Mazda 6 GG (2002-08) Rölanti Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sokmeden temizledm rolanti kucuk dalgalanmalar oldu sadece pek bi fark goremedim

Adaptasyn sorunu olmadi 800 ile 900 arasnda gdip gelio arada

Sistemde hava alan yer olabilir. Hava emiş borularını kontrol et, aklıma başka bir şey gelmiyor.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Soğuk iken rölanti de dalgalanma ve kasada titremeleri çözmeleri için yarım düzine ustaya gôsterdim.Beraberinde güç kaybı rampada kesiklik vardı.Motor ısınınca rölanti dalgalanması azalır teklemeler nadir oluyordu.Üst kapak conta yağ sızdırmış ateşlemeyi bozar dediler conta değişti ama sorunlar bitmedi.p2177 p2187 bank 1 fakir karışım p0300 hataları rastgele silindir ateşleme hataları veriyordu.Bujileri değiştirdik orijinal değil ancak nkg LPG bujiden diye aldık.Sorun devam hala ediyordu .genel periyodik bakimda daha önce aldığım Pcv valfi de değiştirdik o da çözüm olmadı .Uzun yola çıkmaya dahi tereddüt ettim ama iyilik de çıkmışım..İzmir'de Tosun ustanın mekanına ugradık. Kendisini göremedik.Yerine bakan ustanın maf sensörü temizledi test edildi fark yok.Ateşleme bobinleri teste alındı.Sürpriz sağlam 3 bobin arızalı çıktı.Sağlam olan bujiden ayırıp yuvada tutunca çatır çatır çakıyor diğerleri tıklamıyor bile.Yola bu haliyle devam ettik.Hedefe varınca motoru bir gece dinlendirir soğuttuk.Arızalı bobinlerin bujileri söküldü her biri 0.6-.0.7mm aralık olacak şekilde ayarlandı.Sağlam olan bobin bujidine herhangi bir ayar yapmadık. Sonuç mükemmel değil ama iyi derecede tatminkar.Bobin takımı gelene kadar sorun çıkartmaya ak gibi.İyileşen haller güç kesikliği çok azaldı.rölanti dalgalanması var ancak eskisi ile kıyas edince 1/4 ü kaldı.Buji tırnak aralığını azaltmak ateşlemeyi bozuk bobinlerin işini biraz rahatlattı yenilenince çok daha iyi olacak. Bobin arızası tespiti bilmeyen usta için tam bir karın ağrısı.Piston sübap kapak revizyon diyerek kapı açanlara selam olsun.

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Rölanti dalgalanması çok şükür bitti.
5cba1212f998a587a059fe6917311b27.jpg
IMG_20170825_131421.jpg

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Honda serisinden bir araç ile Mazda 6 ateşleme bobinlerine uyumlu imiş ancak hangisi bulamadım.Fiyat olarak bu takım daha uyguna geldi.

huseyin akg

Katılımcı
Araç Markası
Terios
Araç Renk ve Tip
Füme
Bir diğer rölanti bozukluğu sebebi de vakum kaçakları,bulması zor baş ağrıtıcıdır.Rölanti dengesizliği huzursuzluk veriyor.Soğuk iken olan rölanti bozukluğu bu sefer gaz regülatörüne bağlanan vakum hortumu oldu .Hortum ucu sıcaktan kuruyup gevremiş uzunlamasına çatlamış Motor çalışırken yerinden söküp test ederken motor devri stop edecek kadar yavaşlayıp dengesizleşiyor.Hortumu takınca düzeliyor.Acaba gevşeklik varmı diye ucuna bakınca çatladığını farkettik iyisiyle değiştirince kuzuya döndü.Masrafı 5 tl arızayı bulmak
a.jpg
şansa kalmış.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bir diğer rölanti bozukluğu sebebi de vakum kaçakları,bulması zor baş ağrıtıcıdır.Rölanti dengesizliği huzursuzluk veriyor.Soğuk iken olan rölanti bozukluğu bu sefer gaz regülatörüne bağlanan vakum hortumu oldu .Hortum ucu sıcaktan kuruyup gevremiş uzunlamasına çatlamış Motor çalışırken yerinden söküp test ederken motor devri stop edecek kadar yavaşlayıp dengesizleşiyor.Hortumu takınca düzeliyor.Acaba gevşeklik varmı diye ucuna bakınca çatladığını farkettik iyisiyle değiştirince kuzuya döndü.Masrafı 5 tl arızayı bulmakEkli dosyayı görüntüle 23297 şansa kalmış.
Astinadada aynı hortumdan çok çektim sanayiden 1 tlye alıyordum ama her ay çatlıyordu en son servisden aldım kafam rahat kuzu rahatdı.

Son düzenleme:

Üst Alt