Suçluk - Zeytinli Hobi Bahçem

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Uzun zaman olmuş konuya uğramayalı, geçen bu kadar zamanda Suçluk'ta çok şeyler değişmesine rağmen gidişat aşağı yukarı aynı :)

En büyük değişimler bunlar olurlar..
IMG_20190713_201030.jpg

Zeytin'e yavaştan elveda diyoruz artık, çok emek verdim ama bahçenin en büyük sorunuydu malesef... Yavrusunu alayım inadımdan da 2 yıldır bekliyorum ancak şükürler olsun ki artık o günler geldi. Kızgınlık zamanında bıraktığım çiftliğe vereceğim Zeytin'i. Yavrular şu an bir ayı yeni geçtiler, 2 aylarını doldurmaya yakın Zeytin'e elveda diyeceğiz.
IMG_20190713_201056.jpg

Yine bir zamanlar bir Böcek vardı ancak o da Suçluk'un derinliklerinde soldu gitti. Onun da yerine artık bu var..
IMG_20190306_180825.jpg

IMG_20190310_121035.jpg

IMG_20190310_120942.jpg

IMG_20190305_182205.jpg

IMG_20190731_195144_1.jpg

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Diğer konuya Zeytinin durumunu sormuştum burda cevabı yazıyomuş. Yeni Zeytinler umarım anaları gibi Tavuklara düşman olmaz.
Yalnız Pitbullardan nefret ediyordum.En sevmediğim köpek ırkı.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Diğer konuya Zeytinin durumunu sormuştum burda cevabı yazıyomuş. Yeni Zeytinler umarım anaları gibi Tavuklara düşman olmaz.
Yalnız Pitbullardan nefret ediyordum.En sevmediğim köpek ırkı.
Olmamalarını ümit ve temenni ediyoruz, bize de yazık yaHu :)

Bilmukabele, Pitbull mu aman uzak olsun. Bu köpek Pitbullara benziyor olsa da biraz daha minimal boyutlarda olan akraba türlerden. Tür ismi de Staffordshire Bull Terrier ama biz kısaca Staf diyoruz :)

Çok sevimliler maşallah, umarım iyi birer bekçi olurlar :)
Teşekkürler hocam.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Zeytin'in vedası hüzünlü olur diye düşündüm. Böcek'in varisi çok tipsiz, kapının önüne yaklaştırmam şahsen, evlat olsa sevilmez... :p Her şeyin küçüğü güzel klişesinden esinlenerek yavrular çok tatlı olmuş.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Zeytin'i Eskişehir'den alıp getirdiğimde 3 aylıktı, 3 seneden fazladır birlikteyiz, ne günler geçirdik gözümün önüne gelince hakikaten ayrılmak kolay olmayacak. Yavrusunu alayım diye beklememin bir sebebi de onun hatıralarını devam ettirecek, kanından köpeklere sabip olabilmekti. Yavruları annelerinden daha çok sevilecekler, böylece teselli olacağız :)

Buradaki yazılanları ortağıma göstereyim de köpeğinden kurtulsun. O benimkileri göndermeye çalışırken ben onunkileri postalayayım :D

Pitbullar kadar çirkin değil aslında Foks (adı böyle :). Yukarıda cins adını eksik yazmışım, Staffordshire Bull Terrier ismi pitbullarda da kullanılıyormuş ama bizdeki köpek İngiliz Staf'ken Pitbullar Amerikan Staf diye geçiyor. İngiliz olanı daha küçük ve sakin bir hayvan. Pitbullar yasaklı iken Ingiliz Staf yasaklı listesinde değil.

Hatta şöyle bir yazı var iki cins arasındaki farkları özetlemiş.

"Evinde bir çok american staffordshire terrier beslemek isteyen fakat gerek evi küçük olduğundan yada amstaffların boyu orta boy ve kısa tüylü olsada evinde uygun görmediğinden beslemek istemeyen olabiliyor.Zaten bu tarz bir ırka yönelmeyen ve evde bakmak isteyen kişiler genelde halk arasında süs köpeği diye tabir edilen maltese terrier yada pomerian boo yorkshire terrier vs.gibi ırklara yöneliyor.

