Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Motor Yağının Önemi

Motor yağı deyip geçmeyin. Hareketli motor parçaları arasında film oluşturarak sürtünmeyi önleyen motor yağının görevi bu kadarla sınırlı değildir. Yağ kanalları içerisinde dolaşarak parçaların soğumasını sağlayan motor yağı, korozyonunun oluşmasını da engeller. Motor için önemli olan bu sıvının zamanla kimyasal yapısı bozulacağı için akıcılığı azalır. Bu nedenle motor yağı, yağ filtresiyle birlikte düzenli olarak değiştirilmeli. Aksi halde parçalar arasında artan sürtünme sonucu motorun ömrü hızla kısaltırken, verimi azalır ve yakıt tüketimi artarak yüksek masraflar çıkmasına neden olur.

Klima

Klima, hareketini motordan aldığı için yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Bu küçük tüketim farkı klimanın uzun süre çalışmasıyla katlanarak artar. Özellikle küçük hacimli motorların zorlanarak çalışmasına neden olabilir. Yokuş yukarı çıkışlarda ise motor yükü artarken klima motorunun araç motorunu daha da yormaması için yine klima kapatılmalıdır. Klimanın her çalışmasında yakıt tüketiminin arttığı unutulmamalı.

Lastikler

Lastikler, otomobille zemin arasında bir bağ kurduğu için lastik hava basıncı otomobilin sürüş özelliklerini belirleyen en önemli etkendir. Özelikle düşük hava basıncı, lastiğin yuvarlanma direncini arttırır. Düşük hava ile dönmekte zorlanan lastikler, motorun çalışmasını, direksiyon tepkilerini ve fren mesafesini uzatır. Düşük hava basıncına sahip lastikler; aktarma organlarını ve motoru zorlayarak, yakıt tüketimini yüzde 20'ye varan oranlarda arttırır.

Ağırlık

Ağırlık, otomobilin yakıt tüketimini direkt olarak arttırır. Özellikle, metal takım çantası, stepne, müzik sisteminin bas kutusu, kalite standartlarına uymayan ve sonradan takılan gereksiz aksesuarlar yakıt tüketimin artmasında önemli rol oynar. Buna basit bir örnek verirsek; yolda yürürken elinizde bulunan 5-10 kg'lik yük sizin daha fazla yorulmanıza neden olur. Ağırlık ne kadar azsa tüketim o denli düşüktür.

Hız Faktörü

Araç hızlandıkça, tekerlekte oluşan yuvarlanma direnci de artar. Ayrıca aracı etkileyen rüzgar direnci taşıt üzerindeki hareket dirençlerini arttırır. Tüm bunlar yakıt tüketimini etkilerken bunlar üreticilerin hesapladıkları kuvvetlerdir. Ancak yüksek hızlarda açık camdan içeri giren hava, otomobilin ağırlığını arttırırken gidişinde de ters kuvvetler oluşturur. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Özellikle açık kasalı kamyon ve kamyonetler için uzun yolda kasanın üzerine branda örtülmemesi de yakıt tüketimini ciddi oranda arttırır.

İdeal Devir

İlk kalkış anında motor, 1 gram havaya 1 gram yakıt tüketir ve bu kaçınılmazdır. Otomobilin ani kalkışlarında motorun iç sürtünmeleri artacağından yanmamış yakıtın yanma odalarına gitmesi tüketimi ciddi oranda yükseltir. Ani hareketlenmeler, motorun dışında yürüyen aksam ve lastikleri de zorlayacağından yakıt tüketimi katlanarak artar. Otomobilin vites değişiminde ideal motor devrini yakalayarak kullanmak, yakıt tüketimi için etkin rol oynar. Özellikle yakıt tüketimiyle doğrudan ilişkili olan sürtünme ve hareket dirençleri devirli kullanımlarda en az etki gösterir.

Diğer Önemli Faktörler

* Bir otomobilin yakıt tüketiminde optimum değeri yakalaması, frenleme anında güvenli durması ve sürücünün hareket yeteneğini kaybetmemesi için 90 km/s ideal bir hızdır. Otomobil 90 km/s'nin üzerine çıktığında yakıt tüketimi katlanarak artarken sürücünün aracı sabit hızla kullanmaması tüketimi yükseltir.

* Her motorun kendine ait karakteristik özellikleri olduğu için motor yağları da kendi aralarında gruplandırılır. Otomobil üreticileri tarafından belirlenen viskozite kodları motor yağı özelliklerini belirler. Bu kodlamaya 20W 50'yi örnek verirsek burada 20, düşük çalışma sıcaklığını, 50 ise yüksek çalışma sıcaklığını belirler. Viskozite, yüksek ısılarda kalınlaşma sağlarken düşük ısılarda ise pasif kalır. Her motor için önerilen yağın kullanılması motorun aşınmasını hızlandırmamak ve yakıt tüketimini arttırmamak için önemlidir

* Rüzgar direnci artan otomobilin yakıt tüketimi de artar. Bu nedenle özellikle uzun yolculuklarda araç camının fazla açılması tüketimi olumsuz etkiler.

* Bilinenin aksine enjeksiyonlu otomobillerde vitesi boşa atmak tüketimi düşürmek yerine arttırır.

