Yerli Otomobil Konusundaki Görüşleriniz, Tartışmalar, Fikirleriniz Nelerdir?

touch the sky

Katılımcı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Allahım:
Sahibinden.com'da 2 parça boya, bir parça değişen yazmayı nasip et.
Allahım sigortadan para almak için hasar kaydı şişirilmiştir demeyi nasip et.
Orjinal km, istediğiniz expertize göstermeyi yazmayı nasip et.
Hep aynı şarj istasyonundan şarj edilmiştir demeyi nasip et.
Araç başında pazarlık olur, Pazarlık sünnettir demeyi nasip et.
Bel altı temizlik boyası vardır demeyi nasip et
Bunların yerine ; Allahım bizi refaha çıkaracak, refah içinde yaşatacak, kulak arkamızı düşünmeyecek hükümet nasip et desen kısa yoldan :D

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Zaten öyle ki neden boşa dua edeyim :D
O zaman ben saymaya başlayayım :D

Maaşından alınan vergiye bak
Elektrik faturana bak
Su faturana bak
Doğalgaz faturana bak
İçtiğimiz sudaki ötv oranına bak
SSK'lısın ama ödediğin muayene, reçete, ilaç parasına bak
Köprü-otoyol ücretlerine bak
Yakıttaki vergilere bak
Ötv alınan ürünler listesine bak
ÖTV ve KDV'den muaf elmaslara bak
Pazar-market fiyatlarına bak
Her şeyden önemlisi ay sonunda maaşından ne kadar kalıyor ona bak

:D

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Elektrik faturana bak
Su faturana bak
Doğalgaz faturana bak
Yakıttaki vergilere bak

Bunlarda iyileştirme talebinde bulunabilirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör

Elektrik faturana bak
Su faturana bak
Doğalgaz faturana bak
Yakıttaki vergilere bak

*Belki geçmeyeceği yol/köprü için dolaylı para ödemek varken
*Araba alabilirse, bir tane de devlete alırken
*içtiği şeylerin %90 nına yakın vergi vermek varken
*bir hafta içinde aynı malı daha pahalıya almanın hazzını yaşamak varken
*haksızlıkların tadını acı acı çıkartırken
*hayalini bile kuramayacağı prototip arabayı çılgınca överken

Yazdıklarının ne önemi olabilir ki?

:(

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Made in Türkiye otomobilimize sevinmeliyiz ama -tamamına katılmasam da- yazıdaki hususları da gözardı etmemeliyiz.

Tam olarak katılmadığınız hususlar nelerdir?

Yerli otomobilimiz olacak diye sevinen 82 milyon nüfustan birisi de benim ancak yazıdaki ifadelerden hiçbirisi için "yok aslında öyle değildir" diyemedim..

------

Yerli otomobil konusunda ne söylersek söyleyeyim, ortaya gerçekten bir fabrika ve otomobil konmadığı sürece şu otomobilin tanıtımı bu modelin gösterimi ülkede olup bitenleri otomatik șak șaklamayıp "nedir bu işin hikmeti" diye sorgulayan insanları memnun etmeye yetmeyecektir. Çünkü yaptıkları yapacaklarının teminatı olanları az çok tanıdık artık. 'Yaz tahtaya al haftaya ya da kırmızı kar yağdığında' gibi gelecek vaatli projelerle 2011'den bu yana nasıl oyalandığımız ortadayken Italyan firmanın tasarım ve üretimini yaptığı ve bizim ülkemizdeki 'babayiğit' ekibinin de tamam şu modeli beğendik demeleriyle tanıtılan bir model yerli ve milli oto yaptık demek olmuyor.

Velhasılı herkes daha çok konuşacak bu meseleyi, ülkede kurulmuş fabrikasında bu otomobilin banttan çıktığını görmeden, o bantta vatandașlarımızın çalıştığını görmeden bitmez 'yaptık, yapamadık' tartışmaları...

