Suçluk - Zeytinli Hobi Bahçem

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yaklaşık 10 gün önce bir adet Lohman Brown cinsi tavuğum kayboldu..! Göz ucuyla sağa sola bakmama rağmen bulamayınca ya hırsızlık ya firar ya da bir yırtıcı kuşun marifeti olarak düşündüm. Ancak yaklaşık 4-5 gün sonra tavuk gündüz vakti ortaya çıktı. Ben bu yokluğu firar olarak yorumladım ancak gece içtimasında tekrar kayıp olduğunu görünce ampuller yanmaya başlamıştı :)

Ertesi gün şu bahçenin kuytularına bir bakayım derken budanmış dalları yığdığımız ve pek uğramadığımız tarafta yukarıdaki yumurtaları gördüm. Benim güzel tavuğum analığa soyunmuş deyip yumurtaları ellemeden bıraktım ancak tavuk yoktu piyasada. Yemlenmeye çıkmıştır diyerek yumurtaların yanına su ve yem koydum, bundan gali kalkmasın, civcivleri üşür maazAllah deyü :)

Sonraki kontrol gününde baktım tavuk gurk mahallinde yine yok. Yine sapa kuytuları ararken ilk resimdeki manzarayla karşılaştım. Aslında şaşılacak bir vakıa ki bu cinsler hibrittir ve genelde gurk olmazlar. Hele hele böylesi kutsi bir görevi bizim "Yoluk" tan hiç beklemezdim :) Ancak nasibimizde varmış herhal. Zeytin çitlerin altından firar etmesin diye çitlere attığım ağda oluşan bir gedikten sınır boyuna kapağı atıp yumurta stoğu yapmış. Hemi de bana çaktırmadan, yaklaşık 2 hafta gün içinde yumurtlayıp gece kümeste yatmış :p Ve resmi firardan sonra benim şüphelenmemi sağlayan bir günlük molanın dışında orada aç susuz görevine sadık kalmış.. Ben de bu emeğe saygı babında diğer yumurtaların yanına koyduğum su ve yemi önüne koydum.

Yoluk'u o gün kaldırıp altına bakmadım, ancak 40 cm önünde 2 yumurta açıkta duruyordu. Acep altında kaç yumurta ola ki diye meraklanırken bugün gidip sakince kontrol ettim. Altında 10 tane yumurta var ve bizim anlamakta zorlandığımız tavuk aklıyla 2 tanesini dışlayarak altından uzaklaştırmış..

Bu konuda da derler ki tavuk cılık yumurtayı anlayarak altından çıkarırmış. Ben de bu fikri şöyle yorumluyorum, gurk tavuk yaklaşık 21 günlük "doğal" kuluçka süresi boyunca kendi ihtiyacı için yumurtalardan kendi sezgisince birkaçını ayırarak süreci başarıyla tamamlamayı sağlıyor.

Velhasıl kelam tahminlerime göre 2 haftayı bulmadan yeni civcivlerim olacak :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Tavukların etkilendiği bir şey var ki, ürünlerini gizleme iç güdüsündeler hocam. Köyde kümeslere sansar vs. Sorti yaptığında da tavuklar bu tarz yumurta saklama derdine düşerlerdi.

Birde bilmeyenler için bilgilendireyim, yumurta tavuktan şu görülen haliyle çıkmaz, yumuşak zar halinde çıkar ve hava ile temas edince sertleşerek kabuk olur.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Sansar, çakal mı..

IMG_20170728_183132.jpg

Bir havlama enerjisi var, geçen sene başımın belası atmaca-tavukkapan bile bu sene hava sahamıza yaklaşamıyor :p

Zeytin'i saymıyorum bile :D

Abi şaka bir yana kümeste folluk kapıya baktığından hafif aydınlık oluyor, tavuklar ise daha karanlık-loş bir ortam aradıklarından arada bir yumurtalarını farklı yerlere yapıyorlar.. Ayrıca sansar-çakal emaresi yok ama bir ara fareler folluk dolabımızın altına yuvalanıyorlardı, onun bir etkisi olabilir bu gizli mekan aramaya..

