Otoyollara Ortalama Hız Limiti Geliyor

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İnternnette hep aynı haber. Bir uygulama var ama kimse ne olduğunu bilmiyor, ne kadar sürede gidileceği söylenmiyor. Cam filmi olayına döndü. Standart dışı cam filmleri yasak ama standardı kimse bilmiyor, söylemiyor. Bildiğin dalga geçiyor sistem bizimle. Bu gidişle temkinli olmak açısından gereksiz bir şekilde yol kenarlarında bekleyen daha çok araç görürüz biz. Sanırım bu konuyu benim kadar kafasına takan da yok forumda. :rolleyes:

Çoğu yerde İzmir - Aydın otoyolu için şu yazılı: "Aydın-İzmir arasındaki 112 kilometrelik otoban yolunu 1 saat 11 dakikadan kısa sürede tamamlayan araç sürücüleri, hız sınırını aşmış sayılacak ve haklarında cezai işlem uygulanacak."
Şimdi kimse demiyor mu "senin bu hesabına göre 95km/saat hızla mı gitmek gerekir, sen bunu hangi kaynaktan aldın, kim söyledi, nerede yazıyor?" diye? :confused:

Neyse, resmi değil ama şöyle bir tablo buldum belki işinize yarayabilir:

Untitled-1.jpg

Kaynak

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
120-130 arası devam orta şerit zaten otobüs kamyon dolu sollayıp sollayıp orta yoldan devam ederiz , bu arada belik bu hafta sonu Adapazarı na giderim olurda cezaya denk gelirsem yazarım :)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
İnternnette hep aynı haber. Bir uygulama var ama kimse ne olduğunu bilmiyor, ne kadar sürede gidileceği söylenmiyor. Cam filmi olayına döndü. Standart dışı cam filmleri yasak ama standardı kimse bilmiyor, söylemiyor. Bildiğin dalga geçiyor sistem bizimle. Bu gidişle temkinli olmak açısından gereksiz bir şekilde yol kenarlarında bekleyen daha çok araç görürüz biz. Sanırım bu konuyu benim kadar kafasına takan da yok forumda. :rolleyes:

Çoğu yerde İzmir - Aydın otoyolu için şu yazılı: "Aydın-İzmir arasındaki 112 kilometrelik otoban yolunu 1 saat 11 dakikadan kısa sürede tamamlayan araç sürücüleri, hız sınırını aşmış sayılacak ve haklarında cezai işlem uygulanacak."
Şimdi kimse demiyor mu "senin bu hesabına göre 95km/saat hızla mı gitmek gerekir, sen bunu hangi kaynaktan aldın, kim söyledi, nerede yazıyor?" diye? :confused:

Neyse, resmi değil ama şöyle bir tablo buldum belki işinize yarayabilir:

Ekli dosyayı görüntüle 19324

Kaynak
Haftasonu hgs gişelerine basıp gidenler zaman geçirmek için, park etmiş tavla oynuyordu. :confused::eek::D

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Artık yola çıkmadan önce matematiksel hesap yapmak şart oldu :) ya matematiği olmayanlar ne yapacak :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bu gün mevcut durum ile ilgili kesin bilgiler elde ettim, yayabiliriz arkadaşlar... :D

Aydın-İzmir Otoyolunda 1 Temmuz'dan itibaren uygulamaya geçilen sistemde, süre göz önüne alınmıyor, tekrar yazıyorum, "süre göz önüne alınmıyor" peki ne göz önünde alınıyor?

Mesafe ile gitmiş olduğunuz süre arasındaki ortalama hız baz alınarak aracınızın cinsine göre hız limitiniz neyse ona göre hesaplama yapılıyor... Örneğin; Aydın gişelerinden otoyola girdik ve Söke bağlantı noktasından çıktık, aradaki mesafe 35 kilometre ve biz bu mesafeyi X zamanda geçtik, sistem Mesafe ile gidilen kilometreyi hesaplıyor ve ortalama hızımız 132 km/h ve yukarısı ise yani otoyoldaki arabaların hız sınırını aşmış ise, otomatikman plakaya cezayı yapıştırıveriyor... :)

İzmir Aydın Otoyolunda 1 Temmuz 'dan itibaren Aydın Bölge Trafik İstasyonu sorumluluk alanında 1200 adet cezai işlem yapılan araç bildirilmiş ki; bu çok güzel bir durum... Neden?

Zaten 132 km/h otoyolda olması gereken hız sınırı ve bu değer tek noktadan ölçülmüyor, ortalaması alınarak ölçülüyor ve hız sınırını aşanlara cezai işlem uygulanıyor, yani kurallara uymak şart... :)

Herkeslere keyifli ve hız limitlerinde ayrıca doğal olarak cezasız sürüşler...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçen pazar yaptığım geçiş hala ne edevlette ne de ziraatin sitesinde gözükmüyor. O geçiş eklendiği gibi süremi gerede-ankara arasındaki km ye göre ortalama hızımı ekleyeceğim. Gayet 132 km/saat hıza sabitleyerek yolculuğumu bitirdim. 5 iş günüdür edevlette ceza gözükmüyor.

Veli abi benim geçen pazar yaptığım geçişi bulabilir misin? İmkan var mıdır?

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Aslında bu olay teknik olarak şehir dışı şehir içi tüm yollara uygulanabilir zira herhangi iki nokta arasındaki minimum varış süresi tüm alternatif güzergahlar ve hız limitleri dikkate alınarak hesaplanabilir. Ha! tüm bu yüksek hacimli veri nasıl işlenebilir? Bu noktada çözümüm hazır, ulaştırma bakanlığına neyin atanırsanız bana ulaşınız efendim.

