Subaru AWD Sistemi Detaylar, Karşılaştırmalar...

mtutun

Üstad
Konum
Bakırköy
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Arkadaşlar bildiğiniz gibi Subaru birkaç çeşit awd sistemi kullanıyor.

1- Manuel vitesli araçlarda (STI hariç), viskoz tipi lsd
2- Bazı otomatik vitesli araçlarda (4EAT ve CVT) ATS
3- Bazı otomatik vitesli araçlarda (5EAT ve 2006-2008 2.5 XT Forester 4EAT) VTD
4- STI modellerinde DCCD (manuel kontrol fonksiyonu da eklenmiş VTD)

Bu sistemlerin + ve - yönleri, hangisinin sizin aracınızda bulunduğu, teknik özellikleri vb. gibi bir konuda bir forum açalım isterim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarla yapacağımız yorumlarla bu forumu ilginç, keyif verici ve yararlı hale getirebiliriz diye düşünüyorum. Sonuçta Subaru araçların boxer motor ile birlikte ve belki de en önemli özelliği bu sistemler.

Manuel vitesli Impreza'lar için sürekli %50 - %50. Çünkü bu araçlarda elektronik yönetim sistemi yok. Orta diferansiyel viskoz lsd.

4EAT otomatik şanzımanlı olanlarda default %60 ön - %40 arka. Sürüş esnasında % 50 -%50 ile %100 ön - % 0 arka arasında sürüş şartları (viraj,yokuş,tam gaz, ekonomi sürüşü vb.) ve tekerlek tutunma kayıplarına göre ayar yapabiliyor sizin araç.

4EAT otomatik orta diferansiyel çoklu plakalı kavrama ve elektronik yönetimli. Elektronik yönetim ünitesi yönetiminde plakalar üzerindeki hidrolik basınç arttırılarak veya eksiltilerek bu plakaların birbirini daha çok kavraması ya da tam tersi şeklinde çalışıyor. Hidrolik basınç maksimuma çıkarıldığında plakalar tam kavrıyor ve aktarım % 50 - % 50 oluyor. Çalışma mantığı bir debriyaj seti gibi. Debriyajı tam bırakırsanız güç aktarımı tamdır ama debriyaja bastıkça güç aktarımı azalır. Elektronik kumandalı çok plakalı bir dabriyaj seti diyebiliriz.

2007 Impreza 2.0R'ın ön ve arka diferansiyelleri klasik açık tip diferansiyel. Ayrıca araçta elektronik bir patinaj kontrol sistemi de yok. Bu sebeple aynı aks üzerinde patinaj yapan tekerleği frenleyerek, diğerine güç aktarabilecek bir donanım yok. Sadece orta diferansiyel üzerinden bir akstan diğerine güç transfer edebilme fonksiyonu var. Verdiğin örnekteki gibi, eğer her iki aksında da birer tekerleğin patinaja düşmüşse, sistem gücü (sınırları dahilinde) iki aks arasında sürekli ayarlayarak herhangi bir aks üzerinde tutunma arayacaktır. Böyle birşey pratikte olmaz ama, her iki akstaki birer tekerleğinde sürtünmenin (tutunmanın) sıfır olduğunu varsayarsak, hareket etmen mümkün değil. Bu varsayımda hareket edebilmen için örneğin arka aksında lsd diferansiyel ya da patinaj kontrol sistemine sahip olman gibi durumlar gerekir.

Manuel vitesli impreza 2,0r aracında orta diferansiyel olarak viskoz (yani birçeşit likit-yağ) lsd (limitli kilitli) diferansiyel vardır. Normal durumlarda (yani tüm tekerleklerin yere güzel tutunduğu, patinaj yapmadığı) ön-arka aks güç dağılımı % 50 - % 50 dir. Eğer tekerleklerden biri patinaja düşerse, dizaynı gereği, akslardaki dönüş hızı farkından dolayı, bu yağdaki sürtünme artacak ve buda ısınmasını ve mekanik olarak bu yağın sertleşmesini sağlayacaktır. (bu sıvının özelliği bu) Sertleşen yağ ön ve arka aksı birbirine daha sıkı irtibatlayacak ve bir aksın diğerinden daha fazla dönmesini engelleyecek, ya da diğer bir deyişle gücü patinaj yapan yerine yapmayana daha çok aktaracaktır.

Artılar eksiler

1- Senin manuel vitesli modelinin sportif kullanım hisleri daha yüksek ve zevklidir.

