Sohbet, Muhabbet, Konu Dışı Mesajlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
*Mazda 626 GE aracımın üzerinde vardı ve ben yağ değişimi yaparken de aynısı kullandım.

*Mazda 626 GF nin üzerinde vardı yine değişim yaparken aynısını kullandım.

*Mazda 3'lerin zaten kendi filtresi diye serviste satılıyor. Çin işi Muadilini sanayiden de alıp kullanmışlığım oldu.

*Mitsubishi'nin de yağ değişimi geldiğinde elimdeki orijinal filtreyi götürdüm ustaya sordum bu olur mu diye, üzerindekini söktü baktı olur dedi ve kullandım...

Hepsinde de, bilinçli olarak kullandım, sorun sıkıntı yaşamadım, pişman değilim bu gün olsa yine yaparım... :p Kadir; bazı şeyleri gereğinden fazla önemsiyorsun veya değer veriyorsun diye düşündüm ama Mazda 3 Motoruna Fl 22 koymuş insan olduğun aklıma gelince rahatladım... ;)

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mitsubishi'nin de yağ değişimi geldiğinde elimdeki orijinal filtreyi götürdüm ustaya sordum bu olur mu diye, üzerindekini söktü baktı olur dedi ve kullandım...
Bunu pek anlamadım.

Elinde mazda filtresi vardı bunu mu görütür ustaya sordun olurmu diye ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Cesaretini ayakda alkışlıyorum (alkış smile bulamadım :) ) ve yaptıgın yanlış inşallah acı tercübe olarak kalmaz.
Teşekkür ederim Kadir... ;)

GE de 2 yıl
GF de 8 ay
Mazda 3'te 2 yıl
Mitsubishi de 1 yıl

Bu sürelerde acı tecrübe yaşatacak olan filtre yaşatırdı... Bu süreler benim tecrübe ettiğim süreler, geçmişlerinde de (üzerinden çıkan aynı tip filtre olduğuna göre) acı tecrübe yaşandığını tahmin etmiyorum, olsa belli olurdu...

Yağ filtresi marka ve motor koduna göre özel olarak imal ediliyor olsaydı, piyasa yağ filtre çeşidinden geçilmez, marka veya motor koduna göre filtre bulmak zorlaşırdı veya ederinin 10 katı fiyatla satılırdı. Bu gün sanayide en fazla 30 liraya satılan filtreler acı tecrübe yaşatıyor olsaydı duyar görür bilirdik...

;)

Not; bunlar benim düşünce ve tecrübelerim ve paylaşmak için buradayım, sonra lafı kıçından anlayan oluyor yakışık almıyor... :( İsteyen istediği filtreyi, parçayı, ekipmanı kullanabilir, şahsımı ve forumu bağlamaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Kadir, vaktin olduğunda çık sanayide Mitsubishi Space Star Bagaj Amortisörü sor esnafa ne cevap verecekler... Bir de, 58 santim bagaj amortisörü sor ne değişecek... ;)

İlk araştırmanda sana büyük ihtimalle yok diyecekler veya çiftine 150-200 lira fiyat isteyecekler, ikincisinde de; çiftini en fazla 50-60 liraya önüne koyacaklar... Mantık bu mantık... :)

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Teşekkür ederim Kadir... ;)

GE de 2 yıl
GF de 8 ay
Mazda 3'te 2 yıl
Mitsubishi de 1 yıl

Bu sürelerde acı tecrübe yaşatacak olan filtre yaşatırdı... Bu süreler benim tecrübe ettiğim süreler, geçmişlerinde de (üzerinden çıkan aynı tip filtre olduğuna göre) acı tecrübe yaşandığını tahmin etmiyorum, olsa belli olurdu...

Yağ filtresi marka ve motor koduna göre özel olarak imal ediliyor olsaydı, piyasa yağ filtre çeşidinden geçilmez, marka veya motor koduna göre filtre bulmak zorlaşırdı veya ederinin 10 katı fiyatla satılırdı. Bu gün sanayide en fazla 30 liraya satılan filtreler acı tecrübe yaşatıyor olsaydı duyar görür bilirdik...

;)

Not; bunlar benim düşünce ve tecrübelerim ve paylaşmak için buradayım, sonra lafı kıçından anlayan oluyor yakışık almıyor... :( İsteyen istediği filtreyi, parçayı, ekipmanı kullanabilir, şahsımı ve forumu bağlamaz.
Yanlış değil, parça uyumu. Ya da ortak parça diyelim. Mesela Albea'nın yağ filtresi de 626'ya uygunmuş.

Makyajsız rx yağ filtresi ile makyajlı rx yağ filtrelerinin kodları farklı.

İki filtrede araça takılabiliyor.(dişi vs tutuyor taktım oluyor der gibi ama yanlış takılmaması gerekmekte).

Özellik kısmına gelelim.

Makyajlı rx8in yağ basınçı makyajsızın 2 katı.
Yanılmıyorsam makyajlı rx8 de 2 tane yağ pompası var.
(5. Yağ enjektörüde olabilir.4ü benzin 1 yağ )

Yan sanayi yağ filtresi götürüldüğünde araca takmayan adem ustadan tecrüleri edinebilirsin.

Takıp takmamak takana kalmış ben doğrusunu yazayım siz isterseniz pamuk takın.

:p:p

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Nihayetinde aynı düşüncedeyiz... ;) Ayrıca; verdiğin Rx-8 örneği genellenecek bir örnek değil... Motor sıradan bir motor değil... ;)
Aynı düşüncede değiliz aynı olan kısmı anlamadım.

626 ile mitsuda sonuçda aynı motor değil.

Sıradanlık kelimesi yansanayi için geçerli.

Sıradan filtre vs

Orjinal yağ filtresinde mevzu farklı o bir orjinal :)

UmitSerbest

Katılımcı
Araç Markası
97 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Abiler az önce araba marş almakta zorlandı sorun;
Videoda ki gibi zor döndürüyor. Arka arkaya denedim tık diye alıyor. Tahmininiz var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt