Mazda 3 BL (2009-13) Performans Arttırma

eren06

Eren
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Araçım: Mazda 3 2010 Hb Otomatik İmpressive
Arkadaşlar hepinize merhaba grupta yeniyim. Çünkü ilk defa mazda aldım :) Tsi motordan mazdaya geçince çok yordu beni performans olarak ve çözüm arayışlarına girdim. Çok araştırdım ama hiçbir yerde elle tutulur kaynak bulamadım. Kimse kendini yormasın diyede herkese yardımcı olmak adına bu konuyu açıp deneyimimi ve yaptıklarımı anlatıcam. Memnun olmayan arkadaşlar varsa tek seferde çözümünü bulsun diye.
Aracı ilk aldığımda benzin gaz farketmez gaza bastığımda motor bağırıyor patlıycak gibi ama gitmiyordu. Çok pisman olmuştum böyle bi araç aldığım için ama donanımından rahatlığından veya konforundan dolayı değil kesinlikle sadece gitmiyordu istediğim gibi neyse dedım bakımlarını yaptırıyım düzelir yaptırdım herşeyin en iyisini aldım yine aynı hiç bişey farketmedi. Arabayı sanki tutan bişey vardı gitmesini engelleyen. İnat ettim paranın bi önemi yok bu işi halletcem diye motorun içiyle oynamayı bile düşündüm :D Sonra araştırmaya başladım uzun zamanımı aldı tek tek herşeyin en güzelini en performanslısını buldum ve 1 ay içinde altta yazdıklarımın hepsini yaptırdım araca
Yağ: Castrol edge 5-30
Kutu içi hava filtresi: K&N
Buji : NGK iridium IFR6E11 kodlu
Yazılım: Dr. Ecu +10hp yazılım
Würth Enjektör Temizleyici

Suanda o gitmeyen yokuşlarda canımı alan araç gitti yerine başka bi araç geldi yemin ederim arabaya aşık olarak kullanıyorum. Bunların tümünü yaptırın aracınızı benzine alın 300km benzinde kullanın hem enjektör temizleyici hemde yazılım için zaman tanıyın aracınıza 300km sonra lpg ayarına sokun tekrar keyfini sürün. Satacaktım arabayı şuanda aşk yaşıyoruz resmen :D Yokuşlarda bağırıyor gitmiyordu şimdi ise bağırmıyor gidiyor. Tsi motoru aramıyorum size o kadar söyleyim. Herkese iyi sürüşler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Paylaşım için teşekkürler, turbo olmayan bir araçta +10 beygirlik bir yazılım ile performans olarak TSI nasıl aramıyorsunuz ilginç, hem de atmosferik motorla bağırmadan gidiyor demişsiniz :rolleyes:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun kazasız belasız günler dilerim. Bilgilendirme için teşekkürler.

BK ve Bl kasanın motoru tam bir leş maalesef :utan:

105 beygir 140 Nm tork nedir arkadaş... Dik rampa otomatik vites klima açık araçta 4 kişi neredeyse "gitmicem ben çek sağa" diyecek seviyeye gelir mübarek motor... :kedicik:

Yapılan işlemler ile bu motor mutlaka fark etmiştir ama Tsi ile yine de kıyas kabul etmez, leştir yani... :huhuu:

Harcanan miktarın büyüklüğü ile alınan hazzın psikolojik etkisi doğru orantılıdır, senin hissettiğin birazda bu orantı ile ilgili bence.

:)

@kadir turbo bile düşünmüştü bu motora ama ülkemizdeki dovizin anında 8 veya 11 ile çarpılması neticesinde altına girilmeyecek bir proje olduğunu, bununla birlikte aranılan ekipmanın bulunma zorluğu projesini rafa kaldırdı... Bence de mantıklı değildi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
BL kasada manuel benzinliye bile cesaret edemedim ben. Otomatik şartı yoksa dizelde tercih edilebilirdi. Yazılım ile 140 beygir/320 tork civarı oluyor. Özellikle ara uzamaları muhteşem...
Manuel ile otomatik arasında fark var ama bu fark otomatik tercihinin önüne geçecek derecede değil bence. Ayrıca, manuel benzinliler elektrik kumandalı gaz pedalı olduğu için sapıtabiliyor... Maalesef.

