Mazda 3 BK (2003-09) Vites Geçişlerinde Hoplama

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Önceki konularda baya paylaşıldı diye hatırlıyorum.
Veli abinin önerdiği liqui moly atf additive benim araçtaki o 1den 2 ye hafif geçişi baya azalttı. Öneririm.
60bin km. De bir yağı ve filtresini değiştirin.
Kullanım tarzınıza göre de olabilir. Akü resetlemeden sonra bir süre az geliyor bu durum.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Benim 323 astinada şöyle bir sorun oluşmuştu. Vitesi D konumuna 3-4 saniye geç ve kut diye vuruntulu geçiyor (R de böyle sorun yapmıyor sadece D konumunda yapıyor) ve 1'den 2'ye geçerken de vuruntu oluyordu. Şanzıman yağını Motul Multi atf ile değiştirdim ve filtreyi de temizleyip taktım. Şimdi D ye alınca oluşan vuruntu sürekli yapmıyor genelde araç sabah ilk çalıştırırken veya 5-6 saat bekledikten sonra yapıyor.1-den 2'ye geçişlerde ise sanırım gaza basma şiddeti ile alakalı olarak vuruntu yapıyor arada.Yani yağ değişimi sonrası sorun tam çözülmemiş olsada baya bir iyileşme oldu diyebilirim.Ama yinede iyi bir şanzıman ustasına göstermek gerekir.Ben Kuzey Kıbrısta gösterdim yağ değişimi öncesi adamlar şenzıman ölmüş değişmek lazım dedi ama eminim şanzıman değişecek kadar büyük sorun yok.Arkadaşta 2005 Mazda 3 var onda da 1'den 2'ye geçişte hafif vuruntu var.Bide şuna dikkat ettim benim araçta akslarda baya boşluk var vuruntunun sebebi buda olabilir.Vites geçişi esnasında boşa düşen akslar vites 2 ye geçince vuruntu yapıyor olabilir.Yüksek viteslerde bu vuruntu daha az olacaktır haliyle belki de hissedilmeyecek kadar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim 323 astinada şöyle bir sorun oluşmuştu. Vitesi D konumuna 3-4 saniye geç ve kut diye vuruntulu geçiyor (R de böyle sorun yapmıyor sadece D konumunda yapıyor) ve 1'den 2'ye geçerken de vuruntu oluyordu. Şanzıman yağını Motul Multi atf ile değiştirdim ve filtreyi de temizleyip taktım. Şimdi D ye alınca oluşan vuruntu sürekli yapmıyor genelde araç sabah ilk çalıştırırken veya 5-6 saat bekledikten sonra yapıyor.1-den 2'ye geçişlerde ise sanırım gaza basma şiddeti ile alakalı olarak vuruntu yapıyor arada.Yani yağ değişimi sonrası sorun tam çözülmemiş olsada baya bir iyileşme oldu diyebilirim.Ama yinede iyi bir şanzıman ustasına göstermek gerekir.Ben Kuzey Kıbrısta gösterdim yağ değişimi öncesi adamlar şenzıman ölmüş değişmek lazım dedi ama eminim şanzıman değişecek kadar büyük sorun yok.Arkadaşta 2005 Mazda 3 var onda da 1'den 2'ye geçişte hafif vuruntu var.Bide şuna dikkat ettim benim araçta akslarda baya boşluk var vuruntunun sebebi buda olabilir.Vites geçişi esnasında boşa düşen akslar vites 2 ye geçince vuruntu yapıyor olabilir.Yüksek viteslerde bu vuruntu daha az olacaktır haliyle belki de hissedilmeyecek kadar.

ATF Katkısı.JPG

@halilkirikkale @Eyüp Kara Ürünü kullanmanızı tavsiye ederim, belirgin şekilde fark ediyor...

Motor Yağı Katkısı ile Motor İçi Temizleyiciler Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

Konu içerisinde tecrübeler mevcut.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Veli abi mesajını görür görmez hemen almaya gittim ve Mazda 3'ü olan arkadaş ta alacaktı (Veli abi dediyse hemen alalım dedi :) ) ama Liqui Moly Kuzey Kıbrıs'a getiren şirket Mercedes bayisi bu ürünün çok aranmadığını ve ellerinde olmadığını söyledi.Haftaya Türkiye'ye geleceğim araçla ilk işim bunu sipariş verip kullanmak olacak İnşaAllah.

Eyüp Kara

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
bugün aracı pc ye bağladım p0772 kodu ile değiştirme selenoidi E takılı kalmış arızası vardı sanırım önermiş olduğunuz katkı maddesi buna çözüm olacak çok saolun hepsi burda da 47,90 tl buldum siparişi veriyorum yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim

Eyüp Kara

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Liqui Moly Atf Additive Atf Katkısı biraz önce elime geçti bunu uygularken dikket etmem gereken bişey varmı nerden katıyorum ne kadar katıyorum yardımcı olurmusunuz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Liqui Moly Atf Additive Atf Katkısı biraz önce elime geçti bunu uygularken dikket etmem gereken bişey varmı nerden katıyorum ne kadar katıyorum yardımcı olurmusunuz.
Araç ile 3-5 km mesafe yapın ki, şanzıman ısınsın, yağ çubuğunu çekerek oradan koyabilirsin... Koyduktan sonra da 3-5 km yol yapmanda fayda var.

