Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Sorunu

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bugün triger seti değiştirdim.radyatördeki müşür biraz gevşemiş onu fark ettik usta biraz sıktı.bu arada lpg filtreleri değişim süresi gelmişti birkaç gündür uyarı veriyordu.lpg ciye uğradım filtreler değişti.neyse motor sıcak tabi 1 saat önce arabayla biryere gidicem araba benzinden lpgye geçerken stop etmeye başladı.gaz verip rolanti düşmesini engelledim hararet biraz yükselince kesti.sizce sebeb ne olabilir.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hocam benzindeyken ms süresi lpg' ye alıncada fazla değişmemesi gerekir. Birde lpg deyken lpg ms süresi benzinin 2 katını geçmemesi tavsiye edilir. Atıyorum benzin ms süresi 3 ise lpg 6 yı geçmemesi gerekir. Ki 4.5 -5 ms iyidir. Eger lpg ms süreniz yüksekse nozul çapı ve regülatör basıncı ile ayarlama yapınız
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bir kac 626 sahibine sorduğumda böyle olmadığını söylediler. Direk düşüyormuş olması gerektigi yere. Benim titreme olayı sanırım rolanti motorundan degil ayarını çünkü her şekilde denedim araç boşta olsun yüktr olsun veya 900+ devirde olsun titriyor.

Yabancı forumlarda rölanti ayarlaması yapılırken diag portundan belirttikleri iki pini birleştirerek ayar yapın demişler fakat bizim Tr araçlarında belirtilen pinlerin biri boşta anlam veremedim.
Bahsettiğiniz rölanti ayarının nasıl yapıldığını da iyi biliyorum çünkü yetkili serviste Türkiye birincisi olan usta benim arkadaşım.
O ayarı bizim araçta eğer boğaz kelebeği üzerinden yapacaksak rölanti motorunun soketi çıkarılıp öyle yapılır.Usta servis bakım kitapçığından bakıp aynen öyle söylemişti.
İlk başta o da sizin dediğiniz gibi birşeyleri birleştirip yapılıyor diye biliyorum demişti ama bakım kılavuzuna bakınca bizimkilerde dediğim gibi yapıldığını söylemişti.
Muhtemelen onun sebebi de ayar yaparken rölanti motoru müdahale etmesin diyedir.
Ayrıca görüşünüze saygı duyarım ama rölanti ayarı konusunun dediğim gibi olduğuna ısrar ediyorum çünkü bu benim kendi düşüncem değil Mazda ustalarının (biri de Adem usta) söylediği.Ayrıca ben aracımı aldığımdan beri bununla alakalı çok şeyler yaptım.Şu anda bu ayarlarımı her şekilde kendim yapabiliyorum en son geçen hafta bir arkadaşın tavsiyesi ile rölanti motoru içindeki yayı biraz gerdirip uzattım ama benim araçta olmadı bende tekrar eski haline getirdim.
Mesela siz o rölanti motorunu biraz kısın araba çalışır ama devir hiç yukarı çıkmadan direk yerine gider,sonuna kadar kısın araba çalışmaz.Sebebi de araç çalışınca o parça araca gaz veriyor eğer gaz vermezse çalışmaz.Benim söylediğim şeylerin hemen hemen tamamı yapıp yaşadığım şeylerdir.
Tabi yanlış anlaşılmasın ben ustayım veya herşeyi ben bilirim demiyorum.Benimki kendi aracım üzerinde yaptığım denediğim tecrübe ettiğim şeyler.
Tekrar söylüyorum 98 öncesinden emin değilim ama 98 sonrası gf kasalarda rölanti durduğu yerde 750(motor tam sağlıklı çalışıyorsa daha aşağı da olabilir) hareket halinde boşta iken 1100 devirde çalışır ve bunun ayarını rölanti motoru yapar.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bahsettiğiniz rölanti ayarının nasıl yapıldığını da iyi biliyorum çünkü yetkili serviste Türkiye birincisi olan usta benim arkadaşım.
O ayarı bizim araçta eğer boğaz kelebeği üzerinden yapacaksak rölanti motorunun soketi çıkarılıp öyle yapılır.Usta servis bakım kitapçığından bakıp aynen öyle söylemişti.
İlk başta o da sizin dediğiniz gibi birşeyleri birleştirip yapılıyor diye biliyorum demişti ama bakım kılavuzuna bakınca bizimkilerde dediğim gibi yapıldığını söylemişti.
Muhtemelen onun sebebi de ayar yaparken rölanti motoru müdahale etmesin diyedir.
Ayrıca görüşünüze saygı duyarım ama rölanti ayarı konusunun dediğim gibi olduğuna ısrar ediyorum çünkü bu benim kendi düşüncem değil Mazda ustalarının (biri de Adem usta) söylediği.Ayrıca ben aracımı aldığımdan beri bununla alakalı çok şeyler yaptım.Şu anda bu ayarlarımı her şekilde kendim yapabiliyorum en son geçen hafta bir arkadaşın tavsiyesi ile rölanti motoru içindeki yayı biraz gerdirip uzattım ama benim araçta olmadı bende tekrar eski haline getirdim.
Mesela siz o rölanti motorunu biraz kısın araba çalışır ama devir hiç yukarı çıkmadan direk yerine gider,sonuna kadar kısın araba çalışmaz.Sebebi de araç çalışınca o parça araca gaz veriyor eğer gaz vermezse çalışmaz.Benim söylediğim şeylerin hemen hemen tamamı yapıp yaşadığım şeylerdir.
Tabi yanlış anlaşılmasın ben ustayım veya herşeyi ben bilirim demiyorum.Benimki kendi aracım üzerinde yaptığım denediğim tecrübe ettiğim şeyler.
Tekrar söylüyorum 98 öncesinden emin değilim ama 98 sonrası gf kasalarda rölanti durduğu yerde 750(motor tam sağlıklı çalışıyorsa daha aşağı da olabilir) hareket halinde boşta iken 1100 devirde çalışır ve bunun ayarını rölanti motoru yapar.
Bahsettiginiz konuları ve tecrübeleri bende tecrübe ettim. Gerek 99 323bj de gerek 626gf de. Fakat dedigim gibi bir iki kişiye sorduğumda direk düştüğünü beyan ettiler ben takılmaz oldum bu konuya.

