Yerli Otomobil Konusundaki Görüşleriniz, Tartışmalar, Fikirleriniz Nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobile ilişkin yeni bilgiler paylaştı. Karakaş, "Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık" dedi

Yerli otomobil ile ilgili yeni detaylar belli oldu

Aracın koltuklarını bari İnegöl'e sipariş geçsinler de, yerli diyebileceğimiz bir şeyleri olsun... :D :D

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobile ilişkin yeni bilgiler paylaştı. Karakaş, "Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık" dedi

Yerli otomobil ile ilgili yeni detaylar belli oldu

Aracın koltuklarını bari İnegöl'e sipariş geçsinler de, yerli diyebileceğimiz bir şeyleri olsun... :D:D
Bülent ,Hamdi koşun yırttık gari :D acilen bir dükkan tutup bu aracın arka camına denk gelen tuğra, cam önüne örgü karpuz dilimi işine giriyoruz sloganımızda "karpuzsuz araç çekik çinliye benzer"
... Şaka ötesi bir durum , birimiz videolar bölümüne Yeliz den Yalan adlı şarkıyı ekleyiversin.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Pirinfarina ile başlayan adres doğruluğu Bosh gibi büyük tedarikçiler ile devam ediyor .:cool::harika:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Pirinfarina ile başlayan adres doğruluğu Bosh gibi büyük tedarikçiler ile devam ediyor .:cool::harika:
İlk çıkış "yerli ve milli arabamız olacak"
Devamında "araksiyon bir modeli parçalı bulutlu giydirerek lansman yap"
Sonrasında "Saab'ı satın aldık, Allah Saabına bağışlasın, ileride çöpe atılacak 40 milyon euro yatırıldı"

Step Step Step

Bir gün ortaya Pininfarina tasarımlı, içerisinde söylem haricinde "yerli ve milli" olmayan her şeyin bulunduğu araç lansmanı ile ortaya çıkmak...

! ! !

Gelinen süreçte doğru adreslerden bahsetmek?? Bu projede söylemlerin ve eylemlerin hangisi doğru? Hangisine inanalım? Vaktinde ortaya atılan her şeyin yanlış olduğu ayan beyan ıspatlanmışken, bu araç projesinin doğru olduğunun ispatı batarya, tasarım, yazılım gibi can alıcı noktalarının eloğluna yaptırılması mı?

:rolleyes:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
İlk söylenenler çöp zaten saçma bir gidişat vardı bakana tweetle yüklenmiştim hala o süreç aklıma geldiğimde sinir katsayım artıyor :mad:

Ama şu an ki gidişat gayet doğru tedarikçiler tam beklediğim,görmek istediğim marka firmalar var.
Beklemediğim gibi giderse de ne yapacağımı biliyorum.

Bu arada saab ve tedarikçileri ;
49548

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
İlk söylenenlerin de bu günkü gibi alkışlanıp, muhalif olanlara "hayın" denilmesi daha dün gibi ortadayken; gelecekte bu projenin de çöp olup olmama garantisi nedir? Benim sorguladığım nokta burası...:cool: Çıkış noktası ile bu gün gelinen nokta arasında siyah ve beyaz kadar fark varken, ben şimdi nasıl bu projeye güvenebilirim veya sen bu projeye nasıl güveniyorsun? ;)

Sipariş geçilen firmaların, sektörde çok iyi imajlarının olması mı güven tesis edecek? O zaman, "yerli ve milli" mottosunu ne yapacağız... Bu projeyi destekleyip, destekli sallayanların bir çoğu "yerli ve milli" kelimesinden yola çıkarak atıp tutmadı mı? Ecnebinin arabasına bineceğime, kendi arabamıza binerim diyenler şimdi ne düşünüyor acaba? "ecnebi de ne araba yapıyor gardaşım" diyebilecek mi acaba? Yoksa; "para var çare var, bastık parayı yaptırdık arabayı" tornistanına mı gelecek... :D :D

İki yıl sonra; bu proje ile ortaya konulan araç da, çöp olursa çöpe atılan ülke kaynaklarının hesabını kim verecek?
Yoksa; bu tarz projelerde olduğu gibi araç ortaya çıkarsa; muhalif olanlar binmesin, almasın denilecek mi?