* Özellikle doğru vites değiştirmek ve yeni otomobillerdeki vites değişim göstergelerine riayet etmek tüketime olumlu katkı sağlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Oldukça faideli bilgiler. :)

Ellerine emeklerine sağlık Kerim. O0

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elimizden geldiğince bu bilgileri uygulamaya çalışıyoruz. Ama bazen sıkılıyorum arada bir kesici fena olmuyor :)

aday

Sessiz
Araç Markası
2013 Lancer
Bilgiler için teşekkürler. Bir de rodaj başlığı bekliyorum. [member=97]ktaskan[/member]

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam, Devir saatinde bulunan ibre, kırmızı çizgiye gelmeden hemen önce motor kesiciye girer. Kısaca bulunduğun vitesin çevirebildiği devir limitidir. Bu limit motoru korumak için bulunur kesici devreye girmeden vites atmanız motorun ömrünü uzatır.
''kesici'' ne anlama geliyor oguzhan...arada bır kesıcı demıssın yaa

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hocam, Devir saatinde bulunan ibre, kırmızı çizgiye gelmeden hemen önce motor kesiciye girer. Kısaca bulunduğun vitesin çevirebildiği devir limitidir. Bu limit motoru korumak için bulunur kesici devreye girmeden vites atmanız motorun ömrünü uzatır.
ben genelde 2.5-3 devırde kullanıyorum.o kırmızı cızgılere hıc cıkmadım.fites degıstırecegımde de 3.5 gıbı bır aralıkda degıstırıyorum..sizce ylculuk esnasında devır gostergesı kaçta olmalı,bırde fıtesı hangı devıre çıkınca degıstırmelıyımm

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kerim sağol bilgiler için, genelde ekonomik kullanıyorum, ağırlık konusu önemli ama benim bagajda takım ve bakım malzemeleri sürekli durur, marşpiyel, spoiler ve stepne zaten var yani ağırlık başa bela.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
''kesici'' ne anlama geliyor oguzhan...arada bır kesıcı demıssın yaa
Nilsu hocam siz bana bakmayın ben biraz sınırları zorlamayı severim :) Siz şehir içi 2000-2500 arasında şehir dışı hızlanırken 4000 e kadar yolu var, bu şekilde ekonomik olur O0

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
İlk arabamı sevdiğim bir büyüğümden aldım. Volvo s40 98 ful 2bin motor otomatikdi. Müthiş bir araçtı ancak yakıtı içiyordu 2013 senesinde lpg de 40 kuruş falan yakıyordu şehir içi. Kendisine dedim ki “ abi bu çok yakıyormuş. “ oda bana dedi ki “ arabaya çok binersen çok yakar az binersen az yakar “ :))) denklem bu kadar basitmiş yani .. doğru diyorsun abi deyip arabayı satışa koydum ardından honda city aldım 2007 düz vites müthiş rahatladım ,( city babama verdim 3 yıl önce hala babamda )

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Nasıl bir etkisi var ki? :rolleyes:
Motorun soğuk olduğu zamanda kaloriferin açılmasının motorun ısınma süresine olan etkisinden mi bahsediyorsunuz?

Bende aracin yakitinin yukardaki etmenlere bagli arttigini sadece biliyordum ki taa ki sirkette bir muhendis ile sohbet sirasinda bana anlattigi bir konuya kadar.

Bana dedigi, aracin kaloriferi motor sicakligiyla calisir(bazi modeller haric). Siz kaloriferi actiginizda, kalorifer socakligini motordan cekiyor. Motor da optimum calisma sicakliginin altina dustugu icin ayni sicakliga gelmek icin daha fazla yakit tuketimi yapiyor. Tabi orda muhendislikle alakali birseyi daha acikladi ama ben muhendis olmadigim icin anlayamadim.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ne kadar gaza basılırsa o kadar çok yakıt sarfiyatı gerçekleştiği gibi ne kadar çok frene basılırsa yakıt o kadar artar. Frene basmak yerine motor freni kullanılması hem balata ömrünü uzatır hem de cut off sistemi devreye girdiği için yakıt sarfiyatı 0’a iner. Dur kalk yapmanın sıklığının yakıt sarfiyatını arttıran bir unsur olduğu hepimizin malumudur. freni sık kullanmada aslında buna eşdeğerdir. Bir örnek ile açıklayalım ;)

300 kiloluk yük dolu iki tekerlekli bir römorku hiç durmadan önden çekerek (fwd) bir km boyunca götüren bir insan mı (burada insan araç oluyor) daha çok enerji harcar . Yoksa aynı yolu her 200 metrede bir durup hiç beklemeden devam etmek suretiyle tamamlayan kişi mi daha fazla enerji harcar.
Sorunun cevabıyla ilgili detaylı raporu yarın sabah masamda görmek istiyorum :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende aracin yakitinin yukardaki etmenlere bagli arttigini sadece biliyordum ki taa ki sirkette bir muhendis ile sohbet sirasinda bana anlattigi bir konuya kadar.

Bana dedigi, aracin kaloriferi motor sicakligiyla calisir(bazi modeller haric). Siz kaloriferi actiginizda, kalorifer socakligini motordan cekiyor. Motor da optimum calisma sicakliginin altina dustugu icin ayni sicakliga gelmek icin daha fazla yakit tuketimi yapiyor. Tabi orda muhendislikle alakali birseyi daha acikladi ama ben muhendis olmadigim icin anlayamadim.
Muhakkak etkisi vardır ama devede kulak bence ;)

Üst Alt