2- Otomatik modellerdeki araçların elektronik yönetimli sistemlerinin verdiği tepkiler çok daha hızlıdır. Bu yüzden zorlu yol koşullarında güvenliğe yönelik artıları daha fazladır.

2009 model Subaru Impreza AT ile 2009 Subaru Legacy AT araçların hem şanzımanları hem de awd sistemleri arasında bir fark yok. Tabi Legacy 2.0lt araçtan bahsediyorum.

Yalnız 2009 Legacy'ye VDC sistemi (ESP) eklenmişti. Bu sistem direk awd ile ilgili değilse bile, Bu sistemin desteği ile Legacy gücü sadece ön-arka aks arasında değil, sağ ve sol tekerlekler arasında da dağıtabiliyor. 3 tekerleği havaya kaldırsanız, tek tekerleğe gücü iletebilir.

Yanılmıyorsam Impreza'nın üst versiyonlarına da 2010 da VDC eklenmişti. Eğer doğru hatırladıysam bu araçlar da aynı özelliğe sahiptir.

2009 Imreza ile 2008 Legacy'nin sistemleri ise birebir aynı diyebiliriz.

Subaru Awd sistemi bir güvenlik elemanıdır. VDC de bir güvenlik elemanıdır. Her ikisinden birinin varlığı hiçbirinin olmamasından daha iyidir. Ama ikisi bir aradayken Dünya'nın en güvenli sistemlerinden birisi oluyor. Ayrıca VDC'nin varlığı Symmetrical Awd'yi daha kapasiteli hale getiriyor.

AWD ve VDC her ikisi de güvenlik sistemi ama faydalı olduğu yerler tamamen aynı değil. Örneğin AWD sistemi performanslı kullanımlarda gücü en iyi tutunan aksa göndererek, patinaj ve dolayısıyla oluşacak tutunma kayıplarını önlemeye çalışır. Yani AWD gücü kullanarak ve dağıtarak güvenliği sağlamaya çalışır. VDC ise gücü dağıtarak bile sağlanamayan güvenliği, gücü keserek ve gerektiğinde tek bir tekerleğe bile bağımsız fren uygulayarak sağlamaya çalışır. AWD aracın rotasında düzeltme yapamaz ama VDC direksiyona müdahale etmeden araç rotasında kinetik enerjinin yardımını kullanarak düzeltme yapabilir.

VDC, ESP, VSA vb. adı ne olursa olsun, varlığı bence gereklidir. Subaru'daki gibi kaliteli bir awd sistemi ile birlikte ise çok lezzetli olur.

Subaru impreza all wheel drive 4 wheel drive test against BMW1

Bu video'nun gerçekliğine inanabilirsiniz. Thatcham İngiltere'de kurulu bağımsız bir test kuruluşu. Sadece Subaru'yu değil, Avrupa'da satılan her markanın güvenliğini test edip bu şekilde yayınlıyorlar. Bu video Subaru ya da rakipleri tarafından yapılmış bir video değil. Testin niteliği standart bir geyik testi. Adı neden geyik testi? Çünkü bu tip kazaların en çok İsveç otobanlarında meydana gelmesinden dolayı. İsveç'te yaşayan iri ve ağır cins geyiklerin sık sık otobanlarda sürücülerin karşısına çıkması ve sürücülerin kaçınma manevrası yaparken arabalarını devirmeleri sonucunda, otomobil otoriteleri farkına vardı ki, otomobili devirmek 50 km/s hızda sanılandan çok kolay birşey. Bu testin yaygın yapılmaya başlaması sonucunda Mercedes 1. jenerasyon A serisini piyasadan çekmek ve daha sonra hepsinde ESP'yi standart yaparak tekrar piyasaya sürmek zorunda kalmıştı.

Not; awd aracınızda gaz vermeyi bırakırsanız ve fren yaparsanız awd'nin neredeyse tüm katkılarını yok edersiniz. Yani aracınız klasik bir araç gibi sadece şase ve süspansiyon ayar ve dengelerine kalır...

ESp'nin yaptığı en önemli katkı, normal sürücülerin ayak freni ile yapamayacağı hassasiyette freni bilgisayarın yapması üzerine kurulmuştur.

