi kalmayacak.
Kişisel görüşüm Sürat Kargonun ileride PTT’ye alternatif olabileceği yönünde. Sizleri bilmem fakat ben an itibarı ile Aliexpress alışverişlerimi bir süre askıya alacağım zira haberi doğrulamak için PTT müdürlüğünü aradığımızda muhatap bulamadık ve bence aldığımız ürünlerin gümrükte kalma ihtimali doğacaktır. Tabi bu durumda ürün geri gider bizde paramızı geri alırız o ayrı mesele :). Hep birlikte bekleyip bu düğüm nasıl çözülecek göreceğiz.

kaynak; facebookda bi grup
 

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Oradan buraya gönderildikten sonra ptt'nin ben dağıtmıyorum gardaş deme şansı yok. Kim sallamışsa sağlam sallamış, hem ptt aliexpress ürünü olduğunu nereden biliyor? Klasik facebook paylaşımı...
 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Umarım doğru olmaz. Ama ben bu alışveriş olayına mutlaka bir engel, kısıtlama, ücretlendirme gibi bir şey getireceklerini düşünüyorum. Bu kadar özgür alışveriş fazla uzun sürmez bu ülkede :)
"Her bir iyilik, cezasız kalmaz bu ülkede" şeklinde özlü sözümüz varken, haklısın... Fazla bile serbest kaldı... :(
 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
www.amerikapostam.com

Bu siteyi araştırıyorum, bilgisi olan var mı ?
Bu ve benzeri bir kaç site biliyorum... Amerika'dan kişisel bazda alış veriş yapmayı, kanunen ve şeklen kolay hale getiriyorlar... Tabi bunu da babalarının hayrına yapmıyorlar... Her şeyin bir bedeli var... ;) Siteyi inceleyince 100 lirayı geçen komisyon rakamları bedel olarak belirlenmiş olduğunu görüyoruz zaten.

Tercih meselesi.
 

kadir

Aktif
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
aliexpresden dayıma dayımın kartı ile 5-10 parça aldık arada bi 10$ çektiler ama nereye gitti bulamadık müşteri hizmetleri ilede konuşamadık kaynadı gitti.

-şirketde birinden yine 1$ çekildi hesabından cebine öesaj geldi bu neydi falan derken 80$ çekildi hemen bankayı arayıp dilekçe verip iptal ettirildi buda aliexpress üstünden çekildi.

dikkatlı olmakda fayda var

-bide arkadaşa aksiyon kamerası aldık 280tl bana linki verdi bunu al bana dedi aldım ürün geldi tabi arkadaşlarla toplandık bakıyoruz biri demesinmi aynı kamera gitti gidiyorda 200 tl hobaaa arkadaş bana diyor olum neden bakmadın olum sen bana link verdin al dedin bak inceleme demedinki sen al demeden önce neden bakmadın :D
 

süleyman46

Aktif
Konum
Mersin - Kahramanmaraş
Araç Markası
Mazda 6 2010
Sanal kartı da belirli araliklarla da yenilemek lazım. Bunlar bile kesin çözüm değil. Benim sanal karttan asıl karta ulaştılar. Once 0.95 dolar deneme yaptılar aonra 418 dolardolar çektiler. Hemen bankayı aradım itiraz ettim. Bir ay geçmeden para geri yattı ama o an onu farketmesek sıkıntı. Sık sık takip etmek lazım
 
Üst Alt