Otoyollara Ortalama Hız Limiti Geliyor

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Konunun ilk mesajındaki bilgilendirme şeysinde ve bir kaç haber sitesinde okuduğun kadarıyla; giriş ve çıkış noktalarından bahsediliyor ve ortalama hızın bu iki nokta arasında ölçüm yapılacağı yazılıyor... Böyle olursa; sorun sıkıntı yok çok şükür. :) :)
Bahsettiğin şekilde olan yerler şuan mevcut zaten abi, sayıları çoğaltılacak demek

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Haber başk söylüyor Egm başka kime inanacağız çözemedim

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Haber başk söylüyor Egm başka kime inanacağız çözemedim

Duyuruyu yapan ve metin olarak yayınlayan EGM olduğuna göre, uygulamayı da kendileri yapacağına göre ben şimdilik EGM'nin duyurusuna inanmayı tercih ediyorum. :) Gerçi öyle ya da böyle beni çok ilgilendiren bir durum değil. Otoyolda ortalama hızım 120'yi geçmez. :)

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Duyuruyu yapan ve metin olarak yayınlayan EGM olduğuna göre, uygulamayı da kendileri yapacağına göre ben şimdilik EGM'nin duyurusuna inanmayı tercih ediyorum. :) Gerçi öyle ya da böyle beni çok ilgilendiren bir durum değil. Otoyolda ortalama hızım 120'yi geçmez. :)
Zaten kurumların önemli abi de şunu demek istiyorumki milleti paranoyak yaptılar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
İmanım korku :) komplo teorileri nasılda ortaya çıkıyor kurallara uyanlar ne kadaaa relax for example: @domestos Veli abim
2001 yılında gözümün önünde çok kötü bir trafik kazası oldu ve araç takla atarken yolcunun araçtan fırlayıp metrelerce havadan asfalta düşmesi sonucu öldüğünü gördüm... Araç sürücüsü kişinin çaresizliğine bire bir şahit oldum... O günden bu yana ne zaman hız yapsam veya dikkatsiz kullansam aklıma o sahne geliyor ve ister istemez ayağımı gazdan çekiyorum... O kaza öncesi ise; aşırı derece hızlarda araç kullanıyordum maalesef !!

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sanırım dünden itibaren bu sistem otoyollarda uygulanmaya başlamış.
Akşamüstü köyden gelirken çıkış gişelerine 300 metre kala, emniyet şeridinde başlayan park edilmiş araçları gördüm. İlk önce kaza falan var sanıp etrafa bakındım, sonrasında bu sistem aklıma geldi gülmeye başladım. Neredeyse 30-40 araç gişelere kadar emniyet şeridinde park etmiş ve yolcular dışarı çıkmış muhabbet ediyorlar. Sonra aklıma geldi "acaba hedef koyulan süre ne kadar", "bende mi beklesem" falan diye düşündüm ve 120'yi geçtiğim anları toplasan 1 dakika bile etmez zaten diye düşünüp yapıştırdım. :)

Şimdi geçmiş son 5 geçişime baktım. 16 - 18 - 13 - 15 - 13 dakika gösteriyor.

Aklımda deli sorular var tabi?
1- Biz nereden öğreneceğiz girişten çıkışa kadar gittiğimiz yoldaki altına inmememiz gereken dakikayı?
2- Gişeleri geçtikten sonra otoyola çıkan bağlantı yollarını da hesap etmişler midir bu dakika limitine?
3- Bu kadar insan gerçekten hızlı mı gitti de hepsi park etmişti yoksa yeni bir hız limiti mi uygulanıyor?
4- Otoyol kenarında bu kadar araç emniyet şeridine park ederken yetkililer bunun ne kadar tehlikeli olduğunu görüp, kazaların önüne geçmeyi düşündükleri bu saçma düzenlemeyi sizce tekrar düzenlemeye giderler mi?

Adsız.jpg

Edit: İnternette Aydın-İzmir 71 dakikanın altına düşmeyecek diyor ama ara mesafeleri kimse söylememiş? Veli Abi senin bu konuda bizi aydınlatacağını umuyorum. Her hafta risk altındayım vallahi. :D

@domestos

Yine bir edit: Google Maps'ten iki gişe arası 26 km olduğunu öğrendim ve normal şartlarda 120 km hızla 16 dakikada gitmek gerekiyor. Ben ise en son geçişimde 15,8 dakikada gitmişim. Yani bu durumda 12 saniye ile ceza mı yiyeceğim? :ckskc:
Bu ne laan? :confused:

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Otobana girer girmez ortalama hızı sıfırlayın çıkarken 132 altında olmasına dikkat edin, gerisini düşünmeye gerek yok. Şimdi gelirken 132 km ye sabitledim hızı, yokuşlarda falan zaten 120 km hıza düştüğü için ortalama hız zaten her türlü 132 altında çıkıyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gişeden girdiğinde km'ye bak, çıktığındaki km'ye bak. Arasındaki farkı içler dışlar ile hesapla. Torbalı'ya da çok defa gidiyorum ama hiç km'ye bakmak aklıma gelmedi. :D Google maps ile baktığımda gişeden gişeye ortalama 28 km gösteriyor. 120 km sabit hızla hesaplanırsa minimum varış süresi 14 dk yapar.

