Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Ayarı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu gün öğleden sonra boş kalınca, daha önce, Adem Ustam'dan aldığım teorik bilgileri pratiğe geçirmek için rölanti ayarı ve rölanti motoru üzerinde bulunan zımbırtıyı kurcalamak istedim... (adını bilmiyorum) gaz verip bırakınca rölantiyi tutmaya yarayan şey. Adını bilen varsa yazsın lütfen. :)

Motoru sıcak hale getirerek rölanti ayarlama işine başlıyoruz, yoksa soğuk motor ile yapılan ayar sağlıklı olmayabilir. Öncelikle; rölanti ayar vidasından, rölantinin 700-800 devirlerde olmasını sağladım. İlk etapta sağa doğru rölantiyi düşürmek için kıstım ve motorda titreme başlayınca tersine yani sola doğru açarak istediğim düzeye getirdim.

Rölanti Ayar Vidası 2 (676 x 1200).jpg

Sonrasında ise; gaz verip bırakınca, devirin rölantiye yavaş yavaş oturmasını yarayan zımbırtıya ayar çektim. Mevcut haliyle, gaz verip bırakınca 1500'lerde kalıyor sonra rölantiye düşüyordu. Bu vidayı T10 alyan anahtarı ile fotoğrafta görünen açıdan sağa doğru yarım tur çevirdim.

Bunu denemek için yaptım; rölanti olması gerekenden daha hızlı ve daha aşağılara düştü sonra yerine oturdu, tabi bu istenilen bir durum değil, motor silkelenmeye başladı. Klima, cam rezistansı ve farları açınca da stop edecek kadar saçmalamaya başladı. :(

İşin mantığını öğrendikten sonra da; yarım tur çevirmiş olduğum ölçünün yarısı kadar geriye çevirdim ve istediğim şekle geldi.

Şimdi gaz verip bıraktığımda; devir 1100'lere iniyor biraz bekledikten sonra rölantiye oturuyor. Klimayı, farları, arka cam rezistansını açarak yani yükleme yaparak da aynı şeyleri denedim, sorun yok.

Rölanti Ayar Vidasının Yanındaki Zımbırtı.jpg

Önemli Not; Yapılması gereken işlemin mantığını öğrenmeden lütfen bu işlemi yapmayın, motorun çalışma düzenini alt üst etme ihtimaliniz var. :) Böyle bir durum oluşması ihtimaline karşı ikinci ve üçüncü kişiler sorumlu tutulamaz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güzel bilgiler Veli abi. Tabi tüm bu işlemlere rağmen hala ayarsızlık varsa sorunu başka yerlerde aramak gerekiyor. Bu araçlarda lpg olmasa rölanti ayarının ne olduğunu unutursunuz. Ama işi içine lpg girince illaki ellemek gerekiyor bir yerleri.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Övünmek veya ben bu işi biliyorum gibi algılanmasın ama; aynı motora sahip iki tane 626 araca sahip olunca dilinden anlar hale geldim. Tabi bu noktada Adem Ustamın payı büyük, işin mantığını anlatmıştı arabayı alırken... Fakat ben kurcalamaya korkuyordum... En sonunda vakit bulunca, anlatılanlar ve bildiklerim ışığında giriştim güvercine... :) Saat gibi oldu mübarek. :)

Eklemeyi unutmuşum; rölanti ayarı mutlaka motor sıcakken yapılmalı...

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Rölanti problemi bende de var. Özellikle klimayı açtığımda zaman zaman motoru stop ettirecek hale geliyor. Lpg ayarından sanıyorum ama, buraları oynasak nasıl olur acabao_O

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Galiba rolanti biraz düşük ondan olabilir. Birde bende de yapıyordu ama bu kadar seri değil arada bir pır pır ediyordu pistonlardan birisinde sorun vardı ondan oluyordu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hiç böyle bir rölanti duymadım hocam. Tekleme olsa, egzoz salınım yapması gerek. Zaten motorun stabil çalıştığını yazmışsın.

Bilemedim...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Sanarsın traktör çalışıyor :)
Yani ses aynı öyle.

