Yeni Bir Mazda, Yine Bir Mazda // Xedos 9 Xedoscan

Bayraktar

マツダ
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
xedos 9.jpg

Yıllaaar yıllar önce @MX9 Ahmet Ağabeyim ile Tosun Usta'nın orada tanışmıştık ve o zamanlar kendisi forumda değildi, zaman geçince sonradan forumda da rast gelmiştik. Utanarak söylüyorum ki o güne kadar açıkçası Xedos 9 diye bir modelin varlığından haberim yoktu. Belki görmüşsem de 626'nın bir modeli olarak bakmışımdır. :p 929 RC favorim olmakla birlikte Sentia'ları da biliyordum hatta 2-3 kez 929 alımı konusunda gittim geldim Mazda ile ilgilendiğim bu yıllarda, fakat çeşitli nedenlerden dolayı nasip olmadı... Bu süre boyunca bir yandan da tabi 626'lar ile ilgilenmeye devam ediyordum; bildiğiniz gibi iki tane 626 GE eskittim. :p Gel zaman git zaman çeşitli vesilelerle Xedos 9'ları tanıdıkça ve onlarla haşır neşir olunca özellikle şurada konusu geçen Hatay'daki @incirinaltı Mustafa Hoca'yı ziyaretimizde Melahat ile uzun bir test sürüşü yapınca ve o gün iki tane aracın iç mekanını parçalayınca hep o var olan korkuların bir kısmını attım. Sonraları fırsat buldukça da motor kısmını incelediğimde bir çok parçanın gayet uysal bir şekilde orada uslu uslu oturduklarını gördüm. :p Tüm bunları toplayarak bu süreçte "bir gün mutlaka bu araçtan benim de olmalı" hedefini kazdım beynime. Hatta yaklaşık dokuz ay önce şöyle bir mesaj paylaşmışım forumumuzda. O günlere kadar genellikle dışarıdan incelediğim ya da yolcu olarak bindiğim aracı artık sürücü koltuğunda tecrübe etmiş olmamın sayesinde aldığım bir karar aslında biraz da bu. Yoksa araç aynı araç lakin o direksiyona geçmemek gerekiyormuş o günlerde bunu anladım. Tabi çok geç kalmış, zehri almıştım artık. ;) O yüzden sizlere tavsiyem Xedos 9 kullanmayın. :p

Öte yandan da Cemşid'den de vazgeçmek ne mümkün; "hem yeni almışım o kadar bakım yapmışım, hem bildiğim bir araç, her şeyini biliyorum" gibi düşüncelerle biraz daha bu aşkımı dindirmeye çalıştım. Diğer yandan da hemen hemen her gün Xedos 9 ilanlarını takip ediyordum. Çoğunun sürpriz yumurta olasılığı yüksekti ve buna göre de fiyatları benim bütçemi aşıyordu haliyle.

Yine bir gün ilanlara bakarken ve plansız bir şekilde Xedoscan'ın ilanına detayları fotoğraflarını istediğimi anlatan mesaj yazasım geldi. Hemen ertesi gün hatta İzmir ekibiyle Whatsapp'ta bu araç hakkında yazışırken, aracın sahibi beni aradı. İlk sorularından biri "Xedos'ları biliyor musunuz?" oldu. Yakın abilerimde olduğunu söyledim ve epey bir muhabbet ettik. Ben soracaklarımı sordum ama kilit noktalarını bilmiyorum ki Xedos'ların. :p O yüzden işin piri olan Ahmet Abi'den araç sahibi Serdar Bey ile görüşmesini rica ettim. Bu telefon trafiği 2-3 gün sürdü. Bir yandan tramer kayıtları, diğer yandan da İzmir/Manisa ekibi ve @Domestos Veli Abim, @hagakure Naim Abim, @ezmocesteri Bülent, @Oğuzhan , @HakanEMRE kardeşlerimle yaptığımız değerlendirmeler olayı günbegün daha da ciddiyete bindirdi. Araç sahibi abimiz de aracında çokça emeği olduğu için ve en az bizler kadar aracını sevdiği için satılınca da bu araçlarla iç içe olan birine gitmesini çok istiyordu fakat dediğim gibi her şey plansız ve zamansızdı aslında benim tarafımdan. Bir kere ikinci bir aracı alacak param yoktu hem de araç dediğimiz şey Xedos'tu. :koptum: Akabinde araç alıp satma konusunda master yapmış @Murat Yılmaz Abimi aradım ve bakma fırsatı yakaladı sağ olsun. Bir kaç günlük düşünme/taşınma aşamasından sonra İstanbul'a gitmeye karar verdik bir anda. Canlı canlı görmek istiyordum guzuyu haliyle...