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Zeytinin eline su dokemez :)
Ah Zeytin ah :)

Biraz benim kabahatim, mini minnacık iken alıp beyaz beyaz seve oynaya büyütünce yılışık oldu çıktı, olmasına niyetlendiğim gibi sert olsaydı -en azından şu gürleyen Pointer gibi- o bahçe ben de, Zeytin'de bahçedeyken başka hiç bir köpek giremezdi o bahçeye.. Ama şimdi ikinci planda kalıyor ne yazıkki..

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@universitely76 hocam, tavuk cinslerinden hangisini tavsiye edersin? Atak-s ler hastalığa vs karşı daha dayanıklı duydum, doğrumudur bilmiyorum.Sizin tecrübeleriniz ne diyor?10-15 tane yumurta tavuğu ihtiyacım var.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Abi yumurtacı olarak iki tür hibrit ırk oldukça popülerdir piyasada ; Lohman Brown ve Ataks.

Lohmanlar daha az yem tüketimi ile yıllık daha fazla yumurta veriyorlar. Atakslar ise Lohmanlardan bir nebze daha fazla yem tüketmesine rağmen yumurta verimi onlardan biraz daha az. Bu sebeple yumurta çiftlikleri daha çok Lohman kullanırlar.

Ancak Ataksların da şöyle avantajları var ki sizin için sanıyorum daha ideal olacaktır; Ankara Tavukçuluk Enstitüsü tarafından Anadolu şartlarına uyumlu cinslerden melezlenmiş bir hibrittir ve bu sebeple soğuk-sert hava koşullarına Lohmanlardan daha dayanıklıdır. Canlı ağırlık noktasında Lohmanlara göre daha iyi seviyededirler ve yumurta verimleri azalınca et olarak da tüketilebilirler. Geniş bir bahçede bakmaya müsait olarak hareketli bir ırktır.

Kayseride olduğunuzu ve açık bahçede bakılacağını düşünürsek Ataks doğru bir tercih olacaktır. Ancak biraz daha ılıman bir yerde olsaydınız Lohman'ı tek geçerdim. Renkleri, güzelliği ve insan canlısı karakterleriyle Atakslardan daha sevimliler :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Hayrolsun tavuk ihtiyacı nasıl hasıl oldu :)
Hocam kayinvalidem köyde ikamet ediyor, zavallı kadını köye gelen tavuk tüccarları kandırıp duruyor. Yumurta tavuğu diye sattıklarınin yarısi horoz kalanida et tavuğu çıkıyormuş. Bir keresinde de beni de yolmuslardi üç kagitcilar. Şimdi merkezde ki bir çiftlikten hazır yarka alıp kaynanaya sürpriz yapıp duasını alayım diyorum.
Bu arada YouTube dan tavuk ırkları vs diye video izlerken kuluçka makinalarina dalmışım. Güzel bir hobi olabilir benim içinde. Hanımı razı edemem ayrı tabi.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Anne baba duası şart bu dünyada. Allah razı olsun hocam. Bu uğurda biraz daha katkım olsun, belki sevaptan nasiplenirim :)

Hibritlerde istenilen verim için birinci kan olması önemli bir kriter. Bu sebeple yarkaları kurumsal firmalardan almak katakulleye gelmemek için önemli. Kurumsal firmalar 16. haftaya kadar gerekli tüm aşıları da yaptıkları için erken dönem ölümleri de minimum seviyede oluyor. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta da çiftliklerde civcivler birbirlerine zarar vermesinler diye gagaları kesilir, yumurta çiftliklerinde kapalı kafeslerde önlerinde pelet yem olduğundan zararı olmayan bu durum salma tavukçulukta ciddi bir sorundur, tavuk doğada bulduğu yiyecekleri kesik gagasıyla yemeye zorlanacak ve doğal yollarla yeterince beslenemeyecektir. Bu sebeple gagası sağlam almaya dikkat ederseniz hem daha doğal bir hayatı olacak hem de tavuğun estetiği bozulmayacak, kayınvalideniz de daha memnun olacaktır.

Tüm bunlar güzel hoş ama bir başka husus kurumsal firmalar genelde toplu satış yapıyorlar ve parakende satış yapmıyorlar. Arayıp sormak lazım çiftliğe gidince bu adette yarka veriyorlar mı diye.

