Mazda 3 BL (2009-13) Rölanti Sorunu

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Olur ama senin de bakmanı istiyorum şey var ya abi hacıhüsrev baskınındaki diyalog " sen yetkili bir abiye benziyon" :) Bakayım hanımcılık ağır basıyor bende abi ikna edersem ya komple araçla geliriz uçak biletlerini yakıp yada kızlarla hanımı uçakla gönderir ben araçla gelirim. 1200 km yol çünkü onlara sıkıcı gelebilir biraz.. Anahtar problemim de vardı onu da hallederim hem..

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Planda değişiklik olmazsa ay sonu 2 günlüğüne araçla gelecem adem usta ile görüşüp ona da uygun olursa. Burda herhangi bir yere gitmiyorum şimdilik. En azından @Adem Usta teşhis koyar acil parçalar değişir acil olmayanlar da yaza doğru Hollanda dan uyguna gelirse tabi getirttiririm artık geldiğimde de anahtar işini de hallederim

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Selamlar.. Bir usta tavsiyem vardı. Kendisi eğitimde olduğu için ziyaret edememiştim. Mazda 3'lere yabancı olmayan biri. Kendisi Honda Yetkili serviste motor/mekanik ustası.. Normalde yoğunluktan kaynaklı dışardan araç kabul etmiyorlardı fakat tanıdık vasıtası ile ustam ile görüştüm..
Kendisinin anlattıklarımla birlikte yorumları şu şekilde;

Aracın kaputunu açtığı gibi ilk dediği şey şu oldu.. " Abim taktırdığın LPG kiti bu araca uygun değil.."
Şu an bir çok aldığım yorum problemin lpg kaynaklı olduğu görüşünde ve sadece ben ustam ile görüşürken kendisinin de direk yorumu bu şekilde oldu.. Aracın vuruntu sensörü, oksijen sensörü ve yüksek devirde çalışırken sarsıntı bulunuyor. Beraberinde araç motor soğukken ilk çalıştığında ısınana kadar tekleme yapıp rölanti dalgalanması yaşatıyor.(her zaman değil ara sıra yapmakta)
Ustamın yönlendirmesi şu şekilde.. Aracın lpgsini iptal etmek bir süreliğine.. @kadir abinin de dediği de bu yöndeydi fakat biz lpg sigortasını sökmüştük fakat muayene zamanı geldiği için tekrar taktık mecburen. Ustamın yönlendirmesi de sigorta sökmek çözüm değil aracın lpg yollarını kesmek. Sonuç olarak lpg beynine giden elektriği kesmiş olsan de yakıt yollarında değişiklik yok. Önce tesisatı iptal edelim aracı 1 depo benzinde kullan sonra arızalarını tespit etmeye başlayalım. Şu an atacağımız her adım yüksek oranda yanlış, yanıltıcı olacak. Önce araç lpgyi unutsun sonra tekrar bir arıza değerlendirmesi gerçekleştirelim. Benzindeki problemler varsa eğer belki de ki yüksek ihtimalle yok gibi aracında bir problem ondan sonra lpg kitini değişip bu araca uygun olanı taktırman gerekecek..
Şimdi Adem usta işini bir süreliğine askıya almak zorunda kaldım. Elazığ-İstanbul git gel 2400 km ki bu o 3000'e tamamlar kendini :)
Şubat sonu gibi gidip önerilen sürece başlayacağız..
Şanzıman yağı ile alakalı tavsiyeleri oldu onu ilgili konu başlığı altında paylaşacağım.
Yüksek devirde çalışırken oluşan titreşimin bu konu ile alakalı olmayıp kulaklardan kaynaklanması büyük ihtimal dedi.
Aracın direksiyon yağını 200bin km'de bir kesin değiştirmek gerekmektedir öncesi size kalmış bir şey zorunlu değildir dedi.
Fren hidroliğini; ben kendi aracıma her yağ değiştirdiğimde değişirim, sık sık değişmesi gereklidir dedi.
Soğutma suyunu tamamlamak benim asla tavsiye ettiğim bir şey değil şahsen her yağ bakımında ben kendim onu da tamamen boşaltıp değiştiririm dedi.
Aklıma gelenler bunlar.. Şanzıman yağı olayı için faklı bir yaklaşımda bulundu ve uygulamalı gösterdi onu da şimdi ilgili konu başlığı altında paylaşacağım.

