Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Yakma ve Conta Değişimi Hakkında

Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Selamünaleyküm arkadaşlar. Otobanda giderken tak tuk Bi ses geldi klima açık gidiyordum. Akü lambası yanmaya başladı inip baktım v kayışı kopmuş bende en sakın sanayiye 60 km falan var gece olmadığı için önemsemeden yola devam ettim sonra araba çekişen düştü. Bi baktım araba hararet sonda. hemen sağa çektim soğumasını bekledim hararet yarıya geldi fan çalışmaya devam ediyor bu arada. bu şekilde 30 km gittim sonra harareti düşüremedim su tutuyoruz radyatöre zerre hararette azalma yok enson kontağı kapatıp çekici çağırdım sanayinin yolunu tuttum. Kayışı yerine taktırdık falan neyse araba conta yakmanın ucundan dönmüş dedi ödemişte götürdüğüm usta. araba 45 dk falan rölantide çalıştı sıkıntı yok sen yola çık zorlamadan Denizli ye git dedi. Başımdan bunlar geçti. Çok uzattım kusura bakmayın.Şimdi
1.arabanın sesi değişti çalışırken paldır küldür çalışıyor.Sonra normale dönüyor eskisi gibi olmasa da t. Rölantide ki titreşim arttı bu olaydan sonra
2. Araba arkadan beyaz duman atıyor.
3.ödemiş Denizli yolunda eve döndüğümde 3 litre su eksilmiş. Gaza geç geçince su eksilttiğini fark ettim ilave ettim.
4.motor soğukken su boruları hamur gibi yumuşak ve normal.
5.yağa su kaçırma yok.
6.hararet normal seviyelerde sıkıntısız biniyorum fakat beyaz duman baya fazla.
7.çekişi biraz değişti araba salaktaştı rölanti ilk çalıştığında 2 civarı 10 dk sonra 900 a düşüyor.
NAPAYIM USTAYA GÖTÜRDÜM SUYUNA BAK BİN DEDİ SU KAÇAĞINI TAKİP ET NERDEN EKSİLİYOR DİYE BEN BİNMEYE KORKUYORUM
NAPMALIYIM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. DENİZLİDEN SAYGILAR VE SEVGİLERLE.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Olay vuku bulduğunda, çekici çağırılmalıydı... Bu kısım için geri dönüş yok maalesef. Verdiğiniz bilgiler ışığında contanın yandığı anlaşılıyor. Rölantinin dengesiz olması sudaki yabancı madde olmasının işaretidir. Beyaz duman atması da diğer kuvvetli delildir.

Geçmiş olsun, gelişmeleri bekliyoruz.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun. Contayı zedelemişsiniz. Yanma odasına su karışıyor. Conta değişmesi lazım. Ayrıca kapakta hasar/çatlak oluşması ve blok yüzeyinde yamulma da ihtimal dahilinde. Bu şekilde kullanmanız idare etmenizi sağlamaz, aksine hasarı arttırırsınız. Soğutma sistemindeki basınç yanma odasına kaçtığı için hortumlar yumuşaktır. Ayrıca ufak tefek zorlamalarda bile hararet artabilir. Bunu göstergede görmezsiniz çünkü hararet müşürü motor su girişinde bulunur. Oysa asıl hararet motor bloğunda olur ve bunu fark edemezsiniz.

Sadece conta değişimi usta ve parçaya bağlı olarak 1000-1500 tl arasında maliyet çıkarır ortalama. İmkanınız müsait değilse bu şekilde kullanmanızı tavsiye etmem.

Araç Markası
1993 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun. Contayı zedelemişsiniz. Yanma odasına su karışıyor. Conta değişmesi lazım. Ayrıca kapakta hasar/çatlak oluşması ve blok yüzeyinde yamulma da ihtimal dahilinde. Bu şekilde kullanmanız idare etmenizi sağlamaz, aksine hasarı arttırırsınız. Soğutma sistemindeki basınç yanma odasına kaçtığı için hortumlar yumuşaktır. Ayrıca ufak tefek zorlamalarda bile hararet artabilir. Bunu göstergede görmezsiniz çünkü hararet müşürü motor su girişinde bulunur. Oysa asıl hararet motor bloğunda olur ve bunu fark edemezsiniz.

Sadece conta değişimi usta ve parçaya bağlı olarak 1000-1500 tl arasında maliyet çıkarır ortalama. İmkanınız müsait değilse bu şekilde kullanmanızı tavsiye etmem.
Teşekkür ederim bilgilendirme için

Ahmet Faruk

Sessiz
Araç Markası
1994-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Bursada genel oto tamircileri 1200 tl istiyorlar işçilik taşlama vs . bir honda özel servisi 1300+ yedek parçalar bana ait .
size danışmak istediğim konu Kocaeli Gülünce servisi anahtar teslim 2200 diyorlar . daha uygun yapılabilir mi kocaeli civarı vs .
Yada bursada yaptırmak mı mantıklı . eksik aksaklıkta git gel zahmeti ve masrafı olmaması açısından

