Mazda 323 BA (1994-98) Radyatör Hortumu Kaçağı

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Abiler araba 0derecedeyken motor bloğun içinde su var mı yoksa hepsi radyatörün içinde mi duruyor?

Oluyor diye biliyorum.
Radyatör üst hortumum patladı çok ince su kaçırıyor sökünce su akıcaksa ordan ona göre alttaki hortumdan boşaltıp bir yere koymak istiyorum suyu

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abiler araba 0derecedeyken motor bloğun içinde su var mı yoksa hepsi radyatörün içinde mi duruyor?
Devirdaim pompası motorla birlikte çalıştığına göre su her zaman hareket halinde olmuyor mu mantık olarak? :rolleyes:
Motor stop halindeyken su var mı derseniz de yine mantık olarak borularda ve blokta su vardır. Çünkü soğutma suyuna koyulan sıvı miktarı ile radyatörün kapasitesi çok farklı. ;)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Devirdaim pompası motorla birlikte çalıştığına göre su her zaman hareket halinde olmuyor mu mantık olarak? :rolleyes:
Motor stop halindeyken su var mı derseniz de yine mantık olarak borularda ve blokta su vardır. Çünkü soğutma suyuna koyulan sıvı miktarı ile radyatörün kapasitesi çok farklı. ;)
Mantık doğru dediğin gibi abi :harika: teşekkür ederim cevap için
Tedbirli davran bence de, net bilgi sahibi olan yazacaktır zaten, ben bu şekilde biliyorum.
tedbiri alayım bir yere boşaltayım suyu abi teşekkür ederim cevaplar için

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Motor içinde su olmamasına teknik olarak imkan yok zaten. :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Motor içinde su olmamasına teknik olarak imkan yok zaten. :)
Yok abi çoğunluk radyatörde mi yoksa motorun içinde mi duruyor ona göre hazırlıcaktım kendimi. Motorun içinden 1lt çıktı radyatörden 2 çıktı hortum baya incelmiş artık patlamaya yer arıyormuş. Birde içi böyle paslanmış gibi niye öyle olmuş onu merak ettim :rolleyes:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yok abi çoğunluk radyatörde mi yoksa motorun içinde mi duruyor ona göre hazırlıcaktım kendimi. Motorun içinden 1lt çıktı radyatörden 2 çıktı hortum baya incelmiş artık patlamaya yer arıyormuş. Birde içi böyle paslanmış gibi niye öyle olmuş onu merak ettim :rolleyes:
Benim Mazda 3 subap sonrası tam 3 lt soğutma suyu aldı. Motorun içindeki kanallarda duruyor sadece ki bu da hacim olarak fazla değil. Soğutma radyatörde olduğu için radyatör hacminin fazla olduğunu düşünüyorum. Soğutma suyunu 2-3 senede 1 değişmekte fayda var.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Zamanında antifrizsiz su kullanmaktan
Aldığım da adam antifrizsiz kullanmadık dedi ben de 6ayda bir değişim yaptım :(
Benim Mazda 3 subap sonrası tam 3 lt soğutma suyu aldı. Motorun içindeki kanallarda duruyor sadece ki bu da hacim olarak fazla değil. Soğutma radyatörde olduğu için radyatör hacminin fazla olduğunu düşünüyorum. Soğutma suyunu 2-3 senede 1 değişmekte fayda var.
evet abi radyatörden daha fazla çıktı kanallardan su geri akmıyor diye tahmin ediyorum eğim olan yerlerde kalıyordur.
474470F1-07EA-4020-A158-458CA8D224EB.jpeg

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
7214898C-BF8B-40B4-9921-1FFD6F29FD78.jpeg

İşaretlenen yerdeki vidaları çıkartıp kapağımızı söküyoruz.
FBE02739-4C41-467E-A4C8-1D650FADD3C4.jpeg

Alttaki boruyu söküp motorun içindeki ve radystörde olan suyu boşaltıyoruz alan biraz dar uzun kollu bir şey giymek lazım :)
BBC4D211-9D89-4EF2-A2FD-F66DBAC48A27.jpeg

Döktüğümüz kapağın altında radyatörün üst girişi var.
2BCCE2AC-4D0E-4EF9-AF6C-E226F629C98E.jpeg

Patlayan hortum çok fazla incelmiş nerden patlasam diye düşünüyormuş.
2D25B37C-5480-40F3-8CD5-CC31652750DF.jpeg

Yeni boru farkı eskisi eğilmiş bükülmüş kendi kendine şekil almış(Alınan boru orjinal 70Tl)
7A54799E-0745-4334-9A43-F96559EBC833.jpeg

Takılmış hali
Antifriz her yeri batırmış çok kötü koku vardı su ile yıkadım temizleyici sıktım elimin girdiği yerleri sildim çok fazla kokusu kalmadı bu sorunu da halletmiş oldum :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aldığım da adam antifrizsiz kullanmadık dedi ben de 6ayda bir değişim yaptım :(

evet abi radyatörden daha fazla çıktı kanallardan su geri akmıyor diye tahmin ediyorum eğim olan yerlerde kalıyordur. Ekli dosyayı görüntüle 38717
Radyatör üst hortumunun motora giren yerini sökünce, motor su girişine çeşmeden hortumla ve hafif tazyikli su tutarsan içindeki suyu da boşaltmış olursun. By-pass borusu vardır diye tahmin ediyorum sizin motorda da. Termostatı sökmene de gerek kalmaz. Tazyik arttıkça motor içinde varsa çoğu serbest haldeki tortuyu boşaltırsın. Tazyik miktarını çok arttırmamakta fayda var, by-pass boruları serçe parmağından daha incedir, sisteme fazla basınç yapmamakta fayda var.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Geçmiş olsun Ümit, güle güle kullan. Hortum sıcağın etkisiyle sanırım o incelemeyi yapıyor.
Evet abi sıcaktan incelmiş artık. Yan sanayilere çok bakmadım uzun süre giden parça diye.
Radyatör üst hortumunun motora giren yerini sökünce, motor su girişine çeşmeden hortumla ve hafif tazyikli su tutarsan içindeki suyu da boşaltmış olursun. By-pass borusu vardır diye tahmin ediyorum sizin motorda da. Termostatı sökmene de gerek kalmaz. Tazyik arttıkça motor içinde varsa çoğu serbest haldeki tortuyu boşaltırsın. Tazyik miktarını çok arttırmamakta fayda var, by-pass boruları serçe parmağından daha incedir, sisteme fazla basınç yapmamakta fayda var.
Geçenlerde kalorifer peteğini değişirken usta yaptı abi ama ne kadar yapmıştır bilmiyorum. Hafta sonu koltukları yıkarken senin dediğin gibi temizleme işlemini de aradan çıkartırım.

Üst Alt