Mazda 6 GG (2002-08) Uzun Yolda Hararet Düşüyor

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
946f47ff1c832a2f8b7fcae8951232ae.jpg

İbre ortaya yakin yerde ama hizlanınca düşme eğiliminde.ibre en yüksek ve en düşük kademenin ortasında iken ecu den ölçülen sıcaklık 68C ölçüldü hızlanıp yol alıp ibre alt çeyreğe düştüğünde ise 58- 59C olduğu görülüyor. Hangisine inanalım?

Moderatörün son düzenlenenleri:

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Termostatı henüz değişmedik.Sipariş ettik gelecek.Bu sıcaklık düşmesi olağan değil üstelik kalorifer ısıtmada yetersiz pek keyif vermiyor.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
fdac214bf8af991d3c891f4d31c067df.jpg

Orjinal Termostat geldi takılmadan önce tekrar test ettim.Motor ecu dan obd elm327 ile sıcaklığını kontrol ettik rölantide 90 C e getirdik.Hava aıcaklıği15 16 C Yola çıkıp kontrol ettik.Yaklaşık7 km yol gidince motor sıcaklığı 74C e düştü.

Moderatörün son düzenlenenleri:

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Merhaba ,termostat yenilendikten sonra kısa testlerimizi yaptık.Hava sıcaklığı 13 15 derece motor sıcaklığını ecu den 25C den ölçmeye başladık kademeli 90C e kadar yükseldi .Yol seyrinde ilk 90 C gördükten sonra 87 88C kısa süreli düşmeler oldu muhtemel radyatör soğuk suyu motora dönüşü buna neden oldu, sonradan 89-90 C de sabitlendi.Kalorifer de daha iyi ısıtmaya başladı.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Termostat değişti beraberinde üst kapak conta takımını da değiştirdik(!).Hararet düşme sorunu bitti şükür.Motor yakıt sarf oranı düştü 13-14lt/100km lerden 10,7 lere kadar düştü.Gayet memnundum. Ta ki 500 cc kadar yağ azalması ani yüklenmede egzos dan az mavi duman görülene kadar.Beraberinde rölantide dalgalanma, gaz verince ateşelemede düzensizlik güç kaybı gördük.Motor arıza ışığı da yaktı mı tam oldu. P2187 hata kodu ile ateşleme arızası ve buna sebep olarak bujileri izole eden conta setinin yağ kaçırarak ateşleme hatası na neden olduğunu öğrendik.Resimlerde görüleceği üzere 10-235 no lu conta setini değiştirmiştik.Biz tam set değiştik zannederken uyarılmadık.Hatalı olmasın diye danışmak istedim .Şimdi değişmesi gereken conta seti 10-222 diye tahmin ediyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• b.jpg
    b.jpg
    121.1 KB · Görüntüleme: 36

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Termostat değişti beraberinde üst kapak conta takımını da değiştirdik(!).Hararet düşme sorunu bitti şükür.Motor yakıt sarf oranı düştü 13-14lt/100km lerden 10,7 lere kadar düştü.Gayet memnundum. Ta ki 500 cc kadar yağ azalması ani yüklenmede egzos dan az mavi duman görülene kadar.Beraberinde rölantide dalgalanma, gaz verince ateşelemede düzensizlik güç kaybı gördük.Motor arıza ışığı da yaktı mı tam oldu. P2187 hata kodu ile ateşleme arızası ve buna sebep olarak bujileri izole eden conta setinin yağ kaçırarak ateşleme hatası na neden olduğunu öğrendik.Resimlerde görüleceği üzere 10-235 no lu conta setini değiştirmiştik.Biz tam set değiştik zannederken uyarılmadık.Hatalı olmasın diye danışmak istedim .Şimdi değişmesi gereken conta seti 10-222 diye tahmin ediyorum.Yorumlarınızı bekliyorum.
Zaten işaretlediğin contalar ile birlikte değişmesi gerek abi üst kapak contasının. Diğer türlü işlem yarım oluyor. Mesela bizim araçlarda tek parça conta hepsi birbirine bağlı. Yalnız yanma odasına yağın oradan indiği kesin mi? Nasıl tespit ettiniz?

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Zaten işaretlediğin contalar ile birlikte değişmesi gerek abi üst kapak contasının. Diğer türlü işlem yarım oluyor. Mesela bizim araçlarda tek parça conta hepsi birbirine bağlı. Yalnız yanma odasına yağın oradan indiği kesin mi? Nasıl tespit ettiniz?
Gazlı olunca önce gaz ayarı mı diye düşündük,sonra cihaza bağlandı hata koduna göre ateşleme sistemi hatası olarak beyan etti.Motor ustasına gitmemizi önerdi.Contayı değiştiren usta değilde başka bir ustaya göstedim bobin alt uçlarda yağlanma gördü buna göre conta set değişecek dedi.
Conta değişimi yapan ustaya gittim ardından durumu izah ettim .Kısmen değişim olduğunu kataloğu görünce anladım. Buji etrafını izole eden contaların değişimi gerekir demiştim dedi (!) ama kime dedi bilemedik.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hortlasın bakalım :)
Termostatı bir iki ay önce değiştirmiştim, aslında o sağlammış.
Şimdi hararet ibresi 100- 120 li hızlarda ayağımı gazdan çekince düşüyor. Gaza yüklenince tekrar yükseliyor. 30 km'lik yolda giderken 2 kez bu durum hasıl oldu, daha önce de birkaç kez olmuştu.
Fakat gece aynı yolu geri dönerken yüksek hızda ani frenler yapmama rağmen düşmedi. Soğutma suyu olması gereken yerde, kaçak yok.
Termostattan başka birşey olabilir mi.

Üst Alt