Mazda 3 BK (2003-09) P0301 Arıza Kodu

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Geçmiş olsun Mustafa hocam, keşke guzunun dadı damağına yeni yeni yayılıyorken bu sorun olmasaydı ancak yine de şu an tam kesin olarak mesele subaplara kalmadığından içini ferah tut. Mesele subaplardaysa da iyi bir ustanın elinden uzunca yıllar cillop gibi bir guzu sahibi olursun..

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun Mustafa hocam, keşke guzunun dadı damağına yeni yeni yayılıyorken bu sorun olmasaydı ancak yine de şu an tam kesin olarak mesele subaplara kalmadığından içini ferah tut. Mesele subaplardaysa da iyi bir ustanın elinden uzunca yıllar cillop gibi bir guzu sahibi olursun..
Abi sağol teşekkür ederim..her şey guzu için abi yapacak bir şey nasip de ne varsa o oluyor.ben canımi sıkmıyorm cunki zaten buna hazırlıklydm şu an.bakalım düzce de ki ustamz ne diyecek.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Sen acele etme şimdilik, fırsat bulabilirsen Adem ustaya götür olmadı
1 ay sonra gideceğim ıstanbula..Ama adem ustaya gittiğm zaman bunda subap sorunu var derse araba yi bırakmam gerek onun için şimdi net sorunu bulmam lazım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mustafaya söyledim ama buradan da yazayım, ileride birinin ihtiyacı olur belki.
Bir diğer seçenek de lpg ayarından kaynaklı olabilir. Ateşlemede hafif hafif sorunlar başladıysa, bu durumu LPGde daha fazla belli eder. Eğer ayarsızsa lpg, ve sınırların çok dışına çıktıysa da bir silindirde anlık ateşlenmeme olabilir, bu da anında hata olarak gözükür.
En güzeli, akü resetleme yapıp aracı 5 dk rölantide benzinle çalıştırıp sonrasında birkaç gün benzinle kullanmak. Eğer arıza devam ediyorsa büyük ihtimale subaptadır, gelmediyse lpg ayarındandır.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Mustafaya söyledim ama buradan da yazayım, ileride birinin ihtiyacı olur belki.
Bir diğer seçenek de lpg ayarından kaynaklı olabilir. Ateşlemede hafif hafif sorunlar başladıysa, bu durumu LPGde daha fazla belli eder. Eğer ayarsızsa lpg, ve sınırların çok dışına çıktıysa da bir silindirde anlık ateşlenmeme olabilir, bu da anında hata olarak gözükür.
En güzeli, akü resetleme yapıp aracı 5 dk rölantide benzinle çalıştırıp sonrasında birkaç gün benzinle kullanmak. Eğer arıza devam ediyorsa büyük ihtimale subaptadır, gelmediyse lpg ayarındandır.
Sağol mutlu hocam teşekkür ederim.benim de buraya yazma sebebim hem değişik bilgiler edinmek hem de başkasına faydası olur diye..

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Abi yok gidemedim daha..bu hafta içi gideceğim..
Usta;geldiğin zaman 3 saat beklememiz lazım motor soğuk olması lazım dedi..hafta içi müsait bir zaman da gideceğim.eğer subap sorunu ise önümüz de ay ıstanbula geldiğimz de adem ustanın kollarına bırakacağız kendimizi.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Forumlarda eger subap sorunu ise bu halle kullanmanın yataklar dahil kapaklara kadar zarari dahada arttıracağı yazıyordu.
Korkutma beni..:eek::eek:
İsa hocam düzce de ki ustayı aradığım da.
Araç da stop etme sorunu varmı?
Çekişi nasıl?
Tekleme varmı??
Bunları sordu ve bunların hiç birinin olmadığını söyledim..O da bir sıkıntı olmaz dedi

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Korkutma beni..:eek::eek:
İsa hocam düzce de ki ustayı aradığım da.
Araç da stop etme sorunu varmı?
Çekişi nasıl?
Tekleme varmı??
Bunları sordu ve bunların hiç birinin olmadığını söyledim..O da bir sıkıntı olmaz dedi

Ilerleyen safhalardadır belki hocam ,ustalar bilir en iyisini.:)

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Mustafa geçmiş olsun. Hem sibop hem bobin arızası (gerçi arıza sayılmaz) yaşayan biri olarak. Bobin olsa muhteşem bir vibrasyon oluyor böyle için dışın titriyor desem yeri var (Az yüzün gülsün diye azcik tiye aliyorum) muhtemelen siboplar içine veriyordur. Yanlız korkma bu kardeşin 16 sibopun yanlış hatırlamıyorsam 9 unu yakmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki benzin de bile artık gaz yemiyordu.
Gaz ayarlarını anlayan iyi bir ustaya yaptır aracıda gazda fazla zorlama birazcık da bütçeden feda et benzinde sür arada bir bu şekilde bir hayli götürür seni.