Eğer evinizde amstaff gibi bir ırk beslemek istiyorsanız ve boyut olarak da ufak bir ırk tercihiniz ise İngiliz Staffordshire Bull Terrier'e yönelebilirsiniz.Sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.
1529025175796.png

-Küçük ırk tercih etmek istiyorsanız(süs köpeği istemiyorsanız)
-Kısa tüylü oluşu,tüy dökümü olmaması
-Havlamayan bir ırk olması
-Eğer evinizde çocuklarınız varsa çocuklarla çok iyi anlaşması

Kısacası american staff olsun ama dahada küçük olsun diyorsanız İngiliz Staffordshire Bull Terrier ırkına yönelebilirsiniz."

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Bahçe çok güzel maşallah. Köpek de aslan olmuş keşke gondermeseniz iyiymiş .. benim hayalim 20-30 dönüm biryer içine orman oluşturup yaşamak .. nasip bakalim :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@universitely76 hocam köpeğin ırkının Pit olmamasına çok sevindim.Pitler özellikle İngilterde dövüş köpeği olarak kullanıldığı için hep çok agresif köpeklerden üretimi yapılmış bir tür olduğundan en uzak olunması gerekekn ırktır.Hiç sağı solu belli olmayan türle insanların ne işi oluyor anlamış değilim zaten.
@1998model 626 Kangal gibi bir ırk dünyada eşi benzeri olmayan bir türdür.Bana seçenek sunulsa,dünyada ki tüm ırkları yan yana koysalar Kangalı tek geçerim.Sahibinden bağımsız verebildiği kararlarla tüm dünya köpeklerin efendisi olan bır ırk,benim gözümde.

touch the sky

Katılımcı
Kangal öyle bir ırk ama ona uygun şartları mutlaka sağlanması lazım
Yüksek rakım,serin hava,zincirsiz özgür olacak,günde 20 30 km sürüye eşlik etmesi lazım
Diğer amaçlar için kullanmak olmaz

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Diğer amaç derken kasıt ne anlamadım, ev içi besleme ise olmaz elbet.Lakin bahçe ve bağ koruması gibi işlerde üzerine yoktur.İlla sürü köpeği olacak diye bir kaide yok.Ve Afrikada bile hizmet verebildiğini söylesem rakım ve soğuk hava diye bir şartın olmadığıda ortaya çıkar.
Hepsini geçtim karakter vardır köpekte.Bir çocuğa saldırmaz asla gibi...Misal akbaş için aynı şeye garanti veremem.
Hatta bir anımı ekleyeyim.Bir arkadaşın Sivastan orjinal getirttiği bir Kangalı göstermek için beni çağırdı.Balkonlu,iki katlı köy evi düşünün.Alalı 6-7 ay olmuş. İlk gittiğimde gündüz saati idi nerdeyse üzerine bassam sallamayacak havası vardı,o zaman gençtim pek anlamıyordum köpeklerden.Bunun neresi Kangal diye içimden geçirdim. Bir müddet sonra akşam saatlerinde arkadaşın yanına uğrayayım dediğimde aynı köpek merdiven yukarısında ki balkona kilitledi beni, hareketsiz duvara sırtımı vereke kalakaldım.Ben dedim eyvah gittik,lakin köpek tam karşımda dikilerek sadece çıldırırcasına havlıyordu,hem benim çığırkanlığım hem köpeğin havlaması ile nihayet bizimki geldi de aldı köpeğin ağzından.
Son olarak Kangallar Anadoluda o kadar melezleştiki orjinalini bulmak epey güçleşti.Hatta birde foto ile şenlendirelim;
Baba Yorgun;
46120

Yakarım Bilirsin;
46122

Evliye Çelebi her ne kadar Aslana benzetsede ben Timsaha benzetiyorum bu Aslan parçalarını :)
46123

Son düzenleme:
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bahçe çok güzel maşallah. Köpek de aslan olmuş keşke gondermeseniz iyiymiş .. benim hayalim 20-30 dönüm biryer içine orman oluşturup yaşamak .. nasip bakalim :)
Ah o köpek ah, tüm bahçede köpek+tavuk+ağaçlar içinde oranlasan 30'da 1 olmasına rağmen belki de iş yükünün yarısına tekabül etti şu ana kadar. Yavrularıyla birlikte bahçede anne Zeytin'i aramayacağız diye temenni ediyorum.

