Mazda 323 BJ (1999-03) Vuruntu Sensörü Arızası

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ara ara motor arıza ışığı yanıp sönüyordu. Dün sanayiye yolum düşmüşken arızaya baktırayım dedim. Arıza olarak "P0328 1'nci vuruntu sensörü elektrik devresi fonksiyon hatası" yazmakta. Forum içerisinde baktım mudail parça kullanıp sorun yaşamayanlar mevcut. Bu sebeple bende muadil parça almayı düşünüyorum.

Sorum şu olacak; Yurt dışı sitelerinde aracı lift e kaldırıp yağ filtesini sökünce alan çok geniş olmasa da parçaya ulaşıp değiştirmek mümkün deniyor. ( Google Translate ) Yağ değişimime 2 - 3 bin kadar var. Yağ değişmi sırasında bu şekilde parça değişimi mümkün olur mu acaba?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat26

Sessiz
Araç Markası
Mazda
Vuruntu sensörü araçlarımızın kronik sorunlarından biriymiş .Benim gittiğim usta yazdığınız gibi değiştirdi. ( Manifoldu sökmeden ) . Arızalı sensörün arka tarafındaki dolgu erimiş,kablolar açığa çıkmıştı.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yukarıda bahsettiğim gibi yağ değişimi sırasında yağ filtresinin hemen üzerinde olan vuruntu sensörünü araç liftteyken değiştirttim. İşim olduğu için aracı ustama bırakmıştım. Değişim yaparken foto çek dedim fakat unutmuş. Özetle vuruntu sensörünün değişimi için egzoz manifoldunu sökmeye gerek yok. Yağ filtesi sökülünce o alana ulaşmak mümkün.

Sensör değişimi sonrası yaşadığım tecrübeyi iletmek istiyorum;

Aracın devri ve atikliğinde yükselme yaşadım. Motor daha sakin, gürültüsüz ve daha az sarsıntılı çalışır oldu. Sensör öncesi 5. vites 3500 devirde 105km yapan aracım şuan aynı devirde 117 yapıyor. Ayrıca çok hoşuma giden diğer bir şey, rölantide klima açıkken klima fanı çalıştığında araçta devir saati 0 a kadar düşüp yükseliyor ve araç stop edecek gibi oluyordu. Şuan sadece ufak bir oynama oluyor. Bu yaz klimayı kullanabileceğim çok şükür. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
geçmiş olsun bir daha yaşamazsınız umarım
kendileri avansı ayarlar önemli bir sensördür :)
makyajlı 323 lerde arıza okuma için obd2 soketi var sanırım.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
geçmiş olsun bir daha yaşamazsınız umarım
kendileri avansı ayarlar önemli bir sensördür :)
makyajlı 323 lerde arıza okuma için obd2 soketi var sanırım.

Teşekkür ederim üstadım inşallah.

Taktırmadan önce birkaç kişi gitsin öyle çokta şaapma demişti. Şaapmak gerektiğini parça değiştirince daha iyi anlıyor insan. :) Herkesi dinlememek gerekiyor...

Arızayı direksiyon altındaki soketten cihazı bağlatarak okutmuştum. Ara sıra motor arıza ışığı yakıp sonrasında sönüyordu. Şansıma yolum sanayiye düşmüşken yaktı ve okuttum hemen.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Benim araçta da vuruntu sensörünün arkasındaki dolgu malzemesi ermişti çıkma bir sensörle değiştirdim. Her iki sensörü de çalışırken voltajlari aynı çıktı. Ohm olarak ta fabrika vergisiyle uyuşuyor her ikisi de ama elim değmişken değiştireyim dedim. Ben hiç bişey sökmeden 24 yıldız anahtarla değişim yaptım çok zor oldu ama başka bişeye zarar vermeden hallettim çok şükür. Ama dediğim gibi bir fark yok aracın çalışmasında veya yakıtta.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim araçta da vuruntu sensörünün arkasındaki dolgu malzemesi ermişti çıkma bir sensörle değiştirdim. Her iki sensörü de çalışırken voltajlari aynı çıktı. Ohm olarak ta fabrika vergisiyle uyuşuyor her ikisi de ama elim değmişken değiştireyim dedim. Ben hiç bişey sökmeden 24 yıldız anahtarla değişim yaptım çok zor oldu ama başka bişeye zarar vermeden hallettim çok şükür. Ama dediğim gibi bir fark yok aracın çalışmasında veya yakıtta.

Sizin değiştirdiğiniz parçanın dolgu malzemesi erisede, sanırım tam anlamıyla miladını doldurmamış o halde. Hiç motor arıza ışığı yakıp P0328 hata kodu aldığınız olmuş muydu?

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Sizin değiştirdiğiniz parçanın dolgu malzemesi erisede, sanırım tam anlamıyla miladını doldurmamış o halde. Hiç motor arıza ışığı yakıp P0328 hata kodu aldığınız olmuş muydu?
Benim araç 2000 model obd1 o yüzden arıza ışığı yanmıyor hocam. Diagnostic bölümüne Led bağlayıp hata kodu okuyabiliyoruz ama vuruntu sensörüne ait hata kodu almadım. Eskisi orjinal sensördü değişip değişemem konusunda kararsız kaldım ama ileride sorun yaşama ihtimaline karşı değiştirmek mantıklı geldi.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benim araç 2000 model obd1 o yüzden arıza ışığı yanmıyor hocam. Diagnostic bölümüne Led bağlayıp hata kodu okuyabiliyoruz ama vuruntu sensörüne ait hata kodu almadım. Eskisi orjinal sensördü değişip değişemem konusunda kararsız kaldım ama ileride sorun yaşama ihtimaline karşı değiştirmek mantıklı geldi.
Konu dışı olacak ama bu led ile hata kodu okumayı Mazda'larda nasıl oluyor?

Üst Alt