White 626 HB

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Şuraya da şöyle bir anı ekleyeyim :)

Tanışma mesajımda ilettiğim gibi, klasik araçlar vazgeçilmezimdir ve günümüzde toparlanabilecek araçların 90'lı modeller olduğunu düşünmekteyim.
Uzun vadeli sahibi olmak isteyeceğim araçlar arasından, 91 model, beyaz, 626, hb almaya karar verdim.

Aracımızı ilk gördüğümüz ilan fotosuyla başlamak istiyorum.
2ac23224-6bff-49dd-9be5-6ea9706a7593.JPG

Bu ilana istinaden galerici ile görüşüp aracımızı almaya Afyon'a gittik.
Sabah 4'te başlayan yolculuğumuz, akşam 9'da tekrar İstanbul'da son buldu.
IMG_3830 (1).JPG

İstanbul trafiğine girer girmez ufak bir hararet sorunu yaşadık ama yorucu bir yolculuk ardından direk duşumu alıp uyudum :)
Sabah iş yerime geldim hararet sorunumuz tekrarladı, ama dükkanın önüne çekip her ne olursa olsun keyif kahvesi içirecek kadar güzel gözüküyordu gözüme.
DE6CAEBA-FF42-4472-B5E7-2C4EB099B45B.JPG

Ertesi gün işe koyulduk. altını ve motoru yıkatmak için daimi durağıma uğradım.
IMG_3867.JPG

Motorun üstünde bir parmak yağ tabakası oluşmuş ve yarım gün motor yıkamamıza rağmen tam anlamıyla istediğim kaliteye ulaşamadık.
Tek seferde temizlenmesini de beklemiyordum zaten, belli periyotlarda tekrar yıkayacağız.

Yıkama işi bitip tam çıkacağımız esnada aracımız ilk süprizini yaptı :oops:

ve konumuz hayırlı olsun, devam'ı ilk fırsatta :)

Bayraktar

マツダ
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hayırlı olsun aracınız. Güle güle kullanın.
Bu yaşlarda en bakımlı araçların da dahil sürpriz çıkarma olasılığı hep vardır. O yüzden çok takılmayın, çözülemeyecek problem yok günümüz şartlarında. ;)

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Hayırlı olsun aracınız. Güle güle kullanın.
Bu yaşlarda en bakımlı araçların da dahil sürpriz çıkarma olasılığı hep vardır. O yüzden çok takılmayın, çözülemeyecek problem yok günümüz şartlarında. ;)
Teşekkür ederim.
Çok haklısınız, zaten çözüldü de ben 2 ay öncesini anlatmaya başladım :) ancak zaman bulabildim. Umarım çok bekletmeden güncel haline gelebilirim.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

Tanışma mesajımda ilettiğim gibi, klasik araçlar vazgeçilmezimdir ve günümüzde toparlanabilecek araçların 90'lı modeller olduğunu düşünmekteyim.
Uzun vadeli sahibi olmak isteyeceğim araçlar arasından, 91 model, beyaz, 626, hb almaya karar verdim.

Ekli dosyayı görüntüle 40329

Ekli dosyayı görüntüle 40328

İstanbul trafiğine girer girmez ufak bir hararet sorunu yaşadık ama yorucu bir yolculuk ardından direk duşumu alıp uyudum :)
Sabah iş yerime geldim hararet sorunumuz tekrarladı, ama dükkanın önüne çekip her ne olursa olsun keyif kahvesi içirecek kadar güzel gözüküyordu gözüme.
Ekli dosyayı görüntüle 40330

Ekli dosyayı görüntüle 40331

Motorun üstünde bir parmak yağ tabakası oluşmuş ve yarım gün motor yıkamamıza rağmen tam anlamıyla istediğim kaliteye ulaşamadık.
Tek seferde temizlenmesini de beklemiyordum zaten, belli periyotlarda tekrar yıkayacağız.

