Sahibinden.com'a Rekabet Cezası Verildi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe

Bayraktar

マツダ
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
30 binlik arabaya 40 bin yazılmasına izin verip piyasayı karıştırdıkları için hak ediyorlar cezayı :)
Letgo yavaş yavaş gelişiyor, ilerde bu sitenin popülerliğini düşüreceğini düşünüyorum...

İyi de burada sitenin ne suçu var. Site "ilan" sitesi. sahibinden.com kendi bünyesinde bir satış mı yapıyor? İlan veren adam 1 liralık şeye 2 lira yazınca nasıl karışabilir ki buna, hele ki bu ikinci el bir ürün ise... n11, gittigidiyor vs. de dahil bu hiç bir yerde mümkün olamayacak bir durumdur bence.

Siz bir sahafa girdiniz ve ikinci el bir kitap alacaksınız diyelim. Adam bedelinden yüksek söyledi, gidip şikayet edebilme hakkınız var mı? Olsa ne olacak? Buna manevi bir kılıf bulup değer arttırabilir ve kimse de bir şey diyemez?

Aynı şey de Letgo'da da olmayacak mı? İlanı koyan kişi aynı olduktan sonra ne fark eder? Bu sefer de Letgo'ya mı ceza kesecekler?
Hadi diyelim ki bu durum satış bedeli hemen hemen belli sıfır bir tüketim maddesi için olabilir. Atıyorum piyasa değeri 2000-2500 lira olan X bir telefona adam 4000 lira yazarsa site belki "n'abıyon birader?" diyebilir. Diğer türlü ikinci el malzemeler için hele ki bu birbirinden farklı niteliklerde bir araç için olunca nasıl olacak bu iş? Gerçek değeri ve ortalamayı kim, nasıl belirleyecek?

Ayrıca bu tür sitelerin varlığı biz tüketiciler için olumlu bir durumdur. Misal bir ürün alacağız ve gerçek dükkanda daha pahalı ve biz bunun daha ucuzunu bu tarz internet alışveriş sitelerinden biliyoruz. Rahatsız olan kitle de sanırım bu tarz satış yapanlar ve ürünlerini istedikleri fiyatlara satamayanlardır. Bilinçli tüketiciye yediremediklerinden dolayı olay haksız rekabet oluyor demek ki?

Burada şu denilebilir: "Benim dükkanım var, kira veriyorum, vergi veriyorum, işçi çalıştırıyorum vs. ama adam orada kayıtsız satış yapıyor!". Bu durumdan dolayı bir itiraz söz konusu ise o zaman işler değişir tabi. Ha bugün sahibinden'e ceza verirsin yarın oradan kaçanlar Letgo'ya gider, sonra oradakine verirsin... Bu işin sonu gelmez, devlet denetlemediği sürece. İkinci eller için ise bir şey demiyorum zaten. Adı üstünde ilan sitesi, satış değil... ;)

Bu ceza itiraz ile silinir ki mantıklı olan da budur benim görüşüme göre... :cool:

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Devletin taban ve tavan fiyat uygulaması olsa keşke

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
sahibinden.com da bence ilan fiyatları gayet makul. Adamlar 20 senedir yatırım yapıyorlar ve bir çok kategoride bir sürü ilan hakkı var. Ben şahsen onların yerinde olsam ilk ilanı da ücretli yaparım :) 40-50 bin liralık aracını satacak bir insan 100 liraya bakmamalı.

@HakanEMRE letgo konusunda sana hiç katılmıyorum, letgoda bir ilan başlığı bile düzeltmeyen, iki kelime dahi açıklama yazamayan insanlar var... Kadirin ısrarıyla iki kere üye oldum ve tahammül edemeyip üyeliğimi sildim. En basitinden detaylı Arama bile yok :)

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Letgo kesinlikle hiç kullanışlı değil.
Arayüzünü düzeltmeleri lazım.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
İyi de burada sitenin ne suçu var. Site "ilan" sitesi. sahibinden.com kendi bünyesinde bir satış mı yapıyor? İlan veren adam 1 liralık şeye 2 lira yazınca nasıl karışabilir ki buna, hele ki bu ikinci el bir ürün ise... n11, gittigidiyor vs. de dahil bu hiç bir yerde mümkün olamayacak bir durumdur bence.

Siz bir sahafa girdiniz ve ikinci el bir kitap alacaksınız diyelim. Adam bedelinden yüksek söyledi, gidip şikayet edebilme hakkınız var mı? Olsa ne olacak? Buna manevi bir kılıf bulup değer arttırabilir ve kimse de bir şey diyemez?

