Sevgili Günlük !!

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Yazdıklarınızı okuyunca gördüm ki herkeste bulunduğu/ yaşadığı ortamdan uzaklaşma daha küçük bir yerde yaşama isteği var.Sanmayınki bu durum sizlere özgü, ben dahil çevremdeki insanların tamamında böyle bir istek var.Herkes işlerini yoluna koyup veya emekli olup şehir değiştirmek istiyor.Ben yaklaşık on yıl önce eşimle birlikte ani bir kararla başka bir ilde yaşamaya karar verdik.Biraz zorlansakda bu istediğimizi gerçekleştirdik.İkimizde çalıştığımız İçin iş hayatı olarak pek birşey değişmedi Fakat 30 yıl Ankara'da yaşayan birisi olarak taşrada zorlanmaya başladık.Bir süre sonra Ankara'ya geri döndük.Şunu anladık ki; bizim Ankara'da yerimiz olmalı fakat istediğimiz zaman başka bir şehre de gidebilmeliyiz.Şimdi bu şekilde devam ediyor hayatımız bakalım ileride zaman ne gösterecek..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
@Murat Yılmaz

Herkes bu kararı vermekte zorlanır veya eveleyip geveleyip yine aynı yola devam eder, öncelikle böyle radikal bir karar almak cesaret işi, tebrik ediyorum.

Herkes, hayata kendine göre baktığı için benim de tavsiyelerim kendi çapımda olacaktır normal olarak. :)

İstanbul'un şeklinden, şemalinden ve fiziki ortamından şikayet ederek, Antalya'yı hedefine koyuyorsan, @MetinU az biraz anlatmış Antalya'yı, zaman içinde pişman olma ihtimalin yüksek... Antalya; normal şartlarda yaşanılabilecek bir şehir değil, dün daha dikkatimi çekti gündüz 28 derece sıcaklık vardı ve nem üzerine tuzu biberi. Günlük hayatta normal bir işte çalışmak Antalya gibi fiziki şartları ağır olan şehirlerde hayatı insana zehir edebilir...

Gelelim iş konusuna; düşündüğün sektör para getiren bir sektör ama insanın da canını çıkartan bir sektör... Kargo acentalığı değil de, bu kargoların şehirler arası nakliye işini yapan taşeronlar var, onlar gibi bir hattın nakliyesini alabilirsen acentadan daha az riskli ve getirisi daha fazla olur diye düşünüyorum... Senin çalışmana da gerek yok, asgari ücretli bir şoför her şeye kafi... ;)

Senin özgür düşünmene sebep olan en büyük şey, bekar olman ve alacağın sorumluluğun tek kendini bağlaması veya tam tersi... Anneni mümkünse ikna etme, kadıncağız onca yıl yaşadığı ortamdan ayrıldığında, sudan çıkmış balık gibi olur tavsiye etmem. Yaptığın işi sevmek ve ideallerinin olması çok güzel ama bunu başarabilen insan sayısı bu ülkede çok az maalesef. Bu açıdan memnun olacağın, seni çalışıyormuş hissine dahil etmeyecek iş kurman veya yapman çok çok önemli. Ben kendi adıma bunu en başlarda düşünemedim, beceremedim. Aklım başıma geldiğinde iki çocuklu ev reisi olarak ve her iki aileden de desteksiz kalarak yeni maceralara atılmak mümkün olmadı. Yoksa; tası tarağı toplayıp herhangi bir yurt dışı ülkesine gitmiştim... İmkan varsa, sana da yurt dışını tavsiye ederim. Ama imkan varsa...

Emeklilik nasip olursa, küçük anadolu şehirlerini gezip, oralarda henüz keşfedilmemiş, veya batıda çok popüler olup da, oralarda henüz "patlamamış" iş kollarını araştırmak istiyorum... Misalen; Gümüşhane'den 2006 yılında ayrıldığımda, sıfırdan girilebilecek bir çok sektör vardı... Özellikle Antep Baklavası, Şimdi b.ku çıkmış olan kahvaltı evleri, araç kiralama, emlakçılık, öğrencilere yönelik hizmet sektörleri çok bakir durumdaydı, yapılabilirdi. Çok düşündüm ama elimde maaşımdan başka hiç bir şeyim olmadığından dolayı cesaret edemedim...

* * *

Nasibinde ne varsa hayırlısı diyelim, öyle olsun... Ama, ince eleyip sık dokumanı, bu işlerde tecrübeli olanları dinlemeni, gideceğin şehrin artılarını, eksilerini objektif olarak dinlemeni, ölçüp tartmanı tavsiye ederim... Özellikle; deniz kenarı olan şehirlerin yaz-kış nem faktöründen dolayı çekilmez ikliminin olduğunu bu konudan muzdarip biri olarak özellikle düşünmeni tavsiye ederim...

