Otomobiller Hakkında Garip Önyargılar, Saçma Genellemeler ve Sanayi Edebiyatları

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ben olaya fiyat endeksli bakıyorum. Yani 2000 Astralara 30 civarı istenen piyasada aynı fiyatta M6 ilk kaslara mevcutken 50 tane 30 liram olsa bir tanesine bile Astradan yana kullanmazdım. (Mazdanın fanlığını bir kenara bırakarak konuşuyorum. Objektiflif açısından.Yoksa astrayı bırakın, bana M6 ilk kasalar nedense Passattan bile şık geliyor,fanlıktan başka birşeyle açıklayamam bu konuyu,hastalık yada.) ama Astralar 20 de olsaydı işin rengi değişirdi tabi ki. Bende değişmezdide alan adama bişey diyemezdim.
İlk aracım Lada Vega idi, o zamanlar broadway,şahin vs o segmentte kendi fiyatına göre şampiyon bir araçtı. Yol tutuşu,motor performans ve sağlamlığı konusunda o iki araçtanda en az iki kat üstün olmasına rağmen fiyatı ikisi ile birebir yada ucuzdu.Aldığımda herkez Lada alınırmı dedi ama cahillik işte.
İkinci aracım Sephia idi.Tabi Vegadan Sephiaya geçince sağlamlığın yanında kaliteyide görmüş olduk.Yine herkes Kia alınırmı dedi ama daha fazla veripte Hyundai nin çöp Accentlarına bakmamıştım bile.Kara direksiyonlu Hyundai mi yoksa klimalı Sephia mı?
Üçüncü aracım Sephianın yol verdiği üzere 626. Arabanın şahı, yolların kralı.Platonik aşkım.
Ah @süleyman46 hocam, Maraş ağzı ile şu kelermeler yok mu, yaktı beni.İlk aldığımda gözüme çok görünmesede arabanın zerafetine yakıştıramayıp bir nebzede kıyamayıp iyisimi satayım dedim.Yani Bradd Piti kör dolaştırmak neyse bende o aracı bu şekilde daha fazla dolaştıramadım.Asla güneş yanıklı araba almamaya yemin ederek.
Şimdi ki aracımda ne güneş yanığı ne arıza,keratanın bişeyi olmamasına karşın hiç ısınamadım.626 nın azizliğine uğradı ellam:).Bu araçtada C segment araç almamaya yemin ettim ama kendisi ile yollarımızı ayıramadık henüz:( Ya işin gıcığı sevmediğin aracı satmakta başa bela, övemiyorsunda,kendin inanmadığın bişeyi karşı tarafa nasıl aktarırsın ki:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Son cümleye çok güldüm... :) Dün uzun süre görüşmediğim çocukluk arkadaşımla konuştuk, öğretmenlik yapıyordu bırakmış, daha doğrusu kurum değiştirmiş... Sebep dedim?

Bu yanlış düzenin, sistemin içinde çocuklara olmayan bir şeyi doğru bu diye anlatıp, gerçekte anlatılanları yaşayamadıktan sonra yaptığım iş bana çok samimi gelmedi, fırsat çıktı kurum değiştirdim dedi...

:(

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Arkadaş çevresinde araba alınacaktır atıyorum ön plana Opel çıkmıştır ama muhabbet dönüp dolaşır illaki bana söz verilir, ama ne söz verme, bire bir emrivaki; "şimdi sana sorsak, Mazda dersin" :)

Niye Mazda diycem olm, Opel gibisi var mı? Hepsinde birer tuhaf şaşkınlık ve suskunluk... :D :D