Rolanti motorunun ayarını nekadar açarsan okadar geç düşüyor rolanti. Ne kadar kısarsan motora yük bindiginde okadaf amorti edemiyor. Simdi tps yi 0.6 volttan 0.7 volta yükselttim. Rölanti ayarını da az kelebekten az vidadan 800 e ayarladım. Rölanti motorunda ayarını optimum şekilde ayarlamaya çalıştım. Şuan 950 lerde bekleyip 800 e iniyor. Titreme hala var tabi bir ara komple üst kapak manifold vs sökecem ondan sonra titreme ne olacak bakacam. Şuan tek sorun el fireni çok zayıf bugün iki usta baktı anlamadı. Onlar anlamayınca ben daha çok sinir oldum:)

Titriyor derken motor mu titriyor yoksa devir saati mi abi?
Motorda titriyor devir saatide gımılıyor ufaktan tin tin tin şeklinde

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Herkese Selamın Aleyküm,

Arkadaşlar aracımı alalı 6 ay oldu. Aldığımdan beri rölanti problemi yaşıyorum. Aracım Otomatik 1998 2.0 Benzin&LPG GLX, soğukken ilk çalıştırmada devir saatinde titreme, devir saatinin kendi kendine yükselip düşmesi. Vites D konumda ayağım frendeyken ayağımı frenden çektiğimde arabanın stop etmesi yada devrin çok fazla düşüp stop eder gibi olması ve gaza hemen bastığımda toparlaması. Otobanda dip gaz yüklendiğimde arabanın önce kendini geri doğru 2-3 kere tutup bırakarak dengesiz şekilde ilerlemesi, bu 2-3 kere geri doğru asıldıktan sonra kendini toparlayıp sonra ilerliyor. Bir anda 6500 devir çeviriyor. Onun dışında direksiyon tam sağ yada tam sol konumdayken dönüşlerde alt takımdan ses gelmesi ve çukurlarda takozlardan gelen "lak luk" sesleri. Bugün İstanbul/Pendik sanayisinde bir ustaya götürdüm. Bu problemleri anlattım. Bana 2600TL fiyat çıkarttı ve verdiği liste şu şekilde;

