Yurtdışı Alışveriş Gümrük Problemleri ve İşlemleri

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring Ultra Plus
Ülkemizde olmayan ürünler için bir çoğumuz yurt dışı sitelerden alışveriş yapıyoruz. Ürünü satın alma kısmı en kolayı ama aldığımız ürün gümrüğe takılacak mı, teslim edilecek mi diye PTT görevlisi gelene kadar diken üstünde bekliyoruz. Bu konu üzerinden yaşamış olduğumuz problemleri ve çözümleri paylaşalım ki ilerisi için kaynak mahiyetinde kenarda bulunsun.

Öncelikle başımdan geçen olayı anlatayım, sonrasında çözümü de anlatacağım.

Bir arkadaşım yurt dışından uygun fiyatlı bir kaç parça aksesuar buldu. Fiyat konusunda anlaşıldı ve ödeme paypal üzerinden benim kredi kartımla yapıldı. Satıcı ertesi gün ürünü kargoya verdi ve 10 gün sonra ürün Başakşehir UKİM'e ulaştı. İnternet üzerinden ( PTT A.Ş. Gönderi Takip ) sürekli takip ettiğim için an ve an kargonun durumunu takip ediyordum.

Paketin UKİM hareketleri sırasıyla şu şekilde;

04.02.2017 Gönderi alıp verme merkezinde alındı
06.02.2017 Gönderi gümrüğe sevk edildi
06.02.2017 Gönderi zimmete alındı
06.02.2017 PTT İşyerine girdi
06.02.2017 PTT İşyerinde bekliyor

"PTT İşyerinde bekliyor" ibaresini görünce kıllanmaya başladım. Normalde "PTT Şubesine sevk edildi" ibaresi olması gerekirdi. Biraz fikir alışverişi ve araştırma sonrasında Pazartesiye kadar beklemeyi düşündüm. Hatta PTT şubesine bile gidip sordum, sıkıntı yok adrese gelir dediler. Pazartesiye kadar durum değişmezse UKİM'e gidecektim. İnternette okuduğum yorumlar sonrasında ürünün gelmeyeceğini biliyordum ama o an için yapacak bir şey yoktu.

UKİM telefonla zor ulaşılan bir yer olduğu için telefonla aramak bile istemiyordum. Anlık olarak aklıma esti ve bu saban (çarşamba) UKİM müşteri hizmetlerini aradım ve tek seferde bağlandım. Görevliye takip numaramı verdim ve bana şunları söyledi; paket içeriğindeki ürünün ne olduğu anlaşılamadığı için herhangi bir işlem yapılamıyor. Ürünün faturasını veya ödeme belgesini maille iletmeniz veya buraya gelmeniz gerekiyor dediler. Bunun diğer sebebi ise kargo etiketinde ürünün ücreti yazılmamış. Yazılmış olsaydı o tutar üzerinden vergi belirleyip sevk edebilirlermiş.

Telefonu kapattıktan yarım saat sonra ise PTT görevlisi ihbarnameyi getirip teslim etti. İhbarname içeriğinde de aynı şeyler yazıyordu.

İstenilen belgeler;
- Kimlik fotokopisi
- Fatura veya ödeme belgesi - ben kredi kartı ekstremi götürdüm sıkıntı yaşamadım

İlave olarak araç ruhsat fotokopisi ve aldığım ürünlerin fotoğraflarını da yanımda garanti olsun diye götürdüm.

UKİM'e giriş yaptıktan sonra danışmadan kayıt yapıp bekleme salonuna yönlendirdiler. Aradan 10 dk. sonra çağırdılar ve paket içeriğini sordular. İçeriğin ne olduğunu tarif ettim ve kredi kartı ekstresini ibraz ettim. Ekstrede yazan bedelin %20'si vergi olarak belirlendi. Aslında kart ekstresinde yurt dışı kaynaklı ufak bir tutar olsa onu bile gösterebilirsiniz :) Bundan sonra alışveriş yaptığım an, arkasından başka bir kartla ucuz bir şey alıp, o kartın ekstresini götürmeyi düşünüyorum :D

Şaka şaka daha büyük ebatlı bir şey almam artık :)

Aslında ürünün ebatları çok büyük değildi. Daha önce ptt ile kocaman bir pakette spoiler gelmişti, ondan bile ufaktı. Ama gümrükten kalmasının sebebi; paket ufalsın diye ikiye bölünen parçalar galiba.