eren06

Eren
Araç Markası
Mazda3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar bende 2016 jetta 1.2tsi bmt vardı bundan önce ondan öncede golf 7 1.4 tsi vardı onlara aynı işlemi yapsaydım mazda 3 gölgesini göremezdi zaten. Ben aldığımda aracın bağırıp gitmediğini ve beni yorduğunu anlattım. Bu işlemlerden sonra araba çok rahatladı ve ciddi anlamda düz bir motordan maksimum performansı aldım. Bundan sonrası motor içi veya turbo olur. Ama orjinaline yapılcak maksimum işlem bu aynı işkenceyi başka arkadaşlarda yaşıyorsa sadece denesin. Ciddi oranda değişim söz konusu ankarada olan varsa yanıma bindirir gezdiririm farkı görür :) bu arada tsi gibi olması imkansız sadece onu aratmıyor tatmin ediyor. Bağırmadan gidiyor dediğim olayda eskiden motorun canı cıkıyordu gitmiyordu simdi bağırmıyor motor rahat bi şekilde akıp gidiyor. Abimdede aynı araç var mazda 3 sedan yarın gelıcek benım arabayı denıycek deneyımlerını burdan anlatmasını ıstıycem sıze.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Hocam mazda alışkanlık yapar, siz de alışmışsınız sanırım. Devir sever, bağırır; başta eyvah dersiniz; sonra siz de alışırsınız bağırmasına, hatta hoşunuza gitmeye başlar; mazdanızın da bundan keyif aldığını düşünmeye başlarsınız. O andan sonra zaten düzü yokuşu farketmez sizin için. 1.6 motorun 4000 den sonra; 2.0 motorun 3000 devirden sonra şahlanacağını bilirsiniz. Sonrası zaten müthiş bi keyif, suratta anlamsız bi gülümseme :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
93 Mazda 626'dan Mazda 3 BK ya geçtiğimde ilk kullanım sonrası "eyvah ben ne yaptım" demiştim, sonrası ise @dülgeroğlu nun bahsettiği alışkanlık devreye girdi ve 4 bin devirden sonra gelen motor homurtusu hoşuma gidiyordu.

Atılgan, otomatik 98 beygirdi ve hakikaten Atılgan'dı @suleyman ilk kullandığında şaşırmıştı... :hhhhhh:

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
2010 Mazda 3 ü geçen ay satmıştım, satma nedenlerimin başında performans geliyordu. Keşke dizel kasada olan motor ve 6 ileri otomatik şanzıman olsa tadından yenmeyecek bir araba fakat bu şekilde boğaza takılıyor. Kız kardeşimle giderken bir kaç aracı sollamak için basmıştım motor sesi falan süper o ses gerçekten insanı mutlu ediyor fakat kardeşime dönüp sordum nasıl iyi gidiyor mu diye cevabı bağırıyor ama gitmiyor oldu. Satarken yapılan eksper raporunda da motor performansı yüzde 95 çıktı. Kendi aracımdan inip şirket aracı astraya binince bana yer uçağı gibi geliyordu 136 hp olmasına rağmen. Keşke amerikada ki gibi 2.0 versiyonları falan olsa ülkemizde binsek ama bu vergi oranlarıyla biz anca el arabasına falan bineceğiz gibi duruyor. Yeni Mazda 3 eskidi daha ülkemize gelmedi bile.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2010 Mazda 3 ü geçen ay satmıştım, satma nedenlerimin başında performans geliyordu. Keşke dizel kasada olan motor ve 6 ileri otomatik şanzıman olsa tadından yenmeyecek bir araba fakat bu şekilde boğaza takılıyor. Kız kardeşimle giderken bir kaç aracı sollamak için basmıştım motor sesi falan süper o ses gerçekten insanı mutlu ediyor fakat kardeşime dönüp sordum nasıl iyi gidiyor mu diye cevabı bağırıyor ama gitmiyor oldu. Satarken yapılan eksper raporunda da motor performansı yüzde 95 çıktı. Kendi aracımdan inip şirket aracı astraya binince bana yer uçağı gibi geliyordu 136 hp olmasına rağmen. Keşke amerikada ki gibi 2.0 versiyonları falan olsa ülkemizde binsek ama bu vergi oranlarıyla biz anca el arabasına falan bineceğiz gibi duruyor. Yeni Mazda 3 eskidi daha ülkemize gelmedi bile.
Mazda 3 olmadı aynı fiyatlara Mazda 2 getirdiler ya... Daha ne isteyelim... :ssrtcbya:

Mazda 2'nin bu şekilde geleceğini otuz sekiz kez düşünsem aklıma gelmezdi. :hhhhhh:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Skyactive ile 1.6 atmosferik kağıt üstünde karşılaştırılamaz ama merakımdan soruyorum. 2 tip motoru da deneyen varsa görüşlerini alabilir miyim?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Skyactive ile 1.6 atmosferik kağıt üstünde karşılaştırılamaz ama merakımdan soruyorum. 2 tip motoru da deneyen varsa görüşlerini alabilir miyim?
Atmosferik olduktan sonra kayda değer fark olduğunu sanmıyorum, kendi tecrübem olmadı ama kullananlardan aldığım yorumlarda hep performans şikâyeti vardı..