PAIF0599.JPG

@major35 Hasan'ın atölyesinde oturup laklak yaparken @suleyman @baykalbilgin @major35 ve ben atladık Cemşid'e çıktık İstanbul yoluna. Ahmet abi o günlerde rahatsız olduğu için gelemedi ama onun açığını da @Murat Yılmaz hem bize İstanbul'da ev sahipliği ederek, güzel bir kahvaltıdan sonra test sürüşüyle tamamladı. Araç başına gittiğimizde dördümüzün birden Xedos'un üzerine çullandığımız anı hiç unutmuyorum... :D

HIOH0630.JPG

Bilinen şeylerin dışında test sürüşü ile ve birbirlerimize sorular sorarak durumu değerlendirmeye başladık. Sonrasında daha fazla düşünülecek bir durum yok diyerekten kaporamızı vererek araç sahibinden iki hafta mühlet isteyerek beynimdeki bin bir türlü hardcore'cu tilkiyle oradan uzaklaştık ve Çatal Tuning'in mekanına giderek @kadir ile de görüştük. :D

WhatsApp Image 2018-11-06 at 17.19.58.jpeg

Her şey hızlıca gelişmişti benim gözümde. Normal bir araç söz konusu olsaydı bu kısa süre olağan düşünülebilirdi fakat manavdan elma alır gibi bir anda Xedos almıştım. :) Sonra düşününce "en kötü ne olabilir ki; bu devirde yapılmayacak onarım, bulunamayacak parça mı kaldı? Ustalarım var, araçtan anlayan abilerim var. Hem bugün olmazsa elbet bir gün alacağım bu guzudan bir dal" diyerekten artık düşünmemeye başladım. Hem aldığım her araca öyle ya da böyle en iyisi de olsa masraf yapmıyor muyum sanki? Bari bakıma daha çok ihtiyacı olanı daha ucuza alıp çıtayı altta tutarım, daha çok bütçe ayırabilirim, dedim bu dakikadan sonra "sülalem rahat pampa" modunda takılmaya başladım. :komik:

Tabi bir yandan da öncelikle Cemşid'den ayrılmam gerekiyordu maalesef. İlkin foruma (konusu burada) ve sonrasında @HakanEMRE vasıtasıyla FB'taki gruplara koydum. İlgi çoktu ama bir tarafım da aslında bu süre içinde satılmasın, kaporamı da yakayım, oturayım oturduğum yerde, neyime yetmiyor ülen Cemşid, maceraya gerek yok, hem de o kadar emeğim var ve hala yapılacak şeyler de var" diyordu ve bu durumu da arayan alıcılara fazla yansıtıyordum açıkçası. Hala o ikilemi ve karar verme çabalarını hatırladıkça kötü oluyor, sanki Cemşid'i satmamış, Xedoscan'ı almamış gibi hissediyorum. Neyse... Sonralardan fark ettim ki ilan sitesine bile "sanki aracı satmamaya çalışıyormuşum gibi" açıklama yazmışım. :)

ilan.jpg

Nihayetinde Ahmet Abi'nin yakın bir tanıdığına nasip oldu ve benim de biraz içim rahatladı açıkçası. Hem guzu İzmir'de kalacaktı hem de araçları seven bir kardeşimize gidecekti... Alım-satım sürecinde iki günlük bir gecikme yaşasak da salı günü tüm işlerimizi bitirmiştik ve çarşamba sabahı Ahmet Abim ile İstanbul'daydık. ;)

parts xedos9.jpg

Xedoscan'ın 7 yıllık sahibi Serdar Bey ile son istişareleri yapıp, elindeki işimize yarayacak yedek parçalarına da el koyduktan sonra resmi işlemlerimizi de hallettik. :) Söylediğinin fazlası hiç bir şey çıkmadı şimdiye kadar, her sorduğumuz soruya netlikle cevap verdi. Hemen hemen her gün de görüşüyoruz ve o da sabırsızlıkla bekliyor bundan sonraki aşamalarımızı... ;)

