Yöresel Kelimeler ve Anlamları

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Spontane; plansızca gelişen, oluveren, kendiliğinden anlamında.

N'örün/N'işlen: Ne yapıyorsun :)
N'encen : Ne edecen => Ne edeceksin, ne yapacaksın :)
Gecen giydigim tshirte arkadas bu ne abi cok spontane dedi, icimden dedim spontane ne .., dusundum tasindim dedim heralde siradan demek istedi :D

Recep DEMİRCİ

Katılımcı
Herkese selamlar.
Güzel konuymuş :) Geç gördüm üzülüyorum ama gördüğüm için mutluyum.

Doğma büyüme Cihanbeyli-Konyalıyım. Sonrasında Bursa-İnegöle yerleştim.
Cihanbeylideyken en çok ilgimi çeken söz ıccağı ıccağına ve ganere gibi yiyon len tabirleriydi.
ganere (kolay kolay doymayan insanlar için orta anadolu yöresinde kullanılan tabir. asıl anlamı arsız sokak köpeğidir.)

Şive olarak Domaniç Tavşanlı bölgeleri kadar bana komik gelen daha rastlamadım çok sevimliler.

Üniversitede Aydınlı sınıf arkadaşımız akidiş derdi diğer Bursalı arkadaşımızda olum bags baniycemi konuşuyorsun deyip bizi güldürürdü. Bugs bunny deki tavşanda akidiş derdi. @domestos Veli abi Aydında siz nasıl diyorsunuz arkadaş kelimesi yerine :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Herkese selamlar.
Güzel konuymuş :) Geç gördüm üzülüyorum ama gördüğüm için mutluyum.

Doğma büyüme Cihanbeyli-Konyalıyım. Sonrasında Bursa-İnegöle yerleştim.
Cihanbeylideyken en çok ilgimi çeken söz ıccağı ıccağına ve ganere gibi yiyon len tabirleriydi.
ganere (kolay kolay doymayan insanlar için orta anadolu yöresinde kullanılan tabir. asıl anlamı arsız sokak köpeğidir.)

Şive olarak Domaniç Tavşanlı bölgeleri kadar bana komik gelen daha rastlamadım çok sevimliler.

Üniversitede Aydınlı sınıf arkadaşımız akidiş derdi diğer Bursalı arkadaşımızda olum bags baniycemi konuşuyorsun deyip bizi güldürürdü. Bugs bunny deki tavşanda akidiş derdi. @domestos Veli abi Aydında siz nasıl diyorsunuz arkadaş kelimesi yerine :)
Benim memleket Denizli, zaten verdiğim örnekler de Denizli Çal yöresine ait çoğunluk olarak... Aydın da tipik Ege şivesi hakimdir, evet bahsettiğin gibi a'kidiş denilir, hatta ga'deşlik diyen de çoktur. (Kardeşlik demek oluyor)

Forumda daha nice nice değerli konular var ama yeni üyeler karıştırmayınca bilemiyorlar, ara ara aklıma geldikçe konuları hortlatıyorum. :)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Benim memleket Denizli, zaten verdiğim örnekler de Denizli Çal yöresine ait çoğunluk olarak... Aydın da tipik Ege şivesi hakimdir, evet bahsettiğin gibi a'kidiş denilir, hatta ga'deşlik diyen de çoktur. (Kardeşlik demek oluyor)

Forumda daha nice nice değerli konular var ama yeni üyeler karıştırmayınca bilemiyorlar, ara ara aklıma geldikçe konuları hortlatıyorum. :)
En değişik Ege şivesi Denizli yöresine ait Bence. Hatta daha ileriye gidip Denizlice konuştukları da söylenir. "Ne ettirip govedin gari" gibi.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
En değişik Ege şivesi Denizli yöresine ait Bence. Hatta daha ileriye gidip Denizlice konuştukları da söylenir. "Ne ettirip govedin gari" gibi.
Aynen oyle aydin denizli mugla ege sivesi kullaniyor yerlileri, gercek egeli onlar; izmir göc almis disardan hep dogulu ve laz cok

Reactions: MX9

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Denizli içinde bile değişik şiveler çok abi. :)

Nedip durun

Nişliyon

Nedip, goyuyon

Ne edip goverisin gari

Nedibatırısın

-----

Hepsi de; Denizli şivesinde "Napıyorsun" anlamında kullanılır. :)

tugba

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Yöresel kelime degıl de Denızli de kola Zafer gazozdur.... İstanbul'a gıdılır cix kalbur üstü bır cafeye oturulur ne alırsınız sorusuna garsonun Zafer denir.....Adam error sen fark edersın Zafer Denızlinindir:)

suleyman

Aktif
Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
köye adım attığımda bende bir dönüşüme girip şiveli konuşuyorum ama şu an aklıma hiç gelmiyor :D
ben ve eşimin köyleri birbirine yakın olmasına rağmen bütün kullanılan alet edavat mutfak malzemeleri hal hatır sorma kelimeleri cümleleri farklı bir daha köye gittiğimde ordan naklen yazayım ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Yöresel kelime degıl de Denızli de kola Zafer gazozdur.... İstanbul'a gıdılır cix kalbur üstü bır cafeye oturulur ne alırsınız sorusuna garsonun Zafer denir.....Adam error sen fark edersın Zafer Denızlinindir:)
Zafer Gazoz, Denizli'linin olmazsa olmazıdır zaten. :)

İstanbul da bir kaç yerde olduğunu bir yerlerde okumuştum. Öğrenci olduğum yıllarda, yumurtalı (yımırtalı derdik) tostun yanında zafer gazoz içilmezse ayıp olurdu. :) :)

Pul biberli, isteğe bağlı soğan ilaveli, salçalı yumurtalı tost... Olsa da yesek gari.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Denizli- Cameli

Billa-abla
Harana- Tencere
Tüngümek- ziplamak
Ünlemek- seslenmek
Cibi- civciv
Darı- misir
Hora- orada,oraya
Endee - o,onu gibi bisey
Fransa - pirasa

Alanya'nin yerel gazetesi Yeni Alanya da, Alanya sivesi ile yazan bir kose yazari var.
Amat Bilir.
Yazilarini tavsiye ederim.

Amat Bilir Haberleri - Yeni Alanya Gazetesi. ALANYANIN HABER SİTESİ, DİM MEDYA, ALANYA NEWS.
Örnek
BİLADER birine 2-3 banguvud para isdeyollar avgadanın deyi baccaya hayılaca bi avgada egdidim 5 sene eveli. İlg meyvalarını yedig geçen sene, maşallah aacların başı çapıt gibiidi. Emme geçen sene bu vakıdlar Alanya'da beteri bi sovug oldu. Engi sovug avgadaları gorkudmuş. Onun uçun bu sene gevşeg. Alanya'nın her yerinde ööle deyollar.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Öz Türkçe sınırları dahilinde bütün şiveler, yöresel ağızlar güzel geliyor bana. Türk kültürüne uzak, iksli miksli şeyler işin içine girince soğuyorum... :(

Alanya'ca kursu varmış, gidelim bakalım. :)

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Alanya, Manavgat, Serik (doğu Antalya sahil kesimi) benzer şiveler ile konuşurlar. Ama onları diğer Antalyalılar bile anlamaz. Boşa yorulma :D.
Benim memleketim Manavgat'tan kuş uçuşu 40-50 km kadar kuzeyde. Bambaşka kültürler.
Misal ben Antalyalıyım ama Manavgatlı/Alanyalı konuşurken anlamak için baya efor sarfetmem gerekiyor:) ama hepsi için geçerli değil...

Buyrun bu da örneği :)

Üst Alt