Port Bagaj ve Çeki Demiri Hakkında

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çekme karavan aklıma yatıyor, Mutlu. Beğendiğim karavan 900 kg civarı. Haliyle ruhsatlı olması gerekiyor. Valla araştırıyorum. Eylül ayında arabanın vizesi var, çeki demirini de o zaman yaptırayım diyorum. Bir seferde ruhsat kağıdı değişsin, sonra bana iş çıkarmasınlar diyorum. Arkadaş Volvo V70 aldı bagaj kamyon bagajı gibi. Bizim araç S beden wagon:) sıkıntı derken ?

Abi motor karavana bildiğin ticari kamyon muamelesi yapıyorlar. Trafik sigortası 5 bin civarı tutuyormuş. Çekme karavanın ağırlığı sadece 750 kg dan yüksek olursa her sene vize var. Ne mtv ne de sigorta yok.

İşin duygusal boyutunu bilmiyordum bak... En mantıklısı çekme gibi duruyor şimdilik. Bülent sayısalı tutturursa tekrar hayallerimizi uprade yaparız gari. :D

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

Ekli dosyalar

• B631FB84-EF10-4829-9C01-1B61706438EF.jpeg
    B631FB84-EF10-4829-9C01-1B61706438EF.jpeg
    102.7 KB · Görüntüleme: 10
  • 25C3DDE4-57CF-4F50-9090-C62EBAF4501A.jpeg
    25C3DDE4-57CF-4F50-9090-C62EBAF4501A.jpeg
    56.4 KB · Görüntüleme: 10

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Üste port bagaj :) stepneyi koyacam oraya özellikle :) :) :)
Arka koltugun birini yatırım uzunlamasına yatak :) ön koltuga biri, arkaya biri :) birde şofor, yorulan uzanıp yatacak. 3 kişilik mini yolculuk arabası :) ama öncelikle arka amortisörlerimi değiştirmem lazım :(

E5F0891D-BB12-447E-B626-168FFE8583A5.jpeg 6D417BD3-1883-444F-B27C-FC1FD83D7DE0.jpeg

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Üste port bagaj :) stepneyi koyacam oraya özellikle :) :) :)
Arka koltugun birini yatırım uzunlamasına yatak :) ön koltuga biri, arkaya biri :) birde şofor, yorulan uzanıp yatacak. 3 kişilik mini yolculuk arabası :) ama öncelikle arka amortisörlerimi değiştirmem lazım :(

Ekli dosyayı görüntüle 28089 Ekli dosyayı görüntüle 28090
Yani düşün benim araba seninkinin yavrusu. Biz eşimle müthiş bir uyku çektik, sıkışmadan. Sen 3 kişi çok rahat uyursun. ( çadırı eniştemle teyzeme verince Mazda karavana dönüştü:koptum:;)
8B4FA628-2CDB-4850-9D6A-6B8BB79FF4EF.jpeg
BBC1221E-BBAE-49AD-AC5F-B2BA7EC528D3.jpeg

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu alan epey bir süredir boş kalmış :)
Tam yeri burası olmasa da şimdilik burada kalsın fikir alışverişi olur, ilk hareketi yaptığımızda (artık kim önce davranırsa) yeni konu açarız.
Bir süredir düşündüğümüz bir konu var.. hani hep deriz ya bir emekli olsam bulunduğum yerden uzaklaşıp bir sahil kasabasına yerleşsem veya şöyle güzelinden bir karavan alsam yaptırsam...
Tüm bunlar için hep olmazsa olmazları ilave edince ortaya karavan için 120-150 bin TL gibi bir fiyat çıkıyor ki ahhh ahhh parasızlığın gözü kör deyip sürekli söyleniyoruz ( sizi bilmem biz öyleyiz)
Sonra düşündük ki neden dört dörtlük olmak zorunda, hani başlangıç için aşağıda paylaşacağım gibi bir adım atılsa ,ufak tefek sadece hafta sonları bir yerlere kaçılsa ooohhhh ne güzel hayat denilip "hayat kaçırılmasa"..

- İlan örnektir ama bu tarz bir Transporter alınıp,

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...cityvan-2.5tdi-130-hp-u.sasi-592974525/detay/

Sonra aşağıda fotoğraftaki gibi basitçe yapılsa, biraz yer ve imkan olunan her yerde yapılabilir. Yatak altı çekmece kısmı İkea nın mutfak ürünlerinden :)

DSC02953.jpg

Yukarıdaki aracın ilgili konusu aşağıdaki linkte :) yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum :)

Vom T5 Caravelle zum Camper | bullitouren.de

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi bu tip bir araç alındıktan sonra arka tarafı istediğin şekilde ve maliyette kafana göre dizayn etmek mümkün. Öyle güzel iş yapan ustalar var ki, yatak altına uzunca ve istediğin ebat ve bölmelerde raylı sistemli çekmeceyi kitap gibi yapar ve maliyeti de yüksek olmaz, üzerine de at Yataş'ı :D Bir nevi baza gibi..