Da... Ülkede asgari ücret kavgası tam da 'yerli ve milli' otomobilimizin tanıtıldığı gün sessiz sedasız, Reis-i Cumhur imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı geçti gitti. Herkes yerli otonun süksesini konuşurken açlık sınırıyla kıyasıya rekabet eden asgari ücreti eş geçiyor. Peki doğrudan asgari ücretli milyonlarca insanı; dolaylı olarak yurdun tamamını ilgilendiren asgari ücret ne idiğü belirsiz bir otomobil ve kanal kadar yurdun meselesi değil miydi..?

Ekleme :
Bundan sonra Made in Turkey yerine Türkiye yazılacakmıș diye duydum haberlerde.

İngilizce'de hindi demek olan, mübarek yılbașlarında afiyetle yenirken akıllardan "Türkleri ne hale getirdik be" diye sevinen Batılıların her gördüklerinde düşündükleri bu hakaretvari ifadenin düzeltilmesi ülkemiz adına beni, tanıtılan otomobilden daha çok mutlu etti.

Son düzenleme:

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Tam olarak katılmadığınız hususlar nelerdir?

Yerli otomobilimiz olacak diye sevinen 82 milyon nüfustan birisi de benim ancak yazıdaki ifadelerden hiçbirisi için "yok aslında öyle değildir" diyemedim..

------

Yerli otomobil konusunda ne söylersek söyleyeyim, ortaya gerçekten bir fabrika ve otomobil konmadığı sürece şu otomobilin tanıtımı bu modelin gösterimi ülkede olup bitenleri otomatik șak șaklamayıp "nedir bu işin hikmeti" diye sorgulayan insanları memnun etmeye yetmeyecektir. Çünkü yaptıkları yapacaklarının teminatı olanları az çok tanıdık artık. 'Yaz tahtaya al haftaya ya da kırmızı kar yağdığında' gibi gelecek vaatli projelerle 2011'den bu yana nasıl oyalandığımız ortadayken Italyan firmanın tasarım ve üretimini yaptığı ve bizim ülkemizdeki 'babayiğit' ekibinin de tamam şu modeli beğendik demeleriyle tanıtılan bir model yerli ve milli oto yaptık demek olmuyor.

Velhasılı herkes daha çok konuşacak bu meseleyi, ülkede kurulmuş fabrikasında bu otomobilin banttan çıktığını görmeden, o bantta vatandașlarımızın çalıştığını görmeden bitmez 'yaptık, yapamadık' tartışmaları...

Da... Ülkede asgari ücret kavgası tam da 'yerli ve milli' otomobilimizin tanıtıldığı gün sessiz sedasız, Reis-i Cumhur imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı geçti gitti. Herkes yerli otonun süksesini konuşurken açlık sınırıyla kıyasıya rekabet eden asgari ücreti eş geçiyor. Peki doğrudan asgari ücretli milyonlarca insanı; dolaylı olarak yurdun tamamını ilgilendiren asgari ücret ne idiğü belirsiz bir otomobil ve kanal kadar yurdun meselesi değil miydi..?

Ekleme :
Bundan sonra Made in Turkey yerine Türkiye yazılacakmıș diye duydum haberlerde.

İngilizce'de hindi demek olan, mübarek yılbașlarında afiyetle yenirken akıllardan "Türkleri ne hale getirdik be" diye sevinen Batılıların her gördüklerinde düşündükleri bu hakaretvari ifadenin düzeltilmesi ülkemiz adına beni, tanıtılan otomobilden daha çok mutlu etti.
Makaleyi beğendiğim için ve bu konu başlığı altında zamanında tartışılmış olan fikirleri hülasa ettiğini düşündüğüm için özellikle paylaştım. Fakat Levent Gültekin'in zaman zaman da kullandığı mübalağalarına katılmadım. Bu yazıda da, muhalif düşüncenin ihanet, düşünenin hain ilan edildiğini iddia ediyor. Ayrıca dış politikada selam verecek, dost diyebileceğimiz tek ülkenin kalmadığını söylüyor. Tam olarak bunlara katılmıyorum. Ha, muhalif fikre saygı yeterli mi? Elbette değil. Fakat bu, muhalifi hain olarak görmek değildir. Dış politika uzmanlık ister ama orada da mübalağa olduğu net. Tabi, adam dertlenmiş kalemi sürmüş denebilir. Eyvallah. Ama ben okur olarak bu hususları eleştirdim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Otomotiv sektöründe 'prototip' kavramını da eğdik, büktük...yollarda kamuflaşsız yürür halde testleri veya gösterimi başlamış oto 6 ay civarında bayilerde olacak demektir. Motor/mekanik/şasi/elektronik/elektrik/güvenlik tasarım ekip ve atölyeleri işlerini bitirmiş, banttan ön üretimler test maksatlı inmeye başlamış demektir. Son rötuşlar yapılacaktır...