20-30 dönüm arazide yaşamak heleki ağaçlandırma yapılacaksa çok zor olur. Her türlü tarım aleti mevcut bir çiftlik/malikane lazım o hayal için... O da günümüz dünyası ve Türkiyesinde pek az insana nasip olabiliyor. Siz de onlardan olursunuz inşaAllah :)

Belli olmaz o işler :) tavuğun tadını bir kere aldığında gerisi gelebilir
Benim tavsiye edebileceğim ve sahip olmak istediğim tek köpek ırkı var Belçika Çoban köpeği (malinois)
Şu an yavrular annelerinin yanında serbest geziyorlar, bu süreçte bir tavuk yeme vakası yavruları da annelerine benzeteceği için tüm tavuk ve civcivler kümeslerinde kapalı vaziyetteler. Tekrar "dişine kan değmiş" vakası lüksümüz yok malesef. Annelerini gönderince de Ingiliz Staff Foks'ta yaptığımız gibi tavuklara ait sundurma içinde kontrollü şekilde tavuklarla birlikte bir süre yatacaklar. Sonraki süreçte de 1 yaşlarını geçinceye kadar hiçbir şekilde ben bahçede yokken zincirsiz açık kalmayacaklar.

Şimdilik aklımdaki yol haritası böyle, zaman içinde neler gelişecek yaşayarak göreceğiz artık.

@universitely76 hocam köpeğin ırkının Pit olmamasına çok sevindim.Pitler özellikle İngilterde dövüş köpeği olarak kullanıldığı için hep çok agresif köpeklerden üretimi yapılmış bir tür olduğundan en uzak olunması gerekekn ırktır.Hiç sağı solu belli olmayan türle insanların ne işi oluyor anlamış değilim zaten.
Pitbullara karşı benim de antipatim var, hatta ortağım üniversite yıllarında beslemiş olduğu için bir ara almayı düşünmesine karşı çekingelerimi belirtmiştim, sağolsun o da Amerikan'ı olmazsa Ingiliz'ini alırım yaptı :)

Aslında her hayvan ırkı gibi pitbullarda paikopat değiller, psikopatların ellerinde öyle olmayı öğreniyorlar. Aşırı inatçı bir hayvan, bir keresinde dövüş videosunu izlemiştim, neredeyse ölünceye denk karşılıklı olarak rakibini bırakmamıştı her iki köpekte. Sahiplerini de bu inatçılığı ile korur gerekirse canını vermekten kaçmaz diye psikopat köpeği olmuş çıkmış. Yoksa hiçbir hayvanın fıtratında zorlama olmaksızın insana saldıracağına inanmıyorum.

