Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Lambasının Yanıp Sönmesi

rmzn0509

Sessiz
Arkadaşlar aracı yeni aldım eski kullanıcı ucuz yağ koydum dedi.neyse bende yağ çubuğunda yağ görmeyince dun ekleme yaptım 5 30 enos mu neydi ekledim 1 bucuk litre kadar. Bugun arabayi calistirdikdan 10 dakika kadar sonra yag gostergesi yanip sonuyor surekli olarak dusk devrdeyken yanip sonuyor gaza basinca sonuyor.bu yanip sönme olayı selektör gibi sürekli tam yanmıyor yani. Yag seviyesi üst çizgide.ne yapsam bilemedim acaba eski yağın üzerine yeni yağ koydum diye mi oldu.basiniza böyle bisey geldimi merak ettim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Genel Olarak; Yağ lambasının yanması, ciddi bir uyarı demektir. İlk fırsatta yağ ve filtresini değiştirerek durumu gözlemle... Yağ pompası işlevini net olarak yerine getiremediği için yanmış olabilir, yağ ince ve az kaldığı için istenilen yağlama yapılamadığı için yanmış olabilir. Yağ miktarı motoru koruyamadığı için ikaz veriyor olabilir, inşallah ciddi bir durum yoktur.

Ancak; "yağ çubuğunda, yağ görmeyince" cümlesi olayın ciddiyetini de vurguluyor. Gelişmeleri bekliyoruz.

rmzn0509

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Genel Olarak; Yağ lambasının yanması, ciddi bir uyarı demektir. İlk fırsatta yağ ve filtresini değiştirerek durumu gözlemle... Yağ pompası işlevini net olarak yerine getiremediği için yanmış olabilir, yağ ince ve az kaldığı için istenilen yağlama yapılamadığı için yanmış olabilir. Yağ miktarı motoru koruyamadığı için ikaz veriyor olabilir, inşallah ciddi bir durum yoktur.

Ancak; "yağ çubuğunda, yağ görmeyince" cümlesi olayın ciddiyetini de vurguluyor. Gelişmeleri bekliyoruz.
Yag çubuğunu ben öle görünce kendim ekledm bi litreden fazla bu olay ondan sonra oldu

rmzn0509

Sessiz
Benim bu aracın yağ çubuğundan da şüpheleniyorum orjinal yağ cubugu kaç cm dır bi bilginiz var mi hocam ?

rmzn0509

Sessiz
Üst çizgide maksimumdan azcik dusuk hocam. Konuyu açtıktan sonra bi saat kadar kullandım aracı şuanda da yanmıyor garip bi durum

rmzn0509

Sessiz
Şuan yok ama en kısa zamanda bi bakarım yağmur var beylkdznde şuan açık otopark olunca malum:) yarın inşallah bakarım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ilginiz için cok teşekkür ederim yarın bakınca yine yazarim.iyi akşamlar diliyorum

rmzn0509

Sessiz
Abiler sorun çözüldü.Durum şuymuş; 5-30 yağ ince geliyormuş aracı yarım saat kadar kullandıktan sonra yağ ısınıp dahada inceliyormuş oda benim motora sıkıntı oluyormuş(239000 km de) usta 10-40 yağ koydu bir hafta oldu bir daha yanmadı. Sanırım haklıymış.bu cevabı da buraya bırakayım dedim belki başına gelen başka bir arkadaş olursa deneyebilir. Gıcık edici bir problemdi. Şimdilik çözüldü umarım bir daha olmaz :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abiler sorun çözüldü.Durum şuymuş; 5-30 yağ ince geliyormuş aracı yarım saat kadar kullandıktan sonra yağ ısınıp dahada inceliyormuş oda benim motora sıkıntı oluyormuş(239000 km de) usta 10-40 yağ koydu bir hafta oldu bir daha yanmadı. Sanırım haklıymış.bu cevabı da buraya bırakayım dedim belki başına gelen başka bir arkadaş olursa deneyebilir. Gıcık edici bir problemdi. Şimdilik çözüldü umarım bir daha olmaz :)
Bilgilendirme için teşekkürler... Servisin önerisi, BK ve BL kasanın motorları (hemen hemen aynı zaten) lpg'li ve 100 km'yi geçtiyse 10-40 yağ kullanılması yönünde zaten...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Teşekkürler verdiğiniz bilgi için. Yalnız 5-30 koymanızla ilgili bir durumdan dolayı yağ lambasının yanması açıkçası bana ilginç geldi. Gerçi bu bahaneyle uygun viskozitedeki yağı araca koymuş oldunuz o ayrı tabi. ;)

rmzn0509

Sessiz
Teşekkürler verdiğiniz bilgi için. Yalnız 5-30 koymanızla ilgili bir durumdan dolayı yağ lambasının yanması açıkçası bana ilginç geldi. Gerçi bu bahaneyle uygun viskozitedeki yağı araca koymuş oldunuz o ayrı tabi. ;)
Ne yalan söyliyim başta banada ilginç geldi.adama arabayı durdurmadan göstergenin göz kırpmasını gösterdim direk teşhisi kendi koydu.Bir haftadır da yapmıyor demek ki haklıymış dedim ne diyim bir daha olmaz inşallah :)

Üst Alt