IMG_1943.JPG

Dönüş yolumuz uzundu ve aracın lastikleri eski olduğundan ve bir çok eksiğini bildiğimiz halde yeni şeylerin günyüzüne çıkma riskini de düşünerek yavaşça ilerleyecektik. Hem uzun yola çıkmadan guzuyu hızlıca bir bilene gösterelim diye hem de Ahmet Abimizin hararet ibresindeki 1 mikronluk değişimi fark etmesinden dolayı @Adem Usta mızın yanına uğradık. :D Guzumuz bilgisayara bağlandı ve ufak tefek ince ayarlar ve bakımdan sonra oradan da ayrıldık. Bir usta tarafından incelendikten sonra bilmediğimiz büyük sürprizlerin çıkmamasının rahatlığıyla yeniden yolumuza devam ettik. Bu sırada şimdiye kadar hiç yüzyüze görüşmediğimiz halde her türlü sigorta işimiz kolaylıkla çözen, @HakanEMRE sayesinde tanıştığım İbrahim Bey'den de üçüncü kez sigortamı yaptırdım. İlginç tarafı 626'dan daha az prim ödedim. :D Sonrasında Merser Mazda Servisi'ne uğrayarak guzumuza İzmir'de yapacağımız bakımlar için elimizde olmayan bakım parçalarını da temin ettik. Yedek parça departmanındaki Abdullah Bey ile Ahmet Abi daha önce tanışıyorlardı zaten sağolsun fazlasıyla yardımcı oldu. Ellerinde olmayan bir kaç parçayı da not ettikten sonra artık bir yere uğramamak üzere yolumuza devam ettik. Bu arada Abdullah Bey Xedos'u ilk görünce "aaa bizim rahmetli patronumuzun arabası" demesin mi? :rolleyes: Sonrasında da bu guzuyu satıp @incirinaltı hocamızın Faşo Ağa'sını almış muhterem... ;)

merser xedos9.jpg

Aynı günün gecesine doğru İzmir'e varmıştık. Öncesini saymazsak, gün içindeki 20 saatlik tüm bu koşuşturmacayı da atlattıktan sonra derin bir nefes aldım.

xedos 9 izmir.jpg

En büyük kısmını yani "bir Xedos alma adımını" atlatmıştık. Artı geri dönüş yoktu ve iyisiyle-kötüsüyle, acısıyla-tatlısıyla tüm tecrübelerin beni beklediği o an başladı... :cool:

FUUQ0676.JPG

Cuma akşamı İzmir/Manisa ekibinin karşısına tanıtım için çıkan Xedoscan sırayla ve hunharca test edildi. :p Buradan da geçer bir not aldıktan sonra cumartesi günü Tosun ve Ozan Usta'larımızla da Xedoscan'ı tanıştırdık, onlar da çok beğendiler guzuyu. ;)

xedos 9 mazda ozan usta.jpg

Masrafı var mı, derseniz; tabi ki, hem de fazlasıyla. Belki de hayatımda aldığım en çok bakıma ihtiyacı olan araba diyebilirim. Bir de bunun yanında benim kıllatmalarım da eklenince varın gerisini siz düşünün... :p Ustalarımızla neler yapacağımızı, nereden başlayacağımızı, nelere ihtiyacımız olduğunu detaylıca değerlendirdikten sonra bu yorucu haftayı da bu şekilde bitirdik. Yorgunluğumu bile atmadan bu aşkla pazar günü izlediğiniz şu videoyu çektim. Bu hafta gerekli yedek parça ve bakım malzemelerini tedarik etme işlemleri devam edecek. Tepeden tırnağa guzunun her yanı elden geçirilecek.

xedos 9 engine.jpg

Xedoscan'ı alma hikayesinde yoğun koşuşturmayla ve kafa karışıklığıyla geçen bu yorucu, heyecanlı bir o kadar da mutluluk verici süreci hızlıca anlatmaya çalıştım bu yazımda, bundan sonraki kısımları daha detaylıca, adım adım bu konu altında paylaşacağım. İnşallah can sıkıcı şeyler yazmam ve guzumuzu fabrikasyon ayarına geç de olsa dönüştürürüz. Tabi bu bir anda olacak şeyler değil belki 3-5 ay belki de 1-2 yıl sürecek ve maddi açıdan da giderleri büyük olacak uzun bir yol. "Değer mi?" derseniz, kesinlikle. Bunu anlamak için dediğim gibi bir kaç doz önden almak gerekiyor; sonra uyuşturucu gibi gerisi geliyor. Aman dikkat... ;)

xedos 9 turkey.jpg

xedos 9 türkiye.jpg

xedos9 turkey.jpg

İlk izlenimlerimle ilgili geçen video paylaştığımı söylemiştim. Hava şartlarından dolayı dış kısımları pek fazla anlatamadım. Videoda fazla değinmediğim Xedoscan'ın güncel durumuyla ilgili bir kaç kısa paragraf halinde bahsedeyim yine.