Antalya gibi bir iklimde, kışın 10 derecede titremeyi, yazın 40 derece ve nemde vıcık vıcık yaşamayı tercih etmek bana ne teklif edilirse edilsin mantıklı gelmiyor...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Anneni mümkünse ikna etme, kadıncağız onca yıl yaşadığı ortamdan ayrıldığında, sudan çıkmış balık gibi olur tavsiye etmem.
Normal şartlarda annemde buradan uzaklaşmak istiyor, ama iş ciddiye binince ne düşünür bilemiyorum. İkna etmek derken illa benimle gelsin diye değil, en azından gönül koymasın yani rızasını almış olayım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Normal şartlarda annemde buradan uzaklaşmak istiyor, ama iş ciddiye binince ne düşünür bilemiyorum. İkna etmek derken illa benimle gelsin diye değil, en azından gönül koymasın yani rızasını almış olayım.
Ben genel olarak olayların öncelikle ileri adımlarını ve mümkünse yaşanabilecek olumsuzlukları düşünürüm... Kötü bir huy ama elimden gelen bir şey yok... :)

Annen, ilk olumsuzlukta bu kararı eleştirerek, İstanbul'un suyu mu çıktı da geldik buralara diyecektir, kendisi gitmese bile aynı şeyi senin yaşayacağın ilk olumsuzlukta yine söyleme ihtimali var... İnsanların alıştığı, yaşadığı düzeni/şehri değiştirmesi kolay bir şey değil, özellikle her olumsuzlukta psikolojik olarak etkilenmek mümkün. En azından ben fazlasıyla etkilendim bu durumlardan. Gittiğim şehre ve ortama alışmam en az bir yılımı aldı... Ama, herkeste de olacak diye bir durum yok...

Gideceğin yeni şehir, İstanbul'dan çok çok iyi olsa da, senin alışkanlıkların ve sana kolay gelen hayat tarzı yeni şehirde aynı olmayacağı için mutlaka bi zorluk olacaktır... Burada önemli olan, içinde bulunduğun zorlukları, taşınacağın şehirdeki muhtemel zorlukların tolere edip edemeyeceğidir... Ben buna kısaca, "attığın taş ürküttüğün kuşa değmeli" diyorum...

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Biz aslen Antalya aksekiliyiz. Babam servis şoförlüğü yapıyordu emekli olmadan önce.
94'te İstanbul'da yaşanmaz, Antalya'da turizm sektörü var daha iyi para kazanırız, hem memlekete de yakın oluruz diye Antalya'ya taşınma kararı vermiş.
Ama gel gör ki işleri rast gitmedi. İstanbul'daki refahımızı bile bulamadık orada. Tek faydası çocuklarının öğrenimi oldu. (Antalya eğitim alanında Üniversite sınav sıralamalarında Türkiye'nin önde gelen şehirlerindendi.)
Sonra 2001'de geri döndük ailecek.

İş imkanları kısıtlıdır ama ben bir yere taşınacak olsam sakin şehirleri (citta slow) araştırırdım.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Şehir değişikliği meselesini netleştirelim :)
Konumuz ile alakalı ilk mesaj şudur; Sevgili Günlük !!

Konu ile alakalı annemle bir kaç kere etraflıca konuştuk. Annem nerede huzur bulacaksan, rahat edeceksen orada yaşa dedi, ama onun takıldığı nokta işe ve gelir kaynağı oldu. Bu konu hakkında konuşurken hep iş olayını ortaya attı, sonrasında iş mevzusu benim de kafamı bulandırmaya başladı. Annem şu anki oturduğumuz evden kentsel dönüşüm fırsatını kaçırmama nedeniyle taşınmak istemiyor. Bu olayı da biraz araştırdık, bilgiler pek sağlıklı değil ama bir kaç sene içerisinde bizim oralar yıkılacak galiba. Bende muhiti ve evi hiç sevmiyorum o yüzden bir kaç ay bile dayanmaya tahammülüm yok, bu sebepten dolayı anadolu yakasında ev tutmaya karar verdim.

İş yeri avrupa yakasında olduğu için metrobüs güzergahına yakın yerlere bakınmaya başladım. İlk önceliğim kadıköy taraflarıydı ama kira rakamları çok yüksek, şu an çengelköy ve ümraniye santral bölgesinde araştırma yapıyorum. Hatta bir kaç gün çengelköydeki ablamda veya abimde kalıp işe gelip gitmeyi test edeceğim. Normal şartlarda maksimum işe gidiş-geliş için 2,5 saati gözden çıkardım, bunun fazlası eziyet olur. O yüzden özellikle metrobüs güzergahına yakın bir yer istiyorum.

Ev için ufak tefek eşya almaya başladım, bu akşamda gidip beyaz eşya bakacağım. Evi tutmak için pek acele etmiyorum, biraz da ocak ayında alacağımız zammı bekliyorum. Oranlar belli gibi aslında ama yine de netleşmesi benim için çok daha iyi olur.

Kaba taslak yaptığım hesaba göre maliyet 20 bin tl gibi bir şey olacak :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hakkında hayırlısı olsun abi. Taşınma işi ve sonraki adaptasyon süreci biraz sancılı bildiğin üzere... Ama şu var ki anne de çok yerinde söylemiş: "nerede huzur bulacaksan, rahat edeceksen orada yaşa". Şu dakikadan sonra dağ olsa dayanmaz, dayanmamalı da... En çok ihtiyacımız şey şu günlerde sadece ve sadece "huzur" ve gerisi de benim gözümde teferruat... ;)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ya yazmayayım dedim de mesajı yazarken şu aklıma geldi. Paylaşmazsam uyuyamazdım. :p

41222

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Yeni okudum konuyu. @Murat Yılmaz ustat hakkında hayırlı olsun.Profil resminde ayrı bir karizmatik :)
İklim meselesinde yazılanlar gibi düşünmüyorum.Zira Orta Anadolu gibi ülkemizin en berbat yerinde yaşayan bizler için ya soğuk olsun ya sıcak herzaman iyidir.En azından mevsimin birini kurtarıyorsun.Bizler yazın sıcaktan kışın soğuktan duramıyoruz12 ayda sadece Mayıs ayımız güzel.Sonrası alabildiğine bozkır :). Kışın Karsa dönerken yazında Antalya oluyoruz anlayacağınız.
@ALPEREN58 hocam Bursadan Sivasa gelinir m i:)Kesinlikle aklından çıkartmalısın.İmkanım olsa dakika durmam ben Orta Anadoluda.
Şimdi yazacaklarıma Orta Anadolular hiç alınmasın çünkü kendim içinde geçerli bunlar;
Ben gıpta ile bakarım Batı insanına.Onların standartları bizimkiler çok farklı.Yazsam zamanınızı çok alırım kısaca hayata 2-3 sıfır önde başlıyorlar.Tatilde filan oralara gidince farkı anlamamak için aptal olmak gerek.Sizlerin şikayet ettiği trafik sorunlarına ben gidince gıpta ile bakıyorum o derece.
İnsanların o yoğunlukta saygısı takdir edilmeli.Burada o yoğunluk olsa düşünemiyorum bile.
Birde kafa yapısı var ki...
Olaylara sabit bakmaktan yorulmayız.Neyse odur.ötesi yoktur.Eleştiriye her daim kapalıdır.Kendi eleştirdiği konuyu kendi yapar,bunda sakınca görmez.Başkasının çocuğuna kızar döver ama kendi çocuğuna kızılmasına istemeyiz gibi.
Son olarak benimde aklımda olan bir konu hep ama maalesef gerçekleştirmek için Veli Baba gibi çok geç kalmışım.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Ben de konuyu yeni gördüm abi, tam olarak aynı olmasa da aklından geçenlerle aşağı yukarı benzer süreci yaşadığım için bir şeyler karalayayım.

Anadolu'nun en uzak serhat şehrinden İstanbul'a yıllar öncesinde taşınmış ailem, İstanbul'da doğdum büyüdüm, Halkalı gibi nispeten küçük bir semtte ev-okul-dükkan arası pek trafik görmeyen bir çocukluk yaşadım. Ancak yaşım ilerleyip, daha çok hayatın içine girince burada yaşamanın dayanılmaz sancılarını çekmeye başladım. Aslında her şeyin başı "kalabalık"tır bu şehirde. Ve her şeyi şu anda değerlendirdiğimiz gibi çekilmez hale getiren unsur. Kalabalıklaştıkça yabancılaştık, yabancılaştıkça saygısızlaştık...