Diğer amaç derken kasıt ne anlamadım, ev içi besleme ise olmaz elbet.Lakin bahçe ve bağ koruması gibi işlerde üzerine yoktur.İlla sürü köpeği olacak diye bir kaide yok.Ve Afrikada bile hizmet verebildiğini söylesem rakım ve soğuk hava diye bir şartın olmadığıda ortaya çıkar.
Hepsini geçtim karakter vardır köpekte.Bir çocuğa saldırmaz asla gibi...Misal akbaş için aynı şeye garanti veremem.
Hatta bir anımı ekleyeyim.Bir arkadaşın Sivastan orjinal getirttiği bir Kangalı göstermek için beni çağırdı.Balkonlu,iki katlı köy evi düşünün.Alalı 6-7 ay olmuş. İlk gittiğimde gündüz saati idi nerdeyse üzerine bassam sallamayacak havası vardı,o zaman gençtim pek anlamıyordum köpeklerden.Bunun neresi Kangal diye içimden geçirdim. Bir müddet sonra akşam saatlerinde arkadaşın yanına uğrayayım dediğimde aynı köpek merdiven yukarısında ki balkona kilitledi beni, hareketsiz duvara sırtımı vereke kalakaldım.Ben dedim eyvah gittik,lakin köpek tam karşımda dikilerek sadece çıldırırcasına havlıyordu,hem benim çığırkanlığım hem köpeğin havlaması ile nihayet bizimki geldi de aldı köpeğin ağzından.
Son olarak Kangallar Anadoluda o kadar melezleştiki orjinalini bulmak epey güçleşti.Hatta birde foto ile şenlendirelim;
Baba Yorgun;
Ekli dosyayı görüntüle 46120

Yakarım Bilirsin;
Ekli dosyayı görüntüle 46122

Evliye Çelebi her ne kadar Aslana benzetsede ben Timsaha benzetiyorum bu Aslan parçalarını :)
Ekli dosyayı görüntüle 46123
Kangallar bu toprakların en büyük değerlerinden ama ben karabaş olmasından mıdır nedir sevemedim bir türlü. O büyük cüssesi ona bakarken her an zarar görebilmek demek. Karakter olarak daha az saldırgan olduklarını, saldıracakları kişileri iyi seçtiklerini başka yerlerde de okumuştum ama işte yıldızımızı bir türlü barıştıramadım. Başka bir arkadaşımda da 2 tane 6 aylık yavrular var, bahçesine gittiğimde "ulen ne güzel köpekler" diyedim.

Sizin anınız da ne kadar iyi bir bekçi köpeği olduklarının bir kanıtı olmuş. Bereket ısırılmadan sadece havlamasıyla kurtulmuşsunuz :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
"Suçluk" adına yaraşır bir olaya şahit oldu iki hafta önce...

20 Ekim Pazar günü hem ağaç dibine dökülmüş zeytinleri toplayarak sezonu açmak hem de sonbaharın son güzel günlerinde bahçede ailecek vakit geçirmek için plan yapmıştık. Hazırlıklar yapılırken babam atv ile önden bahçeye gitmişti. Biz de hazırlıklar tamamlanınca yola çıkıp bahçeye varmıştık. Bahçeye elleri dolu vaziyette girmiştim ki babam "oğlum ne olmuş bu hayvana böyle, ayağa kalkamıyor" demesiyle tedirgin vaziyette dişi yavru Zeytin'in yanına vardım.

Hayvancağız yerde sere serpe yatıyordu. Ne olmuş buna falan derken sağ ön ayağının fena bir şekilde kırık olduğunu, kol kemiğinin resmen ikiye ayrılmış vaziyette olduğunu farkettim.

"Nasıl olur bu iş" diye akıl yürütmenin yanında hemen tanıdık veteriner ve hayvan besleyen arkadaşları aramaya başladım. Pazar günü olduğu için veterinerlere ulaşmak da sıkıntıydı. Bu durumda aradığım bir veteriner (bulunduğum bölgeye 100 km ötede, en hızlı gidişle 1 saatten fazla çekiyor) kliniği açıp yardımcı olacağını belirtince gitmeye karar vermiştim ki ne olur ne olmaz diye yapılacak tedavinin olası ücretini de sormak istedim. Aldığım cevap ile de yine bir şok... Kırık ayağı alçıya alırsa 400-500'den başlayacağını, ancak hayvanın alçının altındaki sargıyı çekip koparacağı için pek sağlıklı olmayacağını bu sebeple ameliyat ile platin-pin takılabileceğini belirtti. Bunun ücreti için de 2000-3000 TL gibi bir ücret belirtti. İki ayak için fiyat tabii 2'ye katlanacaktı. Ayak için belki de daha fazla ücret isteyecekti.