Otobana girer girmez ortalama hızı sıfırlayın çıkarken 132 altında olmasına dikkat edin, gerisini düşünmeye gerek yok. Şimdi gelirken 132 km ye sabitledim hızı, yokuşlarda falan zaten 120 km hıza düştüğü için ortalama hız zaten her türlü 132 altında çıkıyor.
Bizde o dediğinden yok. Manuel herşey. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hocam Türkiye'deyiz. Kanuna göre hız limitinin "110" olduğu bölünmüş yolda altında radar işaretli "90" tabelaları olan bir ülkede yaşıyoruz. Sen nasıl bu kadar rahat olabiliyorsun? :D
Bizde ortalama hız göstergesi yok ama dediğim gibi 120'yi geçmiyorum bile. Fakat endişe ettiğim konu bağlantı yollarına ayrı bir hız limiti de koymuşlar mıdır? Yani "girişten tam geçerken bu araba 120 ile gişeden geçmez zaten" diyerek hızlanma payını da eklemişler midir? Bir de çıkışta +%10 limit olan 132'ye kadar tolerans tanıyacaklar mı orası da ayrı bir şey. :kötü:
Artık nasıl korkmuşsam ben de, senede 2-3 sefer yediğim cezalarla, forumda bir tek bana endişe sarmış vallahi. :koptum:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam Türkiye'deyiz. Kanuna göre hız limitinin "110" olduğu bölünmüş yolda altında radar işaretli "90" tabelaları olan bir ülkede yaşıyoruz. Sen nasıl bu kadar rahat olabiliyorsun? :D
Bizde ortalama hız göstergesi yok ama dediğim gibi 120'yi geçmiyorum bile. Fakat endişe ettiğim konu bağlantı yollarına ayrı bir hız limiti de koymuşlar mıdır? Yani "girişten tam geçerken bu araba 120 ile gişeden geçmez zaten" diyerek hızlanma payını da eklemişler midir? Bir de çıkışta +%10 limit olan 132'ye kadar tolerans tanıyacaklar mı orası da ayrı bir şey. :kötü:
Artık nasıl korkmuşsam ben de, senede 2-3 sefer yediğim cezalarla, forumda bir tek bana endişe sarmış vallahi. :koptum:
%10 tolerans verilmeli. Verilmezse hiçbir yerde verilmemeli. Araştırdım herkes 132 diyor. Otobanda 132 ye sabitliyorum da, dik yokuşlarda hız düştüğünden dolayı zaten 115-120 civarına denk geliyor ortalama hız. Bölünmüş şehir dışı yolda da 121 e sabitliyorum. :D Tek sıkıntı köylerden falan geçerken oluyor. 50 diyor da o yolda 50 ye inemezsin. E neye inecez belli değil 99 a iniyorum orada da. :D
Benim de senede 1 :) Şükür bu sene yemedim hiç. :D

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Ben o otobanda 180 le seritte kalarak viraj alma keyfimi yaparim, o cezayi da oderim, bu kurali getirebilecek kadar akilli olana da sovup rahatlarim.
Otobanlarda kazalar hizli gidenlerden cok, gereksiz yere yavas gidenlerden kaynaklaniyor. Madem amac guvenlik, araclarin hizini 130 a sabitlesinler olsun bitsin.
Vatandasi opmek icin bin takla atmaya ne gerek var. Bunun adi baska bisey.

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Birde şöyle bir durum var. Gişelere yaklaşınca 100 90 70 diye hızlar düşüyor. Bunada dikkat edilmesi gerekir bence. Hesaplamalar da bunlarıda dikkate alıyorlardır. Sabah gişe çıkışında emniyet şeridine park etmiş bir sürü araç vardı :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Aydın İzmir arası otoyoldan 120 kilometre uzunluğunda, bu süreyi 1 saat 10 dakikada almak zaten olması gereken değil mi? Kural olarak demiyorum, yol güvenliği ve sürüş dinamikleri açısından diyorum... Bu sürenin altına inersen zaten herkesi tehlikeye atmış oluyorsun...

;)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Aydın İzmir arası otoyoldan 120 kilometre uzunluğunda, bu süreyi 1 saat 10 dakikada almak zaten olması gereken değil mi? Kural olarak demiyorum, yol güvenliği ve sürüş dinamikleri açısından diyorum... Bu sürenin altına inersen zaten herkesi tehlikeye atmış oluyorsun...

;)
Ben cumartesi günü 1 saat 25 dk içinde azami hızlarda ( bunun 10 dk wc molalı ) tam saatinde Aydın' dan İzmir' e vardım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

;)
Rakamsal olarak bakarsak abi 120 km yolda 120 ortalama hızla gidersek 1 saatte bitmez mi? Niye 1 saat 10 dakika diyerek ortalama hızı 109 km varsayıyorlar? Hatta ceza yemek için 132 km ortalama hızın üstünde olmak gerekir ki bu da 54.5 dakikadan daha az sürede bu sürüşü bitirmek anlamına geliyor. Niye 1 saat 10 dakika diyorlar ama?

Üst Alt