Hiçbir yerde huzur denilen saklı nimeti bulamayacağım kanaati hasıl olunca da artık bu şehire dur demenin vakti geldiğini anladım. Ancak bunu demekte bir yerde iş şartlarından dolayı mümkün olmuyor. Benim avantajım eğitimini aldığım meslekten ötürü belli bir insan kitlesinin olduğu her yerde rızkımı kazanabiliyor oluşum. Ve bu imkan dolayısıyla kalabalıktan uzak, samimi ilişkiler kurabileceğim küçük yerleri tercih edebildim. Eşimle de bu konuda birbirimize destek olduğumuz için ilk zamanlarda alışma sürecimiz de nispeten kolay olmuştu.

Şehir değiştiriyorken en önemli sorun kendimizin dışında götürdüğümüz kişilerin adaptasyonu (bu değişimi isteyen kişi zorluklardan şikayet etmeyecektir diye düşünüyorum) ve buradaki iş imkanımız olacaktır. Bu şartları sağlayan ve hayata bakışımıza uygun yerleşkeler bizleri en az geriden bıraktığımız yerden daha huzurlu hissetirecektir. Bekarlık sebebiyle burada annenizin adaptasyonu önemli ki size rıza gösterdiğini belirtmişsiniz. O zaman geriye sadece mutlu ve yeterince kazanca sahip bir iş kurabileceğimiz mekanı seçmek kalıyor..

Son yazınla bununla alakalı son durumu paylaşmışsınki bence en mantıklı çözüm bu gibi şu an. Birden her şeyi geride bırakmak yerine Avrupa yakasından nispeten daha iyi durumda olan Anadolu yakası seni rahatlatacaktır. Bu süreci yaşarken de orada tamam mı yoksa daha radikal bir adım mı diye kararını verebilirsin.

Her şartta illaki zorluklar olacaktır. Bu süreçte kolaylıklar ve sonuçta içini huzurla dolduracak bir mekan diliyorum abi :)

touch the sky

Katılımcı
edirne sıkıcı bir yer ama paran varsa konum olarak iyi bir yerde bulunuyor
atlarsın sınırı geçersin olmadı çanakkale tarafına iner turlarsın kesmezse ege sahillerine inersin
ticaret yapacaksan iyi bir yer edirne şimdi birde yabancılar alışveriş için akın ediyor yağmalıyor tabiri caizse,yazında 3 4 ay gurbetçi akınına uğruyor
yeterki doğru bir iş seçersen ekmek gelir bir şekilde
istanbula zamanında ben bilerek gitmedim,daha iyi iş olanaklarına rağmen,zamanın telafisi yok

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
@universitely76 ben de askere gidene kadar hep çengelköyde oturdum, bu kısma hiç istemeye istemeye geldim aslında. Anadolu yakası daha iyi gelebilir bana :)
Ulaşım olayını aşabilirsen, Beykoz derim... Şimdilik İstanbul'un bozamadığı nadir yerlerden gibi geldi bana... Anadolu yakası nispeten karşıya göre daha yaşanılabilir durumda...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Ulaşım olayını aşabilirsen, Beykoz derim... Şimdilik İstanbul'un bozamadığı nadir yerlerden gibi geldi bana... Anadolu yakası nispeten karşıya göre daha yaşanılabilir durumda...
Beykozu çok severim ama ulaşım olayı çok sıkıntılı abi o kısımdan ;) hatta oradan ev bile baktım, ama ulaşım olayı aklıma yatmadı...

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sevgili Günlük,
Geçen sene okulumuzdan mezun olan bir öğrencimizle yolda karşılaştık. Başka bir sınıfta okuyordu ama nöbet esnasında felan görünce takılıp şakalaştığım bir çocuktu. Neyse baktım yanımızdan geçerken hiç pas vermiyor, durdurup, "Oğlum mezun oldun unuttun bizi, insan öğretmeninin hatrını sormaz mı?"dedim. Çocuk umursamaz tavırla devam etti,bizimle mesafe açılınca "Hocam o devir okulda kaldı" dedi.

Meslek hayatımda beni en çok kahreden iki olaydan bir tanesi bu oldu. Biz kimin için, ne için çabalayıp duruyoruz? O kadar doluyum, yazsam sayfalar tutacak. Bize ne oldu ya, bize ne oldu?
Gençliğin cahilliğine ver olurda bigün adam olurda seni yolda gördüğünde ellerine sarılırsa zaten adam olmuştur ;) eşşol eş.... ;)

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dün akşam büyük kızın gözleri kaymaya başladı , 1-2 gündürde bogazım ağırıyor diyordu.
Dün gece öksürmeye başladı ilerleyen saatlerde aralıksız öksürmeye başladı , sonra kusmaya başladı artık kusmakdan halsız düştü gözlerinden yaş akmaya başladı.
Bana kim bulaştırdı bu hastalığı dedi (gülermisin ağlarmısın)

Hanım kızı hazırladı göztepe acile gittim sıra yoktu doktorda harika biriydi kızı zorla çıkardım hastaneden ;)

Eczaneye gittim ilaçları almaya o sıra biri daha vardı recete ile kimliği verdim sonra geri verdiler , diğeri kimlik karıştı galiba dedi baktım onunki bende benimki onda.
İlaç geldi tutarı verdim eczacıya reçete karışmamıştır demi dedim yok dedi.
Poşet ile arabaya gittim kızım bak ilaçını aldım dedim.