Son düzenleme:
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bugün güneşin bölgemizi kışa girmeden son kez ısıtmak istercesine bol güneşli güzel bir gün oldu. Ben de fırsattan istifade uzunca bir süre bahçede zaman geçirdim.

Tavukların -tabir tam oturuyor- kanını emen bit ve daha tam adını bilmediğim birkaç parazite karşı Blotic adlı ilaç ile batırma usulü temizlik yaptım (bitler becerip öldüremedi soğuk duş ile ölümler garanti :) )
Güneşli havada akşama kadar dolanıp durdular bahçede. Otomatik sırt pompası ile geri kalan suyu kümesi yıkamada kullandım. Aslında havalar soğumaya başlayınca parazitler de ortadan kalkacaklardı ancak nispeten küçük piliçlerde bir haftadır cansızlığa varacak kadar yoğun bir parazitlenme vardı ve süreci uzatmak istemedim.

Bahçedeyken @romulus için anlattığım gagası kesik çiftlik çıkması Lohman Brown ve 3 aylık Ataksların da resimlerini çektim.
IMG_20171203_130356.jpg

IMG_20171203_131058.jpg

Hint horozumuzun kanatlarını çırparak rakibine "lider benim" gösterisi.
IMG_20171203_130443.jpg

Bahçeden çıkmama az bir zaman kala Pointer Böcek ve Akbaş Zeytin "yabancı bir cisim yaklaşıyor efendim" edasıyla havlamaya başladılar. Neye bu havlama diye kafayı yola çıkardığımda aşağıdaki manzara ile karşılaştım. Yörük hayvanları sürü olarak gezerken bizim alt yola denk gelince köpeklerin havlamasıyla durmuşlar. Ben de hayvanlar rahatsız olmasın (ya da beni boynuzlamasınlar ) diye yaklaşık yarım saat oturup dinlenme faslı gerçekleştirdim. En sonunda grup lideri usul usul kenardan aşağıya sapınca diğerleri de onları takip ederek yollarına devam ettiler.
IMG_20171203_164403.jpg

Güzel bir bahçe maşguliyeti oldu ve sanırım bahara kadar bir daha bu kadar uzun soluklu zaman geçiremeyeceğim. Acelece yem-mama-su tedariği ve yapılması gereken bakımlar yapılıp dönüş yapacağımız bir kış daha geçirip güzel bir baharı bekleyeceğiz.

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Anlattiklariniz kulağa çok zevkli geliyor. İyi bir hobi bence. Stres atmaya bire bir.
Tavukları ilaçlı suya komple mı daldırıp çıkardınız?
Dün atakslar için gittiğim de elim boş döndüm maalesef. Adam ile bir gün önce konusmustum elinde 250 civarı varmış, bir güne bitirmiş. Ne çok satılıyormus. Haftaya olur elimde dedi ama ben bahara kadar almamaya karar verdim.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Toprakla-hayvanla uğraşmak strese gerçekten birebir, insanı hayatın yoğun zihinsel faaliyetlerinden uzaklaştırarak zihnen dinlenmeyi sağlıyor. İlgisi ve imkanı olanlar için en iyi terapi yöntemlerinden birisi bile denebilir..

Tavukları ilaçlarken daldırma ve püskürtme şeklinde iki yöntem kullanılabilir. Ben daha garanti olsun diye büyük kova veya bidon içine yeterince ilaçlı su hazırlayınca kafaları dışarıda kalacak şekilde daldırıp bir iki saniye bekletip çıkarıyorum. Aslında parazitlerin gelişmelerine engel olacak tedbirler alınır ve tavukların odun külüyle temizlenmeleri için kül havuzu oluşturulursa tavuklar kendileri de bu temizliği yapabiliyorlar.

Pazara kümesli kamyonetleri olan satıcılar mı getiriyor bu yarkaları? Bu tarz şekilde iş yapan kişiler aynı günlerde aynı yere geldikleri için talep edenler o gün sabahtan gelerek stokları eritiyorlar, geç kalınca bitebiliyor yarkalar.

Bahara ertelemeniz kış ortasında onların bakımıyla ilgilenmeye başlamanın ve buna alışmanın zorluğundan iyi bir karar olmuş.

Üst Alt