Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Ayar Vidası (Fotoğraflı)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu düzenlemesi yaparken bu konudaki mevcut konu buhar olduğu için yeni konu açıyorum, zaten buhar olan konudaki fotoğraflar doğru vidayı göstermiyordu... :) :)

Motor kaputunu açtığımızda karşımıza gelen boğaz kelebeği üzerindeki vidayı buluyoruz. Önden zaten net olarak görünmüyor.

Rölanti Ayar Vidası 1 (676 x 1200).jpg

Aracın sol tarafına doğru yani sol lastiğin oraya doğru geçtiğimizde ise; rölanti ayar vidasını görebiliyoruz... Vidayı sola çevirirsek rölanti yükseliyor, sağa doğru çevirirsek düşüyor... Çeşme misali, sola çevirince açılıyor, sağa doğru kapanıyor... (Adem Ustam sağolsun) :)

Rölanti Ayar Vidası 2 (676 x 1200).jpg

İhtiyacımızın olmadığı bir konu olur inşallah... :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bilgi için sağol abi.
Benim bu konuda bir sorum olacak.
Benim araca bakım yaptırdıktan sonra hareket halinde aracı boşa alınca rölanti devri 1400 de duruyor. Durduğum zaman hemen 800 devire yani normal devrine düşüyor.
Bakımda boğaz kelebeğini temizlenmiştim.Acaba o esnada bu veya oradaki diğer vidalar veya soketlerle ilgili bir durum mu oldu yoksa bu durum normal midir?

Huzur naMAZDA

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bilgi için sağol abi.
Benim bu konuda bir sorum olacak.
Benim araca bakım yaptırdıktan sonra hareket halinde aracı boşa alınca rölanti devri 1400 de duruyor. Durduğum zaman hemen 800 devire yani normal devrine düşüyor.
Bakımda boğaz kelebeğini temizlenmiştim.Acaba o esnada bu veya oradaki diğer vidalar veya soketlerle ilgili bir durum mu oldu yoksa bu durum normal midir?

Huzur naMAZDA

Diğer açtığınız konuda @domestos ve @süleyman46 sorunun cevabını vermiş bulunmakta: ;)

Mazda 626 GF (1997-02) - Kışlık Genel Bakımı

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Geçenlerde diğer konuda sormuş olduğum hareket halinde yüksek rölanti durumunu Veli abinin fotoğrafını paylaşmış olduğu ayar vidasını kullanarak ayarladım.Şu anda araç ısındıktan sonra hareket halinde 1100 devir civarında çalışıyor.Daha düşürülebiliyor ama bu sefer aracın durduğu yerdeki rölantisi de çok düşüyor.

Huzur naMAZDA

Hamza

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kızıl Kahve
S.a usta bu vida tork uçlu olan vida değilmi boğaz kelebeğinin üstünde

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
S.a usta bu vida tork uçlu olan vida değilmi boğaz kelebeğinin üstünde

A.S.

Tork uçlu değil, yıldız veya düz tornavida ile ayar yapılabiliyor. Tork uçlu olan vida, hava akışmetreyi sökmek için kullanılıyor birde, Tp konum sensör kelebeği üzerinde var... Oraları kurcalamanı tavsiye etmem, iyi bir ustanın ayar yapması gerekir. :)

Hamza

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kızıl Kahve
Ustam yarın sana oranın fotoğrafını göndersem bana yardımcı olabilirmisin ankarada yetkili servisi aradım oda bi vida dedi boğaz kelebeğinin orda orayı sola doğru üç çeyrek tur çevir düzelir stop etmen gider dedide şimdi yanlış yeri çevirmeyim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yukarıda belirtilen fotoğrafta vida belli zaten.

Hamza

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kızıl Kahve
Usta burdan hangi vida

Ekli dosyalar

• IMG_3706.JPG
    IMG_3706.JPG
    78.4 KB · Görüntüleme: 113

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Üstat işaretledigim yerdeki vida nedir. Bunu sola çeviriyorum. klima tuşuna basıyorum rölantiyi 1500 lere kadar çıkartarak düzeltmeye çalışıyor. sağa çevirince aşağı yönlü dalgalanıyor. Tam ayarında bırakıyorum şahane oluyor. Stop edip tekrar çalıştıyorum yine eski haline dönüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20180630_001606.jpg
    IMG_20180630_001606.jpg
    86 KB · Görüntüleme: 128

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üstat işaretledigim yerdeki vida nedir. Bunu sola çeviriyorum. klima tuşuna basıyorum rölantiyi 1500 lere kadar çıkartarak düzeltmeye çalışıyor. sağa çevirince aşağı yönlü dalgalanıyor. Tam ayarında bırakıyorum şahane oluyor. Stop edip tekrar çalıştıyorum yine eski haline dönüyor.

