Mazda 3 BK (2003-09) Park Lambaları ve İç Aydınlatma Sorunu (Sigorta Kutusu Sorunu)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar merhaba,
2004 Mazda 3 hb otomatik aracım bazen far veya park açtığımda iç gösterge aydınlatmaları yanmıyor konsol veya kutu tarıfına vurunca bazen düzeliyor bazende düzelir gibi oluyor tekrar sönüyor sigorta kutusunu kontrol ettim tel tek söküp taktım röle değiştirdim sorun devam ediyor ve can sıkmaya başladı
Mesajının taşındığı bu Konuyu incelemekte fayda var.

Sorunun kaynağı Büyük ihtimalle sigorta kutusu.

Rıdvan43

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Peki Kütahya da elektronikçi tavsiye edilebilecek bir yer varmı

Rıdvan43

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Bugün konuyla ilgili elektrik ustama gittim. Sorunun sigorta kutusunun arkasındaki kablolardan kaynaklandığını ve tamiratını yaptığını söyledi. Bakalım zamanla omarımın işe yarayıp yaramadığını göreceğiz.
Saygılar herkese.
Hocam yaptırdınız mı düzeldi mi bir sorun çıktımı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bugün konuyla ilgili elektrik ustama gittim. Sorunun sigorta kutusunun arkasındaki kablolardan kaynaklandığını ve tamiratını yaptığını söyledi. Bakalım zamanla omarımın işe yarayıp yaramadığını göreceğiz.
Saygılar herkese.

Emre GÜNDÜZ

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri - Sedan

Şu ana kadar hiç bir sorun yok, bizim usta çözdü işi. Tecrübe ettiğim için söylüyorum bu sorunda izlenecek yol şu olmalı:
1- sigorta kontrolü
2- sigorta soketi kontrolü (varsa oksitlenen soketleri tespit etmek için)
3- sigorta kutusundan çıkan kabloların varsa hasarının tamir edilmesi
Benim sorunum 3. adımda çözüldü.

Sigorta kutusunda lehim düşmesi o devre elemanının temassızlık yapmasına sebep olabilir.
Bu düşünceyle sigorta kutusundaki bütün lehimlerin sökülüp yenilenmesi tavsiye edilmiş, ben tavsiye etmem varsa hasarlı lehim tamir edilebilir. Bu da 4. adım olarak kabul edilebilir.

Rıdvan43

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Hocam peki tam olarak hangi kablolar veya kablodaydı görebildiniz mi yada usta söyledimi. Ben kutuyu alıp soket ve kabloları kontrol ettim kutu içerisindeki kartın lehimlerini kontrol ettim bazılarını yeniledim sorumum yine düzelmedi. Işıklar yine bazen geliyor yada gelmiyor orta konsola yada kutuya hafif tıklayınca geliyor.
Birde hangi şehirdeki ustaya yaptırdınız

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hocam peki tam olarak hangi kablolar veya kablodaydı görebildiniz mi yada usta söyledimi. Ben kutuyu alıp soket ve kabloları kontrol ettim kutu içerisindeki kartın lehimlerini kontrol ettim bazılarını yeniledim sorumum yine düzelmedi. Işıklar yine bazen geliyor yada gelmiyor orta konsola yada kutuya hafif tıklayınca geliyor.
Kutuda rölelerin içine baktınız mı ?

Rıdvan43

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Dıştaki büyük röleyi açmadan test yaptım kontak ve bobin sorunu yoktu fakat iki kartın arasındaki röleleri kontrol etmedim. Kartın lehimleri gayet iyiydi o yüzden iki kartı ayırmadım

Emre GÜNDÜZ

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri - Sedan
Ben Sakarya'dayım, Ustam Erenler Modern Sanayi'de Coşkun Oto Elektrik. Hangi kablolar olduğu ile ilgili detay konuşamadık, yoğunluktan yakalayıp ne yaptığını bile zor öğrendim.
Bu arada yazmayı unuttum ek bilgi olarak daha önceden çözüm olarak düşündüğüm için far anahtarını dahi değiştirdim çözüm olmadı.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dıştaki büyük röleyi açmadan test yaptım kontak ve bobin sorunu yoktu fakat iki kartın arasındaki röleleri kontrol etmedim. Kartın lehimleri gayet iyiydi o yüzden iki kartı ayırmadım
Röle kontaklarında da temizlik yapılması gereken yerler olduğunu okumuştum.

Emre GÜNDÜZ

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri - Sedan
Sorun nüksetti, daha üç ay olmadan tekrar öfke girdabına kapıldım, ama bu sefer daha müspet bir ipucu buldum. Sorun yüksek ihtimalle gövde kontrol modülünde (bmc).
Bizim araçlarda bu ayrıca bir eleman değil, yani servisten yeni yedek parça sipariş edip tak kullan yapamıyoruz.
Sigorta kutusuna entegre halde küçük siyah bir kutu. Şimdi bunun için çözüm yolu arayacağım. Yavaş ilerleyecek bakalım nereye varacağız.

Muhtemelen bu abinin tornavidanın ucuyla gösterdiği minik zımbırtı.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231102-225820_Google.jpg
    Screenshot_20231102-225820_Google.jpg
    79.2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sorun nüksetti, daha üç ay olmadan tekrar öfke girdabına kapıldım, ama bu sefer daha müspet bir ipucu buldum. Sorun yüksek ihtimalle gövde kontrol modülünde (bmc).
Bizim araçlarda bu ayrıca bir eleman değil, yani servisten yeni yedek parça sipariş edip tak kullan yapamıyoruz.
Sigorta kutusuna entegre halde küçük siyah bir kutu. Şimdi bunun için çözüm yolu arayacağım. Yavaş ilerleyecek bakalım nereye varacağız.

Muhtemelen bu abinin tornavidanın ucuyla gösterdiği minik zımbırtı.
@Emre GÜNDÜZ gelişme var mı??

Emre GÜNDÜZ

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri - Sedan
Hiç bir şey yapmadan sorun şu anlık ortadan kalktı, ama kumandanın pilini değiştirdim ve kodlama yapamıyorum, ayrıca bilgi ekranında pikseller karıncalanıyor. Yani sorun var ama sempton değişti. Ben de rahat bıraktım afacanı, şimdilik üstüne gitmiyorum

Üst Alt