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bursada genel oto tamircileri 1200 tl istiyorlar işçilik taşlama vs . bir honda özel servisi 1300+ yedek parçalar bana ait .
size danışmak istediğim konu Kocaeli Gülünce servisi anahtar teslim 2200 diyorlar . daha uygun yapılabilir mi kocaeli civarı vs .
Yada bursada yaptırmak mı mantıklı . eksik aksaklıkta git gel zahmeti ve masrafı olmaması açısından
Git gel olayını bilemem ama Gülünce Oto'nun işçiliğini, servisini tavsiye ederim.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Selam,arkadaşlar benim 1993 fs 626 şarj dinamosu devreye girince araba sersemliyor, şarj dinamosu devre dışı kalınca arabada herşey mükemmel oluyor,bazen araç şarjı komple kesiyor ve kontağı açınca akü lambası yanmıyor bazen yanıyor, şarj kesildiği halde araç bunu göstermiyor yani akü ışığı yanmıyor elektrik bilgisi olan arkadaşlar ne dersiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selam,arkadaşlar benim 1993 fs 626 şarj dinamosu devreye girince araba sersemliyor, şarj dinamosu devre dışı kalınca arabada herşey mükemmel oluyor,bazen araç şarjı komple kesiyor ve kontağı açınca akü lambası yanmıyor bazen yanıyor, şarj kesildiği halde araç bunu göstermiyor yani akü ışığı yanmıyor elektrik bilgisi olan arkadaşlar ne dersiniz.
Araç saçmalamadı ama Akü ışığı yanmadan şarjı kesti benim Atılgan, elektrik ustam ölçtü ve sorun şarj regülatörü'nde (konektör) çıktı. Değiştirdik, şimdilik sorun yok çok şükür.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sadece conta değişimine 1300 tl işçilik (taşlama vs dahil) + parça ücreti çok. Malzeme dahil o fiyatlara yaptırmak mümkün olabilir. 2200 çok değil mi conta değişimine?

Ahmet Faruk

Sessiz
Araç Markası
1994-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Peki tavsiye edeceğiniz usta var mı bursa merkez ve civarı .

Yusufpoyraz

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Selamün aleyküm arkadaşlar size bişey danisacaktim ben 626 aldım arızalı daha önceden de buraya yazmıştim arabanın kranki o üst kapağını yatak sekmanini falan herşeyini sifirladik araç 2 gün oldu cikali aracın motoru rodajda diye 70 80 i geçmeden biniyorum araç ta rolantisi hiç sabit durmuyo bazen düzeliyor bazende stop edecek gibi oluyor motordan eksoza yağ damlıyor gibi hissettim arabayı motorcu ya götürdüm ama motor yaptırdığımız motorcu ya değil oda radyotor kapağını açtı ve suda yağ var dedi bu araç conta yakmış dedi motor yapılmamış dedi öyle diyince benim motorcu ya gittim oda daha önceden olan şeydir o dedi kalarifer peteğin oraya eskiden yağ basmıştır dedi şimdi araba çalışınca onu cozuyo dedi yedek su deposunun şimdilik iptal et ve o hortumla bidon tak dedi eskiden gelen yağı yedek depoya değil o bidona bassin araba dedi on 15 gün sonrada bana kontrole gel düzeldi mi diye bakayım dedi bu sıra da da arabayı gaz değil bı sure benzinde kullanda pistonların üstü kurum yapsın dedi conta falan yanmamış dedi sizce durum ne bı yardımcı olabilir misiniz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamün aleyküm arkadaşlar size bişey danisacaktim ben 626 aldım arızalı daha önceden de buraya yazmıştim arabanın kranki o üst kapağını yatak sekmanini falan herşeyini sifirladik araç 2 gün oldu cikali aracın motoru rodajda diye 70 80 i geçmeden biniyorum araç ta rolantisi hiç sabit durmuyo bazen düzeliyor bazende stop edecek gibi oluyor motordan eksoza yağ damlıyor gibi hissettim arabayı motorcu ya götürdüm ama motor yaptırdığımız motorcu ya değil oda radyotor kapağını açtı ve suda yağ var dedi bu araç conta yakmış dedi motor yapılmamış dedi öyle diyince benim motorcu ya gittim oda daha önceden olan şeydir o dedi kalarifer peteğin oraya eskiden yağ basmıştır dedi şimdi araba çalışınca onu cozuyo dedi yedek su deposunun şimdilik iptal et ve o hortumla bidon tak dedi eskiden gelen yağı yedek depoya değil o bidona bassin araba dedi on 15 gün sonrada bana kontrole gel düzeldi mi diye bakayım dedi bu sıra da da arabayı gaz değil bı sure benzinde kullanda pistonların üstü kurum yapsın dedi conta falan yanmamış dedi sizce durum ne bı yardımcı olabilir misiniz
Ne yazarsak, olayın muhatapları ya yanlış anlayacak ya da haklı çıkacak... İki ustanın da söyledikleri doğru olabilir, bunu zaman gösterecek... Hayırlı sonuçlar çıkar inşallah.

Gelişmeleri bekliyoruz.

Yusufpoyraz

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Sağolasın inşallah bide bişey soracağım bı arkadasimla bugün görüştüm oda kalarifer petek ve hortumlarını temizlet radyatörü temizlet gider o dedi eskidense çözüm olurmu sizce

Üst Alt