* * *

Gelinen noktada ve yaşanan süreçte, bu proje için muhalif ve doğru şeyleri söyleyenlerin bütün söylemleri doğru olarak ispatlandı mı? Evet !! İlk günden itibaren özellikle siyaset ayağı ile sağlam üfürenlerin söylemi cortladı mı? Evet !!

*Eşek bile düştüğü çukura bir kez daha düşmez (Atasözü)
*Müslüman aynı yerden iki kez ısırılmaz/sokulmaz (Hadis-i Şerif)

Bunlar; eşek olmadığına ve Müslüman olduklarını iddia ettiklerine göre, neden farklı davranırlar anlamış değilim... :cool:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Veli abi sürecin onaycısı tarafçısı yancısı hayırcısı evetçisi muhalifi değilim. :)
denetcisi ve takipçisiyim aynı zamanda meraklısıyım :)
Güvenmiyorum zaten o yüzden takipçisiyim ;)
aynı zamanda prototip ve üretim sektöründeyim.yıllardır bu adımları bekliyorduk şimdilik iyi gidiyor.
Milli kavramına gelince bende karşıyım keşke milli denmese idi bu zamanda ne milliliği yahu.
Global bir dünyadayız her teknolojiyi alabiliyor ve yönetebiliyor isem o benimdir.
Senin sözlerin geçmişi doğruluyor ancak şu anki adımlar bana göre gayeten doğru baya iyi diyebilirim ;):harika:
Geçmişi irdelemek tarzım ama umutsuz olmak tarzım değil.
En azından her şey ters gitse bile o arabaya binemesem bile(elektrikli zaten :acpsnr: )Çocuklarım bendeki karamsarlığı değil umudu görsünler.
Her şey en tersine gitse bile ben bir işin veya ürünün yapılabilir taraflarını öğretmeyi planlıyorum,Yani benden şunu duymayacaklar (yapıyorlar ama olmayacak yine eskiler gibi )
böyle bir modeli üstlendiğim için şu an (sadece bu konu için konuşuyorum) her şey normal gidiyor benim için :) :harika:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi sürecin onaycısı tarafçısı yancısı hayırcısı evetçisi muhalifi değilim. :)
denetcisi ve takipçisiyim aynı zamanda meraklısıyım :)
Güvenmiyorum zaten o yüzden takipçisiyim ;)
aynı zamanda prototip ve üretim sektöründeyim.yıllardır bu adımları bekliyorduk şimdilik iyi gidiyor.
Milli kavramına gelince bende karşıyım keşke milli denmese idi bu zamanda ne milliliği yahu.
Global bir dünyadayız her teknolojiyi alabiliyor ve yönetebiliyor isem o benimdir.
Senin sözlerin geçmişi doğruluyor ancak şu anki adımlar bana göre gayeten doğru baya iyi diyebilirim ;):harika:
Geçmişi irdelemek tarzım ama umutsuz olmak tarzım değil.
En azından her şey ters gitse bile o arabaya binemesem bile(elektrikli zaten :acpsnr: )Çocuklarım bendeki karamsarlığı değil umudu görsünler.
Her şey en tersine gitse bile ben bir işin veya ürünün yapılabilir taraflarını öğretmeyi planlıyorum,Yani benden şunu duymayacaklar (yapıyorlar ama olmayacak yine eskiler gibi )
böyle bir modeli üstlendiğim için şu an (sadece bu konu için konuşuyorum) her şey normal gidiyor benim için :):harika:
Yanlış anlaşıldıysa, kusura bakma Süleyman, kişisel bazda kimseyi muhatap alarak yazmadım, hatta son yazdıklarımı senden alıntı yaparak yazmıştım, "ülen dedim, adama çemkiriyor gibi oldu" diyerek alıntıyı kaldırdım... Hülasa; gönüllerimiz birmiş... :D