Bu süreçte hayvancağız güneşte kalmasın diyerek kucaklayıp kulübüsinin gölgesine götürüyordum ki sağ arka ayağının da kırık olduğunu farkettim. Resmen şok yaşıyordum. Hayvana üzülüyoruz, canımız yanıyor ama bu soygun fiyatlandırmalar da akla mantığa uymuyordu. Bu veterinere gitmekten vazgeçip ulaşabileceğimiz başka veterinerler aramaya devam ettim. Tanıdıklar vesilesiyle Gemlik'te Körfez Veteriner Kliniği'ne ulaşıp Mehmet Bey ile görüştüm. Maddiyat için değil iş ahlakıyla yardımcı olabileceğine kanaat getirince apar topar yola çıktık. Yavru Zeytin'in halini görünce kendisi de baya bir üzülerek zor bir süreç olacağını, tedavi için kesin ve net bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Daha çok ameliyatsız çözümler üzerinde durduk ve hayvan sakinleşsin diye iğne vurduldu. Hayvan uyuklama haline gelince daha fena haldeki ön sağ ayağını atel yöntemine benzer kendi tedavi tarzıyla sabitleştirdi. Hem sağ ön hem de sağ arkayı sarmanın hayvanda huzursuzluğa sebep olup tedaviyi zorlaştıracağını ayrıca arka ayaktaki kas dokusunun kendi kendine iyileşmeyi sağlayacak kadar güçlü olduğunu belirtince arka ayağı kendi iyileşme haline bıraktık. Kemik güçlendirici mamadan da 5 kg alarak evin yolunu tuttuk.

Bakımlarını aksatmamak hem de daha kontrol altında tutabilmek adına bahçeye götürmedim yavru Zeytin'i. Babamların kapalı garajında -o günlerde boşa çıkan- kombi dolabının içine kulübe ortamı hazırlayıp Zeytin'i geçici yerine naklettim. Şimdi iki haftadır sabah ve akşam olmak üzere 2 defa dolaptan çıkarıp idrar ve dışkı molası verip tekrar dolabın içine alıyorum. İyileşme süreci de kendini göstermeye başladı, ilk günlerde hiç ayağa kalkamıyorken birinci haftanın sonlarından itibaren ayağa kalkıp kendine uygun bir yere gidip tuvalet işini hallediyor. Kendini iyi hissedince biraz da tur atıyor kapalı garajda. Daha çok genç olmasının iyileşme sürecine olumlu bir etkisi oluyor, kemik resmen ayrılmış vaziyette olduğu için veteriner bile net konuşamadı ilerisi için ama inşaAllah yakın zamanda eski günlerini aratmayacaktır yavru Zeytin.

47899

47898

47897

Hayvancağızın bu hale nasıl geldiği meselesini yukarıda anlatımın arasına katmak istemedim. Vicdan yoksunu birisinin bahçeye girip
bize olan garezini köpekten çıkardığı fikri, gözümüzle görmedik ancak mantık sırasında en üstte yer alıyor. Kırığın durumu, zincire dolanarak iki ayağını aynı anda kırması veya kulübesinin üstünden atlaması -ki kulübesinin üstüne çıktığına hiç denk gelmedim- veya dışarıdan bir başka hayvanın bu hale getirmesine benzemiyor. Dışarıdan bir hayvan girseydi yara bere içinde kalırdı veya ölüsünü bulurduk ancak yarasız beresiz sağ taraftaki hem ön hem arka ayağının kırılması kasıtlı bir şekilde darbe aldığını gösteriyor. Bahçede kamera var ancak denk gelecek ya, olaydan bir hafta öncesinde elektrik düzeneğini düzeltmek için fişi çekmemden dolayı olayın kaydı da yok.