Size bir örnek vereyim; sert bir şekilde viraja girdiniz. sizin ATS awd sisteminizin vereceği tepki burun çekişini arttırmak için gücün çoğunu ön aksa yönlendirmek olacak. (ATS'nin dizaynı bu) ön tekerleklerinizin ani bir buz kütlesine denk geldiğini düşünün. Aracınızın burnu viraj dışına doğru kaymaya başlayacak. Sizin sistem bu durumda gücün %50'ye kadar olanını arkaya göndererek ön tekerlerdeki patinajı azaltmaya ve tekerleklerin yeri tutabilmesine çalışacak. Ama sizin de söylediğiniz gibi normal sürücüler bu durumda gaz keserek ve frene basarak ölümcül bir hata yapar. Çünkü siz gaz kestiğiniz anda awd'nin gücü dağıtarak tutunma çabalarını sıfırlarsınız. Peki sonra? Sizi kim kurtaracak bu durumdan? Yanlış anlamayın lütfen, ben de normal bir sürücüyüm. Çünkü şehir içerisinde, kalabalık bir yaya ve araç trafiğinde, bariyerlere yarım metre mesafede araç sürerken hep endişe ederim. Ama halka kapalı test parkurlarında o kadar güzel test edip, anlıyorsunuz ki ne yapmanız gerektiğini ya da neyin ne kadar katkısı olduğunu? Neyse örneğe devam edelim. Eğer aracınızda ESP olsaydı, aracın henüz yere tutunan arka tekerleklerden sadece viraj içinde kalanına çok sert ve kısa bir fren uygulayacaktı. (hiçbir awd'nin ya da sürücünün yapamayacağı şekilde) Ve bu fren kinetik enerjinin de yardımı ile aracın burnunu tekrar virajın içerisine çekecekti (ön tekerlekler kalen sıfır tutunmada olsa bile)

Bu sadece bir örnek, size yüzlerce değişik pozisyondan örnek verebilirim. İnanın sürüş güvenliği konusunda çok derin bilgilerim var. Bana inanabilirsiniz.

Hiçbir zaman unutmayın; kaliteli awd sistemleri performans altında güvenliğe katkıda bulunabilirler. Yani siz zeminin problemli olduğunu anlayıp, gaz kesene kadar geçen sürede sizin önden çekişli ya da arkadan itişli araçlardan daha zor kontrolü kaybetmenizi sağlayabilirler. Ama kontrolü bir defa kaybolmuş bir araçta, hele de normal bir sürücü şehir içinde kullanırken gaz kesip, fren yapacağı için ESP'nin yerine hiçbirşey geçemez. Çünkü siz freni hatalı bile yapsanız, o düzeltir doru uygular, siz yanlış gazamı yüklendiniz, o keser ve gerektiği kadar verir.

Gerçek awd araçlarda virajda sıkıntı başladığında gaz kesip, fren yapmak yerine gazı azaltarak aracın tutunabileceği aralığı bulmasına çalışmak lazımdır. AMA BUNU İLERİ SÜRÜCÜLÜK TEKNİKLERİ EĞİTİMİ ALMADAN VE TRAFİĞE KAPALI ALANLAR DIŞINDA ASLA VE ASLA DENEMEYİNİZ.

Aşağıdaki video'da aynı aracın ESP'li ve ESP'siz versiyonlarının testini görebilirsiniz. Sürücünün profesyonel olduğunu da unutmayın.

Citroen Nemo rolls over in Which? tests
 

chaos

Katılımcı
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Abi 2011 forester'lar da anladığım kadarıyla ATS var. CX5'le isim benzerliği dışında nedir ne değildir diye ararken buraya düştüm. Tam da istediğim bilgiler gerçekten çok sağolasın. 2011 foresterlar nispeten ikinci elde uygun fiyatlılar. Şöyle bir sindirerek okuyayım bakalım:)
 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Buraya düşebilmen, yeni forumumuz için olumlu haber... Mustafa abiye sonsuz teşekkürler.





Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
 

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Mudanya
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Biz zor duruma düştüğümüzde fren yapsak ya da gazdan kessek ESP yine de devreye girerek biz yanlış müdahale etsek bile o doğru ve gerekli müdahaleyi yaparak kendini gösteriyor, ama awd de durum tam aksi galiba, biz zor duruma düştüğümüzde aractan gazı (tamamen) keserek veya fren yaparak sistemi devre dışı bırakmış oluyoruz doğru mu anladım?
 

mtutun

Üstad
Konum
Bakırköy
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #5
AWD sistemleriyle ilgili, özellikle de Subaru AWD sistemleriyle ilgili bilgi almak için aşağıdaki linki veriyorum. Bir kaç değişik forumda toplam 100.000 okunma sayısını geçmiştir...

http://subaru4ever.com/index.php?topic=114.0

Ayrıca bizim forumda Mazda CX-5 test yazımda da Subaru ve CX-5 awd sistemleriyle ilgili detaylı bilgi vermiştim.