Mazda 3 2006

Katılımcı
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Bizim ilk yapacağımız şey, geçiş tespit noktalarını hemen bulmak olur. Onunla yetinmeyip harita üzerine işaretleriz, paylaşırız ve bu noktalar arası ince ayarlar havada uçar:) hatta bi ara millet navigasyon sistemi üzerinde radar noktalarını paylaşıyordu, buna benzer bir durum olur bence:harika:
desene aklımız hep başka şeylere çalışıyor :) bence uygulama trafik yoğunluğu olan yerlerde yapılmalıydı. 4 şerit otobanda mantıksız olmuş. (yanlış anlaşılmasın tabiki bilinçsiz sürücülerden yana değilim hız tutkunu da değilim) kendim için demiyorum ama yüksek meblalar ödeyerek araç almanın mantığı ne o zaman 30.000 50.000 tl bandında alınabilecek her 2 inci el araç araçta std üstü donanın ve limitlere ulaşacak hız mevcut dimi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
desene aklımız hep başka şeylere çalışıyor :) bence uygulama trafik yoğunluğu olan yerlerde yapılmalıydı. 4 şerit otobanda mantıksız olmuş. (yanlış anlaşılmasın tabiki bilinçsiz sürücülerden yana değilim hız tutkunu da değilim) kendim için demiyorum ama yüksek meblalar ödeyerek araç almanın mantığı ne o zaman 30.000 50.000 tl bandında alınabilecek her 2 inci el araç araçta std üstü donanın ve limitlere ulaşacak hız mevcut dimi.
Bu düşünceye saygı duymakla birlikte katılmıyorum... Burada temel baz alınacak şey, güvenlik olmalı... Arabanın kadranı 360 yazıyorsa illaki bu hıza ulaşmak bence uygun bir düşünce değil... Araba gidiyor diyerek ortalama 180 km hız ile gitmek aynı derecede uygun değil...

Hız limiti 130 km/h dır ve gayet de makul bir hız rakamı. Ayrıca yeni sistemin güzelliği şudur; gideceğin mesafe atıyorum 200 kilometre uzunluğundadır, aracını denemek için veya hız tutkusunu törpülemek için bu yolun belirli bir kesimini 200 ile gidip, sonra ortalama hızı yakalamak için düşük hızlarda ilerleyebiliriz... Diğer sistemde gezici radarın hangi bölümde olduğu bilinmediği için 200 ile gidilen bölümde cezayı kucaklamak içten bile değil... ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ankara'dan Yedigöller'e gitmek için Akıncılar-Çaydurt (Bolu Doğu Gişesi) kullanmıştım geçenlerde.
Yolculuk süresi 1 saat 12 dakika 22 saniye. Süreyi ondalık birime dönüştürürsek 1,2367 saat. AKINCI ile ÇAYDURT arası mesafe 127,3 Kmdir.
127,3 km / 1,2367 saat= 102.94 km/saat ortalama hız. Hız sabitleyici ile sabitlediğim hız 120.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Yeni uygulama ile birlikte, hafta sonu yapılan İstanbul-Adapazarı otoyol yolculuğu notları,

- Sol şeritte çılgınca giden sürücüler yok olmuş yerine 120-130 aralığında giden sürücüler var ( nadiren daha hızlı sürücüleri gördüm)
- Orta şeritte daha önceden 110-120 arası giden sürücüler vardı şimdi en sağ şeritte kamyon arkası kalmayalım ama temkinli gidelim deyip 80-90km sabit hızla giden sürücüler var,
- En sağ şeritte kamyonlar olsa da orta şeritteki kamyonvari otomobil sürücüleri yüzünden yine 110-130 km arası sürücüler var.

Yani aslında olması gereken en sağ şeritten en sola doğru belirli bir hız sınırlaması ile giden sürücüler mevcut değil.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Hiç kimse çıkıp şunu demiyor... Önceden gezici radar vardı, limit 120 idi. Şimdi, radar yok, iki nokta arası hız hesaplaması var ve limit yine 120...

Toplumum bir şeyler ile daha doğrusu olmayan işlerle meşgul olması sanırım birilerinin işine geliyor. Ben gelinen noktada bunu anladım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Otobanda da gezici radar var mıydı? Belirli yerlerde mobil radarlar denk geliyordu da hiç gezici denk gelmedi Veli abi.

hagakure gibi ben de aynı şeyleri deneyimledim. Maalesef insanımız yol boşsa en sağdan gitmesi gerektiğini anlamak istemiyor ya da işine gelmiyor. 130 a sabitlemiş halimle yol boşsa sağdan gidiyorum, adam 80-90 ile ortadan gidiyor, sinirimi bozuyor. Boşu boşuna arkadan hızlı gelen 2 araçtan birinin hızını kesiyor böyleleri.
Fakat bu durum eskisine nazaran daha az gibime geldi. Daha homojen bir hız dağılımı olduğundan yol vermek vs çok daha rahat oluyor. Ayrıca selektör yapma sonucu yol verenlerin sayısı çok eski sisteme göre çok arttı.
Maalesef ülke olarak böyle kısıtlayıcı kurallara ihtiyacımız var, yoksa millet kurallara uymuyor, kaş yapayım derken göz çıkartıyor genelde.

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Çamlıca gişeler giriş gebze gişeler çıkış
Şeker pinar gişeler giriş sabiha çıkış

5 kişilik uçak biletimi yansın ceza mı yiyelim tercihi cezadan yöne kullandım trafikde vardı ama sol şeriti kapattım
Sistem sorunu yazıp duruyor giriş çıkışları kontrol edemiyorum.

Üst Alt