Eee bugüne bugün motor yakmış adamam:D:D

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Akü resetlemeden ve benzinde binmeden haber var mı?

Bizim araçlar akıllı ki, en son safhada motoru çalıştıramıyorsun, böylece 0 sorun. :D
Mutlu hocam daha dediğini yapamadm nasip olursa yarın yapacağım daha bugün gele bildim eve..nasip olursa yarın seni arayacm.

Mustafa geçmiş olsun. Hem sibop hem bobin arızası (gerçi arıza sayılmaz) yaşayan biri olarak. Bobin olsa muhteşem bir vibrasyon oluyor böyle için dışın titriyor desem yeri var (Az yüzün gülsün diye azcik tiye aliyorum) muhtemelen siboplar içine veriyordur. Yanlız korkma bu kardeşin 16 sibopun yanlış hatırlamıyorsam 9 unu yakmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki benzin de bile artık gaz yemiyordu.
Gaz ayarlarını anlayan iyi bir ustaya yaptır aracıda gazda fazla zorlama birazcık da bütçeden feda et benzinde sür arada bir bu şekilde bir hayli götürür seni.

Eee bugüne bugün motor yakmış adamam:D:D
Sağol mustafa abim allah razı olsun.şu an arabanin gidişinde veya çekişin de bir sıkıntı yok bakalım.hakkımız da mevlam neyi yazmışsa o olur abi.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Mustafa öncelikle geçmiş olsun. Lpg yi nerden alıyorsun bilmiyorum ama Aygaz haricinde aldığım lpglerde bendeyken de bikaç kere arıza ışığı yaktığı olmuştu. Zengin karışım diye söylemişti usta. Sorunun lpg kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Subap arızası olsa kendisini ciddi bir şekilde belli etmesi gerekir. Çünkü subap yaptıranlar genelde stop etme, çekişte düşüş, çalışmama gibi şikayetlerden dert yanıyorlar. Senin aracında(önceden benimdi) bu şikayetler yok. Subap kaynaklı olacağını sanmıyorum ki inşallah öyle değildir.

Ayrıca seninle birlikte gittiğimiz Erbeyler Mazda Servisindeki Vedat Usta da senin dediğin bu kompresyon testlerini yapmıştı bujileri değiştirirken. Sorun olmadığını söylemişti. Subap sorunu elbet birgün olacak tabiki ama "Böyle kullanma" diyecek kadar ciddi bir problem olacağını sanmıyorum. Başka bir ustadan daha tavsiye almanı öneririm. Takip edicem konuyu.

Son düzenleme:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Mustafa öncelikle geçmiş olsun. Lpg yi nerden alıyorsun bilmiyorum ama Aygaz haricinde aldığım lpglerde bendeyken de bikaç kere arıza ışığı yaktığı olmuştu. Zengin karışım diye söylemişti usta. Sorunun lpg kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Subap arızası olsa kendisini ciddi bir şekilde belli etmesi gerekir. Çünkü subap yaptıranlar genelde stop etme, çekişte düşüş, çalışmama gibi şikayetlerden dert yanıyorlar. Senin aracında(önceden benimdi) bu şikayetler yok. Subap kaynaklı olacağını sanmıyorum ki inşallah öyle değildir.

Ayrıca seninle birlikte gittiğimiz Erbeyler Mazda Servisindeki Vedat Usta da senin dediğin bu kompresyon testlerini yapmıştı bujileri değiştirirken. Sorun olmadığını söylemişti. Subap sorunu elbet birgün olacak tabiki ama "Böyle kullanma" diyecek kadar ciddi bir problem olacağını sanmıyorum. Başka bir ustadan daha tavsiye almanı öneririm. Takip edicem konuyu.
Sağol ilhami abi teşekkür ederim.bulunduğum yerde aygaz yok.sen den sonra belirli bir yerden alamadm farklı farklı yerlerdn almak zorunda kaldım..dediğin gibi ola bilir abi.
İçim rahat olsun diye düzce de ki ustaya gideceğim artık nasip bakalım abi.gelişmeleri yazarım.

Üst Alt