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Yanlış anlaşıldıysa, kusura bakma Süleyman, kişisel bazda kimseyi muhatap alarak yazmadım, hatta son yazdıklarımı alıntı yaparak yazmıştım, "ülen dedim, adama çemkiriyor gibi oldu" diyerek alıntıyı kaldırdım... Hülasa; gönüllerimiz birmiş...
Abi ne kusuru estağfrullah :)yanlış anlaşılma yok
Bak rahat bir koltuğa geç şimdi ohh her şeyin yolunda olduğunu düşün miss :)

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Bence günümüz dünyasında hala yerli ve milli kavramı var.

Otomobil dahil büyük firmaların neredeyse tamamı işçilik maliyetleri ve stratejik nedenlerle farklı firmalarla çalışıyorlar ama en önemlisi olan innovasyonu kendi ellerinde tutmak için elinden geleni yapıyorlar. Boşuna Çinde üretilen iphone nun üstüne designed by Apple engineers in California yazmıyor. Veya keyif olsun diye Mercedes alt grubu için Renodan motor alırkan(Bu motorda Reno ve Mercedesin ortak ürünüdür, global pazarda ortak hisseleri var.) bir yandan yeni motor teknolojileri üstünde çalışmıyor. Amerika silikon vadisine dünyanın en iyi beyinlerini toplayıp orada iş yaptırıyor. Fransa symbolun sadece Türkiye'de üretilmesini boşuna engellemiyor.
Dışardan ürün veya teknoloji alıyor diye örnek gösterilen firmaların çoğunun binlerce patenti ve milyarlarca dolar arge harcaması var.
Dış pazardan yada tedarikçilerden aldıkları ürünlerin bir çoğunun argesinde ve tasarımında doğrudan bulunuyorlar.

Şuan konuşulan TOGG otomobili bence Egeadan daha yerli ve milli değildir. Arge aşamalarının bir kısmı Türkiye yapılmış Egea da bizim daha falza emeğimiz ve katma değerimiz var. Amaç sadece yerli marka basmaksa zaten amaçsız bir hareket olmuş bence.

Bu kadar bütçe ve teşvik OYAK, Sabancı, Koç veya daha küçük holdinglere verilseyid benzer bir işi çok rahat yürütürlerdi.
Peki neden yapmadıların cevabı bence çok basit, bir şekilde siyasi rüzgar değiştiğinde yatırım yönü bozulduğunda yapılan yatırımların çöp olma ihtimali yüksektir.

Acı olsada olaya gerçekçi yaklaşmak gerekirse özgür serbest piyasa ve bilim ortamı oluşturulmadan yapılan tüm girişimler başarısız olacaktır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Türk sıfır binek otomobil ve hafif ticari araç piyasası birkaç yıl 1 milyon adet sınırını test edip, o bölgeye yerleşmişti. Bu rakam 2018'de yaklaşık 650 bin adede ve 2019'da da yaklaşık 480 bin adede geriledi. 2023 hedefi de 1.300.000 adet civarından tekrar 1 milyon adede indi.

Yerli otomobilimiz piyasaya çıktığında 1 milyon civarı bir pazar olacağını varsayalım. Bu pazarın yaklaşık %25'i hafif ticari araç ki bu sınıfta bir üretim planlaması göremedim. Kalan pazarın çok büyük bir kısmı ise C SUV veya D sedan değil. B ve C segmenti hb ve sedan otomobiller. Bu otomobiller küçük turbo dizel ve benzinli, ayrıca düz şanzımanlı, düşük donanımlı olarak filo kiralamaya, şirketlere ve ailelere hitap ediyor.

Yani pazarın neredeyse %75 -80'ine bugünkü haliyle hitap edecek model üretimi planlamada yok. O meşhur %25 lik bölümde de BMW, Mercedes, Audi, VW, Mazda, Subaru, Honda, Toyota, Opel, Peugeot, Citroen, Renault vb.. gibi güçlü rakipler var da var...