Maşallah, güle güle kullanın.

UmitSerbest

Katılımcı
Araç Markası
97 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan

Ekli dosyayı görüntüle 40329

Ekli dosyayı görüntüle 40328

Ekli dosyayı görüntüle 40330

Ekli dosyayı görüntüle 40331

Hayırlı olsun aracınız. Kütahya’yı severim ama esnafı ve galericisi uzak dursun. Bozuk malın bile tok satıcısıdır. Hikayenin devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Otomatik emniyet kemeri daha çok tek kapı araçlarda olur aslında, bu opsiyonel yapılmış olabilir mi diye düşündürdü beni.
Video'daki araç oldukça keyifli yapılmış. Motor konusunda ne yapabilirim bilmiyorum ama görsel olarak bir şeyler mutlaka yapacağım.
Yavaş yavaş onuya bir ekleme yapayım hazır bilgisayar başındayken :)

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Nerede kalmıştık?

Aracın altını ve motoru yıkattım, çok istediğim gibi olmadı ama baya fark etti.
Öncesi.
IMG_3877.JPG

Sonrası.
IMG_3879.JPG

işlemler birince marşa bastım aracım çalışmadı, kuruttuk yine çalışmadı, yakınlardan bir usta buldum getirdim oda çalıştıramadı.
Meğerse conta yakmış aracımız. İlk defa çekiciye yükledik ve çok sevdiğim bir abimin Topkapıdaki servisine çektim aracı.
Bu arada çalıştırsın diye getirdiğim usta uğraşırken tevzi makarasını kırdı, bununla alakalı bir kez daha yolda kaldım, yeri gelirse değineceğim.

Galerici motora kefildi, arkasında duran olmadı. Bence 27 yaşında araç olduğundan üstelemedim.
Üstkapak bitikti ve 0 Asai marka kapak taktım ve tavsiye ederim.
Siboplar, lastikleri, conta takımı, guide'lar(bu arada yıllardır sanayide "gayıt" veya anlamlı olsun diye "kayıt" dedikleri parçanın ingilizce "guide" olduğunu ve sanayi esnafımızın dilinin döndüğünce "gayıt" denerek TDK'ya girmemiş olsa da, yeni bir kelime türetmiş olduklarını anladım :) ) ve aklıma gelmeyen bir üst kapakla alakalı bir çok parça değişti.
Bunları yapmışken aracı alırken vibrasyonun çok olduğunu fark ettiğimden 4 adet motor kulağını birden alarak bu tadilatın içinde değiştirmiş bulundum ve çok da iyi ettim. Aracın içinde vibrasyon %75 azaldı.
Tüm sıvı ve filtrelerde değiştikten sonra aracımı tamı tamına 4050TL ödeyerek geri aldım.
IMG_3931.JPG

İnanır mısınız bu aracı almaya giderken içini kahverengi zannederek gittim, ilk görüşte de kahverengi zannettim.
Sizce ne renk? Buda bir sonraki post için ipucu olarak kalsın bu akşamlık şurada :)
698a28c3-42c5-4ca0-a923-3e0905f8c0f9.JPG

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Resimde gri gibi duruyor, kahverengi olanları var ama bu kahverengi değil.

Yapımda kullanılan parçalar nereden temin edildi, kapak, kulaklar vs

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Resimde gri gibi duruyor, kahverengi olanları var ama bu kahverengi değil.

Yapımda kullanılan parçalar nereden temin edildi, kapak, kulaklar vs
İstanbul Aksaray'da bir parçacı, çok evvelden vtec'im içinde parça alıyordum. Dilerseniz kartvizitini konuya ekleyebilirim.
Servisten orijinal parça arayışına geçmedim çünkü maliyetler çok daha yükselecekti.
Çıkan sonuçtan memnunum sadece motor kulakları orijinal bulunabilseydi daha memnun olurdum.

Üst Alt