Mazda 323 BJ (1999-03) Sedan Bagaj Kilit Sorunu

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Hiç bir sorun yokken arabayı gaz taktırdıktan sonra bagaj kilidinin anahtardan başka açılmadığını farkettim. Daha önce çalışıyordu. Şimdi çalışmıyor. Sadece anahtarla açılıyor. Sürekli kilitli halde. Yardım

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bagaj açma sisteminin nasıl ve nereden geçtiğini bilmiyorum, fakat yazılanlara göre, lpg montajı esnasında zarar görmüş olma ihtimali aklıma geldi.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hiç bir sorun yokken arabayı gaz taktırdıktan sonra bagaj kilidinin anahtardan başka açılmadığını farkettim. Daha önce çalışıyordu. Şimdi çalışmıyor. Sadece anahtarla açılıyor. Sürekli kilitli halde. Yardım

Aslında alakasız yerlerde , nasıl bi hata yaptılar acaba ,yada denk geldi?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Normal şartlarda bagaj kapağı üzerindeki anahtar sokulan düğmeden mi açılıyordu? Eğer öyleyse arkasındaki kilidi açıp kapatan motora giden kabloda bir sorun vardır. Yani siz aracınızı kumandadan açtığınızda kapılarla birlikte bagaj kapağı kilidi pasif olmuyor sanırım. Doğru mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normal şartlarda bagaj kapağı üzerindeki anahtar sokulan düğmeden mi açılıyordu? Eğer öyleyse arkasındaki kilidi açıp kapatan motora giden kabloda bir sorun vardır. Yani siz aracınızı kumandadan açtığınızda kapılarla birlikte bagaj kapağı kilidi pasif olmuyor sanırım. Doğru mu?
Benim anladığım, normal şartlarda içeriden açılan bagaj kapağı açılmaz olmuş ve sadece dışarıdan anahtar ile açılır duruma gelmiş. :rolleyes:

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İçerden güvenlik kilidi var ya, araba haraket halindeyken açılamasın diye. Sanki o sürekli aktif gibi. Normalde kumandayla kapatınca bagaj ve 4 kapı kilitleniyordu. Açınca da aynı şekilde kilitler açılıyordu. Bagajın kendi düğmesi var. Ona basıp kandırıyorsunuz. Şimdi basınca açılmıyor. Hala kilitli. Anahtarla açılıyor sadece.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Üstteki arkadaşın dediği gibi bagaj kapağında içeride bulunan bir düğme var. Birisi yanlışlıkla dokunmuştur.
O düğme dışarıdan düğme ile açmayı pasif ediyor.

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Benim anladığım, normal şartlarda içeriden açılan bagaj kapağı açılmaz olmuş ve sadece dışarıdan anahtar ile açılır duruma gelmiş. :rolleyes:
99 ve üstünde bagaj için içerden açılma seçeneği yokmuş. Bu 2000 ve bunda yok. Şimdi tek sıkıntı bagajı açmak için motoru durdurman anahtarı alıp bagajı açmak gerekiyor. Tüple ne alakası var bende anlamadım ama onlardan sonra oldu hemen sabahında çalışıyordu.

Üstteki arkadaşın dediği gibi bagaj kapağında içeride bulunan bir düğme var. Birisi yanlışlıkla dokunmuştur.
O düğme dışarıdan düğme ile açmayı pasif ediyor.
Onu biliyorum. İki seçenekte de sonuç aynı. Kapı düğmesi tepki vermiyor. Düğmeye bastığım anda hoparlörün sol kısmı kasa içinde çıt çıt sesi geliyor. Mekanik bir ses değil. Sanki sinyal sesi gibi.