Elimizde henüz yerli hiçbir şey yok. Sadece çok bilinen Hintli bir firmanın sahibi olduğu İtalyan tasarım stüdyosunun herkese pazarlamak için ürettiği ve fuarlarda sergilediği bir konseptin Türk mühendislerin katılımı ile biraz değiştirilmiş hali var...

Yerli otomobilimiz olmasını bu ülkede en çok isteyenlerden birisi benimdir, bunu bu sektöre 30 yıla yakın emek vermiş bir kişi olarak söylüyorum. Ama yıllardır söylemekten dilimde tüy biten cümleyi bunca yıl sonra yine yazıyorum; 'Bu konu teknik, bilimsel, ekonomik ve ayrıca stratejik bir konudur ve öyle ele alınmalıdır. Siyasi yaklaşımlar ve reklam maksatlı girişimler bu konudaki ciddiyeti azaltmakta ve halkımızın büyük bir bölümünün konuya bakışını ciddiyetten uzaklaştırmaktadır. '

Prototip nedir? Önce bir tasarım yaparsınız, mekanik, şasi, elektronik, elektrik vb. Bu tasarım onay alınca yönetimden, sonra fiziki prototip üretimleri başlar. Önce kil veya ahşap, sonra metal veya kompozit. İlk testler labaratuar ve bilgisayar ortamında yapılır. Sonra yavaş yavaş metal ve el üretimleri başlar. Bu sırada yavaş yavaş ta seri üretim bantı dizaynı ve üretimi çalışmaları devam eder. Sonra önce ağır makyajlı, ilerleyen süreçte hafif makyajlı prototipler yol ve iklim testlerine başlar. Prototipte yer alan teknolojiler bu test süreçlerinde hem test edilir, hem de geliştirilir, sorunsuzluğu sağlanmaya çalışılır. Yani bir prototip yollarda test ediliyorsa, üzerindeki tüm teknolojiler kendine aittir, ileride pazarda göreceğiniz ekipman ve teknolojilerdir. Hazır olduğuna inanıldığında da kamuflaj olmadan basına tanıtılır ve piyasaya sunulur.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Şimdi bu prototip üzerindeki elektrikli makinenin kendi makinesi olmadığını ve hatta henüz ortada bir makine olmadığını mı anlıyoruz? Ki, çok önemli bir strateji olarak sadece elektrikli üretilecek bu konseptler, yani işin kalbi makine...çünkü Pininfarina zaten parayı bastırana buna benzer dizaynı satacak. Bu sebeple dizayn ile fark yaratamayacağız, doğru mu?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Eğer bu prototip üzerindeki makine, şanzıman (ki CVT olduğunu sanıyorum), AWD ve sair elektronik güvenlik vb sistemleri bu araca aitse, o zaman şu anda yerli değiller. Kasıt edilen lisans sahiplerinden bu teknolojilerin satın alınıp, Türkiye'de üretileceği mi acaba? Ya da bu sadece dizayn prototipi ve bu teknolojilerin ileride hepsi tarafımızdan mı dizayn edilmiş olacak? Bir sürü soru var cevapsız...

Bu kadar bütçe ve sermayesi sınırlı olan bir ülkede, bu tip önemli projeler bilimsel ve teknik akışına, yani doğal seyrine uygun yürütülse, hem kafalarda soru işaretleri kalmayacak, hem çok geniş destek bulacak halktan, hem de bu tarz projelerin başarılacağına güven artacak.