Ben hepsini koymuştum.

Eyüp Kara

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Katıkıyı dün iş çıkışı uyguladım üzerine 5 altı km kullandım aracı ama sanki bir etkisi olmadı gibi belki zamanla değişe bilir :D
Birde dün tekrar AT uyarısı yandı sağa çektim vites ikide görünüyordu parka aldım kontağı kapatıp açtım düzeldi bu aldığımdan bu yana ikinci kez oldu ilkinin "p0772 kodu ile değiştirme selenoidi E takılı kalmış " uyarısı vardı daha gidip bakamadım büyük ihtimal buda aynı olacak ben bu katkıyı belki buna da faydası olur diye almıştım ama hayırlısı...
Bu arada bu selenoidi değiştirmek istesem nerden bulabilirim fiyatı nedir bana neye maal olur yardımcı olurmusunuz.
Bu arada bizim aracın bazı parçaları fort focusla aynı gibi bazı yazılar gördüm tabi yılı kasası nedir bilmiyorum bu olay doğrumudur yani bizim arabaya ford focusun otomatik şanzıman selenoid valfi uyarmı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Selenoid valfi uyar mı bilmem ama dönemin ortak üretimleri olduğu için yürüyen aksamın bir çok parçası Focus'la uyumludur. Katkı etkisini anında göstermez beklemek lazım biraz diye tahmin ediyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Katıkıyı dün iş çıkışı uyguladım üzerine 5 altı km kullandım aracı ama sanki bir etkisi olmadı gibi belki zamanla değişe bilir :D
Birde dün tekrar AT uyarısı yandı sağa çektim vites ikide görünüyordu parka aldım kontağı kapatıp açtım düzeldi bu aldığımdan bu yana ikinci kez oldu ilkinin "p0772 kodu ile değiştirme selenoidi E takılı kalmış " uyarısı vardı daha gidip bakamadım büyük ihtimal buda aynı olacak ben bu katkıyı belki buna da faydası olur diye almıştım ama hayırlısı...
Bu arada bu selenoidi değiştirmek istesem nerden bulabilirim fiyatı nedir bana neye maal olur yardımcı olurmusunuz.
Bu arada bizim aracın bazı parçaları fort focusla aynı gibi bazı yazılar gördüm tabi yılı kasası nedir bilmiyorum bu olay doğrumudur yani bizim arabaya ford focusun otomatik şanzıman selenoid valfi uyarmı
Ben katkıyı koydum, ertesi gün sabahki soğuk çalıştırmada belli etmişti farkını... Öncelikle iyi bir otomatik şanzıman ustası bulmanı tavsiye ediyorum, teknik ve ustalık bilgi beceri isteyen bir konu... Parça konusunda @HakanEMRE ile iletişime geçebilirsin.

İnşallah, büyük bir sıkıntı değildir.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Selonoidde sıkıntı varsa değişmeden pek fayda göremeyecek gibi geldi bana. Güvenilir bi usta olsa söküp baksa temizlese filan iş görüp görmeyeceği anlaşılır belki ama yine de yedek parçanın temin edilebilir olması gerekir bu işlemi yapmak için, ikide bir aç kapa olmasın

Eyüp Kara

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Selonoidde sıkıntı varsa değişmeden pek fayda göremeyecek gibi geldi bana. Güvenilir bi usta olsa söküp baksa temizlese filan iş görüp görmeyeceği anlaşılır belki ama yine de yedek parçanın temin edilebilir olması gerekir bu işlemi yapmak için, ikide bir aç kapa olmasın
Tamirci arkadaşım var mazdada yaptımı bilmiyorum ama selenoidi söküp elektronikçinin tamir ettiğini felan söyledi.
ayrıca ben şanzımanın yağ filtresinin değişip değişmediğini bilmiyorum nasipse bayramdan sonra açıp hem karteri kontrol edeceğim tortu benzeri birşey var mı hem filtreyi eğer bunlarda birşey yoksa açmışken selenoide de bakarız artık.
ama benim o selenoidi acil durumda temin edeceğim bir yer bulmam lazım vede fiyat malum hazırlıksız yakalanırsak ya malzemeyi alamayız yada belli bir süre arabasız kalırız.

ReDD

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
1'den 2'ye geçerken ileriye atılma durumu benim araçtada mevcut. Yeni aldığım elemandan değişimle ilgili net bilgi alamadığım için yağını değiştirmek istiyorum ama marka ve fiyat konusunda tereddütteyim.

Motul Multi ile Liqui Moly arasında yardımlarınızı bekliyorum.

Bu arada şanzıman yağı kaç litre koyulmalı. 2009 Mazda 3 BK

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
1'den 2'ye geçerken ileriye atılma durumu benim araçtada mevcut. Yeni aldığım elemandan değişimle ilgili net bilgi alamadığım için yağını değiştirmek istiyorum ama marka ve fiyat konusunda tereddütteyim.

7lt, yağ ikisi de olur, tercihe kalmış

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Komple değişim yapan Herter serviste değişim yapmanı tavsiye ederim. Diğer türlü çok anlamı kalmıyor değişim yapmanın...

Üst Alt