Mazda 2 DE (2007-13) Vuruntu Sensörü Arızası

fthskn

Sessiz
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Mavi
Merhabalar mazda 2 vuruntu sensörü problemi yaşayan var mı ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda ve sair ortamlarda hiç rastlamadım.

fthskn

Sessiz
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir iki defa arızayı sildirip denemek istedim çünkü ara ara yanıp sönüyordu motor ışığı (sarı renkte) son arıza ışığı yanmasından beri 1 haftadır sürekli yanıyordu... yetkili servise telefonda danıştım orjinal parça için 396 tl istediler ayrıca manifold jontalarınında değişimi gerekebilir diyerek 450 tl de onlara fiyat verdi. Bolu'da mazda araç bulmak zor son zamanlar artış gösterse de dolayısı ile usta sıkıntısıda var yedek parça ihtiyacım olduğunda genelde düzce den alıyorum ve vuruntu sensörünün yan sanayi markasını az önce sipariş verdim 130 tl satıcı daha önce sattığını ve sorun olmadığını belirtti ve sürekli parça temini konusunda yardımcı olduğundan güveniyorum açıkçası hafta içi sensörü değiştireceğim detaylı bilgi veririm belki birine faydamız dokunur.

fthskn

Sessiz
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bugün vuruntu sensör arızasını giderdik değişim yapıldı şuan sorun yok gibi yalnız parça çok zor ulaşılacak bir yerde o nedenle motor üst kısmındaki her şey sökülüyor manifold dahil... manifold contası bulamadığımdan sıvı conta ile çözüm bulabildik değişimi şart bir conta açıldığında... aynı sorunu yaşayan olur ise bilgisi olsun manifold contası bulursa daha iyi olur işlem öncesi. saygılar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Contaya ihtiyaç duyabilirsiniz
Evet malesef ihtiyaç oldu ancak bulamadım sıvı conta ile idare etmek durumunda kaldık.

bu arada bu işlemi yaparken hazır söküldüğü için buji kontrolunude tavsiye ederim zira benim bujiler araçta hiç bir belirti olmamasına rağmen ömrünü çoktan tamamlamış...

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
sorunun hal olması sevindirici geçmiş olsun vuruntu sensörü için emme manivoldu sökülüyor tam olarak blokta datır yeri bu işlem yapılırken manivolt lastik conta takım halinde degişip ve manivoldun içerisinin çok iyi bir şekilde temizlenmesi beraberin de tratul temizilgi yapılması motorun faydasına olucaktır .. tekrar geçmiş olsun ..

Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Selamlar,
Uzun zamandır yazmıyorum herkes iyidir umarım. Çekirgenin vuruntu sensörü arıza yaptı değişmesini önerdi usta, degistirilmezse bir şey de olmuyormuş. Bu parçayı nerden bulabilirim?Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210115_154817.jpg
    IMG_20210115_154817.jpg
    332.3 KB · Görüntüleme: 47

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar,
Uzun zamandır yazmıyorum herkes iyidir umarım. Çekirgenin vuruntu sensörü arıza yaptı değişmesini önerdi usta, degistirilmezse bir şey de olmuyormuş. Bu parçayı nerden bulabilirim?Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.
Arama motorunda bir çok yan sanayi ürün çıkıyor.

Aşağıdaki ürünün de orijinal olduğu bilgisi var.

Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Teşekkür ederim
Arama motorunda bir çok yan sanayi ürün çıkıyor.

Aşağıdaki ürünün de orijinal olduğu bilgisi var.

Teşekkür ederim

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Baldızın arabayı yaptırdım, buralara uğramaz epey bı sure, bu yaz evlendirdik çok şükür :) :)
Ben yazayım;
200 liraya vuruntu sensörü, 200 liraya da conta sipariş ettim, conta uymadı geri gönderdik. Usta da çok önemli olmadığını contanin sağlam olduğunu söyledi,. Bir de rot başı değiştirdik. Malzeme 250, ustalık 150, 400 lira.
Yalnız daha 5 bin km önce yağ değişimi yapılmış olmasına rağmen 500 ml yağ eksikti, tamamladık. Bence yağ değişimi yapan yer eksik koydu, yağ değişimini ben yaptırmadım. Araba 78 binde imkansız o kadar yağ eksiltme şu.
Sensör değişimi sonrası performans çok iyiymiş.
Zamanında çekincelerim olmuştu bir arıza falan verirmi diye ,iki yılı doldurdu vuruntu sensörü ve rot başı dışında çok şükür bişey olmadı.