O konu ile bu linki beraber okursan Özkan, ya çok beğenirsin ya da çok vaktimi aldın diye bana söylenirsin!

Abi 2011 forester'lar da anladığım kadarıyla ATS var. CX5'le isim benzerliği dışında nedir ne değildir diye ararken buraya düştüm. Tam da istediğim bilgiler gerçekten çok sağolasın. 2011 foresterlar nispeten ikinci elde uygun fiyatlılar. Şöyle bir sindirerek okuyayım bakalım:)
 

mtutun

Üstad
Konum
Bakırköy
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #6
2011 Forester'lar güzel araç. 2 konuda sıkıntı var;

1- İç mekan dizayn ve kalite olarak düşük. Subaru'nun en büyük zaaflarından biri bu zaten. Ama kalite derken, malzemeler çok dayanıklı, sorun görüntü ve dokunma kalitesi. 2- Otomatik şanzıman 4 ileri klasik tork konvertörlü. Verimsiz ve günün koşullarının uzağında. Ama dayanıklı ve uzun ömürlü.

2011 model ama makyajlı kasa tavsiye ederim eğer düşünürsen (2011 olup, makyajsız olan da var). En azından geri görüş kamerası, daha modern bir gösterge paneli vb. donanımlar ile iç mekan biraz şenlendi. Üstelik motor yeni jenerasyona geçti ve zincir triger oldu...

Bunların haricinde çok konforlu, yol tutuşu sağlam, performans yeterli, tüketim yüksek ama senin için değil, awd sistemi inanılmaz yetenekli, kasa çok sağlam, iç mekan ve bagaj çok geniş, marka imajı yüksek, araç sorunsuz, servis Anadolu yakasında sorun değil, bakım maliyetleri Mazda seviyesinde ama yedek parça ihtiyacı olursa (standart sarf malzemeler hariç) Mazda'dan pahalı.

Sanırım 2011 model en dolusunu 70-75 arası alırsın. Tavsiye eder miyim? Evet ederim. Senin yerinde olsam alır mıyım? Hayır, almam! 10-15 fazla verir 2012 CX-5 alırım. Çok daha iyi bir araç çünkü...

Subaru'cular kusura bakmasın, yalan söyleyecek halimiz yok...

Abi 2011 forester'lar da anladığım kadarıyla ATS var. CX5'le isim benzerliği dışında nedir ne değildir diye ararken buraya düştüm. Tam da istediğim bilgiler gerçekten çok sağolasın. 2011 foresterlar nispeten ikinci elde uygun fiyatlılar. Şöyle bir sindirerek okuyayım bakalım:)
 

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Mudanya
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Objektifliğine hayranım abi
 

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Mudanya
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Öyle bir konu başlığı varsa görelim :D
 

chaos

Katılımcı
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
İç mekan dizayn ve kalite olarak düşük. Subaru'nun en büyük zaaflarından biri bu zaten. Ama kalite derken, malzemeler çok dayanıklı, sorun görüntü ve dokunma kalitesi. 2- Otomatik şanzıman 4 ileri klasik tork konvertörlü. Verimsiz ve günün koşullarının uzağında. Ama dayanıklı ve uzun ömürlü.
Evet abi bugün showroomda CX5'in iç mekana alıcı gözüyle tekrar baktım da gerçekten şık duruyor. Gerçi bugün Rx8'in ilk defa yan koltuğuna oturdum ve şöyle bir etrafı süzdüm de bu araçta spor bir araç için gayet elit bir iç mekana sahipmiş :D

Sahibinden de bir iki forestar'a baktım, makyajlı mı bilemeceğim ama 5 ileri sanıyordum şanzımanları 4'müş. Motorda turbosuz pek bir tat vermiyor herhalde. Bu durumda her yol CX5'e çıkıyor ama İstanbul'da satılık sadece 3 power var şu an:) Biri Ozan'da hasarlı sanırım, diğerleri de pek makul fiyatta değil. Araç az satsın bize ne falan diyoruz da işte ikinci eli bulamıyoruz sonra :)
 

chaos

Katılımcı
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Yok Veli valla hiç bulamıyoruz :D Sahibindene gir, benzinli power seç, Avrupa yakasında 0 tane mesela ;D
 