Bobin 490TL (Sıfır Orjinal)
Buji Kabloları 480TL (Sıfır Orjinal)
Kule Takozu 2 Tane (Sıfır Orjinal) 320TL
Gaz Kelebeği 1000TL
İşçilik 300TL

Toplam 2600TL

Bu listeyi aldıktan sonra burada biraz araştırma yapıp rölanti problemimi insanların farklı ve basit çözümlerle giderdiğini gördüm. Bana İstanbul'da önerebileceğiniz, bu absürt rakamların altında bir fiyatla bu problemi çözebileceğim bir usta var mı?

Bunun dışında arada bir HOLD ışığım yanıp sönüyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Herkese iyi günler.

47740

touch the sky

Katılımcı
Ekinci Özel servis / Adem usta
Mehmet Nesih Özmen Mahallesi, Mehmet Akif Cad, Yüksel Sokak, No:3 Merter/Güngören İstanbul

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
Ekinci Özel servis / Adem usta
Mehmet Nesih Özmen Mahallesi, Mehmet Akif Cad, Yüksel Sokak, No:3 Merter/Güngören İstanbul
adem ustayı konunun başında gördüm aradım fakat telefona cevap vermedi, benim merak ettiğim bu problemleri yaşayan insanlar problemlerini giderdiler mi? Ve bunun masrafı ne kadar tuttu.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Herkese Selamın Aleyküm,

Arkadaşlar aracımı alalı 6 ay oldu. Aldığımdan beri rölanti problemi yaşıyorum. Aracım Otomatik 1998 2.0 Benzin&LPG GLX, soğukken ilk çalıştırmada devir saatinde titreme, devir saatinin kendi kendine yükselip düşmesi. Vites D konumda ayağım frendeyken ayağımı frenden çektiğimde arabanın stop etmesi yada devrin çok fazla düşüp stop eder gibi olması ve gaza hemen bastığımda toparlaması. Otobanda dip gaz yüklendiğimde arabanın önce kendini geri doğru 2-3 kere tutup bırakarak dengesiz şekilde ilerlemesi, bu 2-3 kere geri doğru asıldıktan sonra kendini toparlayıp sonra ilerliyor. Bir anda 6500 devir çeviriyor. Onun dışında direksiyon tam sağ yada tam sol konumdayken dönüşlerde alt takımdan ses gelmesi ve çukurlarda takozlardan gelen "lak luk" sesleri. Bugün İstanbul/Pendik sanayisinde bir ustaya götürdüm. Bu problemleri anlattım. Bana 2600TL fiyat çıkarttı ve verdiği liste şu şekilde;

Bobin 490TL (Sıfır Orjinal)
Buji Kabloları 480TL (Sıfır Orjinal)
Kule Takozu 2 Tane (Sıfır Orjinal) 320TL
Gaz Kelebeği 1000TL
İşçilik 300TL

Toplam 2600TL

Bu listeyi aldıktan sonra burada biraz araştırma yapıp rölanti problemimi insanların farklı ve basit çözümlerle giderdiğini gördüm. Bana İstanbul'da önerebileceğiniz, bu absürt rakamların altında bir fiyatla bu problemi çözebileceğim bir usta var mı?

Bunun dışında arada bir HOLD ışığım yanıp sönüyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Herkese iyi günler.

47740

Şuradaki konuya detaylı yazdım.

Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Ayrıca hold sorunu olduğunu yazmışsınız. Bunun için de Öner Taş ustayı öneririm. Biraz araştırırsanız bu tarz şanzıman problemlerini çözdüğünü de görürsünüz. İzmir'de yaşıyorum, arada İstanbul'a da gidip geliyorum. İstanbul'daki ilk durağım burası. Yüzyüze tanışmadan önce de bana ve birkaç arkadaşıma telefonla da direkt olarak destek olmuşlardır.