Nasibinde Mazda olmayana, anlatamazsın illa gider bulaşır başka başka şeylere...
Aynısını ben yaşıyorum abi. Oğuzhan'a sorsak şimdi Mazda der diyorlar. Bende "yooo sen Mazda alma diyorum gayet ciddi bir şekilde" ses yok :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Sanırım bu durumu Mazda ya gönül vermişliği bilinen herkes yaşıyor, artık otomobillerle ilgili bir şey konuşurken resmen Mazda demeye çekinir oldum, objektif olmadığımı sanıyorlar, ben de sizin durumu yapıyorum bazen, beş para etmez markalar için alınır iyi araba diyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Sanırım bu durumu Mazda ya gönül vermişliği bilinen herkes yaşıyor, artık otomobillerle ilgili bir şey konuşurken resmen Mazda demeye çekinir oldum, objektif olmadığımı sanıyorlar, ben de sizin durumu yapıyorum bazen, beş para etmez markalar için alınır iyi araba diyorum
Araştırmayan bilmeyen kulaktan dolma bilgilere göre hareket eden adama Mazda'yı soksan durmaz. Tavsiye etsen sen suçlu olursun. Mazda alacak adam gelip sana hangi Mazda modelini almalıyım diyen adamdır gerisini boşver istediğini alsın ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araştırmayan bilmeyen kulaktan dolma bilgilere göre hareket eden adama Mazda'yı soksan durmaz. Tavsiye etsen sen suçlu olursun. Mazda alacak adam gelip sana hangi Mazda modelini almalıyım diyen adamdır gerisini boşver istediğini alsın ;)
Mazda'nın da Türkiye satış politikası aynen bu şekilde işte... Reklam yok, tanıtım yok, aman aman kampanya yok... Ama Mazda'yı bilenler yine de gidip rahatlıkla Mazda alabiliyor. Arz talep dengesi iyi ayarlanmış durumda ve sorunsuzca, sıra yazmadan, yalan söylemeden, yorgunu yokuşa sürmeden işler yürüyor...

Geçenlerde, fosurgenin satış taktiğini Oğuzhan ile birlikte duyduğumuzda şaşırıp kalmıştık. Adamların gümrükleme sahasında binlerce araç bekliyor ama bayilerde araba yok diye sıra yazıyorlar... İlginç değil mi?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Pazarlama teknikleri her gün gelişiyor ve değişiyor, bu tekniklerin büyük kısmı da insanı aptal yerine koyan tekniklerden oluşuyor, neden; çünkü burada insanların büyük kısmı düşünme ve araştırma gereksinimi duymayan sürü psikolojisi ile hareket edenlerden oluşuyor, ben Doğuş grubuna kızmıyor aksine tebrik ediyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Pazarlama teknikleri her gün gelişiyor ve değişiyor, bu tekniklerin büyük kısmı da insanı aptal yerine koyan tekniklerden oluşuyor, neden; çünkü burada insanların büyük kısmı düşünme ve araştırma gereksinimi duymayan sürü psikolojisi ile hareket edenlerden oluşuyor, ben Doğuş grubuna kızmıyor aksine tebrik ediyorum
Bu daha çok bizim toplumun sürü psikolojisi ile ilgili Bülent... Hep bu örneği veriyorum; kadın eşine, komşusu komşusuna, akrabası akrabasına bir şeyleri gereksiz yere dikte ediyor... O almış bizde niye yok? Onlarda olur da, bizde nasıl olmaz? Eniştemde var bizde de olsun... :D

Çekememezlik de, hasetlik de, bilinçsizlik de, cahillik de ne dersen de ama bu durum var maalesef!! Adam araştırmadan, özelliğini bilmeden veya hiç kullanmayacağı donanım veya yazılım için para ödemeyi göze alıyor. Yıllık 10 bin km yapmayan bir çok dizel araç sahibi var bu ülkede... Neymiş, az yakıyormuş... :D Çuvalla verdiğin peşin para farkı da nesi diyorum, olsun bi kere veriyorsun diyor... Sanki biz arabayı taksitle aldık, her ay ödeme yapıyoruz... o_O

