Mazda 323 BJ (1999-03) Yüksek Devirlerde Tekleme Sorunu

AliLoras

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.5
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Öncelikle Selamun Aleyküm
Arac 323 99 model 1.5 motor 6 ay önce 3 bin deviri geçince tekleme yapıyor patirdıyordu. Ugraşarak bobin buji buji kablosu vb. Degiştirerek denedim olmadı en son krank sensorünü degiştirince düzelmişti . Şimdi triger seti devir daim falan degiştirdim bakımını yaptım. Yine 3 bin deviri geçmemeye başladı . Herhalde krank sensorü yine bozuldu sandım başka bir marka taktım buda 4 bin deviri geçmiyor. Yan sanayi belki uymaz diye çıkmacıdan çıkma taktim 3500 deviri gecmedi. Sonra başka bir marka sensor aldım yine aynı 4 bin deviri geçmiyor. Ne yapabilirim görüşlerini bekliyorum. Çekişi falan mükemmel arabanın siboplarından olduğunu düşünmüyorum.
Yalnız araba ısınınca yapıyor 20 km falan gidince
Şehir içinde sıkıntı olmuyor ama uzun yoldu 135 i geçmiyor 4 binden sonra araba patırdama yapıyor. Katiyen gaz yemiyor .
Benzinde de aynı sebebi ne olabilir acaba
Teşekkür ederim.

AliLoras

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.5
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eksantrik konum sensörüne baktınız mı hocam?
Ona ilk ariza gosterdiginde alip degistirmistim ondan olmamamisti simdi ona bakmadim ama degistirsemmiki acaba
Bana krank sensoru arizasi gosteriyor ama o degil
Yani ne yapacagımı şaşırım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ona ilk ariza gosterdiginde alip degistirmistim ondan olmamamisti simdi ona bakmadim ama degistirsemmiki acaba
Bana krank sensoru arizasi gosteriyor ama o degil
Yani ne yapacagımı şaşırım
Sensör arızası, düşük devirlerde de belli etmez mi? (mantık yürüttüm)

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hocam arıza kodu okuttunuz mu? Sensör arızası olsa hata kodu vermesi lazım. Bobin arızası da olabilir bobinleri şu şekil test edin gece karanlığında kabutu açın ve bobinlerden motor bloğuna atlama yapıyormu bakın araca arada gaz verin yüksek devirde ve rolantide deneyin özellikle de ani gazlarda gözlemleyin.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Akışmetre'den emin olun, çıkma taktiginiz akışmetre de arızalı olabilir, çalıştığına emin olduğunuz bir akışmetre ile deneyin

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Aracınızda katalizatör varsa ya da yoksa egzozu tıkalı mı diye kontrol ettirin.

AliLoras

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.5
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Aracınızda katalizatör varsa ya da yoksa egzozu tıkalı mı diye kontrol ettirin.
Katalizör yeni degisti muayeneden önce
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam arıza kodu okuttunuz mu? Sensör arızası olsa hata kodu vermesi lazım. Bobin arızası da olabilir bobinleri şu şekil test edin gece karanlığında kabutu açın ve bobinlerden motor bloğuna atlama yapıyormu bakın araca arada gaz verin yüksek devirde ve rolantide deneyin özellikle de ani gazlarda gözlemleyin.
Atlama varmı derken bobinlerin fişini falanmı çıkaracaz

Akışmetre'den emin olun, çıkma taktiginiz akışmetre de arızalı olabilir, çalıştığına emin olduğunuz bir akışmetre ile deneyin
Akışmetre sağlam abi anlamadığım tarafı motor soğukken yapmıyor 20 dakika sonra falan yapıyor

Sorun bu abilerim

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Soğukken yapmıyor demeseniz sente atlak diyeceğim de ısınınca problem başlıyorsa iş başka yöne gidiyor. Örneğin oksijen sensörleri soğukken çalışmaz ve enjeksiyon sistemi bu durumda oksijen sensörünü dikkate almadan yakıt gönderir. Zengin karışım yapar yani. Dolayısıyla soğukken zengin karışımda sıkıntı yok, hava az, yakıt zamanında yanabiliyor. Ne zaman motor ısındı enjeksiyon miktarı azaldı, hava çoğaldı, yakıt yanma stili değişiyor. Bana sizin araçtaki sorunun kaynağı avans problemi gibi geliyor. Ses de patırtılı, yani vuruntulu geliyor. Bu motorlarda distribitör olmadığından avansı vuruntu sensörü ayarlıyor. Yağ filtresinin oralarda olması lazım, bir kontrol edin kablosu falan erimiş çıkmış olabilir.

