Mazda 323 BJ (1999-03) Sol Arka Kapı Kilidi Sorunu

ugursalkimtas

Sessiz
Araç Markası
2000 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Selamlar öncelikle. Yaklaşık olarak üç haftadır sol arka kapının kilidi kapanmıyor. İlk bir hafta elle basınca kapanıyordu ancak daha sonra elle de içeri gitmemeye ve kapanmamaya başladı. Kapıyı kapamak için bastığımda arka kapı biraz içeri gidiyor gibi yapıyor ama tam olarak içeri girmiyor sanki bir şey içeriden geri itiyor gibi. Elle itince dahi kilit içeri gitmiyor sanki bir şey içeride engel oluyor gibi aynı. Daha aldığım ilk araba elektirik ustasına götürdüm motor bozulmuştur dedi. Ben e-bay dan "Lock Latch Actuator Rear Left Side Door for Mazda 323 Protege Protege5 | eBay" Bir motor buldum. Ancak almadan önce yada ustaya götürmeden sizlere sormak istedim. Daha önce böyle bir olay başına gelen varmı? Varsa siz bu duruma nasıl bir çözüm buldunuz. Ve de Adana da işini iyi yapan mazda dan da anlayan düzgün bir usta bilen varsa çok sevinirim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ön kapıdan kilitleyince de atıyor mu sol arka kapı? Siz elinizle sol arka kapının kilidine bastırırken ön kapıdan kilitleri açıp/kapamaya elinizde titreşim hissediyor musunuz? Yani bir şeyler yapmaya çalışıyor mu, yoksa öylesine boşta takılıyor mu? Eğer tepki varsa motora akım geliyordur, belki bir şey sıkışmıştır diye düşünmekteyim. Kapıyı açıp motoru temizlemekten ve bağlantıları kontrol etmekten başlamanız daha anlamlı olur. İlla ki parçayı değiştireceğim derseniz de e-bay üzerinden değil de çıkmacılara bakarsanız hem daha ucuza hem de daha hızlı bir sonuç alırsınız.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Usta döşemeyi söküp motora direk elektrik veripte mi karar verdi yoksa tahminmi yürüttü. Motor olabileceği gibi teli veya plastiğide sıkışmış ya da yerinden çıkmış olabilir. Bu basit bir işlem. Mazdadan anlayan usta şart değil. İlla orjinal motor almanıza da gerek yok. 15-20 tl ye satılan tofaş kapı motorları da işinizi fazlası ile görür. Sadece biraz el becerisi.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
@HAKAN24 hocamın da belirttiği gibi eğer sorun motordaysa sanayide Tofaş kilit motoru kullanabilirsiniz.Geçen aracımda 2 tane kapı kilidi aynı anda bozuldu Çin'den sipariş verecektim o zaman dolar düşüktü 45 liraya geliyordu tanesi zaman da olmadığı için Tofaş motoru taktım kendim.İlla orjinal olsun derseniz Tahmini Teslimat Zamanı bu satıcıda mevcut sanırım buraya da bakabilirsiniz.

ugursalkimtas

Sessiz
Araç Markası
2000 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Usta döşemeyi söküp motora direk elektrik veripte mi karar verdi yoksa tahminmi yürüttü. Motor olabileceği gibi teli veya plastiğide sıkışmış ya da yerinden çıkmış olabilir. Bu basit bir işlem. Mazdadan anlayan usta şart değil. İlla orjinal motor almanıza da gerek yok. 15-20 tl ye satılan tofaş kapı motorları da işinizi fazlası ile görür. Sadece biraz el becerisi.
Yok usta içini açmadı tahmin yürüttü sadece ve fiyat isteyince de vermedi sen kapı motorunun ne zaman geleeğini düşün gibi şeyler söylüyor. Güvenmedim açıkcası. Bende birşeyin sıkıştığından şüphe ediyorum. En yakın zamanda kapıyı açıp bakıcam bende. Çok teşekürler ilginiz için. Kapıyı açınca sıkışan birşey varsa resimli olarak buradan paylaşırım

Araç Markası
1999 Mazda 323f
Araç Renk ve Tip
Gri
323 bj nin arka sol ve bagaj kapakları açılıyor ama kapanmıyor sedan dan farklı bagaj kapağının siparişini verdim türkiyede bulunmuyor.. dc motor alıp değiştirmeyi deneyeceğim deneyimi olan arkadaşlar varsa hangi tarz dc motor alınır .. deneyimlerinizi bekliyorum.. bunların ömrü 30 yıl gerekirse hepsinin dc motorunh degiştiricem 85 tl zaten..

Üst Alt