Mazda 323 BA (1994-98) Practica Rölanti Dalgalanması ve Rölanti Sorunları

İbrahim

Sessiz
Araç Markası
98 Mazda 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Gri - Hb
S.a arkadaşlar ben yeni Mazda 323 prektica aldım ve araçta rolenti dalgalanmasi var frene basınca araç rolenti 1000 den 500 lere iniyor ve stop edecekmiş gibi oluyor ve ayrıca gaza geçtiği vakit araba tekrardan seyir halindeyken stop edecekmiş gibi teklemeye başlıyor bizde rolenti müsürünün fişini çekip sabitledik rolenti müsürünün arızalı olduğunu bulduk ama diğer sorunlar devam ediyor araç rampada 5. Viteste giderken gaz yemeği kesti ve stop etti bu sorunları nasıl çözebiliriz bana boğaz kelebeği dendi ve temizledik onu ne yapmam lazım ve sorun ne olabilir inşallah düzgün ifade edebilmisimdir benzindede aynı sorun var herhalde hava akışını tam ayarliyamiyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rölanti motorunun üzerinde bulunan ve deviri rölanti seviyesinde tutan sensör arızalı olabilir. Boğaz kelebeği temizliği yapıldıysa ve çözüm olmadıysa sorun bu parça kaynaklı olabilir. Arka cam rezistansını açtığında veya direksiyonu sağa sola çevirdiğinde rölanti yükselmiyorsa da aynı parçada sorun var demektir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sorunlar sadece LPG ye geçince mi oluyor? Hava emiş hortumunu güzelce kontrol et çatlak yarık varsa hava alıyordur ondan yapar. Daha önce bir practicada aynı sorun hava emiş hortumu değiştirilerek çözüldü.

İbrahim

Sessiz
Araç Markası
98 Mazda 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Gri - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Söyle soylim abiler direksiyonu sağa sola çevirince düşüyor evet rolenti motoru arızalı çünkü soketini cikardigimda sabit duruyor evet benzinde de aynı sorunum var vede benzinden gaza geçerken araba bir güzel teklemeye başlıyor bu tabi 1 dakka felan sürüyor ayrıca gazda giderken seyir halinde 90 kilometre hızla giderken arabam stop etti ve gaz yemedi galiba boğulma yaptı çünkü patlatma yaptı iki kere ardı ardına bu sorunu disbiritorden de yapar yanlış değilsem galiba benim önce ateşleme den başlayan gerekiyor sonra hava hortumları rolenti bozuk onu her türlü Alaçam ama nereden temin ederim bu rolenti motoru nu bana yardımcı olma imkanımız varmı tavsiye edebileceğiniz bir usta yada İstanbul Anadolu yakası olarak

Bide ben bu boğaz kelebeğini sokup temizlesem geri taktigimda hava yapma gibi sorun olurmu olmaz ise eğer ben sokup kendim bakmak istiyorum biraz mekaniği severim Cat pat ta elimden gelir birşeyler :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Söyle soylim abiler direksiyonu sağa sola çevirince düşüyor evet rolenti motoru arızalı çünkü soketini cikardigimda sabit duruyor evet benzinde de aynı sorunum var vede benzinden gaza geçerken araba bir güzel teklemeye başlıyor bu tabi 1 dakka felan sürüyor ayrıca gazda giderken seyir halinde 90 kilometre hızla giderken arabam stop etti ve gaz yemedi galiba boğulma yaptı çünkü patlatma yaptı iki kere ardı ardına bu sorunu disbiritorden de yapar yanlış değilsem galiba benim önce ateşleme den başlayan gerekiyor sonra hava hortumları rolenti bozuk onu her türlü Alaçam ama nereden temin ederim bu rolenti motoru nu bana yardımcı olma imkanımız varmı tavsiye edebileceğiniz bir usta yada İstanbul Anadolu yakası olarak
Avrupa yakasında Adem Ustaya gitmeni tavsiye ediyorum, gittiğine değeceğini biliyorum

