Yurtdışı Alışveriş Gümrük Problemleri ve İşlemleri

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Büyük bir paketim daha gümrükte takıldı. Aslında içindeki uygun fiyatlı bir şey ama paket çok büyük...

Sistemde bazı değişiklikler olmuş. Sorgulama yaptığınız esnada, eğer ürün için gümrük vergisi belirlenememiş ve sizden evrak isteniyorsa bu bilgileri sorgulama ekranında görebilirsiniz. Evrakları yollamanız için mail adresi ve faks numarası da bu sayfada mevcut.

Bunun haricinde bugün tebligat geldi. Dün sistemde verilen mail adresine evrakları yollamıştım fakat mail geri gelmişti, tebligatın altında başka bir mail adresi vardı, aynı maili oraya yönlendirdim ve iletildi raporu geldi.

Fakat bu bilgilere mobil uygulamadan ulaşamıyorsunuz, web sitesinden sorgulama yaptığınızda görebilirsiniz.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Olayı sonuca bağlayalım; mail ile gönderdiğim evrakları nedense kabul etmediler, buraya gelmeniz gerekli dediler. Cuma günü öğle saatlerinde gittim, fakat öğle arasına kadar sıra gelmediği için fazlaca bekledim. Normalde işler çok hızlı yürüyor ama bu da benim şanssızlığım oldu.

Evraklar arasında ödeme belgesi vardı, ama onu en son gösterdim, çünkü karttan ürün ve kargo ücreti tek seferde alındığı için kargo için bile gümrük ödemek gerekiyordu. Gitmeden önce hazırladığım şu ekran görüntüsünü gösterdim;

40232

Bu görüntüde ürün ücreti ve kargo ücreti açık şekilde gözüküyor. Gümrükçü bile çok şaşırdı kargo ücretine, haliyle ürün 25 $ altı olduğu için gümrük vergisi yazamadı :D Aklınızda olsun görüntü mutlaka yanınızda bulunsun.

Gümrük vergisi ödenemediği için, sadece gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi ödedim 5,10 TL

40233

Normal şartlarda kart ekstresi veya ödeme belgesi istiyorlar. Aldığınız ürün + kargo ise mutlaka ve ısrarla bu belgeyi gösterin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Olayı sonuca bağlayalım; mail ile gönderdiğim evrakları nedense kabul etmediler, buraya gelmeniz gerekli dediler. Cuma günü öğle saatlerinde gittim, fakat öğle arasına kadar sıra gelmediği için fazlaca bekledim. Normalde işler çok hızlı yürüyor ama bu da benim şanssızlığım oldu.

Evraklar arasında ödeme belgesi vardı, ama onu en son gösterdim, çünkü karttan ürün ve kargo ücreti tek seferde alındığı için kargo için bile gümrük ödemek gerekiyordu. Gitmeden önce hazırladığım şu ekran görüntüsünü gösterdim;

Ekli dosyayı görüntüle 40232

Bu görüntüde ürün ücreti ve kargo ücreti açık şekilde gözüküyor. Gümrükçü bile çok şaşırdı kargo ücretine, haliyle ürün 25 $ altı olduğu için gümrük vergisi yazamadı :D Aklınızda olsun görüntü mutlaka yanınızda bulunsun.

Gümrük vergisi ödenemediği için, sadece gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi ödedim 5,10 TL

Ekli dosyayı görüntüle 40233

Normal şartlarda kart ekstresi veya ödeme belgesi istiyorlar. Aldığınız ürün + kargo ise mutlaka ve ısrarla bu belgeyi gösterin.
Bilgilendirmeler için teşekkürler Murat. :)

Adam, Hakkari'den ürün aldıysa ne olacak? "Buraya gelmeniz Gerekiyor" da nasıl bir hizmet anlayışı acaba? Adresini Urumiye (İran) verse daha mantıklı sanki. :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Bilgilendirmeler için teşekkürler Murat. :)

Adam, Hakkari'den ürün aldıysa ne olacak? "Buraya gelmeniz Gerekiyor" da nasıl bir hizmet anlayışı acaba? Adresini Urumiye (İran) verse daha mantıklı sanki. :)
Abi diğer şehirlerde yaşayanlar için böyle bir sorun olursa; o şehirdeki posta müdürlüğüne gönderiliyor ve belli günlerde gümrük memuru orada işlemleri yapıyormuş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Şöyle bir sorum olacak... :)

Ebay, ödemeleri paypal ile kabul ediyor ama canım ülkem onlardan coh ileri durumda olduğundan paypal kullanılmıyor, bu durumda Ebay'dan alış veriş yapmanın imkanı var mı?

Teşekkürler.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions

Ebay, ödemeleri paypal ile kabul ediyor ama canım ülkem onlardan coh ileri durumda olduğundan paypal kullanılmıyor, bu durumda Ebay'dan alış veriş yapmanın imkanı var mı?

Teşekkürler.
Yurtdışı adresli PayPal hesabı açabilirsin abi. Veya şu an aktif PayPal kullanıcısı varsa o senin adına ödeme yapabilir ;)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Bir tanesi spoiler olmak üzere 2 adet ürünüm UKİMe takılmış.

Birisi 33$ diğeri 39$ olan ürünler bakalım ne macera görecek. Ama kesin ve kesin diyorumki boyalı aldığım spoiler de kesin falçata darbeleri olacak:mad:

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
1991 Royal Classic
Araç Renk ve Tip
Lacivert Sedan

Teşekkürler.
Paypal hesabı açsakta Türkiye de olan herhangi bir para veya kredi kartı hesabını baglayamiyoruz,

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Finans bank kartımı paypala ekledim, yalnız Paypalı Amerika hesabından açıp ardından Amerika adresi gösterdim. Ebay da ise TR adresin olduğu için aldığın ürün TR ye gelecek.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
1991 Royal Classic
Araç Renk ve Tip
Lacivert Sedan

Sstico

Sessiz
Araç Markası
BMW
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Arkadaşlar bundan 6gün önce UKİM jargonu zimmet alındı yazıyordu ondan 4gün sonra Bi mesaj geldi kredi kartı ekstratı fln 1-4 saat sonra ukim ptt işyerinde bekliyor yazdı. Sizce bekliyim mi yoksa sorun mu var?

Ekli dosyalar

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Arkadaşlar bundan 6gün önce UKİM jargonu zimmet alındı yazıyordu ondan 4gün sonra Bi mesaj geldi kredi kartı ekstratı fln 1-4 saat sonra ukim ptt işyerinde bekliyor yazdı. Sizce bekliyim mi yoksa sorun mu var?
Sorun var. Beklemeyin iletişime geçin.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ya alakasız olacak ama Çinden 20 gün önce verdiğim sipariş bugün itibari ile 7 gündür Kayseri PTT de bekliyor.Arkadaş bir şeyimiz de düzgün olmaz mı?Az biraz insaf be.Ta ebesinin nikahından 15 güne geliyor bana 10 km olan yerde 7 gündür bekletiyorlar.Nolacaksa sonumuz bilemiyorum...

Üst Alt