Bu arada parça siparişi verdiğim yeri tavsiye edebilirim. Antalya'daki mazdaci Ömer ustanin yeğeni kendisi, Ömer usta da yardımcı oluyor. Kargo hızlı, para iadesi hızlı.

+90 536 065 23 83 Antalya parçacı ömer Özyiğit..

Koray25e

Sessiz
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Kirmizi
Selamu aleykum mazda2 icin vuruntu sensoru hakkinda yardimci olacak varmi.montaji kendim yapacagim yardim eden olursa parca konusunda

Bana yardim edecek varsa 05359850107 ararsaniz sevinirim aracim ariza lambasi yakti ara ara yanip sonuyor

Screenshot_20210930-102100_GuiDia.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamu aleykum mazda2 icin vuruntu sensoru hakkinda yardimci olacak varmi.montaji kendim yapacagim yardim eden olursa parca konusunda

Bana yardim edecek varsa 05359850107 ararsaniz sevinirim aracim ariza lambasi yakti ara ara yanip sonuyor

Ekli dosyayı görüntüle 58689Ekli dosyayı görüntüle 58689Ekli dosyayı görüntüle 58689
Ve Aleykumselam
Mesajının bir üstündeki mesajdan itibaren çözümler sunulmuş... Kolay gelsin. :)

akilde

Sessiz
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Merhabalar mazda 2 vuruntu sensörü problemi yaşayan var mı ?

Merhaba, aracım 2009 model mazda 2...
Gün içerisinde şiddetli bir yağış olmuştu, aynı zamanda gün boyu araç kullandım. Herhangi bir sorun yoktu.. Aksam aracı kitleyip eve çıktım. Bir gün sonra akşam dışarı çıkacaktım. Arabayi çalıştırdım yaklaşık 10 saniye sonra motor arıza ışığı yandı. İlk başta hiç bisey anlamadım. Çünkü arabanın çalışmasında sesinde vs. Hiç bir şey yoktu. Neyse bana yakın bir noktada elektrikçiye gittim ve bilgisayara bağladık. Bilgisayarda çıkan arıza '' p0328: 00 Knock/combustion vibration sensor a circuit high (Vuruntu/yanma titreşim sensörü bir devre yüksek) ''şeklinde idi... Ustaya hayırdir bu ne demek? dedim, usta da sanırım motor anlık bir tekleme gördüğü için vuruntu sensörü algilamis arıza lambasıni yakmış dedi... Ben de bu neyden dolayı olabilir? dedim. O da aldığınız yakıt tan dolayı olabilir, sensor temassızlık yapmış olabilir, ateşleme buji vb. Nedenlerden olabilir vs. Vs. Dedi. Neyse arızayi sildi arabanın sesini dinledi hiç bisey yok dedi... Ustanın yanından ayrıldım 50 metre gittim lamba yeniden yandı. Geri döndüm yeniden bilgisayar bağladık aynı hatayı yeniden verdi. Dedim nolacak böyle Bi ara aracı getirin detaylı inceleyelim dedi. Peki böyle kullanmamda herhangi bir sakınca var mı? Dedim. Hayır sorun olmaz dedi. Yaklaşık bir hafta o şekilde bindim hafta sonu sanayiye kendi ustama gittim. Kendi ustam vuruntu sensörlerinin kolay kolay bozulmayacagini söyledi, buji değişimi yapalım devam ederse o zaman sensore bakarız dedi. Neyse iridyum sıfır buji taktık zaten üzerindeki bujilerde bayağı eskimiş olduğunu gördük. Bilgisayara bağlamadan arıza lambası kendisi söndü. Test sürüsüne çıktık lamba yanmadı. Aksam gezmeye gittim aracı park ettim 4-5 saat sonra araca yeniden bindim çalıştırdım kısa süre sonra lamba yeniden yandı. Sanırım vuruntu sensörünü değiştireceğiz. Konuyla ilgili bana bilgi vermek isteyen olursa sevinirim. Aynı zamanda sensor değişimi yaptırırsam süreç hakkında yeniden yazacağım. Teşekkürler