Üretim hedefi 175.000 ve ihracat hedefi %10 açıklanınca, ülkemizde 150.000 adet gibi bir satış hedefi görüyoruz. Yani bunca güçlü rakibin neredeyse tamamının bizim pazarda C-SUV ve D sedan satamayacağı ve pazar dışı kalacağı anlaşılıyor.

Teknik gerçekler dışında bu tip projelerin başarılı olabilmesi için ticari ve stratejik planlama ve hedefleme de çok önemlidir.

Bir de vergi yönü var;

Elektrikli otomobil üretimi doğası gereği pahalı. Pazarımız da genellikle düşük fiyatlı otomobiller yoğunluklu olunca, vergi desteği geleceği kesin. Ama nasıl?

1- Çok yüksek ÖTV ve KDV oranları bu markaya özel indirilirse? Haksız rekabet diğer markalarla hukuki problemleri getirir mi? Bir fabrika kurulacak diye, birkaç fabrika kaybedilir mi?

2- Zaten açık veren bütçede kaybedilecek ciddi ÖTV ve KDV geliri nasıl kapatılır?

3- Vergi avantajı sadece yatırım teşviki, bazı giderlerin belli süre Devlet tarafından karşılanması (elektrik, su, gaz, istihdam vergileri, gelir vergileri, ithal parçalara gümrük vergileri vb...) gerekli fiyat avantajını sağlar mı? Çünkü son duyduğuma göre, fiyatları C SUV segmentte şu an yer alan benzinli ve dizel otomobillerle eş düzeyde olacakmış, yani 250-300.000-TL.

Benim şimdi ki merakım şu; 250-300.000-TL fiyat aralığında ülkemizde satılan araç sayısı nedir şu anda? Üretim adedi 175.000'e hangi yıl ulaşılması planlandı? O yıl Türkiye sıfır otomobil pazarının ne kadar adet olması ön görülüyor? Yeni marka ile bu fiyat aralığındaki pazarın ne kadarının alınması hedefleniyor? Hafif Ticari, B ve C segmenti HB, sedan planlanmamasının sebebi bu sınıflarda Türkiye'de üretim olması ve onları rahatsız etmemek mi? Strateji; ülkemizdeki premium ve orta üst sınıfın hitap ettiği pazarı ciddi anlamda ele geçirip, bu markaları büyük oranda ülkeden çıkarmak mı? Nasılsa bunlar burada üretim yapmıyorlar şeklinde bir düşünce ile...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Türk sıfır binek otomobil ve hafif ticari araç piyasası birkaç yıl 1 milyon adet sınırını test edip, o bölgeye yerleşmişti. Bu rakam 2018'de yaklaşık 650 bin adede ve 2019'da da yaklaşık 480 bin adede geriledi. 2023 hedefi de 1.300.000 adet civarından tekrar 1 milyon adede indi.

Yerli otomobilimiz piyasaya çıktığında 1 milyon civarı bir pazar olacağını varsayalım. Bu pazarın yaklaşık %25'i hafif ticari araç ki bu sınıfta bir üretim planlaması göremedim. Kalan pazarın çok büyük bir kısmı ise C SUV veya D sedan değil. B ve C segmenti hb ve sedan otomobiller. Bu otomobiller küçük turbo dizel ve benzinli, ayrıca düz şanzımanlı, düşük donanımlı olarak filo kiralamaya, şirketlere ve ailelere hitap ediyor.

Yani pazarın neredeyse %75 -80'ine bugünkü haliyle hitap edecek model üretimi planlamada yok. O meşhur %25 lik bölümde de BMW, Mercedes, Audi, VW, Mazda, Subaru, Honda, Toyota, Opel, Peugeot, Citroen, Renault vb.. gibi güçlü rakipler var da var...

Üretim hedefi 175.000 ve ihracat hedefi %10 açıklanınca, ülkemizde 150.000 adet gibi bir satış hedefi görüyoruz. Yani bunca güçlü rakibin neredeyse tamamının bizim pazarda C-SUV ve D sedan satamayacağı ve pazar dışı kalacağı anlaşılıyor.