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
bende tam olarak böyle bir cevap bekliyordum. Ben İstanbul Pendik'te ikamet ediyorum. Adem ustanın ve diğer ustaların dükkanları evime yaklaşık 50-60km, gitmeden önce telefonla bilgi almak için ulaşmaya çalışacağım. HOLD sorunu için Öner Taş ustanın iletişim bilgilerini benimle paylaşırsanız sevinirim. İlginiz için çok teşekkür ederim :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
bende tam olarak böyle bir cevap bekliyordum. Ben İstanbul Pendik'te ikamet ediyorum. Adem ustanın ve diğer ustaların dükkanları evime yaklaşık 50-60km, gitmeden önce telefonla bilgi almak için ulaşmaya çalışacağım. HOLD sorunu için Öner Taş ustanın iletişim bilgilerini benimle paylaşırsanız sevinirim. İlginiz için çok teşekkür ederim :)
50-60 km mesafeden sayılmaz. Ben sanayiye muhabbete bile 30-35 km gidiyorum. :)

47743

rodello138

Sessiz
Araç Markası
1998 626 2.0 GLX 136BG
Araç Renk ve Tip
Koyu Yeşil
50-60 km mesafeden sayılmaz. Ben sanayiye muhabbete bile 30-35 km gidiyorum. :)

Ekli dosyayı görüntüle 47743
İstanbulda anadoludan avrupaya trafikte 50-60km adamı intihar ettirecek seviyeye getiriyor bazen :) Yardımlar için teşekkürler, adem ustayıda engin ustayıda öner ustayıda müsait bir zamanda ziyaret edecem. Çok teşekkürler

Tifus

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hatchback
Aynı sorunu bende yaşıyorum.çok fazla usta gezme çok hırpalanırsın.bende tuzlada ikamet ediyorum aynı araçtan var bendede.arkadaşların tecrübesine dayanarak adem ustaya gitmeni tavsiye ederim.ben hiç gitmedim ama bu kadar arkadaş tavsiye ediyorsa bi hikmeti vardırverilen fiyatlara gelincede çok pahalı.kısa süre önce ngk buji kablosunı 340₺ye aldım.yine nkg bobin ise 250₺ idi.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Ustalarım öncelikle merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi birkaç can sıkıcı, çözüm bulamadığım sorunum var. Aracım 136 Bg olan model. 1000 km önce rektefiye oldu. 3 hafta önce ben aldım. Rektefiyeyi yapan Bostancı sanayide ikiler mazda servis. Tartarini LPG sistemi var. Benzinde ve LPG de rölanti dalgalanması sorunu yaşıyorum. Aracım sabah soğuk çalıştığında 2000 devirde çalışıyor sonradan düşüyor. Lpg ye geçtiğinde yolda giderken gaz pedalından hafif ayağımı çektiğimde gaza basıp basıp çekiyormuşum gibi oluyor. Işıklarda beklerken 1500 devirlerde oluyor sıcak olsa bile sonra devir düşüyor çıkıyor falan. Ve bütün bunlar yetmezmiş gibi km de 50 kuruş civarı yakıyor. 2 kere gaz ayarı yaptırdım iyice mahvetti ayarları sonra geri eski ayarını attırdım. Şimdi kablo siparişi verdim. Geldiğinde kendim bakacağım. Ama şu bahsettiğim sorunlar nasıl olacsk kafayı yiyeceğim anlayan şu şöyle olacak diyen bi ustada yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ustalarım öncelikle merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi birkaç can sıkıcı, çözüm bulamadığım sorunum var. Aracım 136 Bg olan model. 1000 km önce rektefiye oldu. 3 hafta önce ben aldım. Rektefiyeyi yapan Bostancı sanayide ikiler mazda servis. Tartarini LPG sistemi var. Benzinde ve LPG de rölanti dalgalanması sorunu yaşıyorum. Aracım sabah soğuk çalıştığında 2000 devirde çalışıyor sonradan düşüyor. Lpg ye geçtiğinde yolda giderken gaz pedalından hafif ayağımı çektiğimde gaza basıp basıp çekiyormuşum gibi oluyor. Işıklarda beklerken 1500 devirlerde oluyor sıcak olsa bile sonra devir düşüyor çıkıyor falan. Ve bütün bunlar yetmezmiş gibi km de 50 kuruş civarı yakıyor. 2 kere gaz ayarı yaptırdım iyice mahvetti ayarları sonra geri eski ayarını attırdım. Şimdi kablo siparişi verdim. Geldiğinde kendim bakacağım. Ama şu bahsettiğim sorunlar nasıl olacsk kafayı yiyeceğim anlayan şu şöyle olacak diyen bi ustada yok.
Muhtemelen, rölanti motoru sorunu var... İkiler Mazda ne diyor bu duruma?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben aracı oradan aldım. Gaz kelebeğinin değişeceğini söyledi. 1000, lira daha üstüne koyuyordu. Bende değiştirtmedim.
Tamirat seçeneğini devreye sokmadan değişecek diyorsa, daha da uğrama... Rölanti motoru/gaz kelebeği bakım revizyon yapılır, olmazsa değişim olur...