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bende artık sıkıldım hem soruyorlar sen anlıyorsun tavsiye ver ne alalım diye, yada o mu şu mu diyorlar önceden dil dökerdim neden diye, şimdi Veli abi gibi davranıyorum al al çok iyi bence hiç düşünme diyorum polemiğe girmiyorum.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2015 Ford Grand C-Max
Araç Renk ve Tip
Gri MPV
Ben bu durumu kendime yediremiyorum. Yani sokaga cikip bagira bagira anlatasim geliyor, yapmayin etmeyin, protesto edelim hep beraber dogus grubunu diye... Resmen enayi yerine koyuyor tuketicisini ama tuketici durumdan memnun, cunku farkindalik yok. Yediremiyorum işte kendime. Bir de cahille tartisilmaz durumu var, anlatamiyorsun da mevzuyu, kendini parcaladiginla kaliyorsun gunun sonunda...

Murat Yılmaz

Hayat Kurtarıcı
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Bizim iş yerinde bir tane gerizekalı var, şimdi arkasından konuşma diyeceksiniz ama akşama kadar 8-10 defa yüzüne de söylüyorum...

İstedikleri;
Hasar kayıtsız, tramersiz
Maksimum 100 bin km.
Yüksek model
Şekilli araç

Uğur ne kadar paran var diyorum, 26-27 abi diyor... Artık söyleyecek laf bulamıyorum.

Geçenlerde fuardan önce apar topar gitti ve bal rengi tek kapılı focus aldı. 2000 model, air aklını çelmiş :) O kadar dedim yapma etme apaçiden araba alınmaz dedim ama dinlemedi. Perşembe günü aracı aldı, ptesi günü abi satıyorum dedi. Arabaya her gün 1 lt. yağ ekliyor :D park ettiği yere oluk oluk yağ akıtıyor. Muayenesi tarihi geldi, gidip parasızlıktan yaptıramadı. Araç muayeneden geçmesi için 700-800 tl para lazım. Airler sökülecek, eksoz sökülecek, jantlar değişecek, xenonlar sökülecek vs. vs.

Tanıdık usta var mı abi dedi, beni bulaştırma kendin aldın kendin hallet dedim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Goremiyoruz ki dolusunu yollarda ne oldugunu ogrenelim. Piyasadaki vw'lerin %80inde sis fari yok, kac para arkadas bi sis fari ya!..
Arkadaşım; 2012 Kasım ayında 4 ay beklemiş olduğu jant kapaklı Cetta'sını aldığında rica minnet pazarlık üçgeniyle 600 liraya montajlatmıştı... :) Daha doğrusu üzerinde sis farı olan tampon ile değişim yaptırmıştı...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Keşke Mazda da daha ucuza verebilmek için donanımdan kısıp baz model ile satış yapsa daha ucuza. Tüm firmalar eski nesil motorlar ve baz donanımla ucuza satıyor. Mazda da donanımlı baz donanım ile fiyat azcık yükselince kimseye satamıyor.
Toyota 1.33 ile boş auris corolla satıyor, opel 1.6 eski nesil atmosferik motoruyla baz donanımla herşeyi kısarak satıyor, aynı şekilde fosfogen de boşline ile satıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Keşke Mazda da daha ucuza verebilmek için donanımdan kısıp baz model ile satış yapsa daha ucuza. Tüm firmalar eski nesil motorlar ve baz donanımla ucuza satıyor. Mazda da donanımlı baz donanım ile fiyat azcık yükselince kimseye satamıyor.
Toyota 1.33 ile boş auris corolla satıyor, opel 1.6 eski nesil atmosferik motoruyla baz donanımla herşeyi kısarak satıyor, aynı şekilde fosfogen de boşline ile satıyor.
Satamadığı olgusu yanlış hocam... Mazda üretim kapasitesinin hepsini rahatlıkla satıyor. :) Ucuz işine girmediği bence daha iyi yoksa kalite standartları düşüyor...

Üst Alt