Mazda 6 GH (2007-13) Vitesin 'P' Konumunda Takılı Kalma Sorunu

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Bugün aracı kullanmak istediğimde kontağı çevirip aracı çalıştırdım ve DSC arıza ışığı ile karşılaştım. Biraz gittikten sonra söner diye düşünüp araç ısındırıp ardından vitesi P den D konumuna almak istedim ama başarılı olamadım. Vites hiçbir şekilde P konumundan başka konuma geçmiyordu. Neyse zorlamayarak arabayı stop ettim.

Tabi ilk önce aklıma hemen şanzıman da arızamı meydana geldi? Sorusu gelsede DSC ışığınında yanması kafamda direk konunun muhatabının fren, fren müşürü olduğunu getirdi ve teste başladım.

Niye derseniz? DSC arıza ışığı yanması ve şanzıman kilidinin fren müşürü çalışmadığında kilitli kalmasındandır. Yani frene basmadan P'den D veya diğer konumlara bizim araçlarda alınmıyor. Frene basıldığının bilgisini beyine fren müşürü iletiyor.

Teste ilk önce fren müşürünün çalışıp çalışmadığını anlamak için frene basıp lambaları kontrol ederek başladım ve lambaların çalışmadığını gördüm. Birinci testte fren müşürünün çalışmadığını bulduğum için basitten zora doğru çözüm için yolu belirleyip işe sigorta kontrolünden başladım. Kitapçıktan sigorta panolarının ayrıntılarına bakarak frenle alakalı iki sigortanın olduğunu gördüm ve birinin fren/korna olmasından dolayı sigorta kutusunu açmadan direk kornaya basarak test ettim.

Ve bingooo korna çalmıyor ;)

Hemen sigorta panelinden ilgili sigortayı 5A yenisi ile değişip ilk önce kornaya basıp ardındanda frene basarak denememi yapıyorum ve ikisi de çalıştı.

Son olarak aracı çalıştırıp vitesin P konumundan diğer konumlara rahatça geçtiğini gördüm.

Evet arkadaşlar ilk önce bu sorunla insan karşılaştımı gerçekten korkuyor ama böyle basit bir şekilde de çözüme kavuşalabiliyor. Eğer sorun sigortada olmasaydı ikinci şüpheli olarak müşüre bakacaktım.

Bu konu zor günler için burada dursun.

Ayrıca bu sorunla birlikte Mazda sahiplerine bir önerim olacak aracınızda 5A 10A ve 15A vb. sigortalardan birer tane yedek bulundurun.

Geçmiş olsun :islik:

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Esas soru sigorta niye atmış :) geçmiş olsun.

Ben tampon reflektörlerini LED ile değişip ayrıca frene basıldığında F1 çakar şeklinde yanar hale getirdim. 1,5 yıldır da bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Muhtemelen en son aracı park ederken yada çalıştırdığımda frene basınca yüksek akım çekti ve sigortayı attırdı. Aklıma başka kaynaklanacak bir sorun gelmiyor.

Üst Alt