Tamamen Elektrikli İlk Yerli Otomobil Günsel

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Yerli otomobil projeleri meyvelerini vermeye başlıyor. KKTC Yakın Doğu Üniversitesi, ilk yerli otomobil projesi Günsel Model 1 ile bu sürecin ilk adımı resmi olarak attı. İşte teknik detaylarıyla ilk elektrikli yerli otomobil Gürsel Model 1.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin, kurucu rektörü Dr. Suat Günsel’in projesi ve hayali üzerine gelen otomobil üretme süreci için günümüze kadar beklemesi gerekti. Doç.Dr. İrfan S. Günsel ise bu hayali bir misyon olarak edinip proje aşamasından somut bir adıma getirdi. Model 1’in üretici markası Günsel’in adı da bu süreçten geliyor. Tasarım ekibinin üzerinde çalıştığı 90 farklı tasarımın ardından belirlenen Günsel Model 1 oldukça tatmin edici tasarımı ve 4 kişilik yolcu kapasitesi ile beklentileri rahatlıkla karşılayabiliyor. “Sessizliği Sür” sloganıyla yola çıkan Gürsel Model 1 sürüş konforu konusunda da iddialı.

Tamamen elektrik enerjisini kullanan Model 1’de yer alan rejeneretif sistemiyle, frenleme esnasında enerji geri kazanımı sağlanıyor. Menzil değerine doğrudan etki eden ağırlık kriterinde maksimum verimliliği elde etmek adına Günsel ekibi, şasi ve gövdede alüminyum ağırlıklı komponentlere yer veriyor. Günsel Model 1’in en dikkat çekici özellikleri ise şarj ve menzil değerlerinde yatıyor. Tam şarjda350 km (BMW i3 – 160 km) gibi oldukça önemli bir menzil değeri sunan Model 1, hızlı şarj teknolojisi yardımıyla yarım saatlik bir şarj süresi ile bataryasını dolu hale getirebiliyor. Günsel ekibi 500 bin km‘nin ardından bile batarya ömrünün yüzde 90 seviyelerinde kalabildiğinin altını çiziyor. Günsel Model 1, elektrikli motoru ile 0’dan 100’e ise 8 saniyede erişebiliyor. (BMW i3 – 7.2 saniye). Üretim sürecinin ardından Günsel Model 1’in yakın zamanda satışa sunulması bekleniyor.

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Açıklamalar çok iddialı.. İnşallah olur diyelim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tebrikler, aklımda deli sorular (şase,platform,güvenlik). Tasarım genel çizgilerini beğendim ama dokunuşlar yapmak şart özellikle ön tasarımda. Logo yu beğenmedim. Bizim Saab ne oldu acaba

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bi kac sahit oldugum bizzat icine kadar girdigim ve garibime gidenler.
-bursada uretilen reno parcalari yan sanayi kesinlikle turkiyede satisi yasak direk yurtdisi amac nedir bilemedim
-mersedesin yan sanayi ledli stop farlari yapiliyor tuzlada bunlarda turkiyede kesinlikle satisi yasak direk yurt disi ?
amac ne nasil bi ticaret anlamadim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
bi kac sahit oldugum bizzat icine kadar girdigim ve garibime gidenler.
-bursada uretilen reno parcalari yan sanayi kesinlikle turkiyede satisi yasak direk yurtdisi amac nedir bilemedim
-mersedesin yan sanayi ledli stop farlari yapiliyor tuzlada bunlarda turkiyede kesinlikle satisi yasak direk yurt disi ?
amac ne nasil bi ticaret anlamadim.
Ticari ve ülke prosedürleri gereği

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Açıklamalar çok iddialı.. İnşallah olur diyelim.
Olmuş... :hhhhhh::harika:

* * *

Tek şarjla 350 km yol kat eden KKTC'nin yerli otomobili Günsel test sürüşüne çıktı.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle geliştirdiği KKTC’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’in ilk modeli B9 ile test sürüşünü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gerçekleştirdi.

Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen GÜNSEL B9, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saate 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9’un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı.

GÜNSEL’in bataryası yüksek hızlı şarjla sadece 20 dakikada doldurulabiliyor. GÜNSEL’in ilk modeli B9 Sarı, Kırmızı ve Mavi renklerinde üretildi. Sarı, Kıbrıs’ın toprağını, mavi de mavi vatan Akdeniz’i simgeliyor. Kırmızı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağındaki kırmızı yıldız ve hilalden ilham alıyor.

(Kaynak DHA)

54275

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback

KKTC'nin yerli otomobili GÜNSEL, Londra’da dünya ile buluştu

GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Londra’da gördüğümüz ilgi ve gerçekleştirdiğimiz distribütörlük görüşmeleri ile seri üretimde son aşamaya geldiğimiz bu dönemde geleceğe güçlü bir adım attık.” açıklaması yaptı.

Günsel, “İlk modelimiz B9 ile ilk kez kıta Avrupa'sına adım atmak, GÜNSEL’in 2016’da başlayan yolculuğunun önemli dönemeçlerinden biri oldu.” dedi.
London EV Show’da mevcut ve olası tedarikçileri ile bir araya geldiklerini söyleyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Londra’da gördüğümüz ilgi ve gerçekleştirdiğimiz distribütörlük görüşmeleri ile seri üretimde son aşamaya geldiğimiz bu dönemde geleceğe güçlü bir adım attık.” ifadesini kullandı.
Prof. Dr. Günsel, “Ticari olarak ulaştığımız hedeflerimizin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bayrağını böylesine önemli bir etkinlikte dalgalandırmak bizler için tarifsiz bir gurur oldu” değerlendirmesini yaptı.
İrfan Suat Günsel, “Gösterdikleri yoğun ilgi ile GÜNSEL’i Londra’da yalnız bırakmayan bütün Türklere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

1640074974117.png

1640074994579.png

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

KKTC'nin yerli otomobili GÜNSEL, Londra’da dünya ile buluştu

GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Londra’da gördüğümüz ilgi ve gerçekleştirdiğimiz distribütörlük görüşmeleri ile seri üretimde son aşamaya geldiğimiz bu dönemde geleceğe güçlü bir adım attık.” açıklaması yaptı.

Günsel, “İlk modelimiz B9 ile ilk kez kıta Avrupa'sına adım atmak, GÜNSEL’in 2016’da başlayan yolculuğunun önemli dönemeçlerinden biri oldu.” dedi.
London EV Show’da mevcut ve olası tedarikçileri ile bir araya geldiklerini söyleyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Londra’da gördüğümüz ilgi ve gerçekleştirdiğimiz distribütörlük görüşmeleri ile seri üretimde son aşamaya geldiğimiz bu dönemde geleceğe güçlü bir adım attık.” ifadesini kullandı.
Prof. Dr. Günsel, “Ticari olarak ulaştığımız hedeflerimizin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bayrağını böylesine önemli bir etkinlikte dalgalandırmak bizler için tarifsiz bir gurur oldu” değerlendirmesini yaptı.
İrfan Suat Günsel, “Gösterdikleri yoğun ilgi ile GÜNSEL’i Londra’da yalnız bırakmayan bütün Türklere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Ekli dosyayı görüntüle 60155

Ekli dosyayı görüntüle 60156
Siyasi çıkar yok, üretim var
Yalan dolan yok, çaba var
Yandaş yok, azim var
Peşkeş yok, bütünlük var

5 yılın sonunda sonuç ortada.
Ders almak gerek, oturup düşünmek lazım.

Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Arge sürecinde bazı parçaların üretiminde bizde destek olmuştuk Manisa www.genctasarim.com.tr olarak öhm :asik: teste ve tanıtıma hazırlanan arabaların da üzerinde montajlı parçalar var , birde suv çalışmaları var tanıtımı izleyenler görmüştür günsel j9 diye , üretimleri yorucu idi ama otomativ'e çalışmak zevkli oluyor yinede...

Üst Alt