O ayar vidası rölanti ayarı değil, motora yük bindiğinde (direksiyonu sağa sola çevirdiğinde, klimayı açtığında, rezistans açtığında) rölantinin düşüp stop etmemesi veya sürüş konforunu etkilememesine yarıyor. Rölanti ile sorunun varsa bu ayar vidası senin aradığın çözüm noktası değil.

Gaz verip bırak, ilk nerede tutuyor rölantiyi ve yerine nasıl oturuyor ona bak, mantığını bilmiyorsan da fazla kurcalama derim.

Mazda 626 GF (1997-02) - Rölanti Ayarı

Konu içinde o zımbırtının bahsi geçiyor... (Hala adını bilmiyorum iyi mi?) :)

Son düzenleme:

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
anladığım kadarı ile bu vida rolantiyi nekadar seri toplaması gerektiginin ayarı. Bugün a bakayım. Dalgalanma işi var bende de. Bu sorun iki mazdamdada var. ama 626 da fena var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
anladığım kadarı ile bu vida rolantiyi nekadar seri toplaması gerektiginin ayarı. Bugün a bakayım. Dalgalanma işi var bende de. Bu sorun iki mazdamdada var. ama 626 da fena var.

Gaz verip bıraktığında Rölantiyi hangi seviyede tutacağını ve sisteme yük bindiğinde rölantiyi otomatik ne kadar yükseleceğini ayarlıyor, rölanti ve bu ayarın dengesini kaçırırsan toparlaması zor olur, anlamıyorsan fazla kurcalama bence. :) Rölanti dalgalanmasına bu ayar çözüm değil.

Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Mazda 626 GE (1991-97) Motor ve Rölanti Sorunları

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gaz verip bıraktığında Rölantiyi hangi seviyede tutacağını ve sisteme yük bindiğinde rölantiyi otomatik ne kadar yükseleceğini ayarlıyor, rölanti ve bu ayarın dengesini kaçırırsan toparlaması zor olur, anlamıyorsan fazla kurcalama bence. :) Rölanti dalgalanmasına bu ayar çözüm değil.

Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Mazda 626 GE (1991-97) Motor ve Rölanti Sorunları
Hocam onunla az toparladım. dalgalanıyor tabi lakin stop etmez oldu.
Bugün yeni bir sorununu daha buldum. Kanister buharını belli devirlerde veren valf bozuk. Sürekli hava çekiyor hortum. onu tıkadım şimdilik.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Rolanti problemi çok ilginç bir şekilde devam ediyor. Klima açık veya kapalı Idle air control valve denen kısımdan ayar yapıyorum. Sanki ayarı unutuyor araç.
Klima açıkken ayarlıyorum. Çok güzel oluyor. Araç stop ettikten sonra. Ya daha fazla rölanti yükseliyor yada tam tersi çok düşüyor. Ayarı yükseltiyorum bu sefer daha çok yükseliyor. azaltıyorum tam oluyor araç belli süre sonra eski haline dönüyor.
Komple kelebej boğazı 3000 civarı diyorlar.
Bende Çin'den gerekli kısımları almak istiyorum. Bu iki parca uyumlumudur?
İki marka var
FSN5-20-660B Araba Boşta Hava Kontrol Vanası IACV için Mazda 626 Protege 5 Fsn520660b için
FSN5 20 660B Car Idle Air Control Valve IACV for Mazda 626 for Protege 5 Fsn520660b-in Air Intakes from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group
Yeni Mazda 626 Protege Için IAC Boşta Hava Kontrol Vanası FSN5-20-660 Protege5 2.0L
New Idle Air Control IAC Valve FSN5 20 660 For Mazda 626 Protege Protege5 2.0L-in Valves & Parts from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group
Buda Konum sensörü gerek varmı bilmiyorum
Ford F-250 F-450 F-550 Için gaz kelebeği Konum Sensörü Probe Thunderbird Mazda 626 Protege 5 FS01-13-SL0 MX-6 F4BZ9B989A FS0118SL0
Throttle Position Sensor For Ford F 250 F 450 F 550 Probe Thunderbird Mazda 626 MX 6 Protege 5 FS01 13 SL0 F4BZ9B989A FS0118SL0-in Throttle Position Sensor from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Parçalar uyumlu fakat sorun bu parçalardan kaynaklı mı? Bu teşhisi koyabildiysen amenna. Yoksa bu rölanti sorunu seni bezdirir.

Mazda 626 GE (1991-97) - Klima Kaynaklı Rölanti Sorunu

Klima kaynaklı rölanti sorunu için konuyu incelemekte fayda var.
İzmirdeki Adn Mazda servisinde görüştük konuyu elinde 2000 hb kasa vardı. Aynu problem varmış ayar tutmuyor baska parça ayarlamaya çalışıyoruz dedi. Youtube da yabancı bir videoda voltajın dengesiz geldiğini söylüyor galiba. inanın bende anlamadım. Konuya tekrar bakacam

Üst Alt