Ortada fabrika ve yerli teknolojiler olmadan 4-5 yılda bir prototip ortaya koyulması ve prototiplerin birbirleriyle ilgisinin olmaması doğal olarak sorgulamayı da beraberinde getiriyor.

Son düzenleme:
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Makaleyi beğendiğim için ve bu konu başlığı altında zamanında tartışılmış olan fikirleri hülasa ettiğini düşündüğüm için özellikle paylaştım. Fakat Levent Gültekin'in zaman zaman da kullandığı mübalağalarına katılmadım. Bu yazıda da, muhalif düşüncenin ihanet, düşünenin hain ilan edildiğini iddia ediyor. Ayrıca dış politikada selam verecek, dost diyebileceğimiz tek ülkenin kalmadığını söylüyor. Tam olarak bunlara katılmıyorum. Ha, muhalif fikre saygı yeterli mi? Elbette değil. Fakat bu, muhalifi hain olarak görmek değildir. Dış politika uzmanlık ister ama orada da mübalağa olduğu net. Tabi, adam dertlenmiş kalemi sürmüş denebilir. Eyvallah. Ama ben okur olarak bu hususları eleştirdim.
Yazılanlarda gerçeklik payı var ancak mübalağalı olduğunu söylüyorsunuz.

Son yıllarda, özellikle sıkıntılı dönemlerde, egemen iradeden farklı düşünenlere karşı nasıl bir tavır takınıldığı ortadayken, bunun örneklerini internette bulmak hiç zor olmayacaktır. Bu sebeple sizin paylaştığınız yazıda, gerçekdıșı hiçbir tanımlama olmadığını düşündüğümden alıntılayıp sormak istedim. Cevabınız için teşekkürler.

Bu ülke dediğim dediklerden çok çekti ve çekmeye devam ediyor. Bu noktada her anlamda farklı düşüncelere, farklı düşüncelere de saygılı olunmasına ihtiyacımız var. Bu inançta olanların sayısının artması dileğiyle...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Ortada fabrika ve yerli teknolojiler olmadan 4-5 yılda bir prototip ortaya koyulması ve prototiplerin birbirleriyle ilgisinin olmaması doğal olarak sorgulamayı da beraberinde getiriyor.
Sorgulayamıyoruz Mustafa abi, hainliğe kadar gidiyor sonu. Bugün arkadaşlarla konuşurken Dacia mesela dedim, 400 beygir, elektrikli böyle gayet şık bir prototip sergilese ve 3 seneye yollarda dese inanır mısınız? Nereye yapıyor Dacia böyle bir araç dediler. Ee dedim adamların iyi kötü 50 senelik üretim tecrübesi, yıllık 600 binlerde araç satışları var. Onlar yapamıyor da biz daha ortada ne fabrika ne teknolojimiz varken, bataryada, araç elektroniğinde dişe dokunur bir ürünümüz olmadan, en ufak bir sorgulama yapmadan nasıl böyle bir aracın 3 senede yollara çıkacağına inanıyorsunuz?

Savunma sanayinde örneğin dışarıdan aldığımız helikopter tasarımının üzerine koya koya bir yerlere getirdik ve yerlilik oranını artırmaya devam ediyoruz. Milli geminin tasarımından, üzerindeki silahlara kadar yerlilik oranı %50'leri geçmiş durumda. Askeri güvenli haberleşme cihazları zaten neredeyse uzmanlık alanımız oldu. Velakin bunların hiçbiri halkta bu kadar heyecan yaratmadı, çünkü helikopteri istesek de alamayız! Ancak 150.000 liradan az, 0-100'ü 5 saniyenin altında, benzin yakmayan bir SUV alma hayali ülkeye akıl tutulması yaşatıyor. Tabiki bu gerçekleşmesi zor bir rüya, keşke eski tasarımlara devam edilseydi ve daha ayakları yere basan bir proje ile çıkış yapılsaydı.

Uzun bir aradan sonra tekrar hoş geldin Mustafa abi, analizlerini çok özledik:)

Üst Alt