İbrahim

Sessiz
Araç Markası
98 Mazda 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Gri - Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eyvallah sağol usta numarası yada bı dükkan adı felan nerde Avrupa yakasinda

Serdarbilgin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri Hb
Selamu aleykum abilerim kardeşlerim uzun zamandır takip ediyorum çok yardımınız oldu şimdi ise Gine yardım gerekmekte
Aracıma çıkma motor koydum fakat rolanti problemim var yüksel devirde dalgalı idi boğaz kelebeğini temizledim sonrasında ise tps ile ayarladım rolanti tuttu stop etmiyor ama dalgalanma devam ediyor çok fazla olmasada var Gine ve bir süre haretek edince durduğum zaman devir 2bin ve üzerinde duruyor bazen çok yavaş düşüyor bazen düşmüyor yardım ederseniz sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamu aleykum abilerim kardeşlerim uzun zamandır takip ediyorum çok yardımınız oldu şimdi ise Gine yardım gerekmekte
Aracıma çıkma motor koydum fakat rolanti problemim var yüksel devirde dalgalı idi boğaz kelebeğini temizledim sonrasında ise tps ile ayarladım rolanti tuttu stop etmiyor ama dalgalanma devam ediyor çok fazla olmasada var Gine ve bir süre haretek edince durduğum zaman devir 2bin ve üzerinde duruyor bazen çok yavaş düşüyor bazen düşmüyor yardım ederseniz sevinirim
Egzoz sistemi
Buji ve ateşleme sistemi
Lpg ayarı kontrol edilmeli

Serdarbilgin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri Hb
Buji ve kablolar değişti ateşlemede sorun yok diğerlerini kontrol ettirmeden daha motor yeni koyduğum için ilk fırsatta baktıracağım
Mesaj otomatik birleştirildi:

S.a arkadaşlar ben yeni Mazda 323 prektica aldım ve araçta rolenti dalgalanmasi var frene basınca araç rolenti 1000 den 500 lere iniyor ve stop edecekmiş gibi oluyor ve ayrıca gaza geçtiği vakit araba tekrardan seyir halindeyken stop edecekmiş gibi teklemeye başlıyor bizde rolenti müsürünün fişini çekip sabitledik rolenti müsürünün arızalı olduğunu bulduk ama diğer sorunlar devam ediyor araç rampada 5. Viteste giderken gaz yemeği kesti ve stop etti bu sorunları nasıl çözebiliriz bana boğaz kelebeği dendi ve temizledik onu ne yapmam lazım ve sorun ne olabilir inşallah düzgün ifade edebilmisimdir benzindede aynı sorun var herhalde hava akışını tam ayarliyamiyor
Hocam benzer sorunlar bendede var tps sensörü volt kontrol ve ayarıma baksanız ben tps ayarında bayağı düzelttim rolanti düzeldi ve dalgalanma çok az kaldı stop etmiyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorunlar sadece LPG ye geçince mi oluyor? Hava emiş hortumunu güzelce kontrol et çatlak yarık varsa hava alıyordur ondan yapar. Daha önce bir practicada aynı sorun hava emiş hortumu değiştirilerek çözüldü.
Benzinde de aynı hava hortumu da değişti hiç çatlak yok çizik dahi yok ama geçmedi

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gaz kelebeğinizi bilmiyorum ama soğutma suyundan gaz kelebeğine giriş varsa o bölümde tıkanıklık olabilir. Bu durumda araç yüksek rölantide çalışır. Yok eğer ısı müşüründen elektronik olarak bilgi geliyorsa ısı müşürü arızalı olabilir. Bu durumda yine sinyale göre araç yüksek devirde çalışıyor olabilir. Ayrıca direksiyon pompasından şaseye veya klima tesisatından şaseye bağlantı yapıldıysa rölanti motoruna yük bildirimi gelir ve rölanti yüksek çalışır.