Sensör arızaları genelde sensörün arızalandığından dolayı yanmaz, sensör arıza tespit ettiğinden yanar o arızanın ana sebebi düzelmediği durumda sönmez. Lpg'li araçlarda araştırmalarım kadarı ile yanan arıza ışığı normal karşılanırken böyle bir şey yok sadece yapılamayan ayar ve senin aracındaki gibi uyumsuz kit sonucu o ışık asla söndüremezler ana sebep tespit edilemediği için kronik yana normal der geçerler demekte.. Yine aklıma gelen şeyler/tavsiyeler olursa yazacağım..

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu arada şunu eklemek istiyorum. Ustanın çok güzel bir yorumu oldu..

"Mazda son zamanlarda çığır açtı açıkçası.. Son 5 yıl içinde diyebilirim ki dünyada her açıdan ilk sıraya yerleşti. Son zamanlarda kaporta ve motor/mekanik açıdan sağlamlık testlerinde Volvo'yu geride bırakmış, konfor ve sürüş keyfi açısından Mercedes/Audi ile yarışıp bazı noktalarında onları geçmiş olan bir markanın ülkemizden çekilmesi gerçekten çok üzücü bir şey.. Bence Mazda'nın ustalık ürünü dediği araçtır BL kasaları. Alan satmaz, satan pişman olur cinsten."

Son düzenleme:

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Usta benim dediğime itiraz ettiyse ben doğru yoldayım :cool:
İtiraz değil de sadece daha temelli lpg yi kesmek gerekir demekte. Giden yollar halen aynı olduğundan tamamen lpg yi araçta yokmuş gibi yapmamız lazım doğru olan da bu demekte yani araçta lpg var ise lpg ile ilişkisini kesip sensör arızalarını bu şekilde kontrol etmemiz gerekmekte diyor. Yani bir çok usta gibi değişelim abi demektensen senin gibi önce lpg den kurtul sonra tespit yapalım demekte..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arada şunu eklemek istiyorum. Ustanın çok güzel bir yorumu oldu..

"Mazda son zamanlarda çığır açtı açıkçası.. Son 5 yıl içinde diyebilirim ki dünyada her açıdan ilk sıraya yerleşti. Son zamanlarda kaporta ve motor/mekanik açıdan sağlamlık testlerinde Volvo'yu geride bırakmış, konfor ve sürüş keyfi açısından Mercedes/Audi ile yarışıp bazı noktalarında onları geçmiş olan bir markanın ülkemizden çekilmesi gerçekten çok üzücü bir şey.. Bence Mazda'nın ustalık ürünü dediği araçtır BL kasaları. Alan satmaz, satan pişman olur cinsten."
Mazda'nın ustalık ürünü tek rakamlı ilk serilerdir... 2003-2010 arası ürettiği 2-3-6'lardır...

Skyactiv ise Mazda'nın devrimidir, Bl kasayı, Skyactiv'i yetiştiremediği için geçiş süreci olarak piyasa sürmüş olup, gelinen noktada dikkate alınacak niteliği yoktur. Kronik sorunları çok çünkü.

Mazda, Ford ile ortaklığı bitirdiğinde Skyactiv teknolojisini bu şekilde sunamamış olsaydı büyük ihtimalle büyük bir markanın çatısı altında küçük bir marka olarak yola devam ediyor olacaktı... (Nissan, Mitsubishi gibi)

Özetle, Bl kasalar Mazda için prestij kaybıdır.

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mazda'nın ustalık ürünü tek rakamlı ilk serilerdir... 2003-2010 arası ürettiği 2-3-6'lardır...

Skyactiv ise Mazda'nın devrimidir, Bl kasayı, Skyactiv'i yetiştiremediği için geçiş süreci olarak piyasa sürmüş olup, gelinen noktada dikkate alınacak niteliği yoktur. Kronik sorunları çok çünkü.

Mazda, Ford ile ortaklığı bitirdiğinde Skyactiv teknolojisini bu şekilde sunamamış olsaydı büyük ihtimalle büyük bir markanın çatısı altında küçük bir marka olarak yola devam ediyor olacaktı... (Nissan, Mitsubishi gibi)