Tabi bizimki şurup bekliyor çilek kokulu şekerli falan.

Poşeti açtı

Baba ben hiç bundan içmedim bu ne dedi.

Baktım hap

Bende hiç çocukların hap içtiğini görmedim.

Doktor bunu vermiş dedim kızım.

Bizimki hala şeker tatlı peşinde.

Baba bu sakız gibi mi tatlı mı baba bu şekermi

Alla allah bu işde bi iş var.

Hastaneye geri gittim ilaçı gösterdim kayıtlara baktılar vs

Doktor iyiki geldin dedi bunu kullansa idiniz sonuçları çok ağır olurdu dedi....

Kaynar suyu yedim zaten

Eczaneye geri gittim içeri girdim zaten içerde bi telaş vardı...

Beni gördüklerinde sevinçleri gözlerinden okunuyordu.

Bizde size ulaşmaya çalışıyorduk vs vs

İlaçı verdik ödemeyi aldık , asıl almamız gereken yokmuş ellerinde başka eczeneye gittik ordan ilaçı aldık.

Kızıma verdim poşeti kızım bak ilaçını aldım.

Poşeti açtı babaaa bunu biliyorum bu çok güzellll içimmi şimdi demeye başladı.

Saat 03.30 falan

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dün akşam büyük kızın gözleri kaymaya başladı , 1-2 gündürde bogazım ağırıyor diyordu.
Dün gece öksürmeye başladı ilerleyen saatlerde aralıksız öksürmeye başladı , sonra kusmaya başladı artık kusmakdan halsız düştü gözlerinden yaş akmaya başladı.
Bana kim bulaştırdı bu hastalığı dedi (gülermisin ağlarmısın)

Hanım kızı hazırladı göztepe acile gittim sıra yoktu doktorda harika biriydi kızı zorla çıkardım hastaneden ;)

Eczaneye gittim ilaçları almaya o sıra biri daha vardı recete ile kimliği verdim sonra geri verdiler , diğeri kimlik karıştı galiba dedi baktım onunki bende benimki onda.
İlaç geldi tutarı verdim eczacıya reçete karışmamıştır demi dedim yok dedi.
Poşet ile arabaya gittim kızım bak ilaçını aldım dedim.

Tabi bizimki şurup bekliyor çilek kokulu şekerli falan.

Poşeti açtı

Baba ben hiç bundan içmedim bu ne dedi.

Baktım hap

Bende hiç çocukların hap içtiğini görmedim.

Doktor bunu vermiş dedim kızım.

Bizimki hala şeker tatlı peşinde.

Baba bu sakız gibi mi tatlı mı baba bu şekermi

Alla allah bu işde bi iş var.

Hastaneye geri gittim ilaçı gösterdim kayıtlara baktılar vs

Doktor iyiki geldin dedi bunu kullansa idiniz sonuçları çok ağır olurdu dedi....

Kaynar suyu yedim zaten

Eczaneye geri gittim içeri girdim zaten içerde bi telaş vardı...

Beni gördüklerinde sevinçleri gözlerinden okunuyordu.

Bizde size ulaşmaya çalışıyorduk vs vs

İlaçı verdik ödemeyi aldık , asıl almamız gereken yokmuş ellerinde başka eczeneye gittik ordan ilaçı aldık.

Kızıma verdim poşeti kızım bak ilaçını aldım.

Poşeti açtı babaaa bunu biliyorum bu çok güzellll içimmi şimdi demeye başladı.

Saat 03.30 falan
Geçmiş olsun, olum adamların kafa bir milyonmuş, o gece cinayet işlediler mi acaba.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sevgili Günlük, 27 Aralık Perşembe 2018 hayatımdaki en kara günlerden birisi olarak tarihe geçti, kalsın burada..

Kadir geçmiş olsun, şükür kötü sonuçlar olmadan gereken yapılmış, Allah şifa versin kuzuya..
Geçmiş olsun...

Üst Alt