Bende öyle düşündüm. Düğme tepki vermiyor. Karkodan muhtemelen ama hangi kablodan? Paketlerden sorun görünmüyor. Sanırım usta bakacak ama işte arabayı tamire götürecek zaman yok. Aslında tamirlik bişey yok. Alet edavat olsa

Bende öyle düşündüm. Düğme tepki vermiyor. Karkodan muhtemelen ama hangi kablodan? Paketlerden sorun görünmüyor. Sanırım usta bakacak ama işte arabayı tamire götürecek zaman yok. Aslında tamirlik bişey yok. Alet edavat olsa

*kablo, *soketlerden

Aslında alakasız yerlerde , nasıl bi hata yaptılar acaba ,yada denk geldi?
Alakasız yerde olmayabilir. Bagaj kapağı kaldıracından geçiyor kablolar. Oraya tüp takarken birisi kablo koparmış olabilir? Yani durup dururken olduğu için aklıma başka hiç birşey gelmiyor.
Bu arada kablolar Körüklü bir koruyucu borunun içinde borunun birnyerinde kesik var. O kesik bantlanmış. Bir tane yeşil kablo oradan içeriye girip iki bir kabloyu eklenmiş. Eklendiği kablo kopmuş ama birbirine bağlanmış. Yeni aldığım için böyle miydi bilemedim. Eskiden nasıldı acaba? Fotoğraf atacağım

Resimleri ekliyorum. Tek sıkıntı ben almadan böyle miydi bilmiyorum.
8888eca7552bbb8f0a943008dbb53c40.jpg
140bb14a83f3f88791904f0d51c7b766.jpg
43ef6f38e04039c1f692cb3ead7e9ee9.jpg
2ad16dea5c1237de3523c73212bf1c6b.jpg
09e25911c528e5ff4502e87e58c7c35f.jpg

Bakın kaldıraçtaki boruda yarık var. Yarık içindeki kırmızı yeşil kablo kopmuş birbirine bağlanmış. Birde yeşil kablo girmiş dışardan araya. Yukarıdaki kilide giden kırmızı yeşil kablo. Muhtemelen bundan ama ekli olduğu halde çalışmıyor

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Daha az önce dörtlüler kendi kendine çakmaya başladığı zaman anladım ki lpg takarken sigortaları baya kurcalamışlar. Lpg göstermesine elim çarptı kendi kendine söndü. Yarın sabah takanların ordayım baktıracam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha az önce dörtlüler kendi kendine çakmaya başladığı zaman anladım ki lpg takarken sigortaları baya kurcalamışlar. Lpg göstermesine elim çarptı kendi kendine söndü. Yarın sabah takanların ordayım baktıracam

Yapılan yanlışı inşallah kabul ederler de, insanı çileden çıkarmazlar...

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Yapılan yanlışı inşallah kabul ederler de, insanı çileden çıkarmazlar...
Ben sadece gidip ne olduğunu anlatacam. Sigortalar sanırım direksiyonun sol tarafında ve bende lpg göstergesini sis farı yanına takmasını istedim. Orda boşluk vardı. Yanlış bir karar verdim sanırım. Muhtemelen orda sigortalar zarar gördü. Yarın gidip söyleyecem böyle böyle değişiklikler var diyeceğim. Muhtemelen sıkıntı çıkmaz.

RockNRogue

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 BJ
Tahmin ettiğim gibi sigorta işi. Düzeltildi. Bagaj çalışıyor dörtlülerde de sıkıntı yok.

Abdurrahman

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Sigortada ne gibi problem varmış. Kilit sistemi bir sigortaya bağlı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sigortada ne gibi problem varmış. Kilit sistemi bir sigortaya bağlı.

emreprms

Sessiz
Araç Markası
1999-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Tahmin ettiğim gibi sigorta işi. Düzeltildi. Bagaj çalışıyor dörtlülerde de sıkıntı yok.

Merhaba bahsettiğiniz sorun benim araçta da var ve lpg göstergesini sis farının yanına taktırmış bizden önceki sahibi. Sorunu ve çözümü paylaştığınız için teşekkür ederim yarın bi elektrikçiye sigortaları baktıracağım.

Üst Alt