Yurtdışı Alışveriş Gümrük Problemleri ve İşlemleri

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet haklısınız uğraşmaya değmez kesin gönderecekekler telefonu. Biliyorsanız eğer peki ben para iademi aliexpressten sizce en geç kaç günde alırım?
Ürün UKİM tarafından iade edildikten sonra dispute açın. Kargo takip ekran görüntüsünü de delil olarak gönderin. Eğer aliexpress puanınız yüksekse 3-5 günde ödeme iade gelir. Eğer puanınız düşükse bu süre 15-20 gün kadar zaman alabilir. Tabii burada satıcının durumu da önemli, satıcı ürün bana ulaşmadı o yüzden onaylamam derse süreç uzar biraz...

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Bir deneyimde ben paylaşayım UKİM ile ilgili;

Yaklaşık 2 ay önce Amerika'dan Ebay üzerinden 350$ lık bir cihaz aldım. Cihaz 3 günde İstanbul'a gelip bir hafta UKİM'de bekledi.

Bu esnada PTT müdürlüğündeki tanıdıklarımla kargonun durumunu konuşurken inanın UKİM'e ulaşabilecek bir yöntem bulamadık. ANladımki UKİM'e bizzat gitmek en etkili çözüm.

Neyse bu esnada ben ne olacak cihaz gerimi gidecek derken bizim bölgenin bağlı olduğu PTT müdürlüğüne cihaz geldi ve bir hafta da gümrük memurunun gelip incelemesi beklendi.

Bana bir telefon geldi ve gümrük memuru olduğunu söyleyen bir kişi cihazla ilgili bilgi istedi. Bende gerekli bilgileri verdikten sonra cihazı kullanabileceğim ehliyet-ruhsatı mı kendisine faksladım.

Son olarak bana çıkardığı gümrük vergisi ile kapıda ödeme yaparak cihazımı sağlam salim teslim aldım.

Aynı üründen bir tane daha aldık ve 20 gündür PTT de bekliyor. Bayram tatilinin uzun olması sebebiyle süre uzadı bu hafta sonu tahminen elime ulaşacak çünkü bizim bölgede gümrük memurları PTT'ye haftada birgün gelip inceleme ve değerlendirme yapıyorlarmış.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Benim anlamadığım bu internet üzerinden garantisiz telefon satan adamlar bu telefonları nasıl ülkeye sokuyorda biz sokamıyoruz ?

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Benim anlamadığım bu internet üzerinden garantisiz telefon satan adamlar bu telefonları nasıl ülkeye sokuyorda biz sokamıyoruz ?
Onlar genelde yurt dışından gelenler ile o telefonları getirtiyorlar ve kaçak telefon işini meslek edinenler var.

Yıllardır da bu iş böyle gidiyor, bildiğim kadarıyla gemilerle getirenler de var. Birçok yöntem var ve hepsi de kaçakçılık suçu.

1999 yılında tahtakale-doğubank bölgesinde telefoncuların altın döneminde girdiğim birçok telefoncuda telefonların arkasına sahte kvk, telsim, başarı hologramların yapıştırıldığını canlı olarak görmüştüm. O dönemlerde imei derdi de yoktu ve sadece sim kilit ve türkçe dil yüklendiği an sorun çözülüyordu.

Tabi yaklaşık 20 yılın ardından artık yöntemler değişti. İmei atmak suç ve bilinen en etkin yöntem kaçak telefonu pasaporta kaydettirmek.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Gerçekten ülke olarak rezil bi haldeyiz bitiğiz bitik

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Durumun özeti; Biz gümrükten parası ile kargo geçiremiyoruz ama afganlılar başta olmak üzere yüzer yüzer geçiyor adamlar sınırdan kimsenin haber yok :D:koptum:
bizim evin oralar BM gibin... Kırgızlar her yerde, suriyeliler, afrikalılar, afganlar... Geçenlerde otobüsten inip eve yürüdüm, bizim bakkalı görene kadar Türkçe konuşan insana rastlamadım. Hani insan gurbette toprağını görür ya aynı öyle olduk bizim çakal bakkalla :D

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Durumun özeti; Biz gümrükten parası ile kargo geçiremiyoruz ama afganlılar başta olmak üzere yüzer yüzer geçiyor adamlar sınırdan kimsenin haber yok :D:koptum:
Valla bu şekilde zaten kaçağa teşvik ediyorlar insanları. Adam akıllı neyse gümrük vergisi ötv si zartı zurtu koyarsın herkes de parasını verir geçirir böyle zamazingolarla uğraşmaz. Neden anlamsız kısıtlamalar içerisindeyiz anlamıyorum.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
bizim evin oralar BM gibin... Kırgızlar her yerde, suriyeliler, afrikalılar, afganlar... Geçenlerde otobüsten inip eve yürüdüm, bizim bakkalı görene kadar Türkçe konuşan insana rastlamadım. Hani insan gurbette toprağını görür ya aynı öyle olduk bizim çakal bakkalla :D
Dörtyol olmuş BM haklısın

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Evet haklısınız uğraşmaya değmez kesin gönderecekekler telefonu. Biliyorsanız eğer peki ben para iademi aliexpressten sizce en geç kaç günde alırım?
Telefonu aldığınız satıcı önemli burada. Bazıları Türkiyeye telefon sattığı için durumu biliyorlar. Telefonu 2 yada 3 parça halinde gönderiyorlar ve sıkıntı olmuyor. Hatta henüz bu şekilde sıkıntı yaşayanı görmedim. Arkadaş Mi8 sipariş etti aynı şekilde telefon geldi, şimdi kutu ve aksesuarları bekliyor. Ama size normal bir şekilde telefonu tek kargo ile gönderdiyse yüzde 98 ihtimal geri gidecek telefon.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yurtdışından gelen her paket ana dağıtım merkezine gelir bu postalar için UPİM, kargolar için UKİM. Ulusal kargo işleme merkezi.
Burdan sonra nereye gidecekse sınıflandırılır. Geri gönderilecekse de zaten 3-5 güne geri iade edildi diye yazar. Sakın arayıp da işkillendirmeyin derim ben. Belki bir ihtimal geçebilir.

ibodes

Sessiz
benimde kargom 1.5 aydır ukimde yasaklı ürün diye yollanacakmış bu süre maksimum ne kadardır bilen var mı acaba

Üst Alt