Rolantiyi 900 e çıkarmayı denedin mi yine aynımı
Biraz uzun olacak ama bu olay şöyle oldu:
Kışın arabayı aldım.Bulunduğum yerde(Bitlis) servis,usta, parça v.s olmadığı için buraya gelmeden önce Gaziantep te bakım yaptırdım.Bakım esnasında da boğaz kelebeği temizliği yaptırdım.Kelebek temizliği yapıldıktan sonra aracın hareket halinde rölantisi 1500 e çıktı.Hatta ilk çalışmalarda ısınana kadar 2 bin devire yakın çalışıyordu ve bu kadar yüksek çalıştığı için ısınana kadar dönüşlerde vites düşürmek için iyice durmak gerekiyordu.Bende birkaç ustaya (yetkili servis ustası dahil) danışarak ve burada sağolsun Veli abinin de açtığı konuya bakarak bu konunun ilk mesajındaki ilk fotoğraftaki ayar yerinden vidayı sola doğru çevirerek bir ayar yaptım.Aracın şu anda durduğu yerde rölantisi 700 de, hareket halinde rölantisi 1100 civarında yani normal.Araç çalışırken önden motoru açıp bakınca anormal (tekleme, silkelenme v.s) bir çalışma durumu yok.Aracın içine binince de anormal bir titreme falan yok ama egzoz çıkışı bu şekilde.
Geçenlerde ayarı biraz açayım dedim.Vidayı çevirdikçe tam boğaz kelebeği kısmında hava alış sesi yükseliyor yâni patlak bir lastik gibi ses yapıyor ve hareket halinde rölantisi yine 1500 lere yükseliyor.
Yaz aylarında kısmet olursa subap ve avans ayarı yaptırmayı düşünüyorum ama şu anda dediğim gibi burada usta, parça v.s olmadığı için ancak ufak tefek şeylerikendim yapmaya çalışıyorum.

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bobinli olması sebebiyle avans ayarı olmuyor hocam. Rölanti 800-900 devir aralığında olursa uygun olur.

Edith; benzinde de aynı şekilde mi çalışıyor?

Son düzenleme:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bobinli olması sebebiyle avans ayarı olmuyor hocam. Rölanti 800-900 devir aralığında olursa uygun olur.
Dediğim gibi bu seferde hareket halindeki rölanti 1500 de oluyor ve araba bağırıyor resmen.
Ben yine de yarın rölantiyi yükseltip o şekilde bir bakacağım yine bu şekilde egzoz sesi olacak mı diye.
Ayrıca yarın aynı anda egzoz sesi ve motor çalışma sesi ve durumunu çekip buraya atarım inşallah.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Biraz uzun olacak ama bu olay şöyle oldu:
Kışın arabayı aldım.Bulunduğum yerde(Bitlis) servis,usta, parça v.s olmadığı için buraya gelmeden önce Gaziantep te bakım yaptırdım.Bakım esnasında da boğaz kelebeği temizliği yaptırdım.Kelebek temizliği yapıldıktan sonra aracın hareket halinde rölantisi 1500 e çıktı.Hatta ilk çalışmalarda ısınana kadar 2 bin devire yakın çalışıyordu ve bu kadar yüksek çalıştığı için ısınana kadar dönüşlerde vites düşürmek için iyice durmak gerekiyordu.Bende birkaç ustaya (yetkili servis ustası dahil) danışarak ve burada sağolsun Veli abinin de açtığı konuya bakarak bu konunun ilk mesajındaki ilk fotoğraftaki ayar yerinden vidayı sola doğru çevirerek bir ayar yaptım.Aracın şu anda durduğu yerde rölantisi 700 de, hareket halinde rölantisi 1100 civarında yani normal.Araç çalışırken önden motoru açıp bakınca anormal (tekleme, silkelenme v.s) bir çalışma durumu yok.Aracın içine binince de anormal bir titreme falan yok ama egzoz çıkışı bu şekilde.
Geçenlerde ayarı biraz açayım dedim.Vidayı çevirdikçe tam boğaz kelebeği kısmında hava alış sesi yükseliyor yâni patlak bir lastik gibi ses yapıyor ve hareket halinde rölantisi yine 1500 lere yükseliyor.
Yaz aylarında kısmet olursa subap ve avans ayarı yaptırmayı düşünüyorum ama şu anda dediğim gibi burada usta, parça v.s olmadığı için ancak ufak tefek şeylerikendim yapmaya çalışıyorum.

Boğaz kelebeğini temizlettirdikten sonra gaz pedalında takılmalar oluyor mu? İlk gaza basmaya çalıştığında takılıp zorlayınca tık diye bırakma şeklinde.

Üst Alt