Sorunsuz gelen paket; sadece 60 kuruş damga vergisi ödemiştim.

1.jpg

Bu da gümrüğe takılan paket;

2.jpeg

Bu paket için;

74 TL gümrük vergisi
4 TL gümrüğe sunma ücreti
60 Kuruş damga vergisi
Toplamda 78,60 TL ödedim.

Özet; PTT İşyerinde bekliyor ibaresini gördüğünüz an UKİM ile iletişime geçin. Uzak olanlar belgelerini mail ile gönderebilir. Mail ile belgelerinizi gönderdikten sonra gümrük vergisini belirleyip, dağıtıma yönlendiriyorlar.

UKİM: 0212 567 65 65

Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
bilgilendirme ve konu için teşekkürler murat abi yurtdışından alışveriş ile ilgili merak ettiğim çok şey vardı,daha da tecrübeler gelir konunun altına

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
bende geçen bisikletim için ürün almıştım ürün gününde gelmedi para iadesini istedim hemen yatırdılar hesaba ve gelirse ürün bizim hediyemiz olsun diyede not düştüler. aynısı bi tanıdıgım başına geldi Chevrolet blazer benzin pompası söyledik uc tarafı kargoda kırılmış destek ile iletişime geçtik adamlar para iadesi yapıp ürünüde istemediler. Artık 30 dolar üstü alışverişlerde gümrüğe takılıyor yeni yasada vardı.

Ülkemizde olmayan ürünler için bir çoğumuz yurt dışı sitelerden alışveriş yapıyoruz. Ürünü satın alma kısmı en kolayı ama aldığımız ürün gümrüğe takılacak mı, teslim edilecek mi diye PTT görevlisi gelene kadar diken üstünde bekliyoruz. Bu konu üzerinden yaşamış olduğumuz problemleri ve çözümleri paylaşalım ki ilerisi için kaynak mahiyetinde kenarda bulunsun.

Öncelikle başımdan geçen olayı anlatayım, sonrasında çözümü de anlatacağım.

Bir arkadaşım yurt dışından uygun fiyatlı bir kaç parça aksesuar buldu. Fiyat konusunda anlaşıldı ve ödeme paypal üzerinden benim kredi kartımla yapıldı. Satıcı ertesi gün ürünü kargoya verdi ve 10 gün sonra ürün Başakşehir UKİM'e ulaştı. İnternet üzerinden ( PTT A.Ş. Gönderi Takip ) sürekli takip ettiğim için an ve an kargonun durumunu takip ediyordum.

Paketin UKİM hareketleri sırasıyla şu şekilde;

04.02.2017 Gönderi alıp verme merkezinde alındı
06.02.2017 Gönderi gümrüğe sevk edildi
06.02.2017 Gönderi zimmete alındı
06.02.2017 PTT İşyerine girdi
06.02.2017 PTT İşyerinde bekliyor

"PTT İşyerinde bekliyor" ibaresini görünce kıllanmaya başladım. Normalde "PTT Şubesine sevk edildi" ibaresi olması gerekirdi. Biraz fikir alışverişi ve araştırma sonrasında Pazartesiye kadar beklemeyi düşündüm. Hatta PTT şubesine bile gidip sordum, sıkıntı yok adrese gelir dediler. Pazartesiye kadar durum değişmezse UKİM'e gidecektim. İnternette okuduğum yorumlar sonrasında ürünün gelmeyeceğini biliyordum ama o an için yapacak bir şey yoktu.