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Skyactive binevi mazdanın özüne dönüşü diyebiliriz ondan önceki 3 ve 6 modellerinde motoru başka markalar ile ortak üretim olduğunu okumuştum mesela en son 2007 gg kasa mazda 6 aracımdaki motor ford mondeo ile ortak diye biliyorum

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Skyactive binevi mazdanın özüne dönüşü diyebiliriz ondan önceki 3 ve 6 modellerinde motoru başka markalar ile ortak üretim olduğunu okumuştum mesela en son 2007 gg kasa mazda 6 aracımdaki motor ford mondeo ile ortak diye biliyorum
Benzinli motorlar Mazda üretimi, dizeller Ford.. Hatta yanılmıyorsam küçük hacimli dizeller sadece..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9

Evet birebir aynı motor.

Genel olarak aslında insanlar performansı bu kadar takmaz ama motorun cüssesine göre tüketimi çok olduğu için insanlar yakıyorsun madem git diyor işte :D

1.6 bl'de anlık tüketimde 45 leri bile gördü bu gözler :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 2009`da Ford ile yollarını ayırdıktan sonra bir atılım yapması gerektiğini biliyordu, belki de Skyactiv'in temelleri bu ayrılık sonrası atılmıştır.

Skyactiv yetişmeyince bk nın motorunu euro 4 normlarına göre ayarladı ve Bl kasayı tasarlayarak ortaya sundu. Skyactiv gelene kadar idare ederim dedi ve çok geçmeden (2-3 yıl) Skyactiv motorlar ile yeni kasa geldi...

1,5 hacimli 120 beygir motor bir önceki leş motorlarla kıyas kabul etmez. Muazzam fark var. Özellikle de otomatik şanzıman ile motorun uyumu mükemmel. Işıkta beklerken, yeşil yandığında ayağını ne kadar hızlı fenden çekip gaza basarsan bas anında tepki verip şaha kalkıyor... Bu gereksiz atraksiyonun fabrika verisi 0,2 saniye... :hhhhhh:

Anlatmakla bir yere kadar hocam, test etmekle anlıyor insan. Sahip olmayı düşünüyorsan şiddetle tavsiye ederim. Hatta, dünyanın en sessiz dizeli olan 1,5 Skyactiv D olursa tadından yenmez.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda 2009`da Ford ile yollarını ayırdıktan sonra bir atılım yapması gerektiğini biliyordu, belki de Skyactiv'in temelleri bu ayrılık sonrası atılmıştır.

Skyactiv yetişmeyince bk nın motorunu euro 4 normlarına göre ayarladı ve Bl kasayı tasarlayarak ortaya sundu. Skyactiv gelene kadar idare ederim dedi ve çok geçmeden (2-3 yıl) Skyactiv motorlar ile yeni kasa geldi...

1,5 hacimli 120 beygir motor bir önceki leş motorlarla kıyas kabul etmez. Muazzam fark var. Özellikle de otomatik şanzıman ile motorun uyumu mükemmel. Işıkta beklerken, yeşil yandığında ayağını ne kadar hızlı fenden çekip gaza basarsan bas anında tepki verip şaha kalkıyor... Bu gereksiz atraksiyonun fabrika verisi 0,2 saniye... :hhhhhh:

Anlatmakla bir yere kadar hocam, test etmekle anlıyor insan. Sahip olmayı düşünüyorsan şiddetle tavsiye ederim. Hatta, dünyanın en sessiz dizeli olan 1,5 Skyactiv D olursa tadından yenmez.

Son paragrafta sahip olmakla ilgili sözlerin şimdilik hayallerde Veli abi. Motor-mekaniğini bilmem ama tasarım ve donanım gerçekten beni benden alıyor. İnşaallah o günleri görürüm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son paragrafta sahip olmakla ilgili sözlerin şimdilik hayallerde Veli abi. Motor-mekaniğini bilmem ama tasarım ve donanım gerçekten beni benden alıyor. İnşaallah o günleri görürüm.
1 Nisan 2014'te Türkiye'de bayi satışları başladığında ben İstanbul'a bk touring'i 30 bin liraya almaya gitmiştim... Soul (en boş) Skyactiv de 51 bin liraydı... Görmek için bayiye gitmek istedim ama bk yı bırakır üzerine kredi çeker Soul Skyactiv'i alırım diye korktum ve gitmedim...

Nereden bilebilirdim ki, Skyactiv teknoloji sahibi olmaya o günkü kadar yaklaştığımı... :rolleyes:

İnşallah bir gün herkese; Mazda mühendisliğine sıfır km olarak sahip olma imkanı nasip olur...

Üst Alt