Cherkess

Sessiz
Konum
Sivas
Mustafa abi sağolsun her yerde takipçisiyim
Güzel bilgiler aktarmış ama tercihini Mazda dan yana kullanmış.
Ben 2.5 XT alma eşiğindeyim o araç için söyleyebileceklerin neler abi. Malum yenge de halen var. Ve maalesef satmam diyor
2.5 lerde vdc var Ats de var ayrıca avcs denen bir sistem de mevcut nedir bu avcs ?


Özgür Kızılkaya
 

hus3yn

Katılımcı
Konum
Trabzon
gerçekten 4x4 ü farklıymış subarunun bu kadarını bilmiyordum özellikle o tek tekerden güç alması etkileyici...
 

kadir

Aktif
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaşlar bildiğiniz gibi Subaru birkaç çeşit awd sistemi kullanıyor.

1- Manuel vitesli araçlarda (STI hariç), viskoz tipi lsd
2- Bazı otomatik vitesli araçlarda (4EAT ve CVT) ATS
3- Bazı otomatik vitesli araçlarda (5EAT ve 2006-2008 2.5 XT Forester 4EAT) VTD
4- STI modellerinde DCCD (manuel kontrol fonksiyonu da eklenmiş VTD)

Bu sistemlerin + ve - yönleri, hangisinin sizin aracınızda bulunduğu, teknik özellikleri vb. gibi bir konuda bir forum açalım isterim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarla yapacağımız yorumlarla bu forumu ilginç, keyif verici ve yararlı hale getirebiliriz diye düşünüyorum. Sonuçta Subaru araçların boxer motor ile birlikte ve belki de en önemli özelliği bu sistemler.

Manuel vitesli Impreza'lar için sürekli %50 - %50. Çünkü bu araçlarda elektronik yönetim sistemi yok. Orta diferansiyel viskoz lsd.

4EAT otomatik şanzımanlı olanlarda default %60 ön - %40 arka. Sürüş esnasında % 50 -%50 ile %100 ön - % 0 arka arasında sürüş şartları (viraj,yokuş,tam gaz, ekonomi sürüşü vb.) ve tekerlek tutunma kayıplarına göre ayar yapabiliyor sizin araç.

4EAT otomatik orta diferansiyel çoklu plakalı kavrama ve elektronik yönetimli. Elektronik yönetim ünitesi yönetiminde plakalar üzerindeki hidrolik basınç arttırılarak veya eksiltilerek bu plakaların birbirini daha çok kavraması ya da tam tersi şeklinde çalışıyor. Hidrolik basınç maksimuma çıkarıldığında plakalar tam kavrıyor ve aktarım % 50 - % 50 oluyor. Çalışma mantığı bir debriyaj seti gibi. Debriyajı tam bırakırsanız güç aktarımı tamdır ama debriyaja bastıkça güç aktarımı azalır. Elektronik kumandalı çok plakalı bir dabriyaj seti diyebiliriz.

2007 Impreza 2.0R'ın ön ve arka diferansiyelleri klasik açık tip diferansiyel. Ayrıca araçta elektronik bir patinaj kontrol sistemi de yok. Bu sebeple aynı aks üzerinde patinaj yapan tekerleği frenleyerek, diğerine güç aktarabilecek bir donanım yok. Sadece orta diferansiyel üzerinden bir akstan diğerine güç transfer edebilme fonksiyonu var. Verdiğin örnekteki gibi, eğer her iki aksında da birer tekerleğin patinaja düşmüşse, sistem gücü (sınırları dahilinde) iki aks arasında sürekli ayarlayarak herhangi bir aks üzerinde tutunma arayacaktır. Böyle birşey pratikte olmaz ama, her iki akstaki birer tekerleğinde sürtünmenin (tutunmanın) sıfır olduğunu varsayarsak, hareket etmen mümkün değil. Bu varsayımda hareket edebilmen için örneğin arka aksında lsd diferansiyel ya da patinaj kontrol sistemine sahip olman gibi durumlar gerekir.