UKİM telefonla zor ulaşılan bir yer olduğu için telefonla aramak bile istemiyordum. Anlık olarak aklıma esti ve bu saban (çarşamba) UKİM müşteri hizmetlerini aradım ve tek seferde bağlandım. Görevliye takip numaramı verdim ve bana şunları söyledi; paket içeriğindeki ürünün ne olduğu anlaşılamadığı için herhangi bir işlem yapılamıyor. Ürünün faturasını veya ödeme belgesini maille iletmeniz veya buraya gelmeniz gerekiyor dediler. Bunun diğer sebebi ise kargo etiketinde ürünün ücreti yazılmamış. Yazılmış olsaydı o tutar üzerinden vergi belirleyip sevk edebilirlermiş.

Telefonu kapattıktan yarım saat sonra ise PTT görevlisi ihbarnameyi getirip teslim etti. İhbarname içeriğinde de aynı şeyler yazıyordu.

İstenilen belgeler;
- Kimlik fotokopisi
- Fatura veya ödeme belgesi - ben kredi kartı ekstremi götürdüm sıkıntı yaşamadım

İlave olarak araç ruhsat fotokopisi ve aldığım ürünlerin fotoğraflarını da yanımda garanti olsun diye götürdüm.

UKİM'e giriş yaptıktan sonra danışmadan kayıt yapıp bekleme salonuna yönlendirdiler. Aradan 10 dk. sonra çağırdılar ve paket içeriğini sordular. İçeriğin ne olduğunu tarif ettim ve kredi kartı ekstresini ibraz ettim. Ekstrede yazan bedelin %20'si vergi olarak belirlendi. Aslında kart ekstresinde yurt dışı kaynaklı ufak bir tutar olsa onu bile gösterebilirsiniz :) Bundan sonra alışveriş yaptığım an, arkasından başka bir kartla ucuz bir şey alıp, o kartın ekstresini götürmeyi düşünüyorum :D

Şaka şaka daha büyük ebatlı bir şey almam artık :)

Aslında ürünün ebatları çok büyük değildi. Daha önce ptt ile kocaman bir pakette spoiler gelmişti, ondan bile ufaktı. Ama gümrükten kalmasının sebebi; paket ufalsın diye ikiye bölünen parçalar galiba.

Sorunsuz gelen paket; sadece 60 kuruş damga vergisi ödemiştim.

Ekli dosyayı görüntüle 12752

Bu da gümrüğe takılan paket;

Ekli dosyayı görüntüle 12753

Bu paket için;

74 TL gümrük vergisi
4 TL gümrüğe sunma ücreti
60 Kuruş damga vergisi
Toplamda 78,60 TL ödedim.

Özet; PTT İşyerinde bekliyor ibaresini gördüğünüz an UKİM ile iletişime geçin. Uzak olanlar belgelerini mail ile gönderebilir. Mail ile belgelerinizi gönderdikten sonra gümrük vergisini belirleyip, dağıtıma yönlendiriyorlar.