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Gün içerisinde şiddetli bir yağış olmuştu, aynı zamanda gün boyu araç kullandım. Herhangi bir sorun yoktu.. Aksam aracı kitleyip eve çıktım. Bir gün sonra akşam dışarı çıkacaktım. Arabayi çalıştırdım yaklaşık 10 saniye sonra motor arıza ışığı yandı. İlk başta hiç bisey anlamadım. Çünkü arabanın çalışmasında sesinde vs. Hiç bir şey yoktu. Neyse bana yakın bir noktada elektrikçiye gittim ve bilgisayara bağladık. Bilgisayarda çıkan arıza '' p0328: 00 Knock/combustion vibration sensor a circuit high (Vuruntu/yanma titreşim sensörü bir devre yüksek) ''şeklinde idi... Ustaya hayırdir bu ne demek? dedim, usta da sanırım motor anlık bir tekleme gördüğü için vuruntu sensörü algilamis arıza lambasıni yakmış dedi... Ben de bu neyden dolayı olabilir? dedim. O da aldığınız yakıt tan dolayı olabilir, sensor temassızlık yapmış olabilir, ateşleme buji vb. Nedenlerden olabilir vs. Vs. Dedi. Neyse arızayi sildi arabanın sesini dinledi hiç bisey yok dedi... Ustanın yanından ayrıldım 50 metre gittim lamba yeniden yandı. Geri döndüm yeniden bilgisayar bağladık aynı hatayı yeniden verdi. Dedim nolacak böyle Bi ara aracı getirin detaylı inceleyelim dedi. Peki böyle kullanmamda herhangi bir sakınca var mı? Dedim. Hayır sorun olmaz dedi. Yaklaşık bir hafta o şekilde bindim hafta sonu sanayiye kendi ustama gittim. Kendi ustam vuruntu sensörlerinin kolay kolay bozulmayacagini söyledi, buji değişimi yapalım devam ederse o zaman sensore bakarız dedi. Neyse iridyum sıfır buji taktık zaten üzerindeki bujilerde bayağı eskimiş olduğunu gördük. Bilgisayara bağlamadan arıza lambası kendisi söndü. Test sürüsüne çıktık lamba yanmadı. Aksam gezmeye gittim aracı park ettim 4-5 saat sonra araca yeniden bindim çalıştırdım kısa süre sonra lamba yeniden yandı. Sanırım vuruntu sensörünü değiştireceğiz. Konuyla ilgili bana bilgi vermek isteyen olursa sevinirim. Aynı zamanda sensor değişimi yaptırırsam süreç hakkında yeniden yazacağım. Teşekkürler
Lpg varmı?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
+90 536 065 23 83 Antalya parçacı ömer Özyiğit
Buradan gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Arıza ışığı yanmış
Cihaza bağlanıp bakılmış
Sorunun kaynağı bulunmuş
Fakat, bujiler değiştirilmiş... :rolleyes:

Arıza ışığı, sorun belirtisi ise
Cihaz, ışığın sebebini açıklıyorsa
Neden bunun gereği yapılmaz??

* * *

Buji satan ustaya gitmeyin derim ve bir an önce vuruntu sensörünü değiştirecek usta bulun değişim yapılsın mümkünse.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arıza ışığı yanmış
Cihaza bağlanıp bakılmış
Sorunun kaynağı bulunmuş
Fakat, bujiler değiştirilmiş... :rolleyes:

Arıza ışığı, sorun belirtisi ise
Cihaz, ışığın sebebini açıklıyorsa
Neden bunun gereği yapılmaz??

* * *

Buji satan ustaya gitmeyin derim ve bir an önce vuruntu sensörünü değiştirecek usta bulun değişim yapılsın mümkünse.

Yakıt vs durumlarıda vuruntuya sebep olabiliyor.
Lpg ayarsızlığı buda bi sebep.

Arkadaşa ondan sormuştum lpg var mı diye?

Üst Alt