Teknik gerçekler dışında bu tip projelerin başarılı olabilmesi için ticari ve stratejik planlama ve hedefleme de çok önemlidir.

Bir de vergi yönü var;

Elektrikli otomobil üretimi doğası gereği pahalı. Pazarımız da genellikle düşük fiyatlı otomobiller yoğunluklu olunca, vergi desteği geleceği kesin. Ama nasıl?

1- Çok yüksek ÖTV ve KDV oranları bu markaya özel indirilirse? Haksız rekabet diğer markalarla hukuki problemleri getirir mi? Bir fabrika kurulacak diye, birkaç fabrika kaybedilir mi?

2- Zaten açık veren bütçede kaybedilecek ciddi ÖTV ve KDV geliri nasıl kapatılır?

3- Vergi avantajı sadece yatırım teşviki, bazı giderlerin belli süre Devlet tarafından karşılanması (elektrik, su, gaz, istihdam vergileri, gelir vergileri, ithal parçalara gümrük vergileri vb...) gerekli fiyat avantajını sağlar mı? Çünkü son duyduğuma göre, fiyatları C SUV segmentte şu an yer alan benzinli ve dizel otomobillerle eş düzeyde olacakmış, yani 250-300.000-TL.

Benim şimdi ki merakım şu; 250-300.000-TL fiyat aralığında ülkemizde satılan araç sayısı nedir şu anda? Üretim adedi 175.000'e hangi yıl ulaşılması planlandı? O yıl Türkiye sıfır otomobil pazarının ne kadar adet olması ön görülüyor? Yeni marka ile bu fiyat aralığındaki pazarın ne kadarının alınması hedefleniyor? Hafif Ticari, B ve C segmenti HB, sedan planlanmamasının sebebi bu sınıflarda Türkiye'de üretim olması ve onları rahatsız etmemek mi? Strateji; ülkemizdeki premium ve orta üst sınıfın hitap ettiği pazarı ciddi anlamda ele geçirip, bu markaları büyük oranda ülkeden çıkarmak mı? Nasılsa bunlar burada üretim yapmıyorlar şeklinde bir düşünce ile...
Mustafa abi sen, olması gerektiği gibi reel hesaplamalarla bilgi paylaşımı yapmışsın, bende bu araba yıllık bazda kaç adet üretilirse üretilsin, hepsini nasıl satar onun hesabını yapayım... Yani; onların kafası ve dünya görüşüyle gelecekte olabilecekler... :D

Türkiye'de 1440 tane belediye varmış, bu tayfanın kazandığı belediye sayısı ise; düz olarak 1000 (bin)... Ortalama olarak her belediye 50 araba alsa; 50 bin araba eder, bunun üzerine 115 bin adet kamu aracının yenilenmesi bi kararnameye bakar, etti mi 165 bin... :hhhhhh: Hemen hemen sayı tamam gibi di mi?

Ama yetmedi; bunun yanında, yandaşa, partidaşa, oy veren vatandaşa da öyle ya da böyle 100 bin araç satarlar... Atıyorum, "bilmem neremize koyan" müteahhit, 5 bin araç almaz mı? :rolleyes: Havada kapar, projenin içindeki babayiğitler 5 bin'er adet almaz mı? İsterse almasınlar. :D Hele ki; ülke genelinde Acun'un canlı yayınlayacağı bir program ile; "Yerli ve Milli aracımızın satış töreni" diye bir program yaptır, üstüne de kamu bankalarından zararına kredi verdir; ohhooo satın alan satın alana... :D Projenin başındaki elemanın yerine ben olsam; üretim ve satış hedeflerini hemen 250 bin adete çıkartırım... Çünkü; senin yaptığın reel hesaplama ile değil benim yaptığım win win hesabına göre bu işler yürüyor... :D :D

Not; Belediye sayısı ile resmi araç rakamları google amcanın verileridir... Geri kalan beni ilgilendirmiyor zaten...

Üst Alt