Yatak kısmı haricinde yan ve tavanları da istediğin şekli söyler ya da çizersen onu da yaparlar, bence düşünce çok mantıklı ve hayata geçirmek için en büyük maliyet aracı almak :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adamlar 2015 yılında uğraşamam diyerek hazır satılanlardan almış ,o zamanın fiyatı 1195 euro.. ver bu planı bizim marangoz muhittine aynısını yapsın :D

Schlafsystem T5/T6 Transporter / Caravelle langer Radstand mit 3er Sitzbank

Aynen öyle abi. :D

Geçen ay 3 günlüğüne gittiğimiz Göcek İnlice'de plaj komşusu olduğumuz kişi tam da bu tipten bir yolculuğa çıkmış, eşiyle birlikte 50 yaşlarındalar, altlarında ilanda verilen Transporter'dan var ama içinde buzdolabı, çift kişilik yatak, klima var... Kamp yerlerindeki elektriğe bağlayarak bütün bu donanımı kolaylıkla kullanabiliyor, imrendim doğrusu.

İstanbul'dan çıkmışlar, Çanakkale, İzmir Çeşme, Aydın, Milas Bodrum, Muğla Göcek Denizli yaparak geri döneceklermiş...

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Naim abi planın çok güzel inşallah gerçekleştirebilirsin. Ben de çok istiyorum böyle birşey. Öncelikle duş için depo ve duş başlığı sistemi gerek. En basitinden 20 lt lik katlanır su bidonları kullanılabilir kamp duşu diye de satılıyor.araba içinde zaten ısınacak. Tuvalet en kötü mc donalds larda ya da kampinglerde birşekilde halledelir. Ama ille araçta da olsun dersen kasetli küçük tipleri var fakat kaseti değişirken sağlam mide gerekir. Gerisi ise basit ve bütçeye bağlı. Şahsen sw aracım olsa bize yeter. Arkaya bavuş haricinde bi de yatak atabilsek tam bizlik. Gezerkenki tek sıkıntımız yatak. Almanya Belçikada dinlenme tesislerinde duş yerleri var tuvaletler zaten her yerde. Türkiyede de böyle. En kötü 2 3 haftalık kamping yerlerinde kalınır.

Tek sıkıntı polis çevirmesinde bu aracın karavan olarak kullanılmadığına ikna etmek. Karavan niyetine kullanılırsa ceza yazılabilir karavan diye ruhsata kayıt ettirilirse vergisi çok artıyor. Portatif şeylerle yapılırsa da aracı eski haline getirmek de kolaylaşır. Ya da en temizi ruhsat gerektirmeyen çekme karavan kullanmak.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Issızlıkta kalmış buralar :) ,
21 Şubat da CNR Expo da karavan fuarı var bilet fiyatı %20 indirim ile 60 TL .
Gidelim görelim istedik, kafamızda canlanan gibi büyükmüdür, kullanışlımıdır ,yapım maliyeti nedir ne değildir inceleyeceğiz. Bol fotoğraflar ile görüşmek üzere :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Issızlıkta kalmış buralar :) ,
21 Şubat da CNR Expo da karavan fuarı var bilet fiyatı %20 indirim ile 60 TL .
Gidelim görelim istedik, kafamızda canlanan gibi büyükmüdür, kullanışlımıdır ,yapım maliyeti nedir ne değildir inceleyeceğiz. Bol fotoğraflar ile görüşmek üzere :)
Ne güzel olur abi... :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konu başlığını görünce 2 satır yazam hort yapam dedim :)

Yeri geldiğinde bagaj yetersiz kalıyor bu durumda muhabbet belli büyük araba alsana

Yaw arkadaş senede 2 defa bagaj lazım oldu diye araba mı alınır.

Yakın zamanda port bagaj aldım montajda en zor gözüken kısım barların montajı bunların hepsi numaralı montaj dökümanına göre yapıyorsunuz barların montajında 2 kişi olmak faydalı olur.

Portun montajı marka modele göre değişmekle beraber benim kullandıgım Portun montajı tek kişi ile yapılabilir gayet basit.

Ben thule touring 200 M port bagaj kullanıyorum

Montajı:
Barların üstüne koyuyorsunuz hızasını ayarlıyorsunuz.
İçinde 4 tane montaj aparatı var bunları yerine takıp sıkıyorsunuz (elle) torkunu bulunca boşa çıkıyor zaten.

Kullanım:
2 tarafından açılması çok büyük nimet istediğin gibi aç kapa artema :)

Zeminde kanca yerleri var içinden halatıda çıkıyor ufak bişeyde koysan içerde dolaşmaması için sabitleyebiliyorsun.

Teknik:

Hız sınırı var 130km
Ben aracı 120km ayarladım
Kg sınırı var 50kg
Litre : 400lt

Karma fikirlerim :
Malzeme kalite elleyince hissediyorsun.

İlk zamanlar kapalı bi yerlere girerken inip bi baktıgım oldu :)

Kapalı yerlerde zaten standart yüksekliği kurtarıyor ama dikkat etmekde yinede fayda var.

Trim sesi şeklinde baya bi ses yapıyor ama halat falan içinde boşda durduğu için normal zaten bu seside sunroofu acınca duyuyorsun.

Kullanımı çok süper açıp atıyorum içine :)

Aracı biyere koydugunuzda bulması çok basit oluyor :)

Uzun yol tecrübem
Zaten hız sınırım belli yukarısına çıkmadıgım için savurma vs gibi şeylere denk gelmedim.

Rüzgar önemli karşıdan gelirse gaz pedalını bırakamıyorsun hızında kesme oluyor.

Emin olamamakla beraber sankim 1 kere paraşüt etkisini hissettim galiba uzun yolda ve tektim yükte yoktu bundan emin olmadım.

Sürüşünüzü veya güvenliğinizi bozan bi durum yok.

Yasal:

Ticari araçlarda sıkıntı olabilirken bineklerde no problem :)

56548

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Üst Alt