Xedos'lar ile tanıştığımda ne tasarımına, ne de solar sunroofuna şaşırmamıştım; sessizliğine şaşırdığım kadar. Şuan Xedoscan bakımsız, üzerinde yıpranık lastikler mevcut, motorda olması gerektiğinden daha fazla lifter sesleri var, direksiyon kutusu / alt takım / ön düzen ayarlanması ve bir kaç parçanın belki de değişmesi gerekiyor. Tüm bunlara rağmen hala sessiz hala sessiz bu arabalar. Kesinlikle beklentinin üstünde bir sessizlik. Bakımlar tamamlanınca çok çok daha iyisi olacağını umuyorum. Yalıtım projesini atlarım belki bu guzuda...

Dış tasarımında arka kısmı bana göre çok vurucu çizgilere sahip değil açıkçası ama aracın ön kısmı hem 90'lı yılların ahengini hem de günümüze yakın tasarımların modernliğini taşıyor. İlkin @incirinaltı Mustafa Hocamdan 16" jantları aldım ama sonrasında o üzerindeki azıcık bakımla eski albenisine kavuşacağını düşündüğüm klasik jantlardan vazgeçemedim. Aracın kaportasında dolu izleri var. İç mekanda koltuk derilerimizle ilgili problemlerimiz mevcut, buna bağlı olarak koltuk ısıtma sıkıntımız da var. Bu gibi kozmetik problemleri en sona bırakıyorum her zamanki gibi.

Motoru teknik olarak ölçmedik, ekspertizlerin boş yüzdelik muhabbetine para vermek istemedim açıkçası. @MX9 Ahmet Abimin test sürüşünde motor performansı şu haline göre geçer not aldı. Belirtileri olmasa da yağ yakma / su eksiltme gibi durumları gözlemleme aşamasındayım, şuan için bir sorunumuz yok çok şükür. Üst kapaklarımızdan bolca yağ kaçaklarımız mevcut. Tabi bunlar ustalarımız için çocuk oyuncağı... ;) Şanzımanımız sağlıklı, @Murat Yılmaz'ın dediğine göre Mazda 6'lardan daha yumuşak geçişleri varmış. Bu benim ilk otomatik şanzımanlı aracım olduğu için kıyas yapamıyorum. Güzel bir yağ değişimi ve güzel bir katkı daha da şenlendirir ortalığı diye düşünmekteyim. ;)

Kabin parçalarının ve motor aksamının arka planını incelediğimde dediğim gibi hiç de korkulacak bir durum yokmuş aslında. Mantık aynı, sadece biraz daha karmaşık özellikle motor kısmı. 626'dan sonra gözüme farklı gelen bir çok parçanın da işlevini şimdiden çözmüş bulunmaktayım. Bir yandan da öğrenmeye devam tabisi de... Amaaann alt tarafı fazladan iki tane piston var ne olcek yeaaaa? :p

Özet olarak kabaca bahsettiğim onarımlar ve diğer ıvır zıvır yapacağımız tüm bakımlar için çok heyecanlıyım fakat daha da emin adımlarla, plan yaparak, acele etmeden bir yol haritası çizeceğim kendimce. Öyle ki daha lastiklerimizi bile değiştirmedim. :p

Şimdilik bu kadar. Öncelikle bu süreçte yanımda olan ağabeylerime/kardeşlerime ve zaman ayırıp okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. :asik:

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Gece gece iyi geldi valla, zevkle okudum. Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin, kendim almış kadar sevindim, güle güle kullan, kazasız belasız inşallah.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Hayırlı uğurlu olsun kardeşim. Milletin 626'ya bile cesaret edemediği yerde, Millenia cesaret işi, helal olsun diyorum. Yüreğinin götürdüğü yere gitmişsin..

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
MazdaGaraj.com zedozların harman olduğu yer. :D
Araç tekrar hayırlı olsun. Kazasız belasız, uzun yıllar süren bir birliktelik diliyorum.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun tekrardan...
Keyifle binesin gönlünce gezesin...

suleyman

Aktif
Araç Markası
1999 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb
Bana hala rüya gibi geliyor sahi aldıkmı arabayı:oops:
Tekrar hayırlı olsun kardeşim sana çok yakıştı ve gerçekten içimize sinen bir araba oldu doğrusu.
O kadar hızlı geliştiki her şey bir anda kendimizi istanbulda bulduk biz öyle dolaşmaya gelmiştik İzmir'e nasıl oldu kandırıldık ve hop istanbuldayız :D
@Murat Yılmaz murat abinin bizi karşılaması ve ısmarladığı kahvaltı sonrasında xedoscanımızı görmeye geçtik.Arabayı görüp arabadan iner inmez mafya adamları gibi arabaya ağır adımlarla çembere aldık :D bu sırada araç sahibi ile tokalaştık ama hep arabaya baktığımdan ben adamı pek görmedim:)
Her birimiz arabanın bir tarafına aniden yoğunlaşmamız çok komikti aç kedi gibiydik :koptum::koptum:arabayı test sürüşünde detayları ile beğendik,
sonra @kadir ve @Murat Yılmaz ın makena gittik biraz orda sohbet muhabbetten sonra dönüş yoluna geçtik
Gidiş yoluda dönüş yoluda çok eğlenceli idi gırgır şamata hayaller ve kahkahalar :DMazda garaj çatısının altında edindiğimiz arkadaşlıklar sayesinde güzel zamanlar geçirdik.İnşallah araba ve sahibi arasında da iyi bir ilişki olurda bizde rahat ederiz :koptum::koptum:yani bizde mutlu oluruz :D
sıradaki ihtiyaç bence bir telefon vallahi çok şey değişecek :p

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Güle güle kullan Hamdi. Her ne kadar ülkemiz şartlarında xedosa karşı olsamda senin araca ilk görüşte çok ısındım, doğrusu sevmeseydim uber bir araç olsa bile gelme derdim emin ol :)

Bu arada en önemli fotoğrafı unutmuşsun :D

20181104_143332_HDR.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İkinci xedosu da aramaya başlasak mı :snzdglsn:

Son düzenleme:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Güle güle kullan Hamdi. Her ne kadar ülkemiz şartlarında xedosa karşı olsamda senin araca ilk görüşte çok ısındım, doğrusu sevmeseydim uber bir araç olsa bile gelme derdim emin ol :)

Bu arada en önemli fotoğrafı unutmuşsun :D

Ekli dosyayı görüntüle 40009
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İkinci xedosu da aramaya başlasak mı :snzdglsn:
Ağzını hayra totonu bayıra aç muro :):):)
Aslında benim faşonun motorunu 5-6 bin liraya düzeltebileceğini iddia eden bi ustamız var, yine de büyük sıkıntılar uzak olsun.
Bir iki kişi daha Xedos alırsa profesyonel olarak parça işine başlıyorum :):):)

audiocu

Katılımcı
Hayırlı uğurlu olsun hamdi abi MaaşALLAH harika bir araç. Biz daha mazda alamadık sen hızlıca level atlıyorsun :D bundan sonra üst bir model kalmadığı için burada durursun artık :D

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Allah kaza, bela, keder vermesin. Güzel günlerde mutlu yolculuklarda kullanmak nasip olsun. Sorun verip çözüm aratmasın. Size de foruma da hayırlı olsun. Xedosla hayatımıza ayrı bir renk geldi, sizin duygular ne alemde onu tahmin edemiyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
Hamdi başganım Kuzu'da kalfalık, Cemşid'de ustalık dönemini geride bıraktın, bu guzuyla "büyük ustalık" :D dönemi başlıyor tekrardan hayırlı uğurlu olsun.

Resimlerde, anlattığından çok daha diri duruyor, sen masraflı desende TR'deki en masrafsız goca guzudur bu, bekaretide bozulmamış üstelik [emoji14]

Forumda Mustafa abi ve Ahmet abi haricinde Xedos sahipleride var Mustafa abi ve Ahmet abi dahil bu guzuları detaylı tanıtan, anlatan olmadı Xedos inceleme videosu gibi bir hamlede bekliyoruz senden.

Kazasız, belasız, arızasız, cezasız sürüşler olsun

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hamdi başganım Kuzu'da kalfalık, Cemşid'de ustalık dönemini geride bıraktın, bu guzuyla "büyük ustalık" :D dönemi başlıyor tekrardan hayırlı uğurlu olsun.

Resimlerde, anlattığından çok daha diri duruyor, sen masraflı desende TR'deki en masrafsız goca guzudur bu, bekaretide bozulmamış üstelik [emoji14]

Forumda Mustafa abi ve Ahmet abi haricinde Xedos sahipleride var Mustafa abi ve Ahmet abi dahil bu guzuları detaylı tanıtan, anlatan olmadı Xedos inceleme videosu gibi bir hamlede bekliyoruz senden.

Kazasız, belasız, arızasız, cezasız sürüşler olsun
Detaylı anlatırsak forum Xedos dolar :) :)
@mustafayk ın aklı neden Xedosa kaydı , sürekli bana arabayı soruyordu çünkü. :) :)
Kardeş biz sizi düşünüyoruz, ama Hamdi öyle mi kaç kişinin kanına girecek bakalım :) :) :)

Üst Alt