Aynı şey de Letgo'da da olmayacak mı? İlanı koyan kişi aynı olduktan sonra ne fark eder? Bu sefer de Letgo'ya mı ceza kesecekler?
Hadi diyelim ki bu durum satış bedeli hemen hemen belli sıfır bir tüketim maddesi için olabilir. Atıyorum piyasa değeri 2000-2500 lira olan X bir telefona adam 4000 lira yazarsa site belki "n'abıyon birader?" diyebilir. Diğer türlü ikinci el malzemeler için hele ki bu birbirinden farklı niteliklerde bir araç için olunca nasıl olacak bu iş? Gerçek değeri ve ortalamayı kim, nasıl belirleyecek?

Ayrıca bu tür sitelerin varlığı biz tüketiciler için olumlu bir durumdur. Misal bir ürün alacağız ve gerçek dükkanda daha pahalı ve biz bunun daha ucuzunu bu tarz internet alışveriş sitelerinden biliyoruz. Rahatsız olan kitle de sanırım bu tarz satış yapanlar ve ürünlerini istedikleri fiyatlara satamayanlardır. Bilinçli tüketiciye yediremediklerinden dolayı olay haksız rekabet oluyor demek ki?

Burada şu denilebilir: "Benim dükkanım var, kira veriyorum, vergi veriyorum, işçi çalıştırıyorum vs. ama adam orada kayıtsız satış yapıyor!". Bu durumdan dolayı bir itiraz söz konusu ise o zaman işler değişir tabi. Ha bugün sahibinden'e ceza verirsin yarın oradan kaçanlar Letgo'ya gider, sonra oradakine verirsin... Bu işin sonu gelmez, devlet denetlemediği sürece. İkinci eller için ise bir şey demiyorum zaten. Adı üstünde ilan sitesi, satış değil... ;)

Bu ceza itiraz ile silinir ki mantıklı olan da budur benim görüşüme göre... :cool:
sahibinden.com da bence fiyatlar gayet makul. Adamlar 20 senedir yatırım yapıyorlar ve bir çok kategoride bir sürü ilan hakkı var. Ben şahsen onların yerinde olsam ilk ilanı da ücretli yaparım :) 40-50 bin liralık aracını satacak bir insan 100 liraya bakmamalı.

@HakanEMRE letgo konusunda sana hiç katılmıyorum, letgoda bir ilan başlığı bile düzeltmeyen, iki kelime dahi açıklama yazamayan insanlar var... Kadirin ısrarıyla iki kere üye oldum ve tahammül edemeyip üyeliğimi sildim. En basitinden detaylı Arama bile yok :)
Tespitler doğru Hamdi abi. Şu ortamda araç piyasasını malum site belirliyor diyebiliriz. Aslında benim anlatmak istediğim piyasası 20 bin olan bir araca; ilanda gizlenerek perti çıkmış bir araca 10 lira yazıp piyasayı karıştırması. Aynı şekilde 20 binlik bir araca keyfe keder satılık deyip 30 bin yazdırılıp yine piyasayı karıştırması.
Buna bir ayar çekilse alım satımlar da daha az sorun ve hızlı olur düşüncesindeyim.

Murat abi ilan fiyatı bence fazla, 1 ayda satamazsan bir 100 lira daha veriyorsun. Her araç 1 ayda satılmayabiliyor.

Letgo da dediğiniz sıkıntılar var ama zamanla bunlar minimuma iner diye düşünüyorum

Edit; Ben Letgo'nun şu tarafını çok beğeniyorum ve çok işime yaradı.
Bir araç yada gereç arıyorsun, komşundan satılık olandan başlayıp 500 km uzağındakine kadar düzenli bir şekilde listeliyor ve malum sitelere göre daha çok satılık araç ve gereç oluyor...

Son düzenleme:

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
İlan tutarına göre ödeme belirlenebilir,

0-10 bin - 10 TL
10-25 bin 25 TL
25-50 bin 50 TL
50-75 bin 75 TL
75-100 bin 100 TL
100-150 bin 150 TL gibi

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
İlan fiyatlarında indirim yapılabilir ama sahibinden’e ceza gelmesi çok saçma olmuş. Basit bir itirazla cezayı iptal ederler. Yani açıklama yapma gereği bile duymadım :)

Devlet bu işe el atmak istiyorsa her marka araca rayiç bedel belirleyip kontrolünü yapacak. Kontrol yapmazsa onun da sonu arsa, ev gibi olur. Yani gerçek değerlerle örtüşmez. Gerçi kontrol de yapsa bizim insanımız bulur bi kaçak yol.

İş arz talep meselesi. Talebi çok olan şeyin arzı yüksek olur.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Teknik düşünmeye gerek yok bence. Devletimiz bakmış cirosuna, kârına ve avantasını istemiş. Malum bu aralar biraz paraya sıkışık. Devamı gelecektir bekleyin.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Fiyatları şişik olan araçlara “ ... ₺ den başlayan fiyatlarla” diye başlık atmışlar. Geçici bir önlem olarak görüyorum.
C7AFC075-EFD3-4E4E-A401-E3F3DAD4FAB2.jpeg

Üst Alt