Sevgili Günlük !!

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı cumalar günlük,
Yazmayayım yazmayayım dedim ama yine duramadım. Malum kamuda bilişim personeli olarak çalışıyoruz. Ekim ayında 8 yıl olacak kamu maceramız. İyi kötü anılarımız oldu ama son zamanlarda artık kabul edilemez şeyler gerçekleşiyor. Genelde istenmeyen personel olduk, çok konuşuyorum hakkımı savunuyorum, susup kenara çekilmiyorum, yalakalık yapmıyorum diye ama artık konuşmak da bir işe yaramıyor. Olaylar zinciri yurtdışından dönünce başlamıştı zaten verilmeyen kadrom, zorluklar çıkartma, bilişim konusunda zerre bilgisi olmayan insanların üst pozisyonlara getirilmesi, ses çıkarınca seni uzaklaştırma çabaları ama inatla vazgeçmedim. Şu anda kendi işimize baksakda halen saçma sapan işler dönüyor. Son zamanlarda olan bazı olaylardan örnekler;

- Başkanın şoförünün özel kalem müdürü olması
- İstenmeyen, susmayan personellerin farklı kurumlara gönderilmesi
- Saçma sapan harcamalar vs vs

Bu şekilde uzayıppppp gidiyor. Özel sektörde çalışan arkadaşlar kamu iyi gibi gözüküyor olabilir size ama sadece tek bir artısı var maaşınızı alacağınızı biliyorsunuz. Gerçi ileride ne olacağı bilinmez. Allah hepimize ve bu ülkeye yardım etsin. İnşallah her şey gün ve gün daha güzel olur. En kötü günler bu şekilde olur. Daha çok şey yazacaktım da ne değişecek. Hayırlı cumalar...
Sabır, elbet zamanı gelince thorun çekicini indireceksin... Derlerki susmak erdemdir bazen. Bizim çalışma alanımızda iğrençlikler her zaman var ama sabretmek gerekiyor...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşım Ankara-Samsun yolunda 70'lik yerde 78 ile ceza yemiş. Avrupa'da 17bin km. sürdüm ama devletin vatandaşını öttürmek için bu kadar hazır beklediği başka bir ülke görmedim. Trafiğin güvenliğini artıracak cezalar olsa yine içim acımayacak da uzun yolda 110'dan bir anda 70'e düşmesi nedir? Bizdeki bedava bölünmüş karayollarının kalitesi Sırbistan, Bulgaristan, Macaristan, Makedonya, Yunanistan otobanlarında yok. Ama adamlarda otobanda radar çok az, olsa da 120 km hız sınırının olduğu belli yerde. Almanya'da otobandan ziyade şehiriçinde radarlar yoğunluklu ki sonuna kadar destekliyorum. Trafik ışıkları radarlı yeşil de yansa 50 nin üstünde geçersen cezayı yiyorsun. Ya da HB arabaların arka tarafı tamamen kamera ile donatıp park eden arabaların arasına bırakıyorlar, 50nin üstünde geçersen dünyan aydınlanıyor yıldırım düşmüş gibi. Otobanda ise genelde hız sınırsız, sınırlı olan yerler ise gerçekten virajlı olan ve o hızın üstünde dönmenin aracın limitini çok zorlayacak virajlar, vatandaşının güvenliğini düşünüp arabası kaymasın diye koyuyorlar onu da. Bizde ise 70lik virajdan 110 ile dönersin bana mısın demeyeceğin yollar, ya da 50lik gösterilip aslında 30 olması gereken yollar var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşım Ankara-Samsun yolunda 70'lik yerde 78 ile ceza yemiş. Avrupa'da 17bin km. sürdüm ama devletin vatandaşını öttürmek için bu kadar hazır beklediği başka bir ülke görmedim. Trafiğin güvenliğini artıracak cezalar olsa yine içim acımayacak da uzun yolda 110'dan bir anda 70'e düşmesi nedir? Bizdeki bedava bölünmüş karayollarının kalitesi Sırbistan, Bulgaristan, Macaristan, Makedonya, Yunanistan otobanlarında yok. Ama adamlarda otobanda radar çok az, olsa da 120 km hız sınırının olduğu belli yerde. Almanya'da otobandan ziyade şehiriçinde radarlar yoğunluklu ki sonuna kadar destekliyorum. Trafik ışıkları radarlı yeşil de yansa 50 nin üstünde geçersen cezayı yiyorsun. Ya da HB arabaların arka tarafı tamamen kamera ile donatıp park eden arabaların arasına bırakıyorlar, 50nin üstünde geçersen dünyan aydınlanıyor yıldırım düşmüş gibi. Otobanda ise genelde hız sınırsız, sınırlı olan yerler ise gerçekten virajlı olan ve o hızın üstünde dönmenin aracın limitini çok zorlayacak virajlar, vatandaşının güvenliğini düşünüp arabası kaymasın diye koyuyorlar onu da. Bizde ise 70lik virajdan 110 ile dönersin bana mısın demeyeceğin yollar, ya da 50lik gösterilip aslında 30 olması gereken yollar var.
Avrupada bilinç var hocam, bu bilinci de eğitim ve öğretim ile vaktinde kazanmışlar... Ne devlet, vatandaşından ceza geliri olacak diye bütçeye madde koyuyor, ne vatandaş 70 ile gidileceği yerde 71 ile gidiyor... Yani, neyi hak ediyorsan, öyle yönetilirsin gerçeğinin ülke yüzeyinde vücut bulmuş hali... Etki tepki meselesi...

Vatandaş; 70 ile gidilecek yerde 78 ile giderse cezayı yer...
Devlet de; 70 ile gidin dediği yerde mutlaka 78 ile gidenlerin olacağını kabak gibi bildiği için havadan paraları topluyor...

* * *

Buraya kadar benim itirazım yok... Topladığı paraları nerelere savuruyor benim için önemli olan kısmı bu maalesef. :(

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Avrupada bilinç var hocam, bu bilinci de eğitim ve öğretim ile vaktinde kazanmışlar... Ne devlet, vatandaşından ceza geliri olacak diye bütçeye madde koyuyor, ne vatandaş 70 ile gidileceği yerde 71 ile gidiyor... Yani, neyi hak ediyorsan, öyle yönetilirsin gerçeğinin ülke yüzeyinde vücut bulmuş hali... Etki tepki meselesi...

Devlet de; 70 ile gidin dediği yerde mutlaka 78 ile gidenlerin olacağını kabak gibi bildiği için havadan paraları topluyor...

* * *

Buraya kadar benim itirazım yok... Topladığı paraları nerelere savuruyor benim için önemli olan kısmı bu maalesef. :(

* * *

Abi valla 110'dan bir anda 70'e düşmesi ne kadar mantıklı? Madem şehiriçlerinde 70 olacak bunu her yerde uygula. Öyle yerler var ki 70 ile gitsen küfrederler arkadan gelenler. O cezalar şehiriçinde yense zerre acımam. Ama uzun yolda kurulanlar bence tuzaktan başka bir şey değil.
Yabancılarda bu bilinç hemen gelişmedi sonuçta. Cezalarla korkularla oluştu. Tek fark bizdeki cezalar para koparmak amaçlı, onlarda trafik güvenliğini artırma amaçlı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Belçika'da trafik cezaları isimli bir konu açmıştım. En basiti hatalı park, en ağır ceza ise karşısı gözükmeyen yokuşun tepe noktasına yaklaşırken ve virajlarda sollama yapılması. Bizde iq su olmayan ileri zekalar virajlarda sollar düzgün gidenin de canını riske atar, ihbar etsen hiçbir şey olmaz.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Biz toplum olarak şurada yanılıyoruz hocam... Ceza veya yaptırım ya da korku ile bu işlerin düzeleceğini zannediyoruz... Öyle olsaydı "ölüm cezası" nın olduğu bütün ülkeler güllük gülistanlık olurdu... Ama değiller işte... :)

Bu işler; eğitim, öğretim, kültür ve para ile oluyor... Çekirdekten sen vatandaşını suç işlemeyecek şekilde eğitip öğretirsen, vatandaş öğrendiğini uyguladığında her şey yaşanabilir bir ortama hizmet eder. ;)

Her mahalleye adam gibi anaokulu kur ve eğitimini düzgün şekilde ver, ilk okulda belirli bir yaşa kadar insanları hayatın gerçekleri ile eğit, öğret bakalım... 20 yıl sonra ile bu günkü suç oranlarını karşılaştıralım ne çıkacak? Ama, yarınını bırak, üç dakika sonrasını planlayamayan, düşünmeyen bir ülkeden bu gibi şeyleri beklemek çok hayalcilik gibi duruyor ya neyse...

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Geçmişten gelen bi barbarlık ve egoistlik var milletimizde. Eğitim ilk önce ailede başladığı için bu barbar eğitimsiz bencil aileler çocuklarına anca trafikte magandalığı öğretir. Beyzbol sopası almayı öğretir. Trafikte kavga etmeyi öğretir. El kol yapmayı küfür etmeyi öğretir. Balık baştan kokuyor böyle gelmiş böyle gidiyor. Birşeyler düzelsin istiyorsak belki anne babalara dedelere eğitim vermek lazım ki imkansız birşeyden bahsediyorum. Devletin hız tuzaklarından zaten bahsetmiyorum tamamen para toplama niyetli. Bu ülkede hiçbirşey düzelmez boşa çene yormamıza gerek yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Hız tuzağı tabirine katılmıyorum... Azami hız ne ise tabelada gidilmesi gereken hız da odur... 70'le gidilmesi gereken yolda 77 ve üzerinde ceza yazılır... Yüzde on tolerans da var üstelik tuzak bunun neresinde??

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Dün kitapları dağıtırken paket paket alıp kenara atıyorduk. Başka bir sınıftan çocuk yanıma kadar girmiş, kitabı atarken kolum yüzüne hafifçe çarptı. Saatim dudağını çizdi. Özür diledim çocuktan, çocuk da gayet olgunlukla önemli değil öğretmenim dedi. Sabah annesi gelmiş öğretmenine ve müdüre şikayet etmiş. Çocuk yanlışlıkla kolu çarptı demesine rağmen kadın ikna olmamış. Dudağı şişti diyor. Oysaki sadece sıyrık var. Neyse konuştuk benden özür diliyor kadın. Gel ne yaparsan yap...

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Hız tuzağı tabirine katılmıyorum... Azami hız ne ise tabelada gidilmesi gereken hız da odur... 70'le gidilmesi gereken yolda 77 ve üzerinde ceza yazılır... Yüzde on tolerans da var üstelik tuzak bunun neresinde??
Radarlardan bahsediyorum Veli abi virajı dönünce aniden karşına çıkan ve yokuş aşağı inerken bi anda beliren. Eğer bi kural varsa tüm yolda olmalı virajın arkasında ya da yokuşun dibinde değil

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Cruise bozmak yada frene basmak tuzak olarak algılananiliyor :)
Yanılmıyorsam cc bozmadan 200km yol gitmiştim :)

Şileden yola indim ömerliye(35-40km) kadar hiç frene basmamıştım manuel araçla :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bu düşüncede olup, Avrupa'daki düzen ve olması gereken sistemden dem vurmak eşyanın tabiatına aykırı...

Hız limitleri belliyse ki belli, bu limitlere riayet edildiği sürece radarın olması veya olmamasının önemi yoktur. Hak hukuk kural kitap diyeceksek önce var olan kurallara uymak gerekiyor. Kural ihlalinin mazereti bana göre olamaz, size göre varsa bu ülke bize çok bile...

Halkın ne mal olduğunu bilen ve bu mal halkın içinden çıkmış yöneticiler de iyi biliyor ki, Kurallara uyulmaz ve cezayı yerler... Bende cukkama bakarım... :)

Not, kural tanımaz mallıkta olmayan halkı ve işini yapan yöneticileri tenzih ederim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben karabük ankara yolunda 30 hız sınırı olan yer bilirim. Hız sınırları şehirlerarası yolda mantıklı değil ki.
Ereğlinin içinden geçer şehirlerarası yol ve adım başı trafik ışığı ve kocaman uyarılar vardır hız sınırı 60 diye. Yapacaklarsa böyle yapsınlar.
Samsun yolundaki tuzakları oradan geçmeyen insan bilmez.

Reactions: Rcm

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Kurala uymazsan cezayı yersin bunda bi sıkıntı yok. Şahsen kuralı bozduysam ve cezayı yiyorsam radarın koyulduğu yeri sormam. Bunda bi sıkıntı yok. Sadece yaklaşım sıkıntılı. Yani amaç insanların risk oluşturmasını engellemekse o zaman ekibi potansiyel hız yapılacak yolun başına koyarsın. Lakin radarı hız yapılacak yolun sonundaki görünmez kuytuya koyarsan bu açıkça "yoldan hızlıca geç, kaza riski gerçekleşmez ve buraya sağ salim ulaşırsan ben de cezanı yazarım" demektir. Bu da açıkça para için tuzak kurmaktır.

Velhasıl, halk nasıl kurala uymamayı maharet sayıyorsa, denetleyici de tuzak kurmayı maharet sayıyor. Böyle halka böyle radar tabi bu noktada diyecek bir şey yok. :cool:

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Çözüm bende :cool:

Suriyelileri gönderecez yerine 5 milyon capon alacaz her yıl bizim kültürümüze adapte olup caponluğunu kaybetmişleri çıkma capon diye ucuz yollu başka bir ülkeye iteleyecez yerine sıfır capon getirecez. Tahmin ediyorum 30 yıla filan en azından sıraya girme becerisini genetiğimize işleriz. :ssrtcbya:

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Çözüm bende :cool:

Suriyelileri gönderecez yerine 5 milyon capon alacaz her yıl bizim kültürümüze adapte olup caponluğunu kaybetmişleri çıkma capon diye ucuz yollu başka bir ülkeye iteleyecez yerine sıfır capon getirecez. Tahmin ediyorum 30 yıla filan en azından sıraya girme becerisini genetiğimize işleriz. :ssrtcbya:
Çıkma capon :koptum::koptum:

Üst Alt