Manuel vitesli impreza 2,0r aracında orta diferansiyel olarak viskoz (yani birçeşit likit-yağ) lsd (limitli kilitli) diferansiyel vardır. Normal durumlarda (yani tüm tekerleklerin yere güzel tutunduğu, patinaj yapmadığı) ön-arka aks güç dağılımı % 50 - % 50 dir. Eğer tekerleklerden biri patinaja düşerse, dizaynı gereği, akslardaki dönüş hızı farkından dolayı, bu yağdaki sürtünme artacak ve buda ısınmasını ve mekanik olarak bu yağın sertleşmesini sağlayacaktır. (bu sıvının özelliği bu) Sertleşen yağ ön ve arka aksı birbirine daha sıkı irtibatlayacak ve bir aksın diğerinden daha fazla dönmesini engelleyecek, ya da diğer bir deyişle gücü patinaj yapan yerine yapmayana daha çok aktaracaktır.

Artılar eksiler

1- Senin manuel vitesli modelinin sportif kullanım hisleri daha yüksek ve zevklidir.

2- Otomatik modellerdeki araçların elektronik yönetimli sistemlerinin verdiği tepkiler çok daha hızlıdır. Bu yüzden zorlu yol koşullarında güvenliğe yönelik artıları daha fazladır.

2009 model Subaru Impreza AT ile 2009 Subaru Legacy AT araçların hem şanzımanları hem de awd sistemleri arasında bir fark yok. Tabi Legacy 2.0lt araçtan bahsediyorum.

Yalnız 2009 Legacy'ye VDC sistemi (ESP) eklenmişti. Bu sistem direk awd ile ilgili değilse bile, Bu sistemin desteği ile Legacy gücü sadece ön-arka aks arasında değil, sağ ve sol tekerlekler arasında da dağıtabiliyor. 3 tekerleği havaya kaldırsanız, tek tekerleğe gücü iletebilir.

Yanılmıyorsam Impreza'nın üst versiyonlarına da 2010 da VDC eklenmişti. Eğer doğru hatırladıysam bu araçlar da aynı özelliğe sahiptir.

2009 Imreza ile 2008 Legacy'nin sistemleri ise birebir aynı diyebiliriz.

Subaru Awd sistemi bir güvenlik elemanıdır. VDC de bir güvenlik elemanıdır. Her ikisinden birinin varlığı hiçbirinin olmamasından daha iyidir. Ama ikisi bir aradayken Dünya'nın en güvenli sistemlerinden birisi oluyor. Ayrıca VDC'nin varlığı Symmetrical Awd'yi daha kapasiteli hale getiriyor.

AWD ve VDC her ikisi de güvenlik sistemi ama faydalı olduğu yerler tamamen aynı değil. Örneğin AWD sistemi performanslı kullanımlarda gücü en iyi tutunan aksa göndererek, patinaj ve dolayısıyla oluşacak tutunma kayıplarını önlemeye çalışır. Yani AWD gücü kullanarak ve dağıtarak güvenliği sağlamaya çalışır. VDC ise gücü dağıtarak bile sağlanamayan güvenliği, gücü keserek ve gerektiğinde tek bir tekerleğe bile bağımsız fren uygulayarak sağlamaya çalışır. AWD aracın rotasında düzeltme yapamaz ama VDC direksiyona müdahale etmeden araç rotasında kinetik enerjinin yardımını kullanarak düzeltme yapabilir.

VDC, ESP, VSA vb. adı ne olursa olsun, varlığı bence gereklidir. Subaru'daki gibi kaliteli bir awd sistemi ile birlikte ise çok lezzetli olur.

Subaru impreza all wheel drive 4 wheel drive test against BMW1

Bu video'nun gerçekliğine inanabilirsiniz. Thatcham İngiltere'de kurulu bağımsız bir test kuruluşu. Sadece Subaru'yu değil, Avrupa'da satılan her markanın güvenliğini test edip bu şekilde yayınlıyorlar. Bu video Subaru ya da rakipleri tarafından yapılmış bir video değil. Testin niteliği standart bir geyik testi. Adı neden geyik testi? Çünkü bu tip kazaların en çok İsveç otobanlarında meydana gelmesinden dolayı. İsveç'te yaşayan iri ve ağır cins geyiklerin sık sık otobanlarda sürücülerin karşısına çıkması ve sürücülerin kaçınma manevrası yaparken arabalarını devirmeleri sonucunda, otomobil otoriteleri farkına vardı ki, otomobili devirmek 50 km/s hızda sanılandan çok kolay birşey. Bu testin yaygın yapılmaya başlaması sonucunda Mercedes 1. jenerasyon A serisini piyasadan çekmek ve daha sonra hepsinde ESP'yi standart yaparak tekrar piyasaya sürmek zorunda kalmıştı.

Not; awd aracınızda gaz vermeyi bırakırsanız ve fren yaparsanız awd'nin neredeyse tüm katkılarını yok edersiniz. Yani aracınız klasik bir araç gibi sadece şase ve süspansiyon ayar ve dengelerine kalır...

ESp'nin yaptığı en önemli katkı, normal sürücülerin ayak freni ile yapamayacağı hassasiyette freni bilgisayarın yapması üzerine kurulmuştur.

Size bir örnek vereyim; sert bir şekilde viraja girdiniz. sizin ATS awd sisteminizin vereceği tepki burun çekişini arttırmak için gücün çoğunu ön aksa yönlendirmek olacak. (ATS'nin dizaynı bu) ön tekerleklerinizin ani bir buz kütlesine denk geldiğini düşünün. Aracınızın burnu viraj dışına doğru kaymaya başlayacak. Sizin sistem bu durumda gücün %50'ye kadar olanını arkaya göndererek ön tekerlerdeki patinajı azaltmaya ve tekerleklerin yeri tutabilmesine çalışacak. Ama sizin de söylediğiniz gibi normal sürücüler bu durumda gaz keserek ve frene basarak ölümcül bir hata yapar. Çünkü siz gaz kestiğiniz anda awd'nin gücü dağıtarak tutunma çabalarını sıfırlarsınız. Peki sonra? Sizi kim kurtaracak bu durumdan? Yanlış anlamayın lütfen, ben de normal bir sürücüyüm. Çünkü şehir içerisinde, kalabalık bir yaya ve araç trafiğinde, bariyerlere yarım metre mesafede araç sürerken hep endişe ederim. Ama halka kapalı test parkurlarında o kadar güzel test edip, anlıyorsunuz ki ne yapmanız gerektiğini ya da neyin ne kadar katkısı olduğunu? Neyse örneğe devam edelim. Eğer aracınızda ESP olsaydı, aracın henüz yere tutunan arka tekerleklerden sadece viraj içinde kalanına çok sert ve kısa bir fren uygulayacaktı. (hiçbir awd'nin ya da sürücünün yapamayacağı şekilde) Ve bu fren kinetik enerjinin de yardımı ile aracın burnunu tekrar virajın içerisine çekecekti (ön tekerlekler kalen sıfır tutunmada olsa bile)

Bu sadece bir örnek, size yüzlerce değişik pozisyondan örnek verebilirim. İnanın sürüş güvenliği konusunda çok derin bilgilerim var. Bana inanabilirsiniz.

Hiçbir zaman unutmayın; kaliteli awd sistemleri performans altında güvenliğe katkıda bulunabilirler. Yani siz zeminin problemli olduğunu anlayıp, gaz kesene kadar geçen sürede sizin önden çekişli ya da arkadan itişli araçlardan daha zor kontrolü kaybetmenizi sağlayabilirler. Ama kontrolü bir defa kaybolmuş bir araçta, hele de normal bir sürücü şehir içinde kullanırken gaz kesip, fren yapacağı için ESP'nin yerine hiçbirşey geçemez. Çünkü siz freni hatalı bile yapsanız, o düzeltir doru uygular, siz yanlış gazamı yüklendiniz, o keser ve gerektiği kadar verir.

Gerçek awd araçlarda virajda sıkıntı başladığında gaz kesip, fren yapmak yerine gazı azaltarak aracın tutunabileceği aralığı bulmasına çalışmak lazımdır. AMA BUNU İLERİ SÜRÜCÜLÜK TEKNİKLERİ EĞİTİMİ ALMADAN VE TRAFİĞE KAPALI ALANLAR DIŞINDA ASLA VE ASLA DENEMEYİNİZ.

Aşağıdaki video'da aynı aracın ESP'li ve ESP'siz versiyonlarının testini görebilirsiniz. Sürücünün profesyonel olduğunu da unutmayın.

Citroen Nemo rolls over in Which? tests
BL'nin şanzımanıda 2. seçenekdekinden.
2- Bazı otomatik vitesli araçlarda (4EAT )

BM kasada : 6EAT kullanılıyor diye bişeyler buldum...
 
Üst Alt