Özetle, Bl kasalar Mazda için prestij kaybıdır.
Bir düzeltme yapayım ben yanlış yazmışım bizim araçlar için değil önceki sürümler için dedi. Hatta şunu da ekledi bu araçlarda problem çok oluyor. Düzeltmeye kalkışınca ciddi maddi boyutlara ulaşıyor ve maalesef bu araçların en kötü özelliği yan sanayi parça kabul etmeyen bir yapısı mevcut..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İtiraz değil de sadece daha temelli lpg yi kesmek gerekir demekte. Giden yollar halen aynı olduğundan tamamen lpg yi araçta yokmuş gibi yapmamız lazım doğru olan da bu demekte yani araçta lpg var ise lpg ile ilişkisini kesip sensör arızalarını bu şekilde kontrol etmemiz gerekmekte diyor. Yani bir çok usta gibi değişelim abi demektensen senin gibi önce lpg den kurtul sonra tespit yapalım demekte..
İlişki sigorta ile sökülüyor en basit yöntemi , elektrik tesisat kısmında bi sorun varsa tabi sigorta buna çözüm olmayacaktır. LPG işte hep dert bu güzelim havada ailecek sahil kenarında olmak yerine ustanın yanına gitmek tercih meselesi oluyor ne yazık ki :(

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İlişki sigorta ile sökülüyor en basit yöntemi , elektrik tesisat kısmında bi sorun varsa tabi sigorta buna çözüm olmayacaktır. LPG işte hep dert bu güzelim havada ailecek sahil kenarında olmak yerine ustanın yanına gitmek tercih meselesi oluyor ne yazık ki :(
Abi ben ilk başta sökmeye gittim zaten aracı aldıktan 3 gün sonraydı. Hanım yok benzine para mı yetiştireceğiz falan dedi. Çevrem yok çok yakıyor dedi falan filan mecbur sökmedim. Muayeneye hazır 1 ay var ben bunu söküp muayeneye gidip gireyim diye gitmiştim. Ama 3 ustanın dediği de araca yanlış kit takılmış. Pirins veya Atikeler Obd 2 Fast 201 takılması gerekli bendeki takılan sistem atikeler fast 200

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Abi ben ilk başta sökmeye gittim zaten aracı aldıktan 3 gün sonraydı. Hanım yok benzine para mı yetiştireceğiz falan dedi. Çevrem yok çok yakıyor dedi falan filan mecbur sökmedim. Muayeneye hazır 1 ay var ben bunu söküp muayeneye gidip gireyim diye gitmiştim. Ama 3 ustanın dediği de araca yanlış kit takılmış. Pirins veya Atikeler Obd 2 Fast 201 takılması gerekli bendeki takılan sistem atikeler fast 200
Zaman içinde birbirinize alışırsınız ;)

Muygun

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 3 1.6 imp
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhabalar. Uzun süre bir çok teoriler üretilip subap, enjektör, bobin, buji... sayısız ihtimal verdiğim problem 2 gündür düzelmiş durumda. Uzun vadede bir problem yaşanır mı bilmem olursa dile getiririm.

Yönlendirme üzeri gittiğim bir usta obd cihazına bağlayıp kontak açıkken gaz kelebeği adaptasyonu yaptı. Aracımın rolanti şikayetlerimin tamamı düzeldi şu an D konumunda beklerken neredeyse N konumundaymış gibi tepki vermekte, ilerde konuyu araştıracaklara tavsiye niteliği yazmak istedim. Gaz kelebeği adaptasyonu yaptırın ortalama 5 dk lık bir işlem ile 3 aydır nerdeyse çözülemeyen problem çözüldü çok şükür.
Şikayetimin videosunu da eklemek istiyorum aşağıya referans niteliği açısından.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar. Uzun süre bir çok teoriler üretilip subap, enjektör, bobin, buji... sayısız ihtimal verdiğim problem 2 gündür düzelmiş durumda. Uzun vadede bir problem yaşanır mı bilmem olursa dile getiririm.

Yönlendirme üzeri gittiğim bir usta obd cihazına bağlayıp kontak açıkken gaz kelebeği adaptasyonu yaptı. Aracımın rolanti şikayetlerimin tamamı düzeldi şu an D konumunda beklerken neredeyse N konumundaymış gibi tepki vermekte, ilerde konuyu araştıracaklara tavsiye niteliği yazmak istedim. Gaz kelebeği adaptasyonu yaptırın ortalama 5 dk lık bir işlem ile 3 aydır nerdeyse çözülemeyen problem çözüldü çok şükür.
Bilgilendirme için teşekkürler, inşallah sorun tarih olmuştur.

Espriyi de patlatalım o zaman, D konumunda N de gibi tepki vermesi güzel, dileyelim ki D konumunda N deymiş gibi davranmasın.

:huhuu:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Adaptasyon için ne kadar ödediniz?

Üst Alt