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Eminim basit bir sorundur ama çözecek usta bulmak zor. Öncelikle benzinde rolanti işini halledip sonra lpg de ona göre ayar yapmak lazım. Eğer motor soğukken 2000 devirlerde çalışıp ısınınca normal rolanti devri olan 650-750 civarına düşüyorsa rolanti motoru çalışıyor demektir. Öncelikle radyatörde hava olmadığından emin olmak lazım,sonrasında rolantiyi etkileyen sensörler kontrol edilebilir ve en son rolanti motoru sökülüp kontrol edilebilir. Gaz kelebeğinde boşluk olup olmadığı da kontrol edilebilir.Benim aklıma gelenler bunlar.

mrserkaan

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626 2.0HP
Araç Renk ve Tip
K?rm?z? - HB
Tamirat seçeneğini devreye sokmadan değişecek diyorsa, daha da uğrama... Rölanti motoru/gaz kelebeği bakım revizyon yapılır, olmazsa değişim olur...
Aracı rektefiye yaparken gaz kelebeğine de bakmıştır diye düşündüm.

Eminim basit bir sorundur ama çözecek usta bulmak zor. Öncelikle benzinde rolanti işini halledip sonra lpg de ona göre ayar yapmak lazım. Eğer motor soğukken 2000 devirlerde çalışıp ısınınca normal rolanti devri olan 650-750 civarına düşüyorsa rolanti motoru çalışıyor demektir. Öncelikle radyatörde hava olmadığından emin olmak lazım,sonrasında rolantiyi etkileyen sensörler kontrol edilebilir ve en son rolanti motoru sökülüp kontrol edilebilir. Gaz kelebeğinde boşluk olup olmadığı da kontrol edilebilir.Benim aklıma gelenler bunlar.

Ankara'da Can diye bir arkadaş varmış. Kendisi için Mazda doktoru dediler. Aradım konuştum biryerden hava alabileceğini söyledi. Gebze tarafındayım Ankara'ya gitme fırsatım şuan için yok. Bu tarafta da güveneceğim bir tane usta yok. Nasıl olacak bilmiyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracı rektefiye yaparken gaz kelebeğine de bakmıştır diye düşündüm.

Ankara'da Can diye bir arkadaş varmış. Kendisi için Mazda doktoru dediler. Aradım konuştum biryerden hava alabileceğini söyledi. Gebze tarafındayım Ankara'ya gitme fırsatım şuan için yok. Bu tarafta da güveneceğim bir tane usta yok. Nasıl olacak bilmiyorum.
Can ne ara Mazda doktoru oldu bilmiyorum ama sana daha yakın olan Ordinaryüs var İstanbul'da..

Üst Alt