Şimdi kamera sistemini 7/24 sürekli telefonuma mesaj gönderecek hale getirmeye çalışıyorum, başarılı olabilirsem bundan sonraki süreçte dost düşman kimmiş anlayacağız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Büyük geçmiş olsun hocam... :( benim de tahminim, bu şerefsizliği gafilliği, insan hayvanının yaptığı yönde... Hayvanın yani zeytinin sağ tarafından uzun tahta/sopa vs. atılmış olabilir diye aklıma geldi.

Allah hepimizi iyi insanlarla karşılaştırsın. Kötülere de fırsat vermesin inşallah.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Allah razı olsun sizden Selçuk Hocam, gerekeni yapıp sağlığına kavuşturmuşsunuz sayılır. Yetişkin köpek olsa birisi korktu ve o korkuyla vurdu diyeceğim de küçücük yavrudan ne ister anlam veremedim. Geçmiş olsun, kamera takibi şart.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Çok geçmiş olsun, okurken fena gerildim. İyileşme süreci hızlı oluyor. İlk seferlerde ayağının üstüne çok basamasa da panik yapmayın. Yavaş yavaş geçecektir. Basmaya başladıktan birkaç gün sonra normal yürümesine dönmeye başlar. Zilli’de biz de 2 defa kırık atlattık. Maalesef yürüyüşlerinde dikkat edilince sekme yaptığı belli oluyor. Ama siz destek oldukça iyileşmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve vücudları maşallah hızlı toparlıyor.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Büyük geçmiş olsun hocam... :( benim de tahminim, bu şerefsizliği gafilliği, insan hayvanının yaptığı yönde... Hayvanın yani zeytinin sağ tarafından uzun tahta/sopa vs. atılmış olabilir diye aklıma geldi.

Allah hepimizi iyi insanlarla karşılaştırsın. Kötülere de fırsat vermesin inşallah.
Evet abi büyük ihtimalle hayvanı soluna yatırıp sopayla vurmuşlar. Ağzı yok dili yok ama onu da yaratan Allah var, hesapsız koyacak değil elbet.

Allah razı olsun sizden Selçuk Hocam, gerekeni yapıp sağlığına kavuşturmuşsunuz sayılır. Yetişkin köpek olsa birisi korktu ve o korkuyla vurdu diyeceğim de küçücük yavrudan ne ister anlam veremedim. Geçmiş olsun, kamera takibi şart.
Büyük birisi de böyle bir iş yapmaz, bizimle sorunu olsa gelir ya konuşur ya dövüşür. Aklıma nedense çocuklar geliyorlar ama görmedikçe kimseye de bir şey diyemiyoruz.

Bahçeyle evim arasında kuş uçuşu ortalama 500 mt mesafe var. Çatıya access point yerleştirdim, bahçeye internet paylaşımı yaparak kameraya sürekli bağlanmamı ve hareket olunca mail almamı sağlayacak. Ancak bahçe ile aramızda hafifçe bir tepecik kameranın interneti almasını engeliyor. Ekstra bir güçlü anten siparişi verdim gelince bakalım çözüm olabilecek mi..

Çok geçmiş olsun, okurken fena gerildim. İyileşme süreci hızlı oluyor. İlk seferlerde ayağının üstüne çok basamasa da panik yapmayın. Yavaş yavaş geçecektir. Basmaya başladıktan birkaç gün sonra normal yürümesine dönmeye başlar. Zilli’de biz de 2 defa kırık atlattık. Maalesef yürüyüşlerinde dikkat edilince sekme yaptığı belli oluyor. Ama siz destek oldukça iyileşmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve vücudları maşallah hızlı toparlıyor.
Sağolasın hocam, öyle ya da böyle atlatacağız bu badireyi ancak tam anlamıyla düzelmesini çok düşük bir ihtimal olarak görüyorum. Genç olması sebebiyle bedenen düzelme hızlı gelişse bile karakter olarak eski cesur, atik hale gelebilecek mi bekleyip göreceğiz.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Cok gecmis olsun, cok uzuldum yavrucağıza :(
Kasıtlı yapılmış gibi sanki, nasıl kıyabilir insan şuncacık yavruya aklım almıyor...

Üst Alt