AliLoras

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.5
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Soğukken yapmıyor demeseniz sente atlak diyeceğim de ısınınca problem başlıyorsa iş başka yöne gidiyor. Örneğin oksijen sensörleri soğukken çalışmaz ve enjeksiyon sistemi bu durumda oksijen sensörünü dikkate almadan yakıt gönderir. Zengin karışım yapar yani. Dolayısıyla soğukken zengin karışımda sıkıntı yok, hava az, yakıt zamanında yanabiliyor. Ne zaman motor ısındı enjeksiyon miktarı azaldı, hava çoğaldı, yakıt yanma stili değişiyor. Bana sizin araçtaki sorunun kaynağı avans problemi gibi geliyor. Ses de patırtılı, yani vuruntulu geliyor. Bu motorlarda distribitör olmadığından avansı vuruntu sensörü ayarlıyor. Yağ filtresinin oralarda olması lazım, bir kontrol edin kablosu falan erimiş çıkmış olabilir.
Yarın bakıyım bi kolay ulaşılabilen yerdemi bu sensör.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hayır hocam kabutu karanlıkta açın aracı rolantide çalışsın araba ve arada gaz vererek bobinden bobin çevresindeki motor bloğuna çakmak çakar gibi ateş atıyor mu kontrol edin. Ayrıca @aurora hocamın da dediği gibi ısınınca yapması başka sorunların göstergesi de olabilir. oksijen sensörünün fişini çekip deneyebilirsiniz mesela. Araçta lpg var sanırım. Bu sorunu hem benzinde hem lpgde mi yapıyor?

AliLoras

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.5
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Hayır hocam kabutu karanlıkta açın aracı rolantide çalışsın araba ve arada gaz vererek bobinden bobin çevresindeki motor bloğuna çakmak çakar gibi ateş atıyor mu kontrol edin. Ayrıca @aurora hocamın da dediği gibi ısınınca yapması başka sorunların göstergesi de olabilir. oksijen sensörünün fişini çekip deneyebilirsiniz mesela. Araçta lpg var sanırım. Bu sorunu hem benzinde hem lpgde mi yapıyor?
Akşam deneyim hocam lpg var ama benzindede yapıyor
Ayrıca oksijen sensörü dediğiniz hava akışmetreki oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akşam deneyim hocam lpg var ama benzindede yapıyor
Ayrıca oksijen sensörü dediğiniz hava akışmetreki oluyor.
Oksijen sensörü ile hava akışmetre aynı şey değil. Hava akışmetre hava filtresinden sonra emiş manifolduna girmeden ikisinin arasında olur.

AliLoras

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.5
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Oksijen sensorü nerede tam olarak

Bugün yine denedim arabayı
1 Rolanti sensorünün soketini soküp denedim sonuç aynı
2 hava akışmetresinin soketini çıkarıp denedim yine aynı
Vuruntu sensörü gözükmüyor ama kablosuna falan baktım sağlam duruyor.
3 bobinlerin degişeli 1 ay olmadı onlardan oldugunu tahmin etmiyorum
Bu araçta bilgisayar baglayıp arıza kodu veriyorsa nasıl bakacaz buna geçenlerde ustanın biri bunlara bilgisayar bağlanmıyor dedi.
Son olarak ankaradayım önerebileceginiz usta veya birisi varmıdır.
Arabadan soğudum şuan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bu araçta bilgisayar baglayıp arıza kodu veriyorsa nasıl bakacaz buna geçenlerde ustanın biri bunlara bilgisayar bağlanmıyor dedi.
Arabadan soğudum şuan
Ankara Rem Otomotiv ile görüşün, yardımcı olurlar... www.remotomotiv.com.tr

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323

Arabadan soğudum şuan
Hava akışmetrenin fişini çekerseniz araç 3500 deviri geçmez hocam gaz yemez. Sensörlerin testlerini toplu iğne ve multimetre yardımıyla yapabilirsiniz aslında. Ben araştırarak öğrendim araçla ilgili ayrıntıları ustalara kalsa araba hurdaya gidecekti oysa birkaç ufak ayarla 2 yılda 35000 km yaptım sorunsuz Hamdolsun. Bu tür sorunları test ve deneme yanılmayla bulmak daha mantıklı. Bizim araçlar dönüştürücü soketle bilgisayara bağlanıyor aslında ama bağlayacak usta bulmak zor. Onun yerine çok basit bir yöntemle hata kodlarını alabiliyoruz. Bugün yetiştirebilrsem bugün yetiştiremezsem yarın video çekip atarım inşaAllah.
bu videoda bir örneği var 12 volt led lambaya direnç atarak veya daha düşük voltajlı led lambaları(ben eski masaüstü bilgisayar kasasından sökmüştüm) direk bağlayarak hata kodu okuyabiliyoruz.
Hata kodlarını @Bayraktar hocam paylaşmıştı daha önce buraya ekliyorum.Dediğim gibi video çekmeye çalışacam sensör testleriyle ilgili.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Aksi yazılmamış ise uzun yanmalar 10 kısa yanmalar 1'i temsil eder. 3 uzun 4 kısa yanma 34 numarali hata kodudur.

AliLoras

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ 1.5
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
tamamdır abi bekliyorum videoyu atmanı.

Üst Alt