UKİM: 0212 567 65 65
bu güzel bilgin için teşekkür ederim abi sagolasın oyuncagıda güle güle kullan :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Bir tanıdığıma aliexpressten boyasız kaporta düzelme makinesi aldım. Satıcıya normal kargo ile gönder demiştim DHL ile yollamış. Bugün İstanbul'a geldi DHL mesaj attı gümrük işlemleri için arayınız diye. Neyse aradık ürününüz arıza tespit cihazı kapsamında değerlendirildiği için ticari amaçlı görülmüş şahıs kullanımına uygun değilmiş gümrükten çekemiyoruz bir gümrük müşavirinden destek alabilirsiniz diyorlar. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Ürün bu;
Tahmini Teslimat Zamanı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Kendi sorumu cevaplayayım:
Gümrükte ürünün ticari amaçla kullanılacağı tespit edildiği için ürünü gümrükten çekebilmeniz için ithalat işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.
Bu işlemi DHL sizin adınıza anlaşmış olduğu gümrük müşavirine yaptırabiliyor veya siz dışarıdan bir gümrük müşaviri ile anlaşıp işlemleri yapıyorsunuz.
Ancak şu var gönderi kimin adına geliyorsa o kişinin üzerine şahıs şirketi olmalı ve faaliyet alanı gelen ürün ile uyuşmalı. Şirket ismine geliyorsa zaten sorun yok.
Bizim ürün şahıs adına geliyordu ve şahsın üzerine faaliyet konusu ürünle uyuşan iş yeri var sıkıntı yok. Tabi hemen alın ürünü demiyorlar.
DHL nin standart ücretleri ve istediği evraklar:
-İthalat hizmet bedeli 240 TL
-Terminal (ordino) hizmeti 230 TL
-Depolama ücreti 40 euro (minimum 2 gün için)
-Noter tasdikli vekaletname (hazır gönderiyorlar dolduruyorsunuz ve notere para verilecek)
-Müşteri tanıtım ve gümrükleme iş emri formu (bunu size yolluyorlar dolduruyorsunuz)
-Ürüne yaptığınız ödemeye dair fatura veya ekstre çıktısı
İlk kez ithalat yapılacaksa:
-Vergi dairesi teyit yazısı
-Ticaret sicil gazetesi
-İmza sirküleri gibi şeyler istiyorlar.
Vergi ve uygunluk belgeleri:
Buraya kadar her şey kabul edilebilir düzeyde ancak iş vergi kısmına gelince ithalat yaptığınız için ÖTV+KDV+GÜMRÜK VERGİSİ çıkıyor. İthal ettiğiniz ürünün içeriğine göre bu oranlar değişiyor bunu gümrük belirliyor.
Birde şu var gelen ürünün içeriğine göre sizden TSE, CE gibi uygunluk belgeleri talep ediyorlar aldığımız üründe de büyük ihtimal isteyeceklerdi.
Vergi ve uygunluk belgelerini düştüğümüzde 500-750 TL civarında bir rakamı sadece DHL ye ödüyoruz. Vergi kısmında bizi neler bekliyor bilmiyoruz tabi.
Vergi ve uygunluk belgelerine gidecek ücret muamma olduğu için ben ürünü satıcıya iade ettim. Zaten göndermeden öncede kendisine bu durumu belirtmiştim. Böyle bir tecrübemiz daha oldu yazalım herkes faydalansın.

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
ayni urun dhl ile gelmeseydi sikinti olmazdi.
benimde gumrukde kalan urunum dhl idi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
ayni urun dhl ile gelmeseydi sikinti olmazdi.
benimde gumrukde kalan urunum dhl idi.
DHL ile ilgili benimde hoş anılarım hiç olmadı Kadir genel anlamda gümrük problemi her zaman çıkıyor. Satıcıya kesinlikle DHL ile göndermemesini söyledim buna rağmen DHL'ye vermiş ürünü. Eğer gümrük problemi olursa iade edeceğimi belirtmiştim. Tek güzel yanları 4 günde Çin'den paketin geliyor olması.

Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
DHL ile ilgili benimde hoş anılarım hiç olmadı Kadir genel anlamda gümrük problemi her zaman çıkıyor. Satıcıya kesinlikle DHL ile göndermemesini söyledim buna rağmen DHL'ye vermiş ürünü. Eğer gümrük problemi olursa iade edeceğimi belirtmiştim. Tek güzel yanları 4 günde Çin'den paketin geliyor olması.
ayni urun 2 yildir 1-2 ay ara ile siparia veriyorum bi keresinde acil lazim oldu dhl yaptik o da kaldi ve ben art niyet dusunuyorum dhl icin

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring Ultra Plus
Satıcıya iade gittiği zaman bir de normal postayla yollamayı denesin ;)

özer

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 2.3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Aracı aldığımda hava filtresi kutusunun mandalları kırıktı vida ile tutturulmuş bu durumdan oldukça rahatsızdım çıkma araştırmaya başlamıştım malesef ülkemizde çıkma parça fiyatları çok yüksek bir kaç yere sordum 450 tl den aşağıya bulamadım. PayPal ile alışveriş yapmayı başarınca ebay'dan komplesini kargo hariç 21 dolara sipariş verdim satıcıya DHL ile gönderme dememe rağmen göndermiş tabiki paket gümrüğe takılmış ve gümrük vergisi çıkarmışlar gümrük vergisine itiraz etsem olurmu yoksa iş işten geçtimi.

Üst Alt