Ilgaz-p

Katılımcı
babamın aracındada vardı buji buji kablosu boğaz kelebeği temizliği yapıldı, bahsı geçen içinden sıcak su geçen kısımda temizlendi ancak ne hikmetse araç ısınınca rolantide dalgalanma azda olsa var özellikle farları açınca bariz belli oluyor acaba şarz dinamosu elektriği az gönderdiği için mi yapıyor diye düşünmüyor değilim ancak nedense araç ısınana kadar gayet stabil araç ısınınca bu dalgalanmalar oluyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
babamın aracındada vardı buji buji kablosu boğaz kelebeği temizliği yapıldı, bahsı geçen içinden sıcak su geçen kısımda temizlendi ancak ne hikmetse araç ısınınca rolantide dalgalanma azda olsa var özellikle farları açınca bariz belli oluyor acaba şarz dinamosu elektriği az gönderdiği için mi yapıyor diye düşünmüyor değilim ancak nedense araç ısınana kadar gayet stabil araç ısınınca bu dalgalanmalar oluyor
Isınınca yapıyor olması hedef şaşırtsa da, ben oyumu Akü ve şarj dinamosuna veriyorum... Ölçüm yaptırmakta fayda var hocam.

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Merhaba

Mesajları okudum tek bir fark far direksiyonu cevirince rolanti yükseliyor. Hatta ilk çalıştırma da rolanti yüksek ısınınca tam kendi 1 de duruyor. Benzinde 0.8 - 0.9 lar da duruyor. Yalnız debriyaja basınca rolanti düşüyor, debriyaj la frene basınca veya araca elekritilsel yük binince stop bile ediyor. Sorun ne olabilir. Birde aranızda trabzon da olan var mı mazda nın derdinden anlayacak bir usta lazım... Benim bulduklarım genelde benim arabamda öğreniyor işi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba

Mesajları okudum tek bir fark far direksiyonu cevirince rolanti yükseliyor. Hatta ilk çalıştırma da rolanti yüksek ısınınca tam kendi 1 de duruyor. Benzinde 0.8 - 0.9 lar da duruyor. Yalnız debriyaja basınca rolanti düşüyor, debriyaj la frene basınca veya araca elekritilsel yük binince stop bile ediyor. Sorun ne olabilir. Birde aranızda trabzon da olan var mı mazda nın derdinden anlayacak bir usta lazım... Benim bulduklarım genelde benim arabamda öğreniyor işi
Debriyajın orada bulunan sensörden bahsedilmişti Mazda 626 larda, sistem aynıysa senin sorun da bu sensör kaynaklı olabilir.

Akü ve şarj değerlerini ölçtürmekte fayda var.

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Debriyajın orada bulunan sensörden bahsedilmişti Mazda 626 larda, sistem aynıysa senin sorun da bu sensör kaynaklı olabilir.

Akü ve şarj değerlerini ölçtürmekte fayda var.
626 yı bir araştırıyım yeri neresi falan bir bakıp sensörle alakalı ise buraya cevabı olumlu olumsuz vereceğim
ölçüm işine de en kısa zamanda bakacağım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
626 yı bir araştırıyım yeri neresi falan bir bakıp sensörle alakalı ise buraya cevabı olumlu olumsuz vereceğim
ölçüm işine de en kısa zamanda bakacağım

Teknik olarak adı "Debriyaj pedal müşürü" olarak geçiyor.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Vestenhaus hortumlatına iyice bak, en ufak bir kılcal çatlak dahi olmamalı yani hava almamalı dışarıdan,şikayetlerin bende bu arızayı çağrıştırdı.

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
Vestenhaus hortumlatına iyice bak, en ufak bir kılcal çatlak dahi olmamalı yani hava almamalı dışarıdan,şikayetlerin bende bu arızayı çağrıştırdı.
hafta sonu kontrol edeceğim Vestenhaus hortumlatını , şuan için emin olduğum fren hidrolik kabının kapağında zamanın vermiş olduğu çatlaklar var ama kaçırma falan yok , iyice bir gözden geçireceğim

Üst Alt