Mazda 3 BL (2009-13) Yeni Alınan Aracın Genel Bakımı İçin Tavsiyeler

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
Merhabalar aldığımız aracın geçmişini bilmediğimiz ve bazı eksiklikleri olduğu için komple bakım yaptıracağım. Aldığım ürünleri alta yazıyorum sizin fikirlerinizi merak ettim değişecek parçalar hakkında ve tercih ettiğim markalar nasıl.

Yağ = Motul eco-lite 5w-30

Yağ filtresi = Mann w67/1

Şanzıman Yağı = Motul multi atf

Şanzıman filtresi = mahle

Hava filtresi = Mann c3220

Rot başları sol ve sağ = lemförder

Z rotlar = Delphi

Arka rotlar = Delphi

Ön Diskler = TRW

Arka Diskler = Brembo

Ön ve Arka balatalar = Feredo

Fren Hidroliği = ATE TYP 200

Antifriz = Liqui Moly KFS12+ Kırmızı (Üzerinde mavi renk var komple boşaltacağım umarım sorun olmaz kırmızı olması)

Klima Filtresi = Mann

Direksiyon yağı = Motul multi atf

Ön ve Arka Silecekler = Bosch aerotwin

Başka atladığım bir şey varsa yorumlarınızı bekliyorum :)

Ekli dosyalar

• 9F183103-AB8D-4E26-AA18-69EE62873285_1_105_c.jpeg
    9F183103-AB8D-4E26-AA18-69EE62873285_1_105_c.jpeg
    371 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
İçindeki yağ kaç km olmuş ve eksiltme durumu var mı?

Kayışları kontrol edin, bujileri, polen filtresini, lastikler iyi değilse değiştirin.

Seçtiğin markalar gayet yerinde, antifriz rengi de sorun olmaz.

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İçindeki yağ kaç km olmuş ve eksiltme durumu var mı?

Kayışları kontrol edin, bujileri, polen filtresini, lastikler iyi değilse değiştirin.

Seçtiğin markalar gayet yerinde, antifriz rengi de sorun olmaz.
Geçmişini bilmiyorum yağ eksiltme görmedik direkt değişime başladık bakmadık yalan olmasın.

Denso marka bujiler ile dört tanesini de değiştirdim ne olur ne olmaz diye.

Bakımı yapan yer şanzımanı ellemek istemiyor buradan sonra şanzımancıya gideceğim yağ değiştirmeye.

En son da bugüne yetişirse akünün markası çok kötü yeni akü alacağım varta

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Geçmişini bilmiyorum yağ eksiltme görmedik direkt değişime başladık bakmadık yalan olmasın.

Denso marka bujiler ile dört tanesini de değiştirdim ne olur ne olmaz diye.

Bakımı yapan yer şanzımanı ellemek istemiyor buradan sonra şanzımancıya gideceğim yağ değiştirmeye.

En son da bugüne yetişirse akünün markası çok kötü yeni akü alacağım varta
Yağ değişimi sonrası gözlemleyin eksiltme varsa yağı kalınlaştırıp (5-40 veya 10-40) gözleme devam edin.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Hayirli olsun iyi günlerde kullanın. Kirmak istemem de ya paranız çok ya da hevesiniz ( bana ikisi de varmış gibi geldi :) ) niye söylüyorum bunu akunun markasi kötü değisecegim gibi bir düşünce mantikli değil alt tarafı akü sorun cikarinca degisilir olur biter görevini yaptıktan sonra calisir durumda olunan parçaların değişmesi bana israf geliyor. Tabii bu benim düşüncem para da arabada sizin sonuçta:)

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
Hayirli olsun iyi günlerde kullanın. Kirmak istemem de ya paranız çok ya da hevesiniz ( bana ikisi de varmış gibi geldi :) ) niye söylüyorum bunu akunun markasi kötü değisecegim gibi bir düşünce mantikli değil alt tarafı akü sorun cikarinca degisilir olur biter görevini yaptıktan sonra calisir durumda olunan parçaların değişmesi bana israf geliyor. Tabii bu benim düşüncem para da arabada sizin sonuçta:)
Haklısınız markası kötü demek istediğim şuydu Voltaj düşüyor çok sağlıklı uzun süre kullanabileceğim bir akü değil Obd cihazında Voltajla ilgili arıza kaydı atıyor o yüzden değiştirdim

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
Akü değiştirdikten sonra da arızalar vardı obd cihazı ile arada kontrol edeceğim umarım bir elektronik sorunu yoktur. Değişimden kaynaklı son kez arıza vermiştir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada ustalar antifrizi komple boşaltamadı sağolsunlar mavi antifriz ile pembe renk birbirine girdi ve mor oldu. Bakımdan çıkınca radyatörcüye götürüp sistemi komple temizletip totalin mavi organik antifrizi ile sistemiz yeniledik.

Ekstra olarak bir de plaka aydınlatmaları ve torpido ışıklarını Osram marka halojen ile değiştirdim ve far ayarı yaptırdım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Akü değiştirdikten sonra da arızalar vardı obd cihazı ile arada kontrol edeceğim umarım bir elektronik sorunu yoktur. Değişimden kaynaklı son kez arıza vermiştir.

Bu arada ustalar antifrizi komple boşaltamadı sağolsunlar mavi antifriz ile pembe renk birbirine girdi ve mor oldu. Bakımdan çıkınca radyatörcüye götürüp sistemi komple temizletip totalin mavi organik antifrizi ile sistemiz yeniledik.

Ekstra olarak bir de plaka aydınlatmaları ve torpido ışıklarını Osram marka halojen ile değiştirdim ve far ayarı yaptırdım.
Torpido içindeki için güçsüz bişey kullandaydınız

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Normal standart w5w taktık
Daha önce konusu geçmişti o ampül parkla beraber yanıp sönüyor , ve o ampül 1.2w bunun sebebi devamlı yanması olarak düşünüyorum ki sıcaklık artışı ile o beyaz kapak yanmasın diye.
Halojen yerine led kullanmak çok daha iyi olacaktır

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Daha önce konusu geçmişti o ampül parkla beraber yanıp sönüyor , ve o ampül 1.2w bunun sebebi devamlı yanması olarak düşünüyorum ki sıcaklık artışı ile o beyaz kapak yanmasın diye.
Halojen yerine led kullanmak çok daha iyi olacaktır
Torpido açılınca yanıyor zannıyla sistemi arayıp bulamamıştım, devamlı (parklar ile birlikte) yandığı ihtimalini düşünmemiştim.

:rolleyes:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Torpido açılınca yanıyor zannıyla sistemi arayıp bulamamıştım, devamlı (parklar ile birlikte) yandığı ihtimalini düşünmemiştim.

:rolleyes:
Küçük ve etkili bi ilave ile kapak açılınca yanıyor artık ve içindeki ledin gücünü düşünmeye de gerek kalmıyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20241019-133402.jpg
    Screenshot_20241019-133402.jpg
    172.3 KB · Görüntüleme: 12

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
Bugün ikinci kez sol ayna dişlisini değiştirdim bu sefer sağlam oldu fakat ayna yine katlanmıyor elle destek yapınca katlanıyor aynı şekilde geri açılıyor fakat kendi başına açılıp kapanmıyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugün ikinci kez sol ayna dişlisini değiştirdim bu sefer sağlam oldu fakat ayna yine katlanmıyor elle destek yapınca katlanıyor aynı şekilde geri açılıyor fakat kendi başına açılıp kapanmıyor
Soketin oturduğuna emin olun soket (soketine içine bakın tırnakları gevşemiş olabilir)de sorun yoksa motorun değişmesi lazım (motoru kontrol edilmesi lazım)

DeepState

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Mavi HB
Soketin oturduğuna emin olun soket (soketine içine bakın tırnakları gevşemiş olabilir)de sorun yoksa motorun değişmesi lazım (motoru kontrol edilmesi lazım)
Çalışıyor motor sesi var ve az da olsa hareket ediyor fakat gücü yetmiyor

Üst Alt