Yurtdışı Alışveriş Gümrük Problemleri ve İşlemleri

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ödenmezse iade gider, paket üzerinde tutar yazıyorsa itiraz etme şansı da yok.

özer

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 2.3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Ödenmezse iade gider, paket üzerinde tutar yazıyorsa itiraz etme şansı da yok.
Satıcıya sordum ne kadar yazdın paketin üzerine diye cevap vermesini bekliyorum.

Mevla az aslında.
En doğrusu gümrük ücretini ödeyip almak az bi para zaten.

DHL ile gelen paket ptt takipten bakılabiliyor mu? Eminmisin DHL olduğuna?
Resim paylaşmıştım alışveriş detaylarında kargo firması DHL yazıyor.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Zaten gümrük ödesen bile tr fiyatının yarısına geliyor :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Letonya'dan aldığım farlar (UKİM) gümrüğe takılmış.
Ücret bilgisi de bulunmuyor. Ukim'e de ulaşamıyorum. Nasıl bir yol izleyeceğim ki acep? :confused:

Normalde tebligat gelmesi lazım ama 7 günlük süre var. Bu süre içerisinde hem tebligat gelecek, hem ukime ulaşacağım hem de bilgileri ileteceğim, ohooo.

Şu anda güncel olarak bilgiler şu şekilde;

ÜCRETLER

• Gümrük Vergisi : 0.0 TL
    Damga Vergisi : 0.0 TL
    Gümrüğe Sunma Ücreti : 0.0 TL
    Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
    TOPLAM : 0.0 TL
    [TBODY] [/TBODY]
GÖNDERİNİN HAREKETLERİ

• SIRATARİHSAATİŞLEM TÜRÜAÇIKLAMAİŞLEMİ YAPAN
    PTT İŞYERİ/ŞUBEiLÇEİL
    125/01/201820:21:00Gonderi musteriden alinmistirReceive item from customer (Otb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Latvia (Yurt Disi)
    226/01/201822:15:00Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindiReceive item at office of exchange (Otb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Latvia (Yurt Disi)
    326/01/201822:20:00Gumruge sevk edildiSend item to customs (Otb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Latvia (Yurt Disi)
    426/01/201822:21:00Gonderi gumrukten geri alindi (Giden)Return item from customs (Otb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Latvia (Yurt Disi)
    527/01/201802:49:00Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)The item was forwarded to the destination country (Otb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Latvia (Yurt Disi)
    628/01/201818:35:00Gonderi yurtdisina sevk edildiSend item abroad (EDI-received)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Latvia (Yurt Disi)
    729/01/201811:33:33Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindiReceive item at office of exchange (Inb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Turkey
    830/01/201811:33:54Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen)Send item to customs (Inb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Turkey
    930/01/201811:33:54PTT İşyerine GirdiYurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
    İSTANBUL UKİM
    İSTANBUL UKİM
    [TBODY] [/TBODY]
    BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
    1031/01/201810:57:00 PTT İşyerinde Bekliyor
    İSTANBUL UKİM
    İSTANBUL UKİM
    [TBODY] [/TBODY]
    BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
    [TBODY] [/TBODY]
    [TBODY] [/TBODY]

Ekli dosyalar

• 59.4 KB Görüntüleme: 266

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Tam emin değilim ama, gümrükleme yapılıyor ürün için eğer vergi çıkarmaya değerse bu vergi üzerine ekleniyor, değilse de, 0,6 lira gümrüğe giriş çıkış parası ekliyorlar ve sen teslim alırken bunu ödüyorsun. Gümrükleme esnasında vergi çıkarsa teslimatta onu da tahsil ederler diye tahmin ediyorum.

Ukim de kim ki? :D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Adrese yazı gelecek, ne amaçla aldığın ve gerçek değerini soracaklar. Emin olamamışlar ne olduğuna bazen böyle yapıyorlar. İstanbul'da olsa gider vergisini öder alırsın. Gelen yazıda belirtilen mail adresine ayrıtıları göndermen istenecek vs.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
HAhahaha olaya bak ya. :koptum::koptum::koptum:

Bu kadar kötü bir ülke olabiliriz herhalde ancak.

IMG_0623.jpg

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu arada bir güncelleme geçeyim;

Dün konuyla ilgili @Murat abi ile iletişim kurmuştum. Sağ olsun baya fikir ve yol gösterdi. Bugün de ''PTT İş yerinde bekletiliyor'' ibaresi görünce öğle molasından sonra UKİM'i aradım. İlk önce düşürmek için 3-5 arama yapmam gerekti. Sonrasında sisteme bağlandım ve beni sıraya atadı. 6. sıra 7-8 dk içinde geldi. Durumu anlattım ama henüz ''telgraf'' çıkmadığı için durumun ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi vermek üzere 15-20 dk sonra tekrar aramamı rica ettiler. Telgraf dediği şey de herhalde kargonun durumuna dair diğer odadan telgraf çekiyorlar operatöre. :koptum:

Neyse, aradım 1 saat sonra, yine hattı düşürmek için 3-5 arama yapmam gerekti. 3. sıradan bağlandım. Benden kimlik belgesi, ödeme kayıtları vs içeren mail atmamı istediler. Kargo içeriğine dair değerleme yapılamamış. Ben de kredi kartı ekstresi, kimlik, paypal dekontu ve ebay alışverişinin ekran görüntüsünü mail attım.

İşlem şu şekilde;

2 adet far: 30 + 30 Euro
Kargo ücreti: 40 Euro
Toplam: 100 Euro ödeme (TL cinsinden 483 TL çekildi karttan)

Şimdi çıkacak vergiyi sadece ürün bedelinden mi çıkarırlar yoksa komple kargo ücretiyle toplayıp 100 Euro üzerinden mi hesaplarlar?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Bu arada bir güncelleme geçeyim;

Dün konuyla ilgili @Murat abi ile iletişim kurmuştum. Sağ olsun baya fikir ve yol gösterdi. Bugün de ''PTT İş yerinde bekletiliyor'' ibaresi görünce öğle molasından sonra UKİM'i aradım. İlk önce düşürmek için 3-5 arama yapmam gerekti. Sonrasında sisteme bağlandım ve beni sıraya atadı. 6. sıra 7-8 dk içinde geldi. Durumu anlattım ama henüz ''telgraf'' çıkmadığı için durumun ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi vermek üzere 15-20 dk sonra tekrar aramamı rica ettiler. Telgraf dediği şey de herhalde kargonun durumuna dair diğer odadan telgraf çekiyorlar operatöre. :koptum:

Neyse, aradım 1 saat sonra, yine hattı düşürmek için 3-5 arama yapmam gerekti. 3. sıradan bağlandım. Benden kimlik belgesi, ödeme kayıtları vs içeren mail atmamı istediler. Kargo içeriğine dair değerleme yapılamamış. Ben de kredi kartı ekstresi, kimlik, paypal dekontu ve ebay alışverişinin ekran görüntüsünü mail attım.

İşlem şu şekilde;

2 adet far: 30 + 30 Euro
Kargo ücreti: 40 Euro
Toplam: 100 Euro ödeme (TL cinsinden 483 TL çekildi karttan)

Şimdi çıkacak vergiyi sadece ürün bedelinden mi çıkarırlar yoksa komple kargo ücretiyle toplayıp 100 Euro üzerinden mi hesaplarlar?
Olması gereken kargo ücretini düştükten sonra kalan rakamdan vergi almaları. Ama burası Türkiye belli olmaz :) 500 TL ye 2 adet güzel far bulunamaz mıydı aslında Türkiye'de?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Olması gereken kargo ücretini düştükten sonra kalan rakamdan vergi almaları. Ama burası Türkiye belli olmaz :) 500 TL ye 2 adet güzel far bulunamaz mıydı aslında Türkiye'de?
Bir nebze rahatladım sayılır. Yoksa ücret daha fazla çıkacaktı.

Bu arada şu adreste de bilgi mevcutmuş; Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
Cevap: Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
@aurora komple tutar üzerinden vergilendirme yapılacak. Bana açık açık söylemişti, böyle durumlarda kargo ödemesini ayrı yapın diye :) ben burada gördüğüm rakam neyse onu baz almak zorundayım demişti...

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@aurora komple tutar üzerinden vergilendirme yapılacak. Bana açık açık söylemişti, böyle durumlarda kargo ödemesini ayrı yapın diye :) ben burada gördüğüm rakam neyse onu baz almak zorundayım demişti...
Hayırlısı olsun artık yapacak birşey yok. Şemsiye durumu. ;)

Bu arada Paypal dekontunda ürün fiyatı ve kargo ücreti şeklinde ayrı kalemler mevcut. Bunu da maile eklemiştim. Bunu dikkate alsalar bari.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Hayırlısı olsun artık yapacak birşey yok. Şemsiye durumu. ;)

Bu arada Paypal dekontunda ürün fiyatı ve kargo ücreti şeklinde ayrı kalemler mevcut. Bunu da maile eklemiştim. Bunu dikkate alsalar bari.
O bir ihtimal işe yarayabilir ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
O bir ihtimal işe yarayabilir ;)
İşe yaramamış maalesef. Vergiyi kargo ücretini de dahil ederek hesaplamışlar. Paypal ve alışveriş sayfasının ekran görüntüsünü dikkate almamışlar. İlla ki kredi kartı ekstresini baz alıyorlar.

Dün tekrar arayıp gönderimle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığını, durumu kontrol etmelerini rica ettim. Sağ olsun müşteri hizmetlerindeki Dilan Hanım çok yardımcı oldu, ilgili departmanla birebir görüşerek gönderiyi kontrol edeceğini ve 24 saat içerisinde netleştireceğini iletti. Bugün öğleden sonra durum netleşti ve 89.10 TL'lik bir ücret çıkardılar.

Torba kapandığına göre sanırım bugün paket yola çıkar diye düşünüyorum.

ÜCRETLER

• Gümrük Vergisi : 84.0 TL
    Damga Vergisi : 0.6 TL
    Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL
    Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
    TOPLAM : 89.1 TL
    [TBODY] [/TBODY]
  • 1201/02/201814:25:31PTT İşyerine GirdiGümrükte Tutuluyor
    İSTANBUL UKİM
    İSTANBUL UKİM
    [TBODY] [/TBODY]
    BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
    1306/02/201814:45:37 Depodan Gönderi Çıkartıldı
    İSTANBUL UKİM
    İSTANBUL UKİM
    [TBODY] [/TBODY]
    BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
    1406/02/201814:55:02PTT İşyerine GirdiTorbaya Eklendi
    İSTANBUL UKİM
    İSTANBUL UKİM
    [TBODY] [/TBODY]
    BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
    1506/02/201814:55:02 Gümrükten Çıktı
    İSTANBUL UKİM
    İSTANBUL UKİM
    [TBODY] [/TBODY]
    BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
    1606/02/201814:56:49Gonderi gumrukten çıktı (Gelen)Return item from customs (Inb)
    -
    [TBODY] [/TBODY]
    -Turkey
    1706/02/201814:56:49 Torba Kapandı
    İSTANBUL UKİM
    İSTANBUL UKİM
    [TBODY] [/TBODY]